Skocz do zawartości

BlackJack

Użytkownicy
 • Zawartość

  1092
 • Rejestracja

 • Ostatnio

 • Wygrane dni

  17

BlackJack wygrał w ostatnim dniu 4 czerwca

BlackJack ma najbardziej lubianą zawartość!

Reputacja

124 Mistrz

O BlackJack

 • Ranga
  7/10

Informacje

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Lokalizacja
  Poland
 • Zainteresowania
  Sterowniki PLC, panele HMI, majsterkowanie
 • Zawód
  Elektryk maszyn górniczych. Obecnie oddział AKPiA (Aktywna Komórka Pomiarowa i Automatyki)

Ostatnio na profilu byli

Blok z ostatnio odwiedzającymi jest wyłączony i nie jest wyświetlany innym użytkownikom.

 1. Kurcze ja się parę miesięcy temu zdziwiłem, jak znalazłem zawory pneumatyczne z lat 70, które regenerowałem z etykietą NOWE. Szukałem dokumentacji do nich, bo przy rozbiórce wysypał mi się środek i miałem do rozgryzienia, niezłe puzzle. Na szczęście okazało się że, niezbyt skomplikowane.
 2. Nie polecam tych styczników ze zdjęcia kolegi, to jeszcze PRLowska konstrukcja w dodatku niezbyt udana i lubiana przez zawodowych elektryków. Naużerałem się z tym dziadostwem w poprzedniej pracy. Lepiej wybrać serię od LS (LG) mini. Fajne współczesne, miniaturowe, dostępne z cewka ekonomiczną, i mechaniczną blokadą, jak znalazł do układów nawrotowych do silników malej mocy. W ofercie są też dedykowane wyłączniki termiczne. Ceny też przystępne.
 3. Patrząc na zdjęcie mam dla kolegi pierwszą złą wiadomość. Stycznik w tym stanie jak na zdjęciu, absolutnie nie nadaje się do użytku !! ponieważ stanowi zagrożenie dla ludzi i samego układu. Absolutnie niedopuszczalne jest, aby styki robocze, nie znajdowały się osłonięte w obudowie. Ten stycznik jest niekompletny. Druga sprawa. Tak się nie buduje układu nawrotowego dla silnika 3 fazowego. Składa się on z 2 styczników, sprzężonych ze sobą blokadą elektryczną, oraz w razie gdyby ta zawiodła mechaniczną, która nie pozwala jednocześnie włączyć kierunku lewo i prawo. Czasami są układy dodatkowe.
 4. Prawdopodobnie (99%) pomyliłeś wejścia AV które powinno mieć 3 wtyczki z YPbPr które ma 5 wtyczek, dla tego masz obraz czarno biały. Wejście Yb., da tylko czarno-biały obraz. Standard YPbPr to, tak naprawdę pradawny profesjonalny standard analogowego HD. Fajnie byłoby jakbyś dał zdjęcie wszystkich złącz które masz w TV, i konsoli lub podał jego model. wtedy można zerknąć do instrukcji obsługi i coś doradzić. W ostateczności może być potrzebny konwerter, ale jak jest w TV złącze SCART, a pewnie ma to wystarczy przejściówka, SCART<>AV która często jest w zestawie z TV.
 5. A jak będziesz mierzył temperatury obiektów sterowania? Pytam z czystej ciekawości, nie jest to żadna dygresja :). Notabene gotowiec na Aliexpress kosztuje 80zł: Ale o co mi chodzi, można do niego znaleźć całkiem przyzwoitą instrukcję, która, może być pomocna w opracowywaniu swojego rozwiązania. Zl630_manual.pdf
 6. Powiem tak. Masz schemat oryginalnego urządzenia chłodniczego? Elektryczny oczywiście. Pewnie wystarczy podmienić sterownik na jakiś współczesny PID i po robocie. Masz sterowanie z dokładnością nawet do 1°C, zabezpieczenia i alarmy. Samemu sterownik, warto budować tylko edukacyjnie.
 7. To ja ci powiem, tak. Rok wcześniej niż ja kończyłem technikum, zrobiono na egzaminie końcowym "chamstwo", że poprawną odpowiedzią do podobnego zadnia, oczywiście po przepisaniu kilometra tabelek i wyników był ?? cytuję: "Urządzenie jest w pełni sprawne, przyczyną usterki/problemu jest brak podłączenia zasilania. Należy włożyć wtyczkę do gniada zasilania." Ów urządzeniem był bodaj przenośnik taśmowy. Poprawnie na cały rocznik odpowiedziały tylko 2 osoby, reszta albo nie doszła do tego, albo przyjęła, że odpowiedz jest taka oczywista że nie możliwa na egzaminie.
 8. Moc zawsze wyliczam dla przypadku awaryjnego, zresztą tak należy robić, bo układ musi przetrwać i być bezpieczny w sytuacji awaryjnej. Ogólnie kiedyś też budowalem takie uklady "prostej" automatyki do maszyn, i zawsze problemem był własnie zasilacz i układ LM78xx, gdzie z czasem, albo był problem z lutami, albo z mechanicznym z cinaniem końcówek scalaka. PS. Ciekawym rozwiązaniem, przy małych prądach tak do 150mA jest wstawienie szeregowo przed mostek prostowniczy kondensatora o pojemności od 2,2 do 10uF na napięcie izolacji minimum 100V, najlepiej 250V. W ten sposób można pozbyć się problemu dużych strat mocy na opornikach, diodach zenera,i stabilizatorach LM78xx. Wtedy prąd wyznacza pojemność tego kondensatora, np. dla 24V AC i kondensatora 2,5uF uzyskałem ok 25mA i bez problemu zasilałem z tego 3 LEDy zintegrowane w module. Jak znajdę trochę czasu wstawię schemat, choć to tak naprawdę nic innego jak zasilacz bez transformatorowy, tylko pracujący przy małym napięciu AC.
 9. Cóż jakby kupić odpowiednio dużo, odpowiednio wielkich klocków LEGO tez się da z tego zbudować dom. Tylko że się da, nie znaczy, że warto.
 10. Tak przypadkiem natknąłem się w sieci na temat wyświetlaczy nextion. Takie LCD + HMI. Nie jest to co prawda temat nowy, bo chyba pierwsze materiały są z 2017 roku, ale sama koncepcja jest ciekawa. Rodzi się wiec pytanie czy na Forbocie byłaby możliwość powstania kursu na ten temat np. Nextion + arduino/esp8266. wydaje mi się że ciekawa platforma, bo łączy świat typowej automatyki przemysłowej (panele HMI) oraz robotyki, arduino oraz ESP8266/32.
 11. Zawsze można poeksperymentować z elektroliza i pokrywaniem różnych materiałów miedzią. Jak się do takiego roztworu włożyło gwóźdź, to na drugi dzień był pokryty cieńką warstwą miedzi.
 12. Jeżeli to chlorek żelazowy, to w sumie nic się nie stanie nawet gdybyś go wylał do kanalizacji. Dla czego? Bo w oczyszczalniach ścieków tez się go używa jako koagulant, do wiązania w cząstki stale zanieczyszczeń o wymiarach od 10-9 do 10-7. Co do wykorzystywania, raz już użytego środku. Ja mam z tym kiepskie doświadczenia, ale mnie on stal w butelce niekiedy rok. ogólnie płytki trawiły się bardzo długo źle i wychodzily podtrawionie.
 13. Z 13VAC po wyprostowaniu dostanie 13x1,41(pierwiastek z 2) czyli 18,38V. Biorąc pod uwagę że napięcie może ci się wahać +/-10% w praktyce otrzymasz od 16,54V do 20,22V. Pobór prądu, 2 przekaźniki to max 2x72mA(0,36W/5V) = 144mA w sytuacji krytycznej. zakładam że całość może pociągnąć 200mA. Jeżeli zastosujesz LM7809 max moc strat to 20,2V - 9V= 11,2V*0,2A (zakładam 200mA) = 2,24W. Sporo radiator jest konieczny. Kondensator za mostkiem przynajmniej na 25V, sadzę że wystarczy 470 lub 680uF. Tyle jeżeli chodzi o klasyczny układ który chcesz zrobić. Czy warto? Powiem tak za przysłowiowego piątaka (5zł), można kupić gotowy moduł na LM2576 o napięciu wejściowym 2-35V i regulowanym napięciu wyjściowym oraz prądzie 3A. Ma to ok 4,5x2,2cm, nie będzie się ci grzało tak LM7809, ustawisz sobie napięcie jakie potrzebujesz potencjometrem. Oczywiście mostka prostowniczego i kondensatora nie unikniesz. Za 9zł można już kupić przetwornicę 230VAC na 5V 700mA. Pytanie co ci wygodniejsze. PS. Oba układy czyli LM2576 i przetwornice z linku urzywałem, bez problemowe. Przy przetwornicy 230V trzeba uważać, aby się przypadkiem nie dotknąć, bo nieźle trzepnie, ogólnie trzeba ją zabezpieczyć w obudowie, aby sobie nie latała.
 14. Da się te układy jeszcze ruszyć, oprogramować czymś współczesnym, czy trzeba sięgać po jakieś stare WINCLUPy albo PALASMY?
 15. W sumie ciekawe pytanie. Osobiście sądzę że, po prostu przez odbiornik płynie minimalny prąd czuwania wyłącznika. Dla żarówki nie spowoduje to świecenia, a wyłącznik zasilanie będzie miał.
×
×
 • Utwórz nowe...