Skocz do zawartości

BlackJack

Użytkownicy
 • Zawartość

  1060
 • Rejestracja

 • Ostatnio

 • Wygrane dni

  16

BlackJack wygrał w ostatnim dniu 7 czerwca 2017

BlackJack ma najbardziej lubianą zawartość!

Reputacja

106 Mistrz

O BlackJack

 • Ranga
  7/10

Informacje

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Lokalizacja
  Poland
 • Zainteresowania
  Sterowniki PLC, panele HMI, majsterkowanie
 • Zawód
  Elektryk maszyn górniczych. Obecnie oddział AKPiA (Aktywna Komórka Pomiarowa i Automatyki)

Ostatnio na profilu byli

Blok z ostatnio odwiedzającymi jest wyłączony i nie jest wyświetlany innym użytkownikom.

 1. Nie podważam, absolutnie kompetencji czy doświadczenie elektronika który to pisał, ewentualnie pomagał pisać. Zwróciłem tylko uwagę na pewna niespójność w ogłoszeniu. Czasami dobry fachowiec praktyk, nie potrafi spójnie przekazać swojej koncepcji. Dla mnie to jaki wyświetlacz/ interfejs ma być docelowo powinno jednak być w ogłoszeniu zadeklarowane jednoznacznie. LED, a LCD to jednak ani technicznie, ani programowo w obsłudze to samo, determinuje tez wymagania co do MCU.
 2. Kolega z pracy to rozwiązał tak że, każdy element systemu jest tak naprawdę niezależny, i awaria serwera Domioticza nie uziemia urządzeń.. ma to pewne wady, bo np. nie ma wszędzie sprzężenia zwrotnego, ale mu to działa. Przykład brama wjazdowa. ma swój pilot, ale można ja zdalnie przez Domioticza, zamknąć/otworzyć.
 3. O kurcze, ale się dyskusja wywiązała. Może prościej. Strasznie dużo, sprzecznych wymagań, w sprawie wyświetlacza, jak na tak proste urządzenie jak termostat. Przynajmniej dla mnie. Z drugiej strony, ciężko zaprojektować cokolwiek, kiedy wymagania, to albo, albo, a najlepiej żeby przy okazji robiło kawę. Jedynie co zakładam to, to że chodzi o urządzenie do inteligentnego domu?
 4. Logi - owszem jak najbardziej są, są nawet receptury. Ogólnie źle chyba zrozumiałem twój wpis, i pomyliłem budżet projektu, z cena finalnego urządzenia/systemu. Pytanie jaka ma być docelowa, cena urządzenia finalnego? Jak w granicy 1000zł, to panel z zdjęcia kosztuje 1560zł, a jest to urządzenie uniwersalne, ni tylko termostat.
 5. Jakoś nie chce mi się wierzyć że, z takim budżetem nie da się tego zrobić na gotowych rozwiązaniach opartych o przemysłowe PLC/HMI. Sterownik Unitronix z HMI, czujniki PT100 zamiast DSów na pętli 4-20mA i 100m nie jest problem. Są na 100% gotowe rozwiązana w tym budżecie, które mają certfikaty itd. jedyne pilot z TV może być problemem. Takiego PLC z HMI raczej żadna samoróbka nie przebije, wystarczy dobrać odpowiednia konfiguracje i system stoi za mniemam max 5 000 - 8 000zł. Ps. To tylko takie moja sugesita, na alternatywny kierunek.
 6. Może w BIOS/UEFI masz wybrana grafikę zintegrowana z CPU? Zobacz czy jest obraz z portów video na płycie głównej.
 7. Cóż na, co dzień nie pracuję w tak wymagających programach.Ale wg. twojej wypowiedzi, twój komputer jeżeli nie jeszcze, to w przyszłości będzie zarabiał na siebie (projektowanie), a to spowoduje że prościej będzie zmienić sprzęt, niż kombinować, jak wyrzeźbić kolenie 10% wydajności..Cóż ja po latach nauczyłem się doceniać te dodatkowe 3 minuty czekania dłużej na wynik. Zasada jest prosta, im więcej pokażesz w pracy, tym więcej będą oczekiwać (za te same pieniądze), a tak, czekam na wyniki programu szefunciu, za pół godziny OK:). Inaczaj jak, jesteś sam sobie szefem, ale trzeba nie dać się zwariować, praca i pieniądze są owszem, ważne, ale to nie jest sens życia. Na pocieszenie 20 lat temu, podchodziłem do tematu bardzo podobnie do ciebie, i też bawiłem się overckolking. Co prawda inny sprzęt, inne możliwości i inny uzysk.To chyba naturalna droga, w rozwoju każdego komputerowca.
 8. Uważam że, te proce się nie zestarzały na tyle, aby przy nich kombinować, tym bardziej jak się nie gra. Nawet żałuję z perspektywy czasu że zmieniałem moje COR2DUO8400 na I7-4770K, bo bym kupił za grosze QuadCore i by my stykło do domu z zapasem. Trochę inna sprawa, jak komputer zarabia na siebie, wtedy jest inny rachunek ekonomiczny. Oczywiście z ciekawości można podkręcić, ale jak to na siebie nie zarabia, szkoda prądu, na przeglądanie internetu o 700Mhz szybszym CPU. ja nawet w WINdzie mam ubity tryb ekonomiczny z fabrycznych 1,2GHz na 800MHz, po co ma się to dodatkowo grzać i zużywać prąd, jak istotnej różnicy w działaniu nie ma. Zastanawiam się nawet na przejście na zintegrowaną grafikę. PS. gdybym dziś miał modernizować/składać dla siebie PC głównym kryterium byłby stosunek zużycie energii do potrzebnej wydajności. obecnie mój PC, średnio miesięcznie zużywa ok 20,2Kwh (ostatnie 3 miesiące) prądu czyli tyle co czajnik w kuchni. Ogólnie to dużo, zważywszy że jak nie gram, a jestem niedzielnym graczem praktycznie nie jestem w stanie spożytkować mocy procesora i GPU.
 9. Tylko stress test, jest moim zdaniem niemiarodajny, CPU nigdy w praktyce nie jest ciągle obciążone 100%. To jest tylko taki test co by się stało jakby. Zwolennikiem podkręcania na dzisiejszych procesorach też nie jestem, to miało sens w czasach P4 i Celreonach 10 lat temu. Zamiast tracić czas i pieniądze(chłodzeni, odpowiednia płyta główna itd) na żyłowanie proca, lepiej zainwestować w dobry SSD i szybkie RAMy, większy praktyczny uzysk, i oszczędność na prądzie. Bardziej jestem obecnie zwolennikiem optymalizacji/minimalizacji energetycznej systemu, niż overcklokingu. Współczesne proce, mają po prostu, wystarczający zapas mocy, większy problem to Windows i słabo zoptymalizowane oprogramowanie. Do grania tylko konsola, PCet kosztowo i energetycznie mija się z celem w tej kategorii.
 10. Jeszcze niczego ci zabrakło, wg. tego co piszesz, a że dodanie obsługi karty SD zamula, no cóż obsługa tej karty jest zasobożerna. Jedyne co ci zostaje to nauka optymalizacji kodu. Jak brakuje ci pamięci to kup sobie ARDUINO EVRY 48KB FLASH i 6KB RAM 20MHz zamiast 16 (ATMEGA4809). PS. Niestety nie da się podmienić w Arduino UNO ATMegi328 na ATMegę4808, bo nie są kompatybilne pinowo, a szkoda, bo wtedy byłoby bez kłopotu :(. Co do pytania nr 1. Teoretycznie możliwe przez dodanie FRAMu na SPI lub I2C, ale i tak wymaga pisania specjalnej biblioteki do obsługi tego, a wydajność będzie bardzo mała. W praktyce nikt tego nie robi.
 11. Czytałem. teraz naprawdę można powiedzieć, że efekt jest. Czekam na cz.5 o optymalizacji.
 12. Cóż, spodziewałem się szczerze po serii tych artykułów zwyczajnie.... więcej, choć może dopiero zaskoczenie nadejdzie Tytuł powinien brzmieć trochę inaczej "Przegląd standardowych błędów w sterowaniu wyświetlaczem TFT". Ogólnie czyta się to fajnie, ale na razie udowodniono tylko że nawet 80MHz STM32 jak się nie zoptymalizuje kodu się zadławi. Czy kolega ma zamiar poruszyć temat optymalizacji i sztuczek graficznych? Bez tego właściwie jest tylko przegląd podstawowych błędów przy programowaniu grafiki, z użyciem gotowców. No i te nieszczęsne czyszczenie ekranu, a.. aż ciarki mnie przechodzą jak to czytam po raz 3, to podstawowy błąd jak chcemy mówić o jakieś wydajności, ekrany się nadpisuje, żeby nie tracić czasu na ich czyszczenie, i uniknąć migotania. To chyba pierwsza i podstawowa rzecz, jakiej się uczy człowiek który chce w ogóle zająć się wyświetlaniem grafiki.
 13. Zazwyczaj litera N oznacza Nominal, mniemam że chodzi o obroty Nominalne, 2400obr/min.
 14. Hm..zobaczymy co z tego wyjdzie? Ale ostatnio wyczytałem w EDW że zaprzestano produkcji ARDUINO ZERO? Orientuje się ktoś czy to prawda, że porzucono ta platformę.
 15. A mi się wydaje że twórcy ARDUINO, nie mając zbytnio pomysłu na rozwój ,zaczynają strzelać z coraz większych armat w nadziei że w coś trafią.
×
×
 • Utwórz nowe...