Skocz do zawartości

BlackJack

Użytkownicy
 • Zawartość

  1 175
 • Rejestracja

 • Ostatnio

 • Wygrane dni

  22

BlackJack zajął 1. miejsce w rankingu.
Data osiągnięcia: 1 sierpnia.

Treści użytkownika BlackJack zdobyły tego dnia najwięcej polubień!

Reputacja

153 Mistrz

1 obserwujący

O BlackJack

 • Ranga
  7/10

Informacje

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Lokalizacja
  Poland
 • Programuję w
  C, HMI, PLC
 • Zawód
  Elektryk maszyn górniczych. Obecnie oddział AKPiA (Aktywna Komórka Pomiarowa i Automatyki)
 • Moje zainteresowania:
  Sterowniki PLC, panele HMI, majsterkowanie

Ostatnio na profilu byli

Blok z ostatnio odwiedzającymi jest wyłączony i nie jest wyświetlany innym użytkownikom.

 1. Jak będę miał jutro czas to wrzucę foto opakowania pierwszego LEDa z gwintem Edisona, który kupiłem przed 2012 rokiem i świeci do dziś, i tam na opakowaniu pisze: Z tych 3 "żarówek" AMM już nie żyje, ogólnie szajs jakich mało.
 2. W takim razie co kolega kupuje w sklepie? Stwierdzenie żarówka LED, samo z siebie jasno definiuje czym jest. Jest to żarówka w której źródłem światła jest dioda lub diody LED. Nie ma tu żadnej błędnej nazwy. Nawet jeżeli przyjmiemy, że jest to technicznie nazwa kulawa, bo np. OSRAM pisze na pudełku Lampa LED, z czym też się nie zgadzam, bo lampa posiada więcej istotnych elementów i cech, a na dodatek jest całkowicie czymś innym niż tylko żarówko podobnym tworem. No chyba że kupimy sobie lampę w kształcie żarówki, takie są np. w OBI. Nie wnikając w tematy nazewnictwa głębiej. Moim zda
 3. Temat skomplikowany, bo tak naprawdę ilość szczegółów na które musimy patrzeć jest spora. Ja ogólnie przy oświetleniu LED, (głównie żarówki) wypracowałem sobie prosty system. Przede wszystkim patrzę na barwę światła i Lumeny. Dobry odpowiednik 100W żarówki musimy mieć co najmniej 1150-1250 lumenów zależnie od barwy światła. Potem ewentualnie jest moc i na samym końcu cena. Powiedzmy sobie szczerze żarówka za 4-5zł to szrot. Nie da się zrobić sensownej żarówki za 5zł, Polecam spróbować samemu za te kwotę zbudować żarówkę LED, fajny eksperyment, nawet jak części weźmiemy z odzysku. Co do ta
 4. Studia jaki kierunek nie wybierzesz i tak rozwiną co najwyżej wiedzę z Fizyki i Matematyki, dojdzie ci co najwyżej wiedza z mechaniki obliczeniowej, bo praktycznej pewnie i tak nie zobaczysz/dotkniesz. Natomiast obecnie największa niewiadomą i ewentualną porażką studiów jest COVID. Jak trafisz tak jak mój kolega rok temu, to twoje studia będą czystym cyrkiem, z niezłym kabaretem zwanym nauka zdalną. Mistrzostwem są zdalne laborki. Podsumowując. Niezależnie od tego co wybierzesz, największym zagrożeniem dla sensu studiowania jest nadal COVID. Jak na jeśień będziemy mieli kolejna falą
 5. 1 : 1 nie znajdziesz, chyba że jakiś pracownik SIEMENSA z nudów stworzy na przerwie śniadaniowej. Natomiast należy sobie zadać pytanie, czy to nie jest takie trochę komplikowanie sobie życia na siłą, w imię no niby prościej? LOGO ma się nijako do ARDUINO, tak sprzętowo jak i programowo. Dodatkowo, stosując takie myślenie odcinasz się trochę od możliwości jakie daje samo ARDUINO, odnoszę się cały czas do UNO. Lepiej chyba poświęcić czas na opanowanie ARDUINO niż na jakąś inżynierię wsteczną, gdzie prędzej niż później natkniesz się na dylemat braku odpowiedników funkcjonalnych, i tak będziesz ro
 6. Odpowiadając na pytanie z pierwszego wpisu. ATMELE (Różne) od AT89S52 po ATMega128 na pewno siedzą w urządzeniach przemysłowych (mierniki, rejestratory) polskiej firmy SIMEX, oraz APLISENS. Rozbierałem wiem na 100%. ATMEga 128 była/jest stosowana w przekaźnikach programowalnych ZILO, w reszcie zazwyczaj siedzi jakiś STM32 przeważnie F103. Wagi najczęściej mają w środku jakiegoś 8051, raz chyba natknąłem się na AVR AT90s8252, ale pewnie zastąpił tam 80C52, bo były kompatybilne PIN to PIN. W sprzętach z lat 90 i tak do 2010 roku, królują 80C52 (wszelkiej maści), Z80, MC6800/09 (stare PLC i kompu
 7. Dosyć często przewija się na forum temat ARDUINO UNO, a gdyby tak pujść krok dalej i przybliżyć Arduino ZERO na ARM SAMD21? Może nie koniecznie w środowisku ARDUINO, bo akurat, te nie jest do końca szczęśliwe do programowania ARMów, ale może po latach warto by zrobić jakiś krok do przodu na tej platformie? Mam takie wrażenie że zatrzymano się rozwojowo na ARDUINO UNO, pisze się tylko o nowych płytkach, ale poza ty nic się nie dzieje. A wydaje mi się że ZERO, nawet Chińskie jest ciekawą alternatywa dla leciwego już UNO.
 8. Chciałbym zapytać bardziej doświadczonych kolegów jak podłączyć do programatora ST-Link V2 (taki pendriv USB) 8 nóżkowy procesor STM32G030J6m6? Ewentualnie czy można do jego programowania wykorzystać programator z płytki Discovery od STM?
 9. Poza dodaniem zamieszania w oznaczeniach płytek, to jakiegoś wielkiego postępu tu nie widzę?
 10. Jak najbardziej PICO, czy warto go łączyć z Arduino to temat dyskusyjny, bo samo PICO to niezły sprzęt, chyba że chodzi o ARDUINO IDE. Co do Arduino może by warto przybliżyć Chińskie klony MD328 i LGT8F328P, takie lekko stuningowane ATMEGI328.
 11. Ja ogólnie posługuje się oprogramowaniem dla paneli HMI firmy WEITEK o nazwie EasyBuilderPro. Symulacja online spokojnie mi wystarcza do jakiś testów. Działa 10 minut potem zaprzestaje odczytu danych. Spokojnie freeprotokolem (napisałem makro) obsłużyłem czujnik ultradżwiękowy po rs232. Jeszcze urzywałem SCADY na ANdroida, aby zrobić wizualizację na tablecie, ale ona w wersji darmowej miała ograniczenie co do złożoności projektu.
 12. Ależ żaden problem na I2C PCF8574, 8 bitów możliwość zgłaszania przerwania po zmianie stanu dowolnego pinu. Oczywiście jest to uniwersalny expander I/O, czyli zapis odczyt. Na SPI wymienił kolega wyżej. Natomiast trzeba być zawsze świadomym wad takiej konstrukcji.Takie najprostsze, rozproszone moduły, nie posiadają żadnej inteligencji na pokładzie, więc zerwanie bądź zawieszenie komunikacji z MASTEREM powoduje że idzie to w krzaki.
 13. Do tego celu można równie dobrze zaprzęgnąć także dowolna darmową SCADĘ. Trochę inny poziom, ale nie aż tak trudny, wtedy dostajemy możliwości interakcji w obu kierunkach.
 14. Próbuję ruszyć STMy ale zastanawia mnie jedno. Panowie czemu po naciśnięciu kompilacji, nie generuje mi się plik .bin?
 15. Ja kupuje na Ali, dostawy obecnie już nie szwankują tak jak na początku roku, dostać można wszystko. Co prawda nie wszystko się opłaca, bo np. Nukleo z kursu STM32 się nie opłaca. Ale ogólnie większość jest. Klon Rasbberry Pi PICO dotarło do mnie w 2 tygodnie. Nie wiem jak inne płyty, czy komponenty, ale ja problemow z dostępnością nie widzę. Ale to trzeba chcieć wyjść poza lokalny bazarek. Pomijam już fakt że Bottland to nie wszystkie sklepy na naszym rynku, i do najtańszych tez nie należy. Ale to, tak trochę też jest jak się uzależnia od zestawu do kursu. Czasami warto sobie odpo
×
×
 • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.