Skocz do zawartości

BlackJack

Użytkownicy
 • Zawartość

  1079
 • Rejestracja

 • Ostatnio

 • Wygrane dni

  17

Wszystko napisane przez BlackJack

 1. Da się te układy jeszcze ruszyć, oprogramować czymś współczesnym, czy trzeba sięgać po jakieś stare WINCLUPy albo PALASMY?
 2. W sumie ciekawe pytanie. Osobiście sądzę że, po prostu przez odbiornik płynie minimalny prąd czuwania wyłącznika. Dla żarówki nie spowoduje to świecenia, a wyłącznik zasilanie będzie miał.
 3. Skoro cewka jest na prąd zmienny to czemu usilnie szukasz przetwornicy DC=>DC? 1. Opcja Skoro masz stycznik, z cewką na "nietypowe" napięcie, to najprostszym wyjściem z impasu jest rozebranie stycznika i wymianie cewki na nową z napięciem pracy ~230V. Oczywiście też na prąd zmienny musi być nowa cewka, jak stara była na taki prąd !! Inaczej, spalisz nową cewkę. Trochę roboty, ale notabene najmniejszy koszt, i nie zajmuje ci nic dodatkowego miejsca, jak w opcji 2. 2. Opcja Do sterowania obecną cewką, potrzebujesz 50V prądu zmiennego. No to zamiast kombinować wystarczy zdobyć transformator 230/400V (co wygodniej) na 50V i już masz potrzebne napięcie sterowania. STEROWANIE stycznikiem. dla obu opcji notabene. Można oczywiście, elektronicznie przez opto-triaka typu MOC + triak malej mocy, ale prościej zastosować sobie dodatkowy tzw. przekaźnik interfejsowy z cewką na 5V który już bez problemu wysterujesz z Arduino, i jego stykiem sterować cewkę stycznika.
 4. Jeśli to silnik górniczy, to po co wyważać otwarte drzwi, brać schemat KWSa (Kopalniany wyłącznik Silnikowy) i dostosować do swoich potrzeb. Tam akurat zabezpieczeń jest od groma i trochę, ziemno zwarciowe. kontrola stanu izolacji itd. Haczyk to inna sieć kopalniana (TT jak dobrze pamiętam). Z drugiej strony takie silniki pracują u nas na EC, na klasycznych rozwiązaniach, ale my mamy specjalnie dla nich osobną rozdzielnię 500V potrzeb własnych z trafokiem specjalnie dla niej. No i rozdzielnia 6000V dla reszty silników na 6KV. Tak jak kolega wyżej pisał 500/1000V to klasyczne "gróbskie" silniki. Ogólnie nie wiem czy się opłaca poza ustrojem kopalń, elektrowni, takie silniki stosować? Drogi, specjalnie dla nich robiony osprzęt, ktorego nie da sie kupic od ręki w pobliskim elektryku.
 5. Trzeba być jednak świadomym pewnych właściwości stosowania w układzie czujnika, asymetrii i zaniku faz, o którym pisze kolega wyżej. Mianowicie zabezpiecza on układ przed zmianą kierunku obrotów, tylko w obwodzie przed czujnikiem! Więc jak ktoś namiesza na styczniku za nim, czy klemrecie silnika, to taki czujnik już prawidłowo nie zadziała. PS. Kolego pewnie pyta o układ gwiazda/trójkąt. W tym układzie tak naprawdę, w miarę skuteczną ochroną jest, dobre i jednoznaczne oznakowanie przewodów, w skrzynce zaciskowej silnika, i skrzynce sterowania. Dodatkowo, czujnik zaniku i asymetrii faz. Obowiązkowo schemat naklejony, na drzwiczkach sterowania. Właściwie więcej się zrobić nie da. Nie ma praktycznie możliwości wyeliminowania błędu ludzkiego podczas montażu.
 6. Panowie a co wy chcecie sterować z wyjścia tego czujnika że zakładacie 200mA? Bo te 200mA to MAX prąd jaki można pobrać z wyjścia, aby nie spalić tranzystora. Producent przewiduje taki MAX prąd wyjścia tak naprawdę tylko i wyłącznie dla przypadku kiedy byście chcieli sterować bezpośrednio cewkę przekaźnika 12-24V. W praktyce jak czujnik ma dawać tylko sygnał logiczny, to obciążenie tego wyjścia to będzie max 20mA (np. fotodioda, transoptora PC817) + prąd samego czujnika więc dobijecie może 40mA. Tyle utrzyma chyba większość mini przetwornic step-up. Jakiekolwiek rozważania mają sens, dla konkretnego przypadku i schematu połączenia czujnika.
 7. SATA to jest można powiedz moje, widzi mi się ., ale tak serio wydając już prawie 400zl, chciałbym mieć to w standardzie, a nie "dokupywać klej do puzzli", aby je poskładać. Ktoś powie, ale to tylko 15zł. TAK, ale 15zl tu, 10zl tam, i nagle dokładamy kolejną 100, do komputerka który w założeniu ma być tanią platformą. Energoszczędność miałem na myśli, że trzeba coraz mocniejsze zasilacze do Rapi, jednak SOC w nowszej technologi mógłby obniżyć pobór mocy. Ule trzeba obecnie przepychać po USB 3A?
 8. Szczerze bardziej by mnie interesował port SATA niż dodatkowy RAM. 8GB RAM owszem, ale musiał by za tym iść jednocześnie lepszy bardziej energooszczędny SOC. za chwilę dojdziemy do komputerka wielkości karty kredytowej, przylepionego do radiatora z Pentium 4.
 9. W sumie pytanie jak w temacie, jaki darmowy kompilator C można dzisiaj znaleźć dla MCS-51. Na początek chcę ruszyć AT89S8253, ale mam też DS89C430 oraz 450. Docelowo procesorek ma trafić do mini konsolki na 51', no i chcę spożytkować te układy.
 10. A już myślałem że coś co pozwoli określić prąd rozruchowy silnika i prąd roboczy. Piszą o tym bo nie wiem co się stało, ale jakoś nagminne producenci silników, szczegółnie ci z wschodu, upodobali sobie pomijanie na tabliczce znamionowej prądu roboczego, ale do gwarancji wymagają zabezpieczenia silnika. I mamy np. tak silnik 230V, 2900obr/min 2,2 KW i koniec informacji. Co najwyżej S1 dodane. A w instrukcji ani słowa, o tak istotnym parametrze jak prąd roboczy.
 11. Panowie dziś się trochę bawiłem elektroniką, i podczas wylutowywania elektrolitu, wyskoczył z skórki,. Dosłownie. Została mi taka oto łysa beczułka 10uF/400V. Pytanie na podwieczorek brzmi. Jak teraz określić jego polaryzację, czyli gdzie jest Plus, a gdzie Minus? Oczywiście mógłbym go bez płaczu wyrzucić, ale stwierdziłem że ciekawy temat, na dyskusje.
 12. Szczerze to nie przyglądałem się, od razu całemu kodowi, bo założyłem że autor sam go pisze wedle wskazówek. Dopiero dziś miałem czas na to zerknąć tak bardziej na spokojnie o od razu , opad szczeny. Choć przyznaję że nawet moja propozycja, nie jest do końca doskonała, da się to pewnie zrobić jeszcze bardziej elegancko.
 13. Ogólnie program, na którym się opieracie, ma zasadniczą wadą. Wykonuje w przerwaniu zdecydowanie za dużo operacji, i to takich które absolutnie tam nie powinny się znaleźć. 1mS, to dla procesora wieczność. Pomijam już fakt że taka procedura obsługi przerwania w skrajnym przypadku je zblokuje. Jak już to powinno to wyglądać mniej więcej tak: PS. Od dawna już nie programuję w C więc mogłem, popełnić jakieś blędy skladniowe. //https://www.youtube.com/watch?v=oPiG3Qj_wWo //http://www.bristolwatch.com/arduino/arduino1.htm #define triacPulse 5 //triak #define SW 4 //wylacznik #define aconLed 12 //dioda led int val; bool zero; void setup() { Serial.begin (9600); pinMode(2, INPUT); digitalWrite(2, HIGH); // pull up pinMode(triacPulse, OUTPUT); pinMode(SW, INPUT); digitalWrite(SW, HIGH); pinMode(aconLed, OUTPUT); digitalWrite(aconLed, LOW); } void loop() { // check for SW closed if (!digitalRead(SW)) { // enable power attachInterrupt(0, acon, FALLING); // HV indicator on digitalWrite(aconLed, HIGH); } // end if else if (digitalRead(SW)) { detachInterrupt(0); // disable power // HV indicator off digitalWrite(aconLed, LOW); } // else if (zero = high) { // jezli wykryto przejście przez zero delayMicroseconds((analogRead(0) * 6) + 1000); // read AD1 digitalWrite(triacPulse, HIGH); // Serial.println(" wlaczone "); // tylko dla sprawdzenia czy transoptor coś // widzi delayMicroseconds(200); // delay 200 uSec on output pulse to turn on triac digitalWrite(triacPulse, LOW); zero = low; //wyzeruj znacznik przejścia przez zero // Serial.println(" wylaczone"); } } // end loop // begin AC interrupt routine // delay() will not work! void acon() { zero = high; //ustaw znacznik przejścia przez zero }
 14. Może po kolei. Aby układ mógł zadziałać, musi być prawidłowo skonstruowany tak sprzętowo, jak i programowo. Pisałeś, że dałeś nieco inne elementy bo nie masz innych. Aby optotriak MOC3021 zadziałał, jego dioda, musi być zasilona typowo prądem 8mA (MAX 15mA). Dla logiki 5V to opornik szeregowy ok 480Ω, a dla 3,3V to ok 260-270Ω. I = Uz-Udiody(typ 1,15V dla MOC3021) / I-diody (0,008A). Oczywiście nie są to wartości krytyczne. Jeżeli sobie wsadzileś tam 1KΩ lub więcej nie wyzwolisz układu Triaka za Chiny Ludowe.
 15. Zasadniczo to regulacja fazowa, nie jest dobrym pomysłem w przypadku wentylatora kotła CO. W praktyce lepiej się sprawdza regulacja grupowa (prostsza notabene w realizacji), i tak się najczęściej to robi. Pomijam, już fakt że silniki wentylatorów 230V regulacji fazowej specjalnie nie lubią. Przy bardzo małym współczynniku mocy, jeśli silnik stał w miejscu, to utknie, zacznie się przegrzewać i spali. Dodatkowo taka regulacja mocno sieje, zakłóceniami po sieci. Zły i kłopotliwy pomysł. Jeżeli masz nie zadawalające wyniki przy regulacji grupowej poeksperymentuj z długością grupy. Standardowo stosuje się długość 10 lub 20 przebiegów (pełnych) sinusa na grupę. Daje to precyzje odpowiednio 10 i 5%. To wbrew pozorom wystarcza, i tak najmniejszy okres sterowania to jeden pełny przebieg sieci. Jak masz wątpliwości czy wentylator dobrze będzie pracował z sterowaniem fazowym, najprościej sprawdzić to podłączając go do regulatora mocy dla żarówki. Jesli na nim to nie pójdzie stabilnie w całym oczekiwanym zakresie regulacji, to nie ma sensu męczyć tematu.
 16. Szczerze to trochę zbyt płytko opisałeś problem. Nie działa konkretnie co?. klawiatura, przycisk start? Zdjęcie czy filmik też by pomogły. Ogólnie urządzenie parowe ma na pewno jakieś zabezpieczenia, temperaturowe, ciśnieniowe, szczelnościowe. które nie puszczą programu urządzenia, jak nie są spełnione dane warunki. Sama usterka może się okazać po dokładnych oględzinach i przeczytaniu instrukcji błaha np. źle dokręcony korek wlewu wody, wpięty przewód parowy. Ja bym proponował, dokładnie przeanalizować instrukcję obsługi wraz zaleceniami, dokonać oględzin urządzenia, poprawności montażu, stanu technicznego, i czy nie ma kamienia. Z własnego doświadczenie, polecam lać wodę destylowaną, lub puszczoną przez filtr DAFI. Tak taki do wody pitnej, jego filtr aktywny usuwa, większość syfu z wody. Przetestowane osobiście. Od roku używam i w czajniku nie ma praktycznie kamienia, filtr (parownik nawilżacza dokładnie) w oczyszczaczu powietrza też jak nowy. Sprawdzony sposób. Kranowa woda, jeżeli była używana, mogła zabić, wytwornicę pary. Może do odratowania, ale trzeba być pewnym co się stało. Ewentualny kamień można spróbować usunąć, domowym sposobem bez rozbierania urządzenia.
 17. W praktyce jest to tak realizowane, że z wibratora, wypadają już odpowiednio obrócone elementy. Tak przynajmniej ja to widziałem w maszynach do składania suwaków, zamków błyskawicznych, Wszystko jest realizowane, przez odpowiednią budowę ślizgów w wibratorze, które obracają, lub odrzucają z powrotem do środka niewłaściwie ukierunkowane elementy. Ogólnie prawie zawsze robi się to mechanicznie, jest co najwyżej czujnik wykrywający prawidłowe ułożenie, np, czoło tulejki. Na 100% do zrobienia, wszystko rozbija się o system prowadnic i podawania elementu. Typowych przenośników taśmowych raczej się nie stosuje, prędzej przenośniki łańcuchowe, z odpowiedniki chwytakami/kubełkami.
 18. Jest jeszcze taka opcja że płyta nie współpracuje prawidłowo z tymi konkretnymi RAMami.
 19. No to zostaje zdobyć gdzieś na próbę jakieś inne RAMy, lub przetestować te co masz w innym kompie.
 20. Nie podważam, absolutnie kompetencji czy doświadczenie elektronika który to pisał, ewentualnie pomagał pisać. Zwróciłem tylko uwagę na pewna niespójność w ogłoszeniu. Czasami dobry fachowiec praktyk, nie potrafi spójnie przekazać swojej koncepcji. Dla mnie to jaki wyświetlacz/ interfejs ma być docelowo powinno jednak być w ogłoszeniu zadeklarowane jednoznacznie. LED, a LCD to jednak ani technicznie, ani programowo w obsłudze to samo, determinuje tez wymagania co do MCU.
 21. Kolega z pracy to rozwiązał tak że, każdy element systemu jest tak naprawdę niezależny, i awaria serwera Domioticza nie uziemia urządzeń.. ma to pewne wady, bo np. nie ma wszędzie sprzężenia zwrotnego, ale mu to działa. Przykład brama wjazdowa. ma swój pilot, ale można ja zdalnie przez Domioticza, zamknąć/otworzyć.
 22. O kurcze, ale się dyskusja wywiązała. Może prościej. Strasznie dużo, sprzecznych wymagań, w sprawie wyświetlacza, jak na tak proste urządzenie jak termostat. Przynajmniej dla mnie. Z drugiej strony, ciężko zaprojektować cokolwiek, kiedy wymagania, to albo, albo, a najlepiej żeby przy okazji robiło kawę. Jedynie co zakładam to, to że chodzi o urządzenie do inteligentnego domu?
 23. Logi - owszem jak najbardziej są, są nawet receptury. Ogólnie źle chyba zrozumiałem twój wpis, i pomyliłem budżet projektu, z cena finalnego urządzenia/systemu. Pytanie jaka ma być docelowa, cena urządzenia finalnego? Jak w granicy 1000zł, to panel z zdjęcia kosztuje 1560zł, a jest to urządzenie uniwersalne, ni tylko termostat.
 24. Jakoś nie chce mi się wierzyć że, z takim budżetem nie da się tego zrobić na gotowych rozwiązaniach opartych o przemysłowe PLC/HMI. Sterownik Unitronix z HMI, czujniki PT100 zamiast DSów na pętli 4-20mA i 100m nie jest problem. Są na 100% gotowe rozwiązana w tym budżecie, które mają certfikaty itd. jedyne pilot z TV może być problemem. Takiego PLC z HMI raczej żadna samoróbka nie przebije, wystarczy dobrać odpowiednia konfiguracje i system stoi za mniemam max 5 000 - 8 000zł. Ps. To tylko takie moja sugesita, na alternatywny kierunek.
 25. Może w BIOS/UEFI masz wybrana grafikę zintegrowana z CPU? Zobacz czy jest obraz z portów video na płycie głównej.
×
×
 • Utwórz nowe...