Skocz do zawartości

EagleEye

Użytkownicy
 • Zawartość

  23
 • Rejestracja

 • Ostatnio

Reputacja

6 Neutralna

O EagleEye

 • Ranga
  2/10

Ostatnio na profilu byli

Blok z ostatnio odwiedzającymi jest wyłączony i nie jest wyświetlany innym użytkownikom.

 1. Idź dalej z programem. Ja też miałem kilka takich momentów i "zaskoczyłem" dopiero przy okazji kolejnych tematów. W tym momencie mogę tylko spróbować z analogią do gitary elektrycznej: ten bardzo delikatny prąd płynący przez struny (tak mały, że nie kopie) wyzwala przepływ prądu w dość potężnym piecu tak, że szyby drżą.
 2. " Z kolei za rezystorem, między wyjściem a masą, jest miejsce dla kondensatora. Kondensator ma tę cechę, że w połączeniu szeregowym przepływa przez niego tylko prąd zmienny" Jakie znaczenie ma tu prąd zmienny, jeśli cały czas pracujemy z prądem stałym? Ponadto, wygląda że ten kondesator wpięty jest równolegle.
 3. W książce na str. 42 i 46 jest błąd na schemacie. Oba kondensatory mają 100µF, podczas gdy w rzeczywistości ten elektrolityczny ma 220. W kursie www jest to już poprawione, więc zakładam, że i w nowym druku książki też jest.
 4. Yyyy, bo schrzanilem w momencie doboru wzoru, psze Pana? A tak poważnie to fajnie to zebrałeś i wyliczyłeś. Dzięki.
 5. Mam pytanie natury praktycznej: Jaką moc pobierają te przykładowe układy w stanie spoczynku? Jak je wyliczyć? Zsumowałem rezystory 1 do 3 (bez rezystora diody i feedbacku bo nie działa gdy dioda jest zgaszona) i dodałem 47kΩ termistora. U2/R = 6.52 / 100,000 = 0.00042 W Czy to poprawna kalkulacja?
 6. @enikan Mam podobne problemy do Twoich - muszę być stanie temat zrozumieć i zwizualizować by się go nauczyć. Branie wiedzy za pewnik to stare podejście nauki. Tutaj notka z poradą od kogoś kto nigdy z elektroniką nie miał do czynienia: Myślę, że w pierwszym zestawie, gdzie mowa o prawie Kirchoffa, dzielnikach napięcia, opisane jest tylko połączenie szeregowe. Warto dodać akapit o tym, że w połączeniu równoległym każda odnoga ma całkowity dostęp do pełnego napięcia i każdy element pobiera też swój prąd, który może wręcz wykończyć baterię jeśli odnóg będzie za dużo. Podczas gdy szerego
 7. Ahaaaa, więc cały ten czas gdy mówimy o wzmocnieniu, współczynniku wzmocnienia itd, to chodzi o to jak małym prądem mogę umożliwić przepływ dużego prądu? A nie o wzmocnieniu jak na przykład magicznym pomnożeniu (powiększeniu) prądu. Wow, zatem Darlington daje mi możliwość uruchomienia dość dużego urzędzenia przy pomocy małego Arduino. I dlatego też gdy przesuwałem sondy po śladzie ołówka, to mały prąd (nawet z mojej ręki) był w stanie uruchomić przepływ prądu do diody. To jest niesamowite. Nie było tam żadnego pomnażania prądu, ot mały prąd bazy uruchamiał Tce. Dzięki Panow
 8. @Gieneq To bardzo cenne wyjaśnienie. Czy słusznie zrobię zakładając, że następne kursy pomogą mi to zrozumieć jeszcze lepiej i nie powinienem się tym teraz za bardzo przejmować? Czy też jeśli teraz tego nie zrozumiem w pełni, to będę miał problemy na dalszych etapach (bo zamierzam regularnie kupować kolejne części). Gdybyś jeszcze chciał mi wytłumaczyć ogólnie, jak 5-cio latkowi, dlaczego potrzebujemy wzmocnienia na tranzystorze skoro możemy poprostu zastosować mocniejszą baterię - zdaję sobie pytanie jak głupie to pytanie dla fachowca.
 9. Jestem zupełnie zielony w kwestiach elektroniki i przed przystąpieniem do kursu nie miałem żadnego pojęcia na ten temat. Z tego powodu sprawia mi pewną trudność zrozumienie wagi układów Darlingtona. Potrafię widzieć, że zjawiska występujące w Darlingtonie i innych tranzystorach będą miały olbrzymie znaczenie w konstruowaniu urządzeń ale nie potrafię uchwycić ich istoty. Oto co wiem i może dobra dusza spróbuje mnie poprawić: Współczynnik β w Darlingtonie jest masywny na wyjściu co sprawia, że sygnał na kolektorze zostaje powiększony tak bardzo, że nasze ciało ma wpływ na sygnał. Ale c
 10. Nic konretnego. To juz moj drugi kurs z Forbotem i podchodze do niego z uwaga. Poprostu probuje sobie wizualizowac wiedze i mozliwosci ktore mi ona daje. Wielkie dzieki, Gieneq.
 11. Szybkie pytanie: czy te diode RGB moge podlaczyc szeregowo?
 12. Zaczynam to widzieć. Przeprowadziłem dwa eksperymenty. Poniżej oba układy. Pierwszy, to układ szeregowy. Diody nawet się nie zaświeciły: I = 0mA. Gdy dodałem rezystor to zmiany wynosiły mikro wartości, więc nie był potrzebny. Co ciekawe, Napięcie całego szeregu wynosiło 9.28V ale poszczególne diody wykazywały 1.24V, co w sumie wynosi tylko 6.2V Czy popełniłem gdzieś błąd? Drugi układ to diody z rezystorami równolegle. Diody świeciły jasno, ale uwaga - cały układ pobierał 70mA ! Wszystko wyglądało zgodnie z matematycznymi wyliczeniami. Tu każda
 13. Czekaj, czyli w równoległym to rezystory rozprowadzają (i limitują pobór) prądu, dzięki czemu starcza go dla wszystkich? A w szeregowym po prostu wszystkie diody żrą bez opamiętania? Czy dobrze to widzę? To znaczy, chyba zaczynam to widzieć.
 14. OK, a dlaczego w równoległym układzie spadek napięcia wszystkich diod jest równy jednej? Innymi słowy: Czy do baterii 9V mogę podłączyć 50 diod? Dla mnie wyobrażenie sobie szeregowego układu jest proste: mogę podłączyć tylko tyle diod ile napięcia w sumie może mi zapewnić bateria. W równoległym przekraczam tę sumę i przekraczam granice pojmowania. Nie martwmy się symplifikacją. Zauważyłem, że każde wideo Forbotu zawiera zdanie wytłumaczenia lub obrony przed krytyką 'znawców tematu' - to zupełnie niepotrzebne. Uproszczenia są dobre i jak widać na moim przykładzie, wręcz koniecz
 15. Bardzo dziękuję za wyczerpujące wskazówki. Są one dla mnie bardzo cenne. Wydaje mi się, że problem w zrozumieniu tego problemu sprowadza się właśnie do ostatniego paragrafu. Ale dlaczego w tym układzie świeciły słabo podczas gdy w równoległym rozstawieniu mogłem dodać jeszcze jedną i świeciły jasno. W mojej głowie te dwa systemy nie sumują się, nie mają sensu. Tu jest chyba całe źródło moich kłopotów w zrozumieniu tych układów. Skąd się wzięło dodatkowe napięcie które nie było dostępne w równoległym trybie?
×
×
 • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.