Skocz do zawartości

lucek20

Użytkownicy
 • Zawartość

  58
 • Rejestracja

 • Ostatnio

Ostatnio na profilu byli

Blok z ostatnio odwiedzającymi jest wyłączony i nie jest wyświetlany innym użytkownikom.

lucek20's Achievements

4/10

4/10 (4/10)

8

Reputacja

 1. A jeszcze mam takie pytanie. Na sąsiednim forum dostałem taką odpowiedź na podobne pytanie (ten sam schemat) "Teraz z elektrycznego punktu widzenia jest chyba OK. Jednak po włączeniu zasilania wszystkie zawory zostaną włączone. ESP programowo będzie mógł je później wyłączyć. Nie wiem czy jest to zgodne z założeniami. Zamiast rezystorów w kolektorach tranzystorów wyjściowych zastosuj diody. Bez tego w chwili odłączania indukcyjnego obciążeni powstaną przepięcia. Jest duże prawdopodobieństwo, że doprowadzi to do uszkodzenia tranzystorów." Prawda to? i jeszcze jedno. Czyli najlepiej dać kolejny tranzystor np bc817 i podpiąć go pod czwarty kanał na tlp281? I czy ma sens wstawienie optoizolatora skoro nie mam możliwości rozdzielenia masy? Zdecydowałem się na niego ponieważ, chciałem uniknąć zakłóceń które powodują elektrozawory i pompa. W poprzedniej wersji miałem ogromny problem z zakłóceniami, które powodowały niepoprawne odczyty z przepływomierza.
 2. Dlatego dałem cudzysłów, żeby nie brać tego dosłownie miałem na myśli WROOM. Dzięki za zwrócenie uwagi, z łba mi to wyszło. PCA8574 działa na 400khz, jego użyję.
 3. 1. Dzięki, teraz czaję. 3. Dzięki za podpowiedź 4. No pewnie, że nie będę. Pomyślę nad twoim rozwiązaniem. 5. ESP32, nie sugeruj się tym, używam "gołego" esp gdzie pin vin tak naprawdę jest pinem 3.3v. Do tego nie umieściłem elementów do uruchomienia esp32, a są tylko, że na innym schemacie. 6. Tak, jest konieczny ponieważ na płytce znajdzie się jeszcze ds3231, wyświetlacz tft, sim800c, 3 przepływomierze, dht22 i możliwość podpięcia czujnika wilgotności gleby. 7. Elektrozawór pobiera max 500 mA, a bc 817-40 ma 0,8A. więc trochę zapasu jest. Poszukam jeszcze czegoś innego. 2. No właśnie tylko jak to rozdzielić? wszystkie elementy będą zasilane z akumulatora 12 V. Nawet przetwornica setp down (lm2596) będzie podłączona do tego samego akumulatora co pompa. Na moje oko, a mam krzywe... to na rozdzielenie w tym wypadku nie ma szans.
 4. Mam pytanie odnośnie schematu. Jaki prąd będzie płynął na poszczególnych odcinkach masy? Buduję sterownik który będzie sterował pompą 100 wat, gdzie prąd będzie około 8.5A, oraz trzema elektrozaworami,. Pytanie może głupie, ale nie jestem elektronikiem, mało tego nie kończyłem szkoły gdzie miałem chociaż trochę elektroniki. A informacja ta jest mi potrzebna do dobrania odpowiedniej szerokości ścieżek, A że ogranicza mnie powierzchnia, nie mogę wszędzie dać 120 millis. Ja rozumiem to tak, że w punkcie 5 będzie płynął prąd ponad 11A. W punkcie 1,2,3 - po 500mA, 5 - 800 mA, a punkt 4? Proszę bez krzyku, po prostu jestem zielony. I drugie pytanko. Chcę użyć optoizolatora. Znalazłem schemat na necie. Na podstawie go zbudowałem schemat poniżej. Nie rozumiem jednak czegoś. Rezystor R3(czerwone kółko). Jakim cudem będę sterował elektrozaworem skoro do bazy tranzystora dochodzi napięcie 5V? W takim wypadku elektrozawór będzie cały czas otwarty. Czy źle to rozumiem, proszę o wytłumaczenie. Taki o to schemat tlp281 znalazłem i wszystkie tak wyglądają:
 5. lucek20

  Moduł Sim800c reset AT

  Na zasilaczu 5A zdarza się to samo.
 6. lucek20

  Moduł Sim800c reset AT

  Z chęcią bym pokazał, ale sim800c mam na własnej pcb (własny projekt sterownika nawadniania). Jestem w trakcie robienia wersji płytki v2 i niestety edytowałem jakiś czas temu projekt płytki na której aktualnie śmiga sterownik. Mogę jedynie napisać, że zasilam sim800 przez dwie diody SS34 co daje około 4V, do tego kondensator 630uF, na linii zasilania. W załączniku schemat sim800. Tylko tak jak powiedziałem, zasilam przez dwie diody ss34, a nie przez IN5408. Edit. Po zrobieniu płytki zorientowałem się, że pwrkey powinno być połączone z masą, aby naprawić ten błąd, łączę pwrkey z obudową sim800 większą ilością cyny. A moduł masz z chin czy ze sklepu typu TME?
 7. Witam. Czasami mam tak, że wysyłam komendy do sim800 ale moduł nie odpowiada na żadną z nich. Muszę wtedy zresetować moduł bo wygląda na to, że się zawiesza. No właśnie, ale jak wykryć moment zawieszenia? Przychodzi mi do głowy wysyłanie co x czasu "AT" i jeżeli moduł nie zwróci odpowiedzi "ok" lub "error" - bo czasami i tak się zdarza, powinien nastąpić reset modułu. Jak to ugryźć? Słownie powinno wyglądać to tak jak na obrazku. Utknąłem na samym początku, czyli na oczekiwaniu x czas na odpowiedź, nie mam pojęcia jak to zrobić. Wysyłam "AT" i jeżeli od 0 do 5 sekund nie pojawi się odpowiedź... reset. Umiem zrobić tak, żeby po x czasie sprawdzało, czy jest odpowiedź, ale tak nie może być.
 8. lucek20

  lm2596T 5.0 schemat

  Okazało się, że płytka miała zwarcie (błąd jlcpcb) zawarcie usunąłem, kod rabatowy otrzymałem i jest wszystko ok.
 9. Zbudowałem układ z lm2596 5.0 wzorując się na tym schemacie: No i nie działa. Na wyjściu mam 11,5V. Pytanie. Jeżeli zbuduję taki układ : Z pominięciem kondensatorów, cewki i diody, czy przetwornica powinna na wyjściu dawać 5v? Pytam bo dla testów zbudowałem taki układ i jest 11.5V.
 10. @farmaceuta twój kod miał 2 małe błędy poprawiłem i jest git, ale zdecydowałem się skorzystać z rozwiązania @ethanak Jeszcze raz dzięki.
 11. Dzięki @farmaceuta. Sprawdzę jutro. Teraz jestem w robocie. @ethanak bardzo proste i logiczne podejście do tematu, nawet nie przyszło mi do głowy w ten sposób to załatwić. Dzięki wielkie chłopy za pomoc.
 12. Poprostu chcę aby po upłynięciu czasu który ustawię coś się zadziałało. Z millis miałem problemy ( nie pamiętam już jakie), więc użyłem biblioteki timers. Czas musi być odliczany, nie mogę ustawić interwału 3 godziny i czekać aż upłynie te 3 godziny. Muszę mieć widok na czas. Odliczanie jest ważna rzeczą w projekcie który buduję, jak nie najważniejszą, a podgląd czasu jest bardzo istotny. Na dole jest link do filmu który ukazuje dlaczego tak jest. Sorry że odwrócony, ale jakoś tak wyszło. Film
 13. Mam problem z napisaniem funkcji która odlicza czas w dół. Nie potrafię tego logicznie rozegrać. Utworzyłem takie paskudztwo(dosłownie) - działa, ale nie tak jak powinno, ponieważ nie następuje zmniejszenie zmiennej odliczanieGodzinaNawadnianiaKropelkowego o 1 , przez co odliczanie zatrzymuje się na 03:00:00. I to nie jest tak, że nie umiem pisać funkcji, bo jestem wstanie napisać dużo bardziej skomplikowane dzieło np. funkcje która rysuje wykres temperatury i wilgotności na LCD, A w tym wypadku odejmuje mi rozum. Proszę o pomoc. Delay odpada int odliczanieGodzinaNawadnianiaKropelkowego = 3; int odliczanieMinutaNawadnianiaKropelkowego = 1; int odliczanieSekundaNawadnianiaKropelkowego = 0; //w jakimś miejscu rozpoczynam odliczanie odliczanieCzasuNawadnianieKropelkowe.begin(1000); if (odliczanieCzasuNawadnianieKropelkowe.available()) { odliczanieCzasuNawadnianieKropelkowe.restart(); if (odliczanieSekundaNawadnianiaKropelkowego > 0) { odliczanieSekundaNawadnianiaKropelkowego = odliczanieSekundaNawadnianiaKropelkowego - 1; } if (odliczanieSekundaNawadnianiaKropelkowego <= 0) { if (odliczanieMinutaNawadnianiaKropelkowego > 0) { odliczanieSekundaNawadnianiaKropelkowego = 59; odliczanieMinutaNawadnianiaKropelkowego = odliczanieMinutaNawadnianiaKropelkowego - 1; } if (odliczanieGodzinaNawadnianiaKropelkowego > 0 && odliczanieGodzinaNawadnianiaKropelkowego <= 0) { odliczanieMinutaNawadnianiaKropelkowego = odliczanieMinutaNawadnianiaKropelkowego - 1; odliczanieGodzinaNawadnianiaKropelkowego = odliczanieGodzinaNawadnianiaKropelkowego - 1; } } odliczanieCzasuNawadnianieKropelkowe.restart(); zapisCzasDoKoncaNawadnianiaKropelkowego(); } if (odliczanieGodzinaNawadnianiaKropelkowego == 0 && odliczanieMinutaNawadnianiaKropelkowego == 0 && odliczanieSekundaNawadnianiaKropelkowego == 0) { odliczanieCzasuNawadnianieKropelkowe.time(STOP); }
 14. Dzięki, zapamiętam. Dodam, że nagminnie stosuję taką praktykę. Muszę to pozmieniać.
×
×
 • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.