Skocz do zawartości

H1M4W4R1

Użytkownicy
 • Zawartość

  774
 • Rejestracja

 • Ostatnio

 • Wygrane dni

  34

Wszystko napisane przez H1M4W4R1

 1. if (StopVoltage > 3.99 ) { // Jeżeli napięcie Stop > 3.99V runLightState = 0; // Informacja: światła jazdy są wyłączone clearStrip(); // Wyczyść pasek StopTurn(); // Wyświetl światła stop delay(10); // Odczekaj 10ms } Czyszczenie paska może sprawiać problem, bo jednak 16-20MHz ATMegi to dość niska częstotliwość i przy dużej ilości obliczeń możesz zejść do widzialnych częstotliwości. Spróbuj usunąć "clearStrip();" z tej sekcji.
 2. Praw fizyki nie ominiesz W rzeczywistości napięcie zawsze jest uzależnione od prądu. [AFAIK] Możesz co najwyżej ograniczyć maksymalny prąd np. układem rezystor-BJT. (Napięcia nigdy nie ograniczałem, ale z tego co się orientuję też się da). Tak działają zasilacze laboratoryjne. Przykładowy układ ograniczający prąd możesz zerżnąć tutaj (ten też jest zerżnięty z AVT738)
 3. Po zamianie na TMC2209, bo A4988 miało problemy ze sobą (jak zawsze): 2 mm, 1 mm, 20 mil - idealnie 15 mil - 99% (bo czasami FlatCAM coś odwali, a raczej ja) 8 mil - 80% 6 mil - 20% 5 mil - 5% 4 mil - 0% Sądzę, że gdybym miał sztywniejszą ramę to wrzeciennik raczej wykręciłby 5 mil (bicie na czubku frezu ma coś koło setki), ale niestety wujek rezonans daje o sobie znać i rama się ugina, bo to chiński plastik. IMHO przerzuciłem się na THT, bo lutowanie SMD bez soldermaski to tragedia (dlatego chciałem sobie dodać to do możliwości frezarki ). Preferencyjnie głównie robię ścieżki 1.8mm (THT), bo po co mam męczyć sprzęt, jak mogę mieć gwarancję powtarzalności, dużą przepustowość prądową ścieżek i użyć frezu palcowego 0.5mm i wyciąć separację na jedno przejście (frez typu V 0.2mm 30 stopni robi taką na 3-4 przejścia). Oczywiście frezarka to nie drukarka 3D i pracuje znacznie wolniej... Przy prostej płytce zdążysz obiad ugotować zanim wytnie izolację... A jeszcze wiercenie i ramka (ew. V-Cut). IMHO jak umiesz trawić to zostań przy trawieniu, bo Ci cierpliwości może szybko zabraknąć. Jedyna zaleta frezarki to łatwe i precyzyjne wiercenie otworów (co jest zwykle najszybszą operacją). EDIT: Wrzeciennik 500W Made In China, chłodzony powietrzem z tuleją ER20 Made In China.
 4. Hmmm... informacje z procesora wyglądają na to, że są OK, może padł jakiś układ od HDMI (nie znam dokładnej budowy malinki, ale obstawiam, że jakiś posiada). Inne pytanie: czy robiłeś na głupa i użyłeś innego przewodu HDMI?
 5. Zależy od tego czy uda Ci się nałożyć odpowiednią grubość (i czy nie jest przemrożona, bo to też ma spore znaczenie). Actually ten patent jest ukradziony z internetów Nie jestem ekspertem, po prostu jestem technologiczną encyklopedią - wiem jak coś zrobić, ale często nawet tego nie robiłem (np. nie trawiłem PCB, bo mam frezarkę, ale z pamięci mogę podać kilka metod trawienia). To raczej nie za prędko przy obecnych kursach (wahaniach) dolara...
 6. Na to jest patent Drukujesz dwa kółka / prostokąty (kółka nie tną siatki) na drukarce 3D, tak by się zaciskały na sobie, a między nie siatkę 100T (akurat nie było na stanie to mam 77T, która do większości powinna wystarczyć). I stara legitymacja studencka lub karta kredytowa + soldermaska w płynie robi robotę (siatkę warto nagrzać hotairem albo suszarką do włosów, co by się naciągnęła).
 7. bogacz... litr za ponad 120 zł (chyba, że bez akcyzy, ale to nie wnikam ) Polecam młynek do kawy albo blender (i maskę przeciwpyłową, bo ostatnio nie chciało mi się zakładać i kaszel przez tydzień męczył...) Osobiście zwykle stosuję proporcję 1:2 (kalafonia/aceton), tylko nie smaruję, a aby dodaję na punkty lutownicze podczas lutowania. Ostatnio planowałem popracować nad soldermaską (używam frezarki, więc jest trochę ułatwione zadanie), ale ciągle nie ma weny twórczej... Konsystencją przypomina lekko zagęszczony RF-800, ale jest rzadszy od oleju maszynowego.
 8. Aceton, IPA, metanol też się nadają (może poza tym ostatnim, bo jest ciut trujący) Proporcje dla acetonu (objętościowe) ze zmieloną kalafonią są między 1:1, a 1:2 (kalafonia:aceton). Zmielona szybciej się rozpuszcza (znacznie szybciej) Dokładne proporcje najlepiej dobrać eksperymentalnie. Notka: używam czystego acetonu (100%), a nie technicznego (70%).
 9. Z doświadczenia: zależy od zasilania, z reguły lepiej nie ryzykować. Ewentualnie możesz dać większy.
 10. Dowolny alkohol alifatyczny powinien dać radę, ale IPA jest najbezpieczniejsza. Aceton też sobie radzi, ale niektóre obudowy komponentów są z ABSu i źle się to kończy. Btw. najtańsza opcja to tani zimowy płyn do mycia szyb kupiony w promocji (oprócz płytek dobrze myje też okna w domu i ekrany)
 11. 12.5g tiomocznika 8.8g kwasu winowego 1.3g chlorku cyny (II) 250ml wody (destylowanej lub kranowej) Tak dla potomnych Btw. tiomocznik ma właściwości rakotwórcze, więc nie olewajcie BHP...
 12. Cynowanie możesz zrobić tiomocznikiem i chlorkiem cyny. Czasami dodaje się kwas winowy (w sieci jest sporo informacji o tym)
 13. Jeszcze trochę niedokładnie, ale już lepiej Jeżeli dobrze pamiętam to jakieś 3.8V na górnej połowie dzielnika i reszta na dolnej.
 14. Uhm... LTSpice Napięcie na diodzie będzie jakieś 1.5V. Rezystancja diody i rezystora z nią równoległego wynosi 0 Ohm. (Wstaw sobie do równania na rezystory równoległe wartości 1000Ohm i 0Ohm (dioda)). Reszta to zwykłe wyliczanie układu rezystorów. Rezystancja idealnej diody jest równa 0 Ohm. Diody rzeczywistej jest zbliżona do 0 Ohm. [w kierunku przewodzenia]
 15. Odpowiem swoim rozwiązaniem: uruchamiam jakiś program do symulacji obwodów, rysuję obwód i sprawdzam wyniki xD Jestem zbyt leniwy by liczyć na papierze, kiedy mogę to zrobić na komputerze 10x szybciej i 100x mniejszą szansą na błąd. Rezystory równoległe do diody można praktycznie pominąć, bo większość prądu przejdzie przez diodę, która w tym przypadku będzie niczym zwarcie. (idealna dioda nie ma rezystancji) Więc upraszcza się to do schematu z samego początku
 16. W skrócie tak, te rezystory wpłyną na napięcie na dzielniku. Nawet diody będą miały wpływ, chociaż bardziej znikomy. Kiedyś był temat o rezystancji i prądzie diody.
 17. By podnieść poziom nauczania potrzeba: a) zakazać wymagania od nowych pracowników dyplomów ukończenia studiów, a w zamian realizować testy umiejętności b) zlikwidować państwowe finansowanie uczelni wyższych i wprowadzić kredyty na studia (punkt 1 sam się w ten sposób poprawi) c) dofinansować szkoły publiczne niższego szczebla, bo porównując finansowanie uczelni wyższych i finansowanie podstawówek to jakaś patologia... W szczególności, że te uczelnie rzadko produkują coś użytecznego... Problemem nauczania w podstawówkach nie jest to, że nauczyciele nie potrafią ciekawie realizować danego przedmiotu, tylko to, że ich pensje odbierają im zapał do pracy. Znam osobę, która potrafiła nauczyć (jeszcze za ostatnich rządów PO) praktycznie każdej przydatnej umiejętności technicznej: szycia, lutowania, wbicia durnego gwoździa czy ściągnięcia łożyska / tuleji z pręta. Teraz tego nie realizuje, bo po co ma się wysilać, niech uczniowie napiszą notatkę i ma z głowy, bo pensja jest za niska, a podstawa zbyt przeładowana by realizować takie tematy. Połowa wiedzy z pierwszych dwóch lat studiów to coś, co kiedyś było w podstawówce, a teraz to "wybitnie specjalistyczna wiedza"... Specjalistyczna wiedza jak zmierzyć średnicę pręta przy użyciu suwmiarki z dokładnością do 0.1mm... xD Ad. (1) wykształconych osób jest bardzo dużo w naszym kraju, ale przecież "nie ma pan dyplomu ukończenia studiów, to nie możemy pana przyjąć do pracy", bo przecież bezmózgi z HR [bez urazy dla pracowników działu rekrutacji, ale to opinia z autopsji] potrafią tylko podążać za stałym procesem rekrutacji, a nie potrafią wziąć kogoś z "produkcji" by przetestował czyjąś wiedzę, bo to jednak wiedza jest ważniejsza, a nie dyplom. Ad. (2) patrz punkt b) - jak studenci będą płacić za studia to zaczną wymagać jakości i wolny rynek sam ureguluje jakość kształcenia... połowa uczelni (obecnie) państwowych przestałaby istnieć, bo jakości na nich ciężko się doszukać... Ad. (3) Tutaj się zgodzę, chociaż wielu wykładowców (tych rozsądniejszych) idzie na rękę i pozwala zaliczyć przedmiot w uproszczony sposób np. testem wiedzy czy umiejętności. Osobiście próbowałem studiować, ale szybko stwierdziłem, że to strata czasu i pieniędzy. Przez rok samodzielnej nauki nauczyłem się tyle, co większość osób przez jakieś 2-3 lata na uczelni wyższej (wkładając w to znacznie mniej stresu, pieniędzy i czasu). Niestety tutaj trafiamy w punkt (1) - niby mam własną wiedzę, ale nie mam papierka, więc automatycznie jestem skreślany przez HR.
 18. H1M4W4R1

  Pi Pico - Jak zacząć?

  Spytaj Microsoft i ich durnego Windowsa czemu często mikrofon sam się przycisza. Trzy osoby, trzy mikrofony, ten sam problem... Raz na jakiś czas Windows sam ścisza mikrofon, a jak na USB to kompletna patologia z głośnością i zbieraniem... Jakiś niedouk zepsuł sterowniki i teraz w Windowsie przy 96% głośności mikrofonu mam m/w taką samą głośność audio jak w Linuxie / OSX przy 5%...
 19. O projekcie Jak zobaczyłem ceny statywów laboratoryjnych z podstawowym osprzętem na poziomie 130 PLN / szt. (lub ~300 PLN/szt. z większą ilością osprzętu) to zastanowiłem się czy nie łatwiej byłoby go wydrukować. Pierwsza wersja wyszła ciut nieudana (ciągle się odklejała), więc zaprojektowałem drugą, wygodniejszą... I oto jest w całej swojej okazałości: P.S. sorki za bałagan na biurku (które już swoje wycierpiało). Materiały Dwie nakrętki samohamowne M8 Filament do druku (wedle preferencji, u mnie to najtańsze czarne PLA po 40-50zł/kg) Plik do wydrukowania podstawy: LabStand_FI8.zip Pręt gwintowany 8mm długości wedle uznania [na zdjęciu ~50-60cm] (może być też gładki, ale ~30mm trzeba będzie nagwintować). Osobiście wolę gwintowane, bo do mocowania na zacisk nie mam zaufania. Notatki: Górną nakrętkę (w podstawie) należy potraktować młotkiem, dziura przypadkowo wyszła lekko poniżej wymiaru) Statyw może lekko się chybotać, to oznacza, że pręt za mocno wystaje od spodu. Należy drukować z podporami W podstawie statywu są przygotowane miejsca pod magnesy neodymowe 10x2/10x1mm. (dla 10x2 trzeba dokładnie wyczyścić pozostałości podpór). Bez magnesów (i oczywiście kawałka ferromagnetyka pod nimi) jest ciut niestabilny w przypadku montażu czegoś na szczycie, z magnesami ciężko go ruszyć Nie oblewać wrzącym chloroformem, jeszcze nie spotkałem plastiku, który by to przetrwał Wycena: Nakrętki: ok. 0.2 PLN (ocynk) Pręt gwintowany ocynk 4.8: 3 PLN Filament: na oko jakieś 5-10 PLN Magnesy (3 szt. 10x2, N38): 3 PLN Druk: 2h, 240W = ~0.5kWh * 2 PLN = 1 PLN Razem: 20 PLN... (statyw bez osprzętu, z osprzętem w wersji taniej jakieś 30 PLN, w wersji drogiej jakieś 50-60 PLN) Teraz pozostaje zaprojektować uchwyty, ale tutaj mam pewną koncepcję do wykorzystania, która będzie musiała być przeiterowana przez kilka wersji, by ją dopracować... EDIT: Dorobiłem uchwyt pod łapę (też na pręt 8mm), aktualnie jest to sam uchwyt z miejscem na nakrętkę... teraz trzeba zaprojektować jakąś łapę odporną termicznie... Łożysko pozwala w łatwy sposób zmieniać położenie uchwytu w pełnym zakresie obrotowym, a dolna część pozwala na pozycjonowanie wysokości uchwytu przy użyciu nakrętki (zwykłej).
 20. H1M4W4R1

  Pi Pico - Jak zacząć?

  Ja zwykle oglądam na dużej głośności by zagłuszyć sprzęt chodzący w tle (frezarka / drukarka 3D). Może stąd tak łatwo to zauważam. Osobiście korzystałem z Pinnacle Studio od Corela ale teraz raczej wolałbym Filmorę od Wondershare (ich edytor PDF jest całkiem spoko).
 21. H1M4W4R1

  Pi Pico - Jak zacząć?

  Załóż skarpetę na mikrofon, bo aż po uszach dają te głoski wybuchowe... Z doświadczenia wiem, że audio jest ciężkie do ogarnięcia, a zarazem bardzo ważne w filmiku. Jak audio będzie słabe, to każdy będzie uciekał, bo nikt nie będzie chciał się męczyć. A z praktyki: bez Audacity nie zrobisz dobrego audio, nie ważne jak będziesz się starał, tak zawsze "coś" (nieprzyjemnego dla ucha) zostanie...
 22. Zwykle masę łączę w całym obwodzie (z paroma wyjątkami dla sygnałów mieszanych (analogowo/cyfrowych) i zabezpieczeń galwanicznych na transoptorach).
 23. Z reguły tak się powinno robić gdyby z jakiegoś powodu ścieżka na płytce ESP się przerwała wciąż masz redundancję w postaci ścieżki na PCB. A co do schematu powinno być OK, ale popracuj nad czytelnością na przyszłość
 24. Ta płytka zdecydowanie mi się nie podoba... Nie wiem czemu, ale po prostu takie mam przeczucie. Bez schematu ciężko mi ocenić co tutaj jest nie tak, pomijając te ratline'y, które nie są połączone. Robiłeś testy połączeń i DRC?
 25. Najznamienitszy z powodów czyli zwykłe lenistwo.
×
×
 • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.