Skocz do zawartości

slawek7

Użytkownicy
 • Zawartość

  59
 • Rejestracja

 • Ostatnio

 • Wygrane dni

  1

slawek7 wygrał w ostatnim dniu 29 maja 2012

slawek7 ma najbardziej lubianą zawartość!

Reputacja

3 Neutralna

O slawek7

 • Ranga
  4/10

Informacje

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Lokalizacja
  Szczecin

Ostatnio na profilu byli

Blok z ostatnio odwiedzającymi jest wyłączony i nie jest wyświetlany innym użytkownikom.

 1. Tak masz rację nie umiem się wysłowić, tzn może umiem ale nie potrafię tego przelać na formę pisemną. O złośliwości pisałem w domyśle w cudzysłowie. Nie obrażaj się nie warto Nie chodziło mi dokładnie o BLDC tylko jak pisałeś generowanie 3 faz. Nie miałem pod ręką nic co mogłoby pokazać o co mi chodzi, ale wprowadziła większe zamieszanie. Na temat BLDC nie chcę zaczynać bo tu jest duże zamieszanie. Jedni piszą że można je zasilać przebiegiem sinusoidalnym pokazują przykłady na youtubie, a jak próbuję na takich samych silnikach z tymi samymi kodami i układami to nie chce ruszyć. Co prawda sa silniki BLDC bardzo odbiegające budową od typowych maszyn synchronicznych, ale sa takie które idelanie budową do nich pasują. Sam mam taki. https://allegro.pl/oferta/nowy-przemyslowy-silnik-bldc-24v-150w-sterownik-6517141012 rozbierałem i wiem jak uzwojenie jest ułożone, nie jest skupione jak w tym https://allegro.pl/oferta/silnik-x2204s-2300kv-ccw-fv-pl-7497579666?bi_s=ads&bi_m=leftpanel&bi_c=NTJhZjI4MTUtMmVkMy00N2EzLTgwNjEtNDE0ODE3ZGVlOGUzAA&bi_t=ape&referrer=proxy&emission_unit_id=d93873d0-fb2e-47cd-8c51-505701f6a5ae W każdym razie wiem co co chodzi tylko moje eksperymenty sie nie udają (może z barku cierpliwości przy drobnych błędach) i potrzebuję potwierdzenia w myśleniu (co nie oznacza że potrafię opisać o co chodzi). Wklejam jeszcze coś z tej noty . Penie wiesz że silnik PMSM to silnik synchroniczny wymaga wirującego pola. więc to co tu piszą teoretycznie działa. Jeśli przeczytasz to nie zwracając uwagę że piszą o silniku tylko popatrzysz na to jak na generowanie 3faz przebiegu bez punktu neutralnego to powinno dać to samo o czym pisałeś wyżej. Oczywiście wymaga to automatu do przeskakiwania płynnego z 6 częsci po kolei, ale to już problem na program.
 2. To było trochę złośliwe, co nie? Przyznasz. Ja nie mówię o silniku tylko o falowniku dla silnika 3 faz. np tu był opisywany taki falownik https://elportal.pl/wp-content/uploads/2016/03/201603_KupiecFalownik.zip To że załączyłem wycinek z noty dla BLCD to tylko z powodu iż nie miałem pod ręką innego. Nie powinno cie zmylić zamieszczenie z czujników Halla bo pisałem. Natomiast chodziło o mi tylko o zasadę generowania 3 faz gdzie nie ma przewodu neutralnego. Prawdą jest natomiast to co piszesz. nie potrafię wyrazić o co dokładnie mi chodzi, bo nie wiem jak o to zapytać abyś zrozumiał. A może tak. Poatrz na ta notę atmela. mowa jest o silniku A/C AVR495: AC Induction Motor Control Using the Constant V/f Principle and a Space-vector PWM Algorithm https://www.microchip.com/wwwAppNotes/AppNotes.aspx?appnote=en591883 Co prawda nie jest to SPWM tylko metoda wektorowa generowania sygnału 3 faz. ale zwróć uwagę że nie jest to podanie 3 sinusoid na każde w wyjść przesuniętych o 120st. PS. doszukałem sie takiej informacji, ze zamiast generować sinusoidę na każdym z wyjść można w celu zmniejszenia ilości przełączeń kluczy zastosować właśnie taki trik jak wekowe generowanie lub to z obrazka Natomiast wydaje mi sie że nadal przy tej podstawowej metodzie cały czas na wyjściu będzie składowa stała. Skoro nie mamy punktu neutralnego i mamy tylko jedno źródło to klucze mogą przełączać pomiędzy 0 a VCC, więc przebieg będzie zmienny ale nie przemienny.
 3. Tak w skrócie jak to rozpatrzeć przebiegi, że wychodzi układ 3faz. Piszesz o układach wyjściowych, ale w tych przykładach co pokazałem, nie ma ich. sygnały pwm sterują bezpośrednio cewkami silnika. Silnik co prawda będzie flitem dla pwm, ale układ 3 faz nie powstaje A drugie dlaczego tak skrajne metody generowania. Jest ta "właściwa"
 4. Tak mnie zaciekawiła jedna sprawa z tym związana, może mi ktoś wytłumaczy w prosty sposób. Nie mogę zrozumieć jak jest generowany sygnał sinusoidalny 3 fazowy za pomocą metody PWM tzw. SPWM? Dokładnie chodzi mi o sytuację gdy nie mamy punktu neutralnego. Są trzy kanały PWM W nocie atmela robią to jakoś tak że podzielili to na 6 części i są wycinki sinusoidy które chyba po złożeniu dają wypadkowo 3 fazowy sygnał sinusoidalny Natomiast spotkałem też się z czymś takim że ktoś po prostu na poszczególne kanały PWM podawał synał sinusoidalny przesunięty po prostu o 120st. tak jak np tu float theta1=0,theta2=120,theta3=240,Va,Vb,Vc,sig1,sig2,sig3; void GPIO_Config(void); void TIM_Config(void); void DAC_Config(void); void bound_check(float *var); int main(void) { GPIO_Config(); TIM_Config(); DAC_Config(); while(1) { if(sig_flag==1) { sig_flag=0; theta1++; bound_check(&theta1); theta2++; bound_check(&theta2); theta3++; bound_check(&theta3); //Va =MI*sinf(theta1*PI/180)/2; // FOR SIN PWM uncommnet three lines //Vb =MI*sinf(theta3*PI/180)/2; //Vc =MI*sinf(theta2*PI/180)/2; sig1 =(ARR_val+(ARR_val*MI*sinf(theta1*PI/180)+ Har_Mag*ARR_val*sinf(theta1*PI/60)))/2; // for sin PWM with 3rd harmonics sig2 =(ARR_val+(ARR_val*MI*sinf(theta2*PI/180)+ Har_Mag*ARR_val*sinf(theta1*PI/60)))/2; sig3 =(ARR_val+(ARR_val*MI*sinf(theta3*PI/180)+ Har_Mag*ARR_val*sinf(theta1*PI/60)))/2; TIM1->CCR1 = (uint16_t)sig1; TIM1->CCR2 = (uint16_t)sig2; TIM1->CCR3 = (uint16_t)sig3; DAC->DHR12R1=(uint16_t)(TIM1->CNT)/3; DAC->DHR12R2=(uint16_t)sig1/8; } } } Moje pytanie jak te dwie sprawy rozumieć i dlaczego tak?
 5. andrews nie wiem o czym myślałem pisząc to, bo to przecież oczywiste jak się prąd zamknie przez diody. marek1707 całe pytanie powstało dlatego że natknąłem się na opisy sterowania silnikiem BLDC, które w inny sposób realizowane jest niż dotychczas. Duża większość opracowań bazuje na takim sterowaniu mostkiem że jednen z tranzystorów jest w danym cyklu cały czas włączona (H lub L) natomiast drugi sterowany jest przebiegiem PWM jak na rys 1. Ten inny sposób polega na sterowaniu tą gałęzią mostka gdzie jest sygnał PWM w sposób Push-pull, jak na rys 2. Trochę eksperymentów i widzę ze taki sposób mają niektóre gotowe układy regulacji prędkości silnika. Zacząłem się zastanawiać dlaczego. wg mnie takie sterowanie sprawia że silnik jest zasilany i za chwile zwierany. ->rys2 szukając dalej natknąłem się na generowanie przy PWM sygnałów np sinusa, co może być przydatne w przetwornicy. I tu też jest metoda bipolarna i unipolarna jak na rys 3.Wątpliwości budzi to czy takie naprzemienne dołączanie odbiornika raz do źródła raz do masy lub bieguna ujemnego nie ma negatywnego wpływu na odbiornik. rozumiem ż e chodzi o średnią i przebieg uśredniony ale są sytuacje awaryjne, filtrów nie liczymy tj. filtra jaki tworzy odbiornik
 6. Jak już wspominasz o indukcyjności uzwojeń. próbuje dojść jak zamyka się prąd od samoindukcji po wyłączeniu tranzystorów w takim mostku, bo wg mnie w każdej z polaryzacji będzie co najmniej jedna dioda spolaryzowana zaporowo i nie ma jak gasić przepięć.
 7. To może zapytam od innej strony. Zwróć uwagę, że przy sterowaniu z użyciem push-pull (dwóch tranzystorów) silnik jest zwierany tj. jest ustawione wypełnienie np 70%, to przez 70% okresu silnik jest zasilany pełnym napieciem a pozostałe 30% jest zwarty. Czy to nie jest jakiś problem? Zrobiłem sobie prosty test i zasiliłem silnik dwoma sposobami. Da sie odczuć różnice. Słychać go trochę inaczej, w metodzie dwu-tranzystorowej dźwięk silnika jest twardszy.
 8. A moze ja powinienem ten układ z dwoma tranzystorami narysować tak, że dolny zamiast do masy to powinien być podłączony do ujemnego bieguna zasilania -VCC
 9. Dobra to nie patrz na tamte przebiegi tylko na ostatnie pseudo schematy Tylko o ile dla źródła światła ma to małe znaczenie, która metoda zostanie zastosowana to jak to będzie z elementem indukcyjnym takim jak właśnie silnik?
 10. Zupełnie mnie nie zrozumiałeś Wybacz ale od ręki potrafię tylko takie coś narysować. Nie zwracamy uwagi na elementy, chodzi o zasadę działania. W pierwszym przypadku - bipolarnym uC wytwarza komplementarny sygnał pwm (z czasem martwym) - Jeśli górny otwarty to dolny zamknięty i odwrotnie. Teraz zamiast LAMP wstaw silnik, na początek szczotkowy. Regulujemy jeszcze prędkość poprzez zmianę współczynnika wypełnienia. I zmieniamy układ, w którym tylko jedna noga uC wytwarza sygnał PWM, a druga na plusa. Serio jaśniej nie umiem. Wiem że brzydko, sorry
 11. Cześć. Potrzebuję pomocy w uzyskaniu informacji. Jeśli chciałbym sterować prędkością silnika DC czy komutatorowego czy BLDC i chciałbym to zrobić za pomocą PWM, to czy taki sygnał powinien być Unipolarny czy bipolarny. Nie wiem w jakich sytuacjach sie który wykorzystuje, bo jak przeglądałem przykłady sterowania silnikiem to nie ma jakiejś zasady. Nie chodzi i o to co w układzie jest dostępne, bo nie każdy uC ma możliwość generowania komplementarnego sygnału PWM i o to że unipolarny jest bardziej skomplikowany. Zakładamy że budowa układu nie jest istotna. Chodzi o samo generowanie przebiegu.
 12. Ale rozumiem że sygnał oscyloskopu do uzwojenia, a masa do stworzonego punktu zerowego na z trzech rezystorów połączonych w gwiazdę? A druga sprawa, próbowałem w końcu odpalić ten mój silnik. ponieważ nie wiedziałem jak są połączone fazy uzwojeń (tj kolejność) i czujników halla, to zrobiłem taki numer że zasiliłem uzwojenia silnika zgodnie z 6 krokową kolejnością komutacji i odczytałem stan czujników halla. Co ciekawe ta sekwencja i stany czujników były zgodne z tablą zamieszczoną s scalonym kontrolerze silnika BLDC typu MC33035. Wg opisu w tej dokumentacji danemu odczytowi z czujników halla odpowiadają stany sterujące tranzystorami mocy dla uzwojeń silnika. Niestety ku mojemu zdziwieniu silnik nie ruszył, tylko stał w stabilnej pozycji. Więc pomyślałem że przesunę komutację o jeden do przodu, czyli mając pozycję wirnika zasilanie uzwojeń powinno byc krok do przodu. i co ciekawe silnik ruszył. Pytania w wobec tego są takie: Dlaczego w żadnej nocie, czy to tej MC33035, czy AVR czy Microchipa nie jest wspomniane że pozycja wirnika jest jakby krok do tyły w stosunku do zasilania faz. W sumie to logiczne, bo za każdym razem pole od uzwojenia stojana powinno ciągnąć wirnik. I drugie, dlaczego w notach jest takich jak wspomniana MC33035 tabela dekodowania pozycji czujników nie wskazuje kolejnej sekwencji zasilania uzwojeń tylko bieżącą? Czy ja w ogóle dobrze myślę, że sterowanie silnikiem odbywa się tak że powinno sie zasilać kolejny krok w stosunku do wskazywanego?
 13. Mam taką zagwozdkę. Jak znaleźć kolejne fazy uzwojeń silnika i odpowiadające im czujniki Halla? Wybaczcie nowy temat ale męczę się z tym niemiłosiernie.
 14. Przyznaję, mój błąd! Ten sposób nawinięcia jest prawidłowy dla silników w większą ilością par biegunów! Ie wiedziałem wcześniej tego.
 15. Teraz w końcu zajarzyłem. Moja niewiedza usiłowała mi wmówić że pole od jednej fazy z dwóch cewek się dodaje, a tu widać że nie, i dzięki temu to ma prawo działać, teraz to widać. Pewnie z tego samego powodu raczej mało możliwe jest wytworzenie pola sinusoidalnego jak w silniku prądu zmiennego i pewnie z tego samego powodu zasilanie silnika BLDC sinusem to karkołomne zadanie. Tylko teraz pisząc to jedno mnie zastanawia, dlaczego w opisach silników BLDC i ich sterowaniu pokazuje się wektor pola skierowany w jednym kierunku skoro w rzeczywistym silniku one są przeciwnie skierowane? A z drugiej strony zasila sie silniki sinusem i działa
×
×
 • Utwórz nowe...