Skocz do zawartości

greebqmaster

Users
 • Zawartość

  71
 • Rejestracja

 • Ostatnio

 • Wygrane dni

  1

Posty napisane przez greebqmaster

 1. Spox. Brakuje mi tu po prostu jakiegoś interfejsu z czymś a'la menu. Niekoniecznie musi być to apka na telefon/pc, wystarczy lcd ze sterownikiem hd47780, czy coś w ten deseń - wydaje mi się, że od razu będzie to wyglądać poważnie. A na Arduino na bank będą biblioteki do łatwej obsługi tego modułu.

  Jeśli znasz MATLABa, to może ogarnij ArduinoIO - biblioteki do tego środowiska, dzięki którym możesz sterować Arduino z poziomu komputera. Wtedy stworzenie prostego interfejsu graficznego za pomocą matlabowskiego GUIde będzie bułką z masłem ^^

 2. Ładny manipulator, jeśli to pierwszy taki projekt to nawet bardzo ładny. Sam robiłeś mechanikę? Całkiem nieźle się gibie, ale czego spodziewać się po najtańszych serwach, u mnie to samo (też zbudowałem manipulator) :>

  Co moim zdaniem warto by dodać:

  1. Ekran/Interfejs graficzny na PC do obsługi robota.

  2. Funkcję zapamiętującą określone położenia w celu późniejszego odtworzenia całej sekwencji ruchu.

  3. Regulację prędkości.

 3. Twój przypadek jest prawdopodobnie niewyznaczlny analitycznie. Sprawdź metody numeryczne, np. Metodę Newtona-Raphsona.

  Zależy też do czego to potrzebujesz - to jakiś projekt na studia? Może rozważ odpowiednie konfiguracje manipulatora i rozwiąż zadanie odwrotne tylko dla nich, np. ostatni człon ciągle równoległy/prostopadły do podłoża. Wtedy możesz uzależnić kąt theta4 od kątów theta2 i theta 3. Dodatkowo, ponieważ masz tylko jeden obrót wokół osi "z", kąt theta1 masz podany na tacy po paru przekształceniach współrzędnych. Dzięki powyższym zabiegom nie znasz tylko kątów theta2 i theta3, ale obliczenie ich to już banał, jeśli potraktujesz człon2 i człon3 jako jedyne człony "nowego", płaskiego manipulatora.

  BTW - W czym wykonałeś schemat kinematyczny? Potrzebuję zrobić takowy do swojej inżynierki, a nie bardzo mogę znaleźć jakiś ciekawy software 😃

 4. greebqmaster Do super projektów 🙂 dla niektórych super projektem już jest migający LED. Raczej na początku do nauki oraz opanowania jak wykorzystać dany układ. Potem zebrać to do kupy i zbudować coś sensownego. Ale wolę zacząć od podstaw tak jak zrobiłem z arduino by opanować go na jakimś sensownym poziomie.

  Książka wydaje się być ciekawa ale masz racje 270 zł to dużo jak za samą płytkę szczególnie na kieszeń studenta. Zestawy Discovery wydają sie ciekawą propozycją cenową.

  Z podłączeniem do Visual Studio chyba sobie jakoś poradzę, tylko najpierw STM32 jakiegoś muszę wybrać, jednak coraz bardziej sie przekonuje do tej droższej wersji.

  Jeżeli wolisz zacząć od podstaw i chciałbyś skorzystać z tej książki, to może być problem ze znalezieniem w polskim sklepie Discovery z uC F1. Możesz, rzecz jasna, wybrać płytkę z układem z innej grupy (F0, F3, itp), ale musiałbyś wtedy poszukać na stronie stm jak bardzo różnią się biblioteki. Tu już musiałbyś trochę poszperać i poingerować w książkowy kod. Dlatego powiedziałem o Nucleo, bo ta płytka posiada uC F103RB i zmiany w kodzie (ma trochę mniej peryferiów, ale te, które są, pokrywają się rejestrami z F103VB ) będą kosmetyczne. No i jest oczywiście dostępna na allegro, botlandzie i kamami (F103RB) 😃

  Swoją drogą, jeśli jesteś studentem, to poszukaj w uczelnianej bibliotece tego tytułu - być może będziesz mógł go sobie ogarnąć za darmo 😉 na PW widziałem kiedyś sporo wolnych egzemplarzy, dla przykładu.

  O co Ci chodzi z tym Visual Studio? Odpuść go sobie przy mikrokontrolerach 😃 Sprawdź Keil uVision.

 5. 32F401CDISCOVERY

  STM32F4DISCOVERY

  Jeżeli chodzi o dodatkowe układy, to na F401 jest trochę większy wypas pod względem żyroskopu i akcelerometru. Nic więcej.

  Teraz o mikrokontrolerach, które tam siedzą:

  STM32F401VC

  STM32F407VG

  F407/F401

  Flash 1MB/256kB

  RAM 192kB/64kB

  ADC 3/1

  DAC 1/0

  Timery 17/11

  I/O 140/81

  Porty komunikacyjne 15/11 (+407 ma CAN i Etherneta, których nie ma 401)

  To z tych najbardziej rzucających się w oczy rzeczy. Z tego, co widziałem, to oprócz różnic w ilości peryferiów, różnią się one też jakością (np. porty I/O mogą działać szybciej na 407)

  Kompatybilność kodu - musisz sobie ściągnąć dokumentacje. Czytałem ją ostatnio i jest do tego odpowiedni dział

  Tutoriale - większość poleca te dwa źródła:

  http://en.radzio.dxp.pl/

  http://stm32.eu/

  To tyle, jeśli chodzi o fakty. Teraz dodam coś od siebie:

  Nie wiem, do czego potrzebne Ci te płytki - do super projektów, czy do nauki? Jeśli to pierwsze - ja bym brał 407 (najwyżej dołożysz sobie moduł z czujnikami położenia, jak będziesz potrzebował czegoś więcej, co oferuje ten zestaw).

  Jeżeli to drugie, to polecam trochę inny zestaw. Sam ostatnio stałem przed wyborem co wybrać do nauki STM32. Myślałem o Discovery + jakimś internetowym tutorialu, ale zależało mi na książce, którą miałbym w domu i do której mógłbym sobie zawsze zajrzeć. Ostatnio na Forbocie była Recenzja "STM32. Aplikacje i ćwiczenia w języku C". Zachęcony komentarzami użytkowników, którzy z niej korzystali, postanowiłem ją sobie zamówić.

  Z ową książką jest jednak jeden problem - autor proponuje zestaw rozwojowy za 270zł + kolejne moduły rozszerzeniowe za drugie tyle. Ja, niestety, nie mam kasy na takie zabawy, więc postanowiłem poszukać jakiejś innej możliwości. Wiedząc, że autor używa zestawu opartego na F103, postanowiłem zakupić STM32 Nucleo F103RB, a zamiast modułów rozszerzeniowych, sam będę składał te wszystkie układy na stykówce. Ewentualnie, jeśli któryś z nich będzie bardziej skomplikowany to kupię sobie tańszy zamiennik (np. inny moduł Bluetooth - dokumentacja w dłoń i sobie poradzimy :>).

  uC na Nucleo, mimo TEGO SAMEGO MODELU BAZOWEGO, różni się od układu zastosowanego na ZL27ARM. F103RB F103VB nierówny 😃 Przejrzałem jednak dokumentację tego modelu i okazało się, że różnią się głównie ilością I/O. Nie wiem jak dla Ciebie, ale dla mnie zamiana literki w porcie nie będzie sprawiać problemu. Ewentualnie znowu dokumentacja w dłoń i sobie poradzimy.

  To tyle. Mam nadzieję, że moja odpowiedź cośtam, gdzieśtam rozświetli.

  Pozdro,
  greebqmaster

 6. Bobby,

  Tak, tak, każdy początkujący adept robotyki chcący poznać nową rodzinę mikrokontrolerów wie o tym, że w quadrocopterach wykorzystywany jest żyroskop i akcelerometr.

  Przede wszystkim, początkujący adept nie zabiera się za budowanie quadrocopterów. Napisałem "każdy, choć trochę rozeznany w robotyce", nie "początkujacy adept". Chyba jednak obydwoje musimy powtórzyć czytanie ze zrozumieniem. Tu można przyczepić się do mojego "jeśli potencjalny czytelnik artykułu nie wie o Discovery, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że nie zrozumie ani wersji autora, ani mojej", co sugerowałoby, że założyłem wcześniej jednak początkującego adepta, jednakże wątpię, aby takowy zabierał się za 32bitowce - w 99% kończy się na AVRach. Dlatego uważam, żę Discovery kierowane jest do trochę bardziej doświadczonych użytkowników.

  Nie, nie ma. Płytka jest niewielka? Jest. Jest oparta na mikrokontrolerze? Jest. Mikrokotroler ma Cortex-M4? Ma. Posiada. Jest wyposażona w niego. To musi być rdzeń albo peryferium - tu też nie widzę błędu.

  Może się czepiam, ale zdanie jest niejasne (jak cały artykuł). Zresztą, opisałem to poniżej cytowanego przez Ciebie fragmentu.

  W którym miejscu autor sugeruje, że jest to zestaw edukacyjny? Albo ja, albo Ty musimy jeszcze raz wrócić do ćwiczeń z czytania ze zrozumieniem. Jak dla mnie tam jak byk stoi "(...)Discovery nie jest typowym zestawem edukacyjnym"....

  Przesuń bolda o jedno słowo w prawo. Słowo "typowym" sugeruje, że discovery jest zestawem edukacyjnym, tyle że nie jest typowym. To jak z tym czytaniem ze zrozumieniem? 😉

  Teraz nie wiem do czego się odnosisz - do stylistyki tekstu czy informacji? Jak informacji to nie widzę błędu. Jak stylistyka, to czepialstwo.

  Dla Ciebie jest to czepialstwo, dla mnie nie. Twoim zdaniem pisanie artykułów na poziomie trójkowych wypracowań z gimnazjum to żaden problem? Liczą się tylko informacje? OK, w takim razie się czepiam.

  Na przyszłość polecałbym używanie emotek w zredukowanej ilości. Będziesz odbierany wtedy bardziej poważnie 😉 Albo dobra, chyba się czepiam 😃😃😃😃😃

  Dzięki za radę. Będę o tym pamię... A nie, sorry. Przykro mi, że nie zauważyłeś groteskowego wyolbrzymienia, które można zresztą wywnioskować z emotikon i zdań następujących po zdaniu zacytowanym przez Ciebie(tłumaczenie żartów poważnym tonem -> 😃).

  Dla mnie o ogólnikowej (wtf, chyba ogólnej)

  Mój błąd, proszę o wybaczenie.

  Dla mnie o ogólnikowej (wtf, chyba ogólnej) jakości serwisu decydują wszystkie artykuły, więc jeden nie może być decydujący... Może znowu się czepiam 😃😃😃😃

  Napisałem o hipotetycznej sytuacji z większą ilością takich artykułów w przyszłości + koniec akapitu kwituję "Dobra, wiem że istnieje szansa, że przesadzam, dlatego już nie zabieram głosu 😃 " (miałem nie zabierać, bo nie podejrzewałem że ktoś jeszcze się do tego odniesie).

  Na przyszłość prosiłbym o odnoszenie się do całego akapitu mojej wypowiedzi, a nie do kilku zdań lub słów.

  --------------------------------------------------------------------------------------------------------------

  A propos tematu:

  Teraz od siebie - też uważam ten opis za lakoniczny, ale i tak propsy dla autora za to, że cokolwiek napisał. Generalnie przy zakupie discovery z nastawieniem na roboty kiedyś kupiłem F4, dzisiaj kupiłbym F3 - fajniejsze czujniki dla robotyki, tańsza, procek do wykorzystania w samym robocie też tańszy. Może mi tylko ktoś dać argument przemawiający za stosowaniem miniusb zamiast micro?

  Przymierzam się do kupna Discovery i z tego co widziałem, to jest kilka wersji F4. Przede wszystkim chodzi mi o wersję 401, która ma te same czujniki (+mikrofon i przetwornik DAC) co F3, a których nie ma już 407. Warto na to spojrzeć, bo czasem, np. na Allegro sprzedają po prostu "Discovery F4", bez podania dokładnego modelu.

 7. Elvis,

  Chcialem tylko pokazac Ci ze krytykujesz artykul, a sam uzywasz niepoprawnych argumentow.

  Napisałem o rdzeniu, a nie procesorze, ale w przypadku jednostek jednordzeniowych de facto oba słowa sprowadzają się do tego samego. Mój argument nie był niepoprawny.

  Inna sprawa, ze bardzo czesto uzywa sie okreslania procesor na mikrokontroler. Chyba po prostu slowko jest za dlugie.

  Jest wyraźna granica między procesorem, a mikrokontrolerem. I z zamianą tych słów spotykam się tylko w przypadku osób, które nie do końca rozumieją różnicę pomiędzy nimi, czyli osobami, które nie powinny zabierać się za pisanie artykułów na temat mikrokontrolerów. Zaznaczam, że napisałem "nie powinny", a nie "nie mogą". Jak chcą to mogą, ale w tym momencie pretendują do bycia niewiarygodnym i artykuły pisane przez takie osoby stają się niepoważne. A chyba nie o to chodzi w artykułach na Forbocie. Jeśli chodzi o grono osób posiadających szeroką wiedzę na temat techniki mikroprocesorowej (czyt. autorytetów, które mają prawo do publikacji na ten temat), to nie spotkałem się z tym, aby nieświadomie popełniały powyższy błąd.

  Jasne, że Forbot jest portalem o robotyce amatorskiej, ale chyba nie powinno się to równać z tym, że artykuły też są amatorskie. Ja, będąc tu dłużej niż hipotetyczny początkujący użytkownik wiem, że jest tu mnóstwo artykułów, przy lekturze których nie muszę martwić się o coś takiego jak wiarygodność, czy rzetelność (np. nie mogę się doczekać, aż znajdę chwilę czasu, aby skorzystać z Twojego kursu o linuxie na lapku za 200 zł 🙂 ). Ale ten użytkownik tego nie wie i załóżmy, że trafi właśnie na powyższy artykuł. Moim zdaniem nie będzie zadowolony jakością i jeśli trafi na więcej takich artykułów, to może zrezygnować z Forbota na rzecz... Dobra, może teraz nie ma konkurencji, ale co jak kiedyś się pojawi ❓❓❓❓ Trzeba myśleć przyszłościowo 😃 Dobra, wiem że istnieje szansa, że przesadzam, dlatego już nie zabieram głosu 😃

  Nie zmienia to faktu, że uważam takie szczegóły za znaczące i decydujące o ogólnikowej jakości serwisu, który odwiedzam stale i często i zależy mi na tym, aby był jak najlepszy :> Być może teraz nie za bardzo mogę przyczynić się do jego polepszania (oprócz takiej właśnie krytyki), ale wiem że kiedy przyjdzie moment, w którym będę posiadał wiedzę na tematy, o których można pisać artykuły, to będę takowe pisał i zgłaszał do publikacji.

  [edit] Dopiero teraz zobaczyłem Twój post, Treker. Już nic nie piszę, obiecuję 😃

 8. Elvis,

  Łatwo jest krytykować, proponuję napisać własny artykuł zamiast narzekać na pracę innych.

  Proszę Cię, bądźmy poważni i nie używajmy tego dziecinnego argumentu : ) Jestem użytkownikiem forum/bloga Forbot i mam prawo do wyrażania krytyki na temat treści, która jest tu umieszczana.

  The combination of high-efficiency signal processing functionality with the low-power, low cost and ease-of-use benefits of the Cortex-M family of processors is designed to satisfy the emerging category of flexible solutions

  Nie ma dla Ciebie różnicy pomiędzy procesorem, a mikrokontrolerem?

  Treker,
  Jestem świadom, że w dużej mierze Forbot tworzony jest przez ogół społeczności, która go odwiedza, ale wydaje mi się, że wraz z tym jak Twoja strona staje się coraz bardziej fachowo prowadzonym serwisem z coraz poważniejszymi publikacjami, uważam że taki artykuł nie powinien ukazać się tu w aktualnej formie. Ale to tylko moje zdanie, być może nikt więcej tak nie uważa.

 9. Prezentowany zestaw to niewielka, bardzo prosta płytka oparta na mikrokontrolerze z Cortex-M4.

  Przede wszystkim, już w pierwszym zdaniu jest błąd... Nie wiem jak to się nazywa, ale zdanie po prostu jest niepoprawne. Jeśli dobrze zrozumiałem, autor chciał napisać "z rodziny Cortex-M4", a coś takiego jak mikrokontroler z rodziny Cortex-M4 nie istnieje. Cortex-M4 należy do grupy architektur rdzeni procesorowych, a nie do rodziny mikrokontrolerów. Prawdziwe jest stwierdzenie, żę płytka oparta została na mikrokontrolerze STM32F303VCT6, należącym do rodziny STM32F303xC. A to już jest błąd rzeczowy. Pomijam już fakt, że jeśli potencjalny czytelnik artykułu nie wie o Discovery, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że nie zrozumie ani wersji autora, ani mojej.

  [mały edit] Być może chodziło o "z rdzeniem Cortex-M4" - wtedy cały powyższy wywód nie ma sensu i można o nim zapomnieć 😃

  STM32F3Discovery nie jest typowym zestawem edukacyjnym, na którym nauczymy się zagadnień związanych z mikrokontrolerami STM bez podłączania zewnętrznych urządzeń.

  To po prostu mikrokontroler zlutowany ze wszystkimi, niezbędnymi elementami pasywnymi, debuggerem i wyprowadzeniami, dzięki czemu od razu można go programować przez USB z komputera i od razu można łączyć go z innym sprzętem. Autor sugeruje, że Discovery to zestaw edukacyjny, a nie jest to do końca prawdą.

  Jak widać bez dodatkowych, zewnętrznych urządzeń niewiele możemy zdziałać.

  To ja nie rozumiem w końcu. Zestaw edukacyjny, czy nie? Bo jasna sprawa, że megazorda nie stworzymy tylko za pomocą tej płytki (chociaż, kto wie? 🙂 ), ale za pomocą kilku (tu kolejny błąd - co to znaczy kilka? Autor wymienia że płytka ma dwa przyciski, żyroskop, akceleromer, a nie potrafi policzyć diod, albo wziąć tego ze strony stm?) diod + przycisku + akcelerometru z żyroskopem można się nauczyć BARDZO wiele. Co pokazali zresztą wykładowcy z UAT, którzy w darmowym kursie ARM 6 ćwiczeń poprowadzili za pomocą trzech diod i dwóch przycisków.

  Mnie osobiście płytka zainteresowała ze względu na jedno, ciekawe zastosowanie – idealnie nadaje się do budowy prototypu kontrolera lotu do wielowirnikowca. Podłączając zewnętrzny moduł GPS oraz barometr, a także łącząc odpowiednio odbiornik aparatury RC i regulatory silników, mamy gotowy zestaw to pracy nad autorskim „Flight Controller”.

  Może się czepiam, ale powyższy fragment to moim zdaniem absurd. Autor napisał podstawową specyfikację płytki, ponarzekał że nie jest to wypasiony zestaw edukacyjny i po tych kilku zdaniach nagle mówi nam, że dokładając do płytki GPS, barometr i kilka innych rzeczy możemy zbudować sobie wielowirnikowiec. Co tu się dzieje? Przeskok akcji lepszy niż u Dana Browna, a tu kolejne zaskoczenie, bo nagle dowiadujemy się o przykładowym kodzie na stronie producenta i koniec artykułu.

  Podsumowując - artykuł jest napisany na odwal się, jest niespójny, chaotycznie napisany i ma błędy. Moim zdaniem nie powinien znaleźć się na stronie pretendującej do bycia poważnym serwisem o robotyce. Nawet jeśli tytuł to "Rzut oka na zestaw STM32F3Discovery".

  (aż dziw bierze, że chciało mi się to pisać o 4 nad ranem 😃)

 10. "Artykuł" na bardzo niskim poziomie. Może się czepiam, ale nie dowiedziałem się niczego nowego, czego nie opisuje właściwie każdy sklep sprzedający tę płytkę, czy strona stm.

  Uprzedzając komentarze, że jest jakieś info o wielowirnikowcu - chyba każdy, choć trochę rozeznany w robotyce, będzie wiedział, że jak na płytce jest żyroskop i akcelerometr, to można ją wykorzystać do budowy np. quadrocoptera.

 11. Cośtam się dzieje. Okiełznałem pędzące serwa i mogę w miarę ładnie sterować ich prędkością. Oczywiście jest to na zasadzie iteracji co jeden stopień, ale i tak jestem dumny, że ładnie zoptymalizowałem kod i mimo programowego PWM'a nic nie wariuje, a ramię, przy odpowiednich przerwach w iteracjach, może ruszać się w miarę płynnie.

  Niestety, drugi stopień swobody dość mocno się grzeje i po zawieszeniu w krytycznej pozycji, kiedy chcę wykonać nim jakiś ruch, zaczyna latać na różne strony i nijak nie chce współpracować... 🙁 Ale myślę, że jak będę uważał i po każdym "pokazie" od razu wrócę ramieniem do bezpiecznej (czyt. "takiej, przy której silnik jest bardzo mało obciążony"), to nie będzie źle.

  Tutaj mały filmik z napisanym na sztywno programem. W połowie jest przerwa, to nie koniec - chciałem powtórzyć wszystko od tyłu, żeby zobaczyć, czy powtarzalność daje radę. Niby serwo nie powinno zawieźć, ale jednak powrót kostki na kontur przyjąłem bardzo ciepło 😃

  https://www.youtube.com/watch?v=5KqTpu69M7g

  Teraz trzeba rozwiązać odwrotne zadanie kinematyki, napisać GUI, wszystko opisać w pracy dyplomowej i może jeszcze w tym roku (hehe 😃) będę inżynierem 😃

 12. Zawsze... Ale to zawsze chciałem użyć tego najbardziej forumowego zdania na świecie... Czekałem tyle lat...

  Wpisz w google "Matlab Arduino" 😃 :D 😃 :D 😃 :D

  Nie no, proszę bardzo:

  Wersja nowsza - niby jest napisane, że pliki *.mlpkginstall są obsługiwane przez MATLABa 2013a, ale ja go mam i za żadne skarby nie chciało mi się to uruchomić. Niestety, TPB ostatnio jest offline i nie mogłem zaopatrzyć się w 2014, dlatego troszkę poszperałem iiiii...

  Wersja starsza. Z racji, że mogłem użyć tylko tej, trudno mi podać różnice, ale na tej starszej wszystko śmiga bardzo ładnie, także z mojej strony polecam.

  Macie jakieś ciekawe źródła do nauki MATLABa, tak swoją drogą? Do tej pory tworzyłem w nim tylko pliki *.m, gdzie każdy był osobą funkcją, a przy Arduino+GUI trzeba używać jakichś dziwnych kropek (np. a.servoAttach(zmienne)) (oh, moja ignorancja nie zna granic 😃) i np. atrybutu global, co zaczęło wykraczać poza moją znajomość tego programu 😃

  • Lubię! 2
 13. Ogólnie to mechanika dla wersji 1.0 została zakończona. Wszystko będę pisał pod MATLABa (dowiedziałem się o fajnej rzeczy, tj. o tym, że mogę wgrać na Arduino specjalny firmware, dzięki któremu mogę sterować płytką przez wymieniony przed chwilą program), przynajmniej do celów pracy inżynierskiej. Po tym zamierzam poświęcić trochę więcej czasu na rozkminienie tego w C.

 14. Poddaję się. Nie jestem w stanie wysterować nawet pojedynczego serwa bez 4028 z innego niż PWM trybu Timera. Poniżej przedstawiam kod dla połączenia, gdzie wyjście PB1 podłączam bezpośrednio pod sygnał serwa:

  #include <avr/io.h>
  #include <avr/interrupt.h>
  
  #define F_CPU 16000000
  
  int main()
  {
   TCCR1A |= (1 << COM1A1); // Zeruj OC1A przy najbliższej komparacji
   TCCR1B |= (1 << WGM12) | (1 << CS12); // CTC OCR1A | prescaler 256
   TIMSK1 = (1 << OCIE1A); // Włączenie przerwania od Compare Match A
   OCR1A = 2000; // Najbliższe przerwanie za 2000 impulsów
  
   DDRB |= (1 << 1); //Ustawienie OC1A na wyjście
  
   while(1)
   {
   }
  }
  
  ISR (TIMER1_COMPA_vect)
  {
   // Jeśli ostatnio OC1A zostało wyzerowane, to:
   // 1. Następna komparacja ustawi OC1A
   // 2. Stan "0" trwać będzie 1175 taktów (przy fcpu = 16Mhz / 256 = 62500 Hz jest to 18.8ms)
  
   if (~PORTB & (1 << 1))
   {
    TCCR1A |= (1 << COM1A1) | (1 << COM1A0);
    OCR1A = 1174;
   }
  
   // Jeśli ostatnio OC1A zostało ustawione, to:
   // 1. Następna komparacja wyzeruje OC1A
   // 2. Stan "1" trwać będzie 75 taktów (1.2ms)
  
   else if (PORTB & (1 << 1))
   {
    TCCR1A |= (1 << COM1A1);
    OCR1A = 74;
   }
  
   //Łącznie otrzymuję sygnał trwający 1.2ms z okresem 20ms
  }
  
  
  

  Błagam, czy ktoś może mi wyjaśnić, co tu jest źle?

 15. Cześć,

  W tym temacie marek1707 dał mi pomysł na podział sprzętowego PWM na kilka kanałów za pomocą np. dekodera BCD->DEC lub innego sprzętu, dzięki czemu mógłbym za pomocą jednego PWM sterować kilkoma serwami. Trochę poszperałem w temacie, ale nie znalazłem nic, co mogłoby mi bardziej pomóc. Ściągnąłem sobie jednak datasheeta rzeczonego układu, rzuciłem na niego okiem i postanowiłem jednak coś zdziałać. Po kupieniu scalaka zabrałem się do pracy.

  To, na co wpadłem do tej pory wygląda mniej więcej tak:

  1. PWM zasilam układ 4028 (dekoder BCD -> DEC).

  2. (Założenie - OCnx przy Compare Match = 0) Kiedy następuje Compare Match wykonuję przerwanie, w którym:

  2.1. Zeruję rejestr TCNTn.

  2.2. Zmieniam szerokość impulsu PWM.

  2.3. Zmieniam kombinację bitów DCBA, aby wysterować następne serwo.

  Jeżeli powyższe ma sens, to mam problem z przerwaniem przy Compare Match - trochę się pogubiłem w datasheecie i nie wiem czy, po pierwsze, w ogóle da się zrobić takie przerwanie w trybie Fast PWM i po drugie, jeżeli się da, to jaki bit za to odpowiada.

  W mojej teorii wygląda to tak, że przerwanie przy Compare Match z trybu CTC występuje też w trybie PWM, z czego wyniknął poniższy kod:

  #include <avr/io.h>
  #include <avr/interrupt.h>
  
  int main()
  {
   // Fast PWM z TOP = ICR1, OC1A zerowany przy Compare Match i ->
   // -> ustawiany przy TCNT1 = BOTTOM; Prescaler = 64
   TCCR1A |= (1<<COM1A1) | (1<<WGM11);    
   TCCR1B |= (1<<WGM13) | (1<<WGM12) | (1<<CS11) | (1<<CS10);
  
   // Zezwolenie na przerwania przy Compare Match A
   TIMSK1 |= (1 << OCIE1A); 
  
   // Częstotliwość PWM = 50Hz, Okres = 20ms
   ICR1=4999; 
  
   // Konfiguracja portów
   DDRB |= (1 << 1); // PWM przy PB1 na wyjście
   DDRD |= (1 << 0) | (1 << 1) | (1 << 2) | (1 << 3); // Bity DCBA w układzie 4028 = Piny 0-3 w Port D
   PORTD &= ~((1 << 0) | (1 << 1) | (1 << 2) | (1 << 3)); // Wyzerowanie czterech najmłodszych bitów w Port D
  
   while(1)
   {
   } 
  
  }
  
  ISR(TIMER1_COMPA_vect)
  {
   static int i;
  
   TCNT1 = 0;
  
   switch(i)
   {
    // Ustawienie pierwszego serwa
    case 0:
    OCR1A = 530;
    PORTD = 0;
    break;
  
    // Ustawienie drugiego serwa
    case 1:
    OCR1A = 160;
    PORTD = (1 << 0);
    break;
  
    // Wypełnienie pozostałego czasu do uzyskania interwału 20ms ->
    // -> i przełączenie na nieużywany output w 4028
    case 2:
    OCR1A = 4999 - (530 + 160);
    PORTD = (1 << 1);
    break; 
   }
  
   i++;
  
   if(i > 2) i = 0;
  }
  
  

  Niestety, nie działa 😃 :D 😃 Ustawiałem w mainie na sztywno OCR1A na kilka wartości i serwo reagowało tylko na to. Stąd mniemam, że przerwanie chyba się jednak nie wykonuje... 😃

  Schemat układu:

  Info: Pozwoliłem sobie na nie oznaczanie na schemacie minimalnego podłączenia pinów - procek jest w Arduino, stąd chyba w tym się nie pomyliłem. Zaznaczyłem tylko wspólne masy. Dodatkowo, jeszcze nie ogarniam jak to zrobić w Eagle, ale DCBA podłączone są pod PD0-PD3 w tej samej kolejności.

  Pomożecie?

  Pozdrawiam,
  greebqmaster

 16. Cześć,

  Mam problem z wyświetlaniem nazw na magistrali. Wszystko robię jak na tutorialu, a jednak nazwy moich połączeń są niewidoczne:

  Kiedy klikam na dane połączenie poleceniem "Name", wyświetla mi się poniższe okno:

  Więc mniemam, że wszystko połączyło się dobrze (zarówno z jednej jak i z drugiej strony jest to samo). Czy ktoś mógłby mi pomóc?

  Pozdrawiam,
  greebqmaster

  Schemat_greebqmastera.sch

 17. Dzięki za Waszą, jak zwykle (😃) nieocenioną pomoc. Zwłaszcza Tobie, marek1707. Nie zliczę ile razy pomogłeś mi w rozwiązaniu moich problemów. Mam nadzieję, że nie skończy Ci się do mnie cierpliwość 😃 Wcześniej serwo nie chciało mi działać, jak bym go nie podłączył. Po spięciu ze sobą masy zasilacza i Arduino wszystko śmiga jak ta lala 😃

 18. Ja wiem, że to teoretyzowanie i w ogóle, ale... Co jak potencjały obydwu mas się różnią między sobą? No bo jak wiadomo- napięcie to różnica potencjałów - jeśli zasilacz ma 5V napięcia nie znaczy to (chyba?), że potencjał na + musi być równy 5V, a potencjał na masie 0V 😃 I pomyślałem, że jak te masy zasilacz-arduino różnią się między sobą to mogę stracić albo jedno 100zł, albo drugie 100zł 😃

  [ Dodano: 23-11-2014, 13:34 ]

  W sumie mogę to sprawdzić miernikiem (zaraz to zrobię).

  Przy okazji wpadłem na pewien pomysł - mogę podpiąć 5V zasilacza do przetwornica step up XL6009 z 3V na 35V (sprzedający: bajszczyk) i zasilić Arduino np. 7V, a nieprzetworzone 5V dać na serwa? Wtedy wszystkie masy są zwarte i nie ma żadnych obaw (o ile w ogóle są 😃).

 19. Witam,

  Właśnie zauważyłem, że zakupionego ostatnio Arduino nie mogę zasilić 5V - taka opcja istnieje tylko przez USB, a przez zewnętrzne gniazdo zasilania napięcie powinno zaczynać się od 7V. Problem polega na tym, że do mojej pracy dyplomowej zakupiłem już zasilacz 5V/16A. Mam jeszcze możliwość oddania go, jednakże pomyślałem, że może nie będzie to konieczne.

  Czy mogę sterować (żółty przewód) serwem z Arduino (zasilanie Arduino - USB), a zasilanie (czerwony i brązowy) dać z powyższego zasilacza?

  Pozdrawiam,
  greebqmaster

  __________

  Komentarz dodany przez: Treker

 20. MirekCz, przepraszam, zapomniałem wspomnieć, że w przypadku z postu wyżej rozważałem sterowanie serwami z ich fabrycznymi sterownikami. Pomyślałem, że najpierw zrealizuję to w prostszy sposób, a potem nadwyżki czasowe przeznaczę na rozwój projektu - na przykład poprzez wymianę sterowników serw na te z OpenServo.

  Czy w związku z tym byłbyś w stanie odpowiedzieć na moje pytania z tej perspektywy?

×
×
 • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.