Skocz do zawartości

Lucus

Użytkownicy
 • Zawartość

  16
 • Rejestracja

 • Ostatnio

Posty napisane przez Lucus

 1. @grg0 właściwie diodę 1W z maksymalnym poborem 350mA chciałem zamontować.

  Finalnie stworzyłem układ z jednym rezystorem i potencjometrem wpiętym szeregowo gdzie moc na żadnym z nich nie przekroczy raczej 60mW tak żeby mieściły się w 1/8W.

  Uznaje że na tej moment zbyt mało umiem i wiem żeby odpowiednio zrozumieć przeliczanie mocy w układzie gdzie jest potencjometr i wracam do nauki.

  Może jak przerobie 1 część kursu elektroniki to zrobię powtórkę całości i spróbuję zbudować nowy układ wykorzystujący już pełnię możliwości diody 1W.

  //Trochę nie związane z tematem, ale luźna ciekawostka

  Dowiedziałem się że za rezystor bardzo małej wartości dość dobrze sprawdza się grafit z ołówka (trzeba tylko twardość dobrać). Jednak nie ma co mierzyć jego oporu w normalny sposób bo zmienia się on trochę pod obciążeniem w układzie.

  (A przynajmniej taki rezystor z ołówka 3B świetnie sprawdził się w jednej z wersji mojego układu dając opór między 4-10R.)

   

 2. @grg0 no właśnie w sumie nie do końca rozumiem wyliczenia @Gieneq

  Właściwie po powrocie do kursu jest przykład zastosowania potencjometru jako dzielnika napięcia bez dołożenia żadnego rezystora. Czy w sumie nie oznacza to że niezależnie co podłącze po nim i ile to prądu potrzebuje to i tak moc na potencjometrze będzie w wysokości tych 16,2mW.

  I w tym wypadku wartość 1/8W bardziej mnie informuje że mogę podłączyć jako dzielnik napięcia max 25v?

  Za to dopiero przy połączeniu go w stylu regulowanego rezystora jest sens wyliczać moc na nim bo wtedy przepływ prądu ogranicza się tylko do części ścieżki i tym samym zależnie od jej długości inna moc musi wytrzymać?

  Np. mając sam potencjometr 5k i diodę 3v zasilana baterią 9v.

  Przy ustawieniu oporu na 100R potencjometr musiałby wytrzymać napięcie 6v i prąd 60mA czyli wytrzymać moc 360mW co przekroczy jego parametr (1/8W)?

   

  Edit://

  Zbudowałem oba układy i co prawda przy połączeniu jako dzielnik napięcia jest całkiem zimny tak przy połączeniu jako regulowany rezystor się grzeje, ale mimo to nie uszkodził się.

 3. 20 minut temu, Gieneq napisał:

  Bierzemy pod uwagę oba przypadki - patrz na mój poprzedni wpis i pierwsze zdjęcie kartki, są tam 2 prądy jeden gdy część potencjometru jest skręcona na minimum, a drugi gdy skręcony jest na maximum.

  @Gieneq

  Na kartce widzę, że rozpisywałeś prąd, ale nie widzę dla tego wyższego obliczenia mocy.

  A ten mniejszy prąd 1,8 podstawiłeś pod obliczenia Pmax.

   

  24 minuty temu, Gieneq napisał:
  43 minuty temu, Lucus napisał:

  Dlaczego więc przy obliczaniu mocy P=U*I podstawiamy tylko 1,8 mA, a nie cały prąd 12,8 mA?

  Bierzemy pod uwagę oba przypadki - patrz na mój poprzedni wpis i pierwsze zdjęcie kartki, są tam 2 prądy jeden gdy część potencjometru jest skręcona na minimum, a drugi gdy skręcony jest na maximum.

  Czyli w takim razie wzór P=U*I=9*12,8=115,2mW jest poprawny i potencjometr będzie musiał wytrzymać właśnie taką moc?

   

  Od razu dziękuję Ci za Twoją pomoc i poświęcony czas 🍪

 4. @Gieneq

  Nie będę udawał, że wszystko rozumiem, ale uprościłem to sobie tak:

  Rezystory połączone równolegle dają prąd 10,8mA.

  Potencjometr zakładając "odkręcając" go na 9v daje nam 1,8 mA

  W sumie uzyskujemy prąd przed potencjometrem 12,8 mA, a za nim 10,8 mA

  W rzeczywistości wskazania na multimetrze się trochę różnią (lecz bardzo niewiele) i w rzeczywistości pod podłączeniem rezystorów i całej reszty potencjometr odkręcony na max daje ok. 8,8v-8,9v.

  Dlaczego więc przy obliczaniu mocy P=U*I podstawiamy tylko 1,8 mA, a nie cały prąd 12,8 mA?

   

 5. 6 minut temu, ethanak napisał:

  Rzecz w tym że rezystor żadnej pracy nie wykonuje. Pracę wykonuje prąd. Rezystor po prostu siedzi i się grzeje...

  No właśnie ten fragment nie do końca mi leży bo definicja mocy to "jest to skalarna wielkość fizyczna określająca pracę wykonaną w jednostce czasu"

  A skoro rezystor ma parametr maksymalnej dopuszczalnej mocy to stąd też moja interpretacja że jego pracą jest przewodzenie prądu.

  Choć może w takim razie powinienem napisać,że jest to bardziej określenie jak duża pracę wykonuje w tym elemencie prąd (?)

   

   

 6. @H1M4W4R1 

  Po przeczytaniu twojego posta i trochę informacji na internecie:

  Czyli można przyjąć że pracą rezystora jest po prostu przewodzenie prądu tylko że ze względu na swoją budowę robi to nieudolnie i stawia opór, tak?

  Stąd też im bardziej nieudolnie przewodzi prąd (ma większy opór) tym mniej przewodzi go na drugą stronę (wykonuje mniej pracy w danej jednostce czasu) czyli wykonuje swoją pracę z mniejszą mocą.

   

  Czyli grzanie się jest efektem ubocznym? Z czego więc wynika i jak wpływa na cały układ i na sam rezystor?

   

 7. @H1M4W4R1 nie do końca o to mi chodziło. Ja to wszystko co napisałeś rozumiem.

  Bardziej chodzi mi o kwestie działania takiego rezystora. Według kursu elektroniki on ogranicza prąd -grzeje się. Odbieram to jako, że zamienia prąd w energię termiczną.

  Czyli im więcej prądu ogranicza tym więcej musi zamienić w ciepło. 

  Moc natomiast określa jak szybko dany element jest w stanie wykonać pracę w określonej jednostce czasu. Czyli np. rezystor 1/8W może właśnie tak szybko wykonać określoną pracę a jak każde mu się szybciej to musi być o wyższej nocy dopuszczalnej.

  I właśnie to mi się nie wiąże z tym że rezystor ogranicza prąd poprzez zmianę prądu w ciepło. Jeżeli to jest jego praca to czy nie powinien mieć jej tym więcej do wykonania im więcej prądu musi zamienić w ciepło, a tym samym rosnąć moc potrzebna do wykonania tej pracy?

 8. Cześć,

   

  To mój pierwszy temat i jestem totalnie zielony, ale nauka elektroniki przynosi mi dużo satysfakcji.

  Aktualnie przerabiam kurs elektroniki - poziom I.

   

  Mam mały problem z odpowiednim zrozumieniem mocy przy potencjometrze.

  Według wzoru P=U*I wychodzi na to, że wraz ze zwiększaniem oporu na potencjometrze spada moc jaka przez niego przepływa (czy to dobre sformułowanie?).

  Potencjometr znowu rozumiem troszkę jak rezystor, któremu możemy zmieniać opór i zawsze odbierałem jego pracę na zasadzie, że jakby zabiera on część prądu i zamienia na energię cieplną.

  Jakoś w mojej głowie jeżeli rośnie opór to znaczy, że taki rezystor czy potencjometr mają więcej pracy do wykonania (więcej prądu do zamiany w ciepło) i tym samym jest większa energia cieplna czyli zostają te elementy poddane wyższej mocy.

  Nie potrafię dlatego do końca zrozumieć, czemu im większy opór tym wychodzi mniejsza moc.

  Zostaje więc wniosek, że źle sobie poukładałem te wszystkie pojęcia, dlatego prosiłbym o rozjaśnienie.

   

  Z góry dziękuję 🙂

 9. @Treker Dziękuję serdecznie za szybką odpowiedź.

  Natrafiłem na forbotowy artykuł o mocy i połączony z nim wątek na forum, także pozwoliłem sobie tam zadać pytania (dotyczyły właściwie przeliczeń jaka moc będzie na potencjometrze).

  Mam nadzieję, że to poprawne zachowanie - jeszcze przede mną kilka działów kursu elektroniki 1 i cały kurs elektroniki 2 oraz techniki cyfrowej więc pewnie przez najbliższy czas będę miał sporo różnych pytań, a nie chciałbym też śmiecić nowymi wątkami, które umrą po jednej lub dwóch odpowiedziach.

  W związku z tym postaram się takie pojedyncze pytania zadawać przy forach do artykułach dotyczących tematu, a jeżeli uznam, że coś może przerodzić się w dłuższą dyskusję to założę nowy wątek, dobrze?

 10. Cześć,

   

  Dotarłem w końcu do zagadnienia mocy więc od razu tutaj o to zapytam 🙂

  Zbudowałem sobie poniższy układ i zastanawiam się jaką moc przepływa (?) przez potencjometr jako dzielnik napięcia i tym samym do jakiej mocy musi być dobrany potencjometr:

  schemat.thumb.png.858d8b2cdfed1f17ac8c2de24df49b64.png

  1. Czy dobrze rozumiem, że niezależnie od ustawienia potencjometru należy potraktować, że przyjmuje on na siebie napięcie 9v?

  2. I czy w takim razie poprawnie wykonuję poniższe obliczenia:

  P=9*0,006=0,054W

  (przyjąłem do obliczeń największe natężenie prądu jakie może przepływać przez potencjometr czyli sumę natężenia prądu przepływające przez poszczególne szeregi z diodami)

  Oczywiście powyższe wartości natężenia prądu jak i napięcia przy zasilaniu są przybliżone.

  3. Czy zmiana ustawienia i napięcia jakie wychodzi z potencjometru będzie miała wpływ na obliczenia mocy? I czy w takim razie warto w ogóle sobie tym zawracać głowę skoro chyba zawsze będzie nas interesować największe obciążenie?

   

 11. Dnia 30.04.2021 o 08:32, Gieneq napisał:

  Tak jest dobrze, ważne aby przez potencjometr nie płynął zbyt duży prąd, 20mA dla LED jest OK.

  Przepraszam jeżeli głupie pytanie, ale jestem dopiero na początku swej drogi. Czy pisząc o tym by nie płynął zbyt duży prąd jest jakaś ogólna zasada czy jest to tylko związane z doborem potencjometru - mocą jak przy rezystorze?

   

  @Treker jeszcze takie pytanie do administratora. Czy ja mogę w tym wątku dopytywać o takie rzeczy czy lepiej założyć oddzielny? Piszę tutaj bo jestem na tym etapie kursu i testuję różne rozwiązania w ramach lepszego zrozumienia, ale nie chcę zaśmiecać wątku a chciałbym jeszcze opisać swoje wyliczenia takiego układu żeby ktoś zweryfikował czy poprawnie myślę i ewentualnie wytknął mi słabe strony takich założeń. Czy mogę więc to opisać w kolejnym poście w tym wątku?

 12. 11 godzin temu, Gieneq napisał:

  @Lucus myślę, że raczej to było problemem. Płytki potrafią się niszczyć. Sam mam jedną, która służyła przez kilka lat i kompletnie nie mam do niej zaufania 😞 

  Tam, to raczej to. Przed chwilą chciałem sprawdzić czy diody nie spaliłem i wpialem do płytki stykowej i nie świeciła, ale jak ruszyłem rezystorem to zaczęła. Chyba jestem zbyt brutalny dla tej płytki że tak szybko ja zużyłem.

   

  Mam do was jeszcze jedno pytanie. Zrobiłem układ podobny do wcześniej opisywanego ale używając potencjometru jako dzielnika napięcia. Teraz powolne rozświetlenie kolejnych diod obok siebie jest płynniejsze i ładniejsze. Czy takie zastosowanie potencjometru tutaj jest poprawne? (pomijam kwestie spadku napięcia podczas zużycia się baterii)

 13. @Gieneq @Sabre @Treker

  Dziękuję za wszystkie odpowiedzi!

  Wczoraj składałem ten układ dwa razy i za każdym razem było to samo. Dzisiaj złożyłem ten układ z użyciem innych diod i w innym miejscu płytki stykowej i wszystko działa według obliczeń.

  Nawet zwiększyłem w jednej diodzie opór do 35k i jestem zadziwiony że wciąż świeciła przy prądzie około 0,17mA.

  Wychodzi na to że wczoraj musiałem albo użyć uszkodzonej diody lub mieć jakieś uszkodzenie na płytce stykowej - kiedyś nie chciał mi wejść kabel do płytki stykowej więc go wcisnąłem na siłę więc obstawiał bym że rozgialem blaszki w płytce stykowej i teraz akurat w ten otwór trafiłem diodą i słabo stykała.

   

  Jeszcze raz bardzo dziękuję za odpowiedzi 🙂

 14. Cześć 🙂

  Mam następujące pytanie:

  W ramach nauki wymyśliłem sobie układ w którym są podłączone 3 diody równolegle zasilane bateria 9v. Przy każdej z diod znajduje się rezystor o innej wartości (330, 1k i 5k). Zaraz po kablu od plusa baterii umieściłem potencjometr 5k.

  Mój problem polega na tym że wszystko policzyłem i wszystkie trzy diody powinny świecić inaczej (ta pod rezystor 5k bardzo słabo) i wraz ze zwiększenie oporu na rezystorze pierwsza powinna zgasnąć diodą która już przy sobie posiada rezystor 5k a następnie środkowa niemal całkiem zgasnąć.

  Nawet wykonałem taki układ w programie który to symulował i wszystko się zgadzało.

  W Rzeczywistości jednak wraz ze zwiększeniem oporu potencjometrem gaśnie wpierw środkowa dioda (z rezystorem 1k).

  Ogólnie mam wrażenie że bez potencjometru świeci ona niemal tak samo jak ta która ma rezystor 5k.

   

  Nie wiem czy będzie to miało znaczenie: rezystor 5k uzyskałem poprzez szeregowe połączenie 5 rezystorów 1k

 15. Podpiąłem w zły sposób potencjometr 5k. Zauważyłem to dopiero kiedy go trzymałem i zaczął parzyć. Od razu go odłączyłem lecz teraz ma maksymalny opór po zmierzeniu 9k. Drugi identyczny ma 5k więc z pewnością dobrze mierze. Czy ten potencjometr faktycznie teraz będzie funkcjonował w zakresie do 9k czy że względu że go źle podpiąłem jest już do wyrzucenia?

×
×
 • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.