Skocz do zawartości

xArcus

Użytkownicy
 • Zawartość

  18
 • Rejestracja

 • Ostatnio

Reputacja

3 Neutralna

O xArcus

 • Ranga
  2/10

Informacje

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Lokalizacja
  Rzeszów
 1. Co do postu użytkownika wyżej polecam wtyczki modelarskie DEANS. Dzięki którym na pewno nie podepniesz zasilania odwrotnie, są dość tanie i obecnie jedne z najlepszych.
 2. To próbuj poruszać kablem LPT ewentualnie wyciągnąć go i zobacz co się dzieje.
 3. Na wyjściu są ceramiki tylko jak widać na schemacie podpięte przy pinach uC (i dobrze im bliżej tym lepiej), co do wejścia to przydało by się jakiś ceramik ok. 100-300nF za elektrolitem. Te elektrolity to jak do czołgu W przypadku wejścia to jeszcze zrozumiałe, bo zasilasz silniki z napięcia przed stabilizatora więc dobry elektrolit się nie zmarnuje. Jednak do zasilania logiki nie potrzeba aż 2200uF, wystarczyło by spokojnie 10 a nawet 20x mniej Ale jeśli nie posiadasz mniejszych, lub masz tyle miejsca na płytce to możesz zostawić. Co do postu na wcześniejszej stronie co do elektrolitów odciążających akumulator to duże elektrolity stosuje się w przypadku poboru dużych prądów, w dodatku jeśli pobierany jest skokowo (wówczas elektrolit rekompensuje wydajność źródła zasilania). Ewentualnie gdy zasilamy coś na większe odległości. W tym przypadku tak wielki elektrolit do logiki jest zbyteczny.
 4. Przede wszystkim: 1. Odpalasz BASCOM-AVR 2. Options -> Compiler -> Chip 3. Wybierasz chip: m8def.dat Przypuszczam że korzystasz z portu LPT jeżeli jest to ten programator (chodzi mi o podłączone piny w DB25): PROGRAMATOR NR.1 Wówczas: Options -> Programer -> W zakładce wybierasz Sample Jeżeli jest to: PROGRAMATOR NR.2 Wówcza: Options -> Programer -> W zakładce wybierasz STK200/STK300 Else: Ściągasz program PonyProg2000: 1. Setup -> Interface setup 2. Parallel -> AVR ISP I/O -> OK 3. Setup -> Calibration Następnie możesz otworzyć skompilowany przez BASCOM-AVR plik i wgrać na atmege. PonyProg zasadniczo sam się konfiguruje oprócz tych 2 ustawień przedstawionych wyżej i działa zasadniczo ze wszystkim. Możesz mieć programator z drewna i tak PonyProg to ogarnie Pozdrawiam. @EDIT: Pisząc to nie było jeszcze Twojego postu, więc nie chce mi się swojego edytować - zostanie dla potomnych. W bascomie ustaw odpowiedni chip i będzie działać. Co do schematu to pin reset do VCC przez rezystor 4,7k - 10k @EDIT2: Skoro używasz Attiny2313 to dlaczego w programie masz: $regfile = "m8def.dat"
 5. @Treker trochę temu bawiłem się tymi zielonymi z 2 pierwszych fotek, bo są to jakieś zestawy do nauki dla dzieci i miałem okazje mieć to w rękach W przypadku samochodzika można powiedzieć że pojechał jak się mu poświeciło mocno żarówką nad ogniwo fotowoltaiczne, a całość ważyła kilka gram. Dodając jakiś uC i kilka czujników chociaż bawilibyśmy się w skale rzędu nanosumo to ciężko było by z zasileniem tego, choć nie mówię że jest to nie możliwe.
 6. Co do pytania autora tematu: XCK/T0 to: - XCK to zewnętrzny zegar USART (dla USART w trybie synchronicznym) - T0 - wejście zliczające dla timera T0 Natomiast TxD to wyjście szeregowe stosowane w transmisji UART. Linia która nadaje - wysyła sygnał. O obsłudze PWM jest osobny temat na forum, wystarczy poszukać. Zanim zadasz pytanie sprawdź datasheeta, a najlepiej poczytaj jeszcze helpy lub jakieś kursy dla AVR.
 7. @Mati 6 ograniczając się do elementów nowych i ogólnodostępnych przynosisz jedynie zysk sprzedawcom, a tak naprawdę nie przyczyniasz się do rozwoju robotyki amatorskiej i zwiększenia liczby uczestników na zawodach. Wręcz ograniczasz ich wyobraźnie, pomysły i improwizację. Co do światłolubów to przydało by się też jakieś ograniczenie "górne" bo dalej mało było by na to chętnych jeżeli startowali by zawodnicy którzy mają obecnie najlepsze produkcje w istniejących klasyfikacjach, którzy mogą sobie pozwolić na baaardzo szybkie silniki i złożone algorytmy.
 8. Ten właśnie temat wprowadził zgrzyty na d***zie, bo autor makiety chciał finansować projekt z pieniędzy forum, przy czym wyszło jeszcze więcej perypetii na temat funduszy jakie forum zgromadziło. Ehhmm nie ważne. Projekt może był ciekawy, jednak jak dobrze pamiętasz tamten temat to chyba pamiętasz mniej więcej jakie problemy tam były z założeniami. Aż w końcu zaczęto stosować kamerki z odpowiednim softem rozpoznającym kolor etc ...
 9. Wydaje mi się, że źle zrozumieliście autora tematu. Autor szuka nowej konkurencji która pogodziła by interesujące pojedynki ze stosunkowo niskimi wkładami finansowymi ewentualnie czasowymi. Coś dla początkujących. Pisząc, że ms,lf czy mm jest banalne autorowi chodziło o sam zamysł - że można to zrobić małym nakładem (nie chcę abyście mnie źle zrozumieli, oczywiście jeżeli ktoś tylko chce, ma możliwości, odpowiednie fundusze i wiedzę to jest w stanie wykonać z tych "banalnych" konstrukcji prawdziwe arcydzieła elektroniki). I o to właśnie autorowi chodziło. Wywnioskował, że tak naprawdę konstrukcje które są popularne są tak na prawdę proste. Autor nie porywa się z motyką na słońce i nie chce budować robotów jak te z wyżej wymienionych filmików. Wręcz przeciwnie - chce stworzyć nową kategorie zawodów, bardziej otwartą na początkujących i dającą większe pole do popisu. Obecnie jest to wyścig szczurów po silniejsze silniki, lepszy materiał na koła, większą ilość czujników, czy redukcje wagi (w przypadku LF). Nic tylko czekać na silniki odrzutowe. Nie neguje tego zjawiska, jako formy rywalizacji, lecz powoli jest to przerost formy nad treścią. W końcu robot ma tylko przepchnąć drugiego robota, czy przejechać trasę po linii. Myślę że nowa konkurencja to w cale nie taki głupi pomysł. Nikt nie mówi, aby od razu wprowadzać to na zawody i organizować wielką akcję i walkę z uciekającym do zawodów czasem. Po prostu można przedstawić nowe reguły, jeżeli komuś się spodoba niech buduje. I ewentualnie gdyby było już jakieś grono takich robotów można myśleć nad zawodami etc. @hungrydevil Za granicą takie zawody to nie nowość. Wydaje mi się, że u nas ciężko by było z przyjęciem czegoś takiego ze względu na wysokie koszty i ilość robotów (oczywiście można to ograniczyć, ale zawsze potrzeba ich kilka, żeby to miało ręce i nogi), algorytm też trzeba pisać osobno (na filmiku widać, że np. bramkach ma osobny algorytm a napastnik inny).
 10. A dlaczego na Resecie w ogóle jest 100k ? Z tego co wiem to powinna być to wartość kilku kilo do około 10k. I czemu do LED stosujesz raz 300 raz 500 omów. Stosowanie 300 omów dla leda jest moim zdaniem marnotrawieniem prądu. Diody, zwłaszcza jeśli są to diody czerwone, bardzo ładnie świecą z rezystorem 1k. Trzymaj poczytaj sobie o przyciskach i zwieraniu resetu, zwłaszcza o wartościach rezystancji i dlaczego tak a nie inaczej.
 11. Pomysł hungrydevil uważam za delikatnie przebajerowany. Plebiscyty, głosowania - to wszystko przedstawiło by tylko najbardziej aktywnych i najpopularniejszych użytkowników, natomiast często ludzie, którzy naprawdę posiadają sporą wiedzę nie mają czasu pomagać i publikować dziesiątek artykułów miesięcznie. Tak samo wygląda niestety pomysł rezolut gdyż wiadomo że piwa to wyznacznik jak kto innym pomaga (chociaż i to nie do końca jest tak), a nie jest to wyznacznik posiadanej wiedzy. Ja proponuje dodanie nowej zakładki w profilu, na wzór obecnych: "Programuje w:" czy "Moje roboty:" i określenie tam Specjalności danego użytkownika, w taki sposób będzie można zawęzić zakres do faktycznych umiejętności i wiedzy danego użytkownika, gdyż nie będzie on specem od elektroniki, mechaniki, czy programowania, a np. konkretnie: sterowania bezprzewodowego, mostków H, czy procesorów ARM, lub szerzej, np.: elektronika analogowa. Aby serio traktować tą rubrykę proponuje edycje jej zarezerwować jedynie adminowi - nie dodawać jej do ustawień profilu, aby nikt nie mógł jej sam sobie edytować. Przydały by się też jakieś udogodnienia dla wyróżnionych, aby mieli motywację i chęć niesienia pomocy innym. W ten sposób co raz więcej początkujących będzie się rozwijać i z przekonaniem iż w potrzebie dostaną pomoc na forum - częściej będą tu zaglądać. Chociaż zdarza się także tak, że "eksperci" poruszają tematy na które nie mają wystarczającej wiedzy, a traktowani są jak wyrocznia, bo w końcu to "ekspert". Również przystaje za usunięciem rang i traktowaniu pomocy wszystkich na równi, oczywiście niektórzy mają na dany temat więcej do powiedzenia i miło z ich strony, że chcą się tym dzielić.
 12. Dla minisumo są to maksymalne wymiary, przy czym wysokość nie jest ograniczona. Natomiast wymiary te muszą się zgadzać przed startem, po 5s i wystartowaniu robot może zmienić wymiary (np. rozkładając pług), pamiętaj też o wadze, która jest ograniczona do 500g.
 13. Na wszystkie pytania jakie zadałeś znalazłbyś odpowiedź na forum. Wystarczy dobrze poszukać. Poczytaj: to, to, oraz to. Po tej lekturze powinieneś mieć już podstawowe pojęcie i wizję swojego robota. Nikt Ci gotowca nie podłoży, chociaż wcześniej podane przeze mnie artykuły prawie to robią. Napisz jakie masz pojęcie o elektronice, czy bawiłeś się już coś uC, czy w ogóle o nich nie słyszałeś. Pomoże nam to ocenić co Ci poradzić, bo zamiary trzeba dostosować do umiejętności. Wielu próbowało rzucić się z niczym na głęboką wodę i rzadko kiedy coś z tego wychodziło. Przede wszystkim przeszukaj dokładnie forum, w szczególności dział artykuły. Zdobyta wiedza na pewno prędzej czy później zaowocuje.
 14. Jeśli występuje zawsze ten sam błąd z ID:00000 to jest to prawie na pewno zwarcie jednej z programowanych linii do masy. Sprawdź jeszcze kilka razy połączenia, nie na oko a miernikiem. Jeśli zasilasz uC z portu USB to spróbuj zmienić zasilanie na jakieś zewnętrzne. I jeszcze takie info - otóż ten programator - gdzie pin 6 a nie 5 złącza LPT to SCK zostaje przez BASCOM-AVR rozpoznany nie jako Sample a jako STK200/STK300 Programmer. Spróbuj użyć programu PonyProg2000, on jakoś bardziej lubi programatory na LPT. Ja wbrew opiniom innych użytkowników polecam Ci podpięcie uC z jak najmniejszą ilością komponentów (tak jak podpinasz), gdyż podpinając wiele elementów zwłaszcza na płytce stykowej łatwo o przeoczenie czegoś. Z twojego połączenia nie wiele widać, ale na pierwszy rzut oka jest poprawnie. I czy mi się wydaje czy ty zasilasz ponownie kabel z programatora napięciem z kondensatora ? (biały przewód) Tutaj masz kilka zasad co do prowadzenia przewodów na płytce stykowej Pozdrawiam.
 15. Może LM324N, dość często używany tutaj na diodzie ? W cenie około 50gr, Uin = 3-30V
×
×
 • Utwórz nowe...