Skocz do zawartości

StefanekP

Użytkownicy
 • Zawartość

  55
 • Rejestracja

 • Ostatnio

Reputacja

15 Dobra

O StefanekP

 • Ranga
  4/10

Ostatnio na profilu byli

Blok z ostatnio odwiedzającymi jest wyłączony i nie jest wyświetlany innym użytkownikom.

 1. Bo wysyłasz przez UART wartość zmiennej OstatniStan, której wartości w żadnym miejscu nie zmieniasz, więc jest cały czas równa 0.
 2. Myślę że może lepiej od fotorezystora sprawdziłby się czujnik przerwania wiązki IR. Tutaj jest do niego fajna instrukcja.
 3. Ja bym zrobił trzy zmienne-jedną przechowującą obecną wartość odczytu z ADC, drugą wartość odczytu przed chwilą i trzecią, przechowującą liczbę zliczeń. Na początku każdego obiegu pętli aktualizujesz zmienną przechowującą aktualną wartość, a na końcu- tą, przechowującą poprzednią wartość. W momencie, kiedy różnica dwóch pierwszych zmiennych jest duża (natężenie światla się zmieni), dodajesz do wyniku 1. Przpraszam, jeśli coś namieszałem.
 4. StefanekP

  Co dalej

  Radziłbym przejść dalej, np. do techniki cyfrowej i wracać do poszczególnych fragmentów kursów elektroniki jak nie będziesz wiedział czegoś potrzebnego- przerabianie w kółko tych samych kursów musi być nudne. Co do 3 ręki, to nie miałem jeszcze okazji sprawdzić, jak się lutuje przy jej użyciu, ale wiem że bardzo niewygodnie się lutuje bez niej, więc radziłbym kupić ją albo tzw. podstawkę montażową. Poza tym przydałby się odsysacz i szczypce tnące. To jest takie niezbędne minimum. Jak zamierzasz dużo używać lutownicy, możesz jeszcze kupić jakiś wentylator oparów.
 5. A wiesz może jakie jest jego napięcie zasilania, albo co to za model?
 6. Polecałbym elektronikę II a potem arduino, ew. od razu arduino, ale myślę, że lepiej jest znać to, co jest omawiane w kursie elektroniki II.
 7. Teraz zauważyłem że wszystko działa poprawnie, ale tylko na mikrokontrolerze, na który nie wgrywałem wcześniej żadnego programu. Czy to oznacza, że jak wgram jakiś kod na mikrokontroler to on tam zostaje na zawsze i nie da się wykorzystać scalaka do niczego innego? Czy problem jest gdzie indziej?
 8. Tutaj pojawia się problem- na Arduino Uno wszystko działa poprawnie, ale jak próbowałem odpalić to na atmedze 8, to już nie do końca- program jakby nie zmieniał zmiennej "wlaczono". Tzn. jak się przesunie coś w kierunku od czujnika s1 do s2, to za każdym razem wykonuje się funkcja wlacz, niezależnie od wartości zmiennej wlaczono. A w drugą stronę nie działa w ogóle. Wie ktoś może, dlaczego tak się dzieje i jak to rozwiązać?
 9. W końcu udało mi się napisać program: #include <Servo.h>; #define s1 2 //czujnik bliżej wejścia #define s2 3 //czujnik dalej od wejścia Servo serwomechanizm; volatile int stan=1; int lOsob=0; boolean wlaczono=false; void setup() { // put your setup code here, to run once: serwomechanizm.attach(7); serwomechanizm.write(90); pinMode(s1,INPUT_PULLUP); pinMode(s2,INPUT_PULLUP); attachInterrupt(digitalPinToInterrupt(s1),czujnik1,FALLING); attachInterrupt(digitalPinToInterrupt(s2),czujnik2,FALLING); } void loop() { // put your main code here, to run repeatedly: switch(st
 10. Ostatnio omawiany był bardzo podobny temat: https://forbot.pl/forum/topic/20923-sterowanie-serwo-z-kazdego-pinu/?tab=comments#comment-172503. Tam jest to wytłumaczone.
 11. Właśnie. Dziękuję za wszystkie odpowiedzi. Biorę się do roboty
 12. Rzeczywiście. Ale spróbuję napisać sam.
 13. Myślę, że z kodem wolę się pomęczyć sam, więcej się nauczę. Poza tym nie wiem za bardzo, skąd miałbym wziąć ten kod do obługi enkodera. Nie wiem tylko, czy to będzie działać, jak od czujnika do reszty urządzenia poprowadzę półtorametrowy kabel.
 14. No ale teraz wpadłem na to, żeby je zamontować nie na ścianie, tylko na futrynie od drzwi. Wcześniej stwierdziłem, że drzwi przeszkadzają w zamontowaniu czujnika na ścianie.
 15. Ten czujnik wydaje się strasznie trudny w obsłudze. A czy jakbym po jednej stronie futryny drzwi zamontował nadajnik od czujnika przerwania wiązki, zaproponowanego przez @_LM_ , a po drugiej dwa odbiorniki w odstępie ok. 5cm?
×
×
 • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.