Skocz do zawartości

Lukaszm

Użytkownicy
 • Zawartość

  663
 • Rejestracja

 • Ostatnio

 • Wygrane dni

  20

Lukaszm wygrał w ostatnim dniu 15 kwietnia

Lukaszm ma najbardziej lubianą zawartość!

Reputacja

53 Bardzo dobra

O Lukaszm

 • Ranga
  6/10
 • Urodziny 24.09.1994

Informacje

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Lokalizacja
  Warszawa
 • Zainteresowania
  Modelarstwo lotnicze RC, robotyka
 • Zawód
  Student
 • www
 1. A jak ma działać w tej sytuacji pedał po dodaniu Twojego czujnika? [ Dodano: 29-04-2018, 08:36 ] To znaczy: po wciśnięciu pedału i puszczeniu go, taśmociąg jedzie do momentu aktywacji czujnika?
 2. No to jeżeli chcesz zbadać, czy regulator działa poprawnie (podkreślam, tylko regulator, a nie cały układ regulacji), to musisz zarejestrować E i U. Wtedy mamy wyjście i wyjście regulatora i można ocenić, czy zachowuje się to zgodnie z oczekiwaniami. Bo tak to obiekt się 'rusza' i zmienia E i nie da się powiedzieć, czy to całkowanie działa ok czy nie.
 3. Żółty przebieg to odchyłka (E na pokazanym wcześniej schemacie) czy wartość zadana ®?
 4. Chodzi o to? To jest połączenie równoległe.
 5. Lukaszm

  PRZETWORNK ADC 0-10V NA TTL 0-5V ARDUINO

  No w zasadzie to wystarczy zwykły dzielnik rezystorowy z dwoma takimi samymi rezystorami (np. 100k). Zakładam, że obciążenie wyjścia sygnału analogowego rezystancją 200k nie wpłynie na sygnał - musiałbyś napisać, skąd ten sygnał 0-10V masz.
 6. Tak jak napisałem, bramka ma pojemność, więc żeby włączyć lub wyłączyć tranzystor MOSFET musisz ją odpowiednio naładować lub rozładować.
 7. A miałeś jakiś rezystor pull-down (łączący bramkę z masą)? Bramka MOSFETa ma pojemność, więc samo dołączanie i odłączanie zasilania jej nie rozładuje.
 8. Lukaszm

  Raspberry Pi się nie uruchamia

  No to raczej by wskazywało na to, że karta SD jest ok. Spróbuj w takim razie wgrać system na inną kartę.
 9. W jaki sposób sterowałeś bramką tranzystora? Poprzez mikrokontroler? Jaki to był typ MOSFET-a (z kanałem N czy P)?
 10. Lukaszm

  Raspberry Pi się nie uruchamia

  Samą kartę pamięci raczej ciężko naprawić (jeśli jest uszkodzona). System (tzn. zwykły komputer) ją wykrywa poprawnie?
 11. Lukaszm

  Raspberry Pi się nie uruchamia

  Nie wiem co oznacza 'kabelek od sterownika silników', ale jeśli przewód był podłączony do pinu procesora, a Ty jego drugą stronę podłączałeś do losowych miejsc w urządzeniu, to całkiem prawdopodobne, że uszkodziłeś procesor.
 12. Lukaszm

  Raspberry Pi się nie uruchamia

  Możesz spróbować nagrać czysty system na drugą kartę pamięci (jeśli masz) i spróbować z niej uruchomić system. W ten sposób określisz, czy problem leży po stronie RPi, czy karty.
 13. Hmm ja bym powiedział, że coś jest nie tak z Uce. Tranzystor powinien być w stanie nasycenia i wg datasheeta (https://www.onsemi.com/pub/Collateral/BC556B-D.PDF) przy prądzie bazy prawie -1mA i kolektora -5mA powinieneś mieć napięcie Uce=-0.1V. Jesteś pewien, że zmierzyłeś to napięcie (tzn. Uce) poprawnie?
 14. Zawsze dokładnie dwa? Bo zmiana typu wykrywanego zbocza nie pomoże na drgania styków. Musiałbyś dodać ich sprzętowe usuwanie lub dodać jakiś mechanizm w oprogramowaniu (np. wyłączanie przerwania na 50ms po wykryciu pierwszego zbocza).
 15. Stosując notację z tego schematu: https://www.researchgate.net/figure/Closed-loop-control-system-with-PID-controller-Gcs_fig16_40624772 pokazałeś sygnały U i Y (czyli wejście OBIEKTU (nie całego układu regulacji) i wyjście OBIEKTU). Żeby móc dobrze ocenić działanie układu regulacji musiałbyś pokazać przebiegi R(t), U(t) i Y(t) (E(t) możesz też zarejestrować, żeby sprawdzić, czy Twoje analogowe odejmowanie działa na pewno poprawnie). Czyli na wejściu regulatora dajesz sinusoidę, a na wyjściu pojawia się to dziwne coś (trapez)? Możliwe, że masz taką amplitudę/offset sinusa, że zaczynają działać ograniczenia na napięcia w regulatorze? Ogólnie to pomijając ograniczenia regulator PID jest obiektem liniowym, więc teoretycznie jedyne co może 'zrobić' z sinusoidą to zmienić jej amplitudę i przesunięcie fazowe - nie ma mowy o zmianie kształtu sygnału, częstotlwości itd. Najpierw upewnij się, że regulator działa poprawnie, dopiero potem włączaj cały układ sterowania.
×