Skocz do zawartości

Lukaszm

Users
 • Zawartość

  683
 • Rejestracja

 • Ostatnio

 • Wygrane dni

  20

Lukaszm zajął 1. miejsce w rankingu.
Data osiągnięcia: 15 kwietnia 2018.

Treści użytkownika Lukaszm zdobyły tego dnia najwięcej polubień!

Reputacja

84 Bardzo dobra

O Lukaszm

 • Ranga
  6/10
 • Urodziny 24.09.1994

Informacje

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Lokalizacja
  Warszawa
 • Programuję w
  C, C++, MATLAB
 • Zawód
  Student
 • Moje zainteresowania:
  Modelarstwo lotnicze RC, robotyka

Ostatnio na profilu byli

Blok z ostatnio odwiedzającymi jest wyłączony i nie jest wyświetlany innym użytkownikom.

 1. Ja na kablach telefonicznych też się nie znam, ale może spróbuję podrzucić jakieś tematy do przemyślenia. Pierwsze co ja zrobiłem, to sprawdziłem czas narastania sygnału na bramce drivera. W dokumentacji nie ma tej wartości podanej, ale driver jest do aplikacji z maksymalną częstotliwością 100MHz, więc pewnie krawędzie mają czas narastania 1ns albo krócej. To zgodnie z kciukowym wzorem przekłada się na pasmo BW=0.35/t_r=350MHz. Zakładam, że przewód to para skręconych przewodów i przyjmując er_eff=1.0 (powietrze, chociaż pewnie nie do końca prawda), to górna długość fali wychodzi 85cm. A kole
 2. Lukaszm

  Duży zegar na WS2812

  Piękny projekt. Jakiej grubości są te wkładki rozpraszające światło?
 3. Każda rakieta to pewnego rodzaju projekt naukowy, który ma jakiś cel. Przykładowo rakieta TuCAN (wspomniana wcześniej) służy do wynoszenia kilku Can Satów na pułap 4-5km. Plan był taki, żeby rakieta zabrała CanSaty na zawodach organizowanych przez ESERO. Inna rakieta, H1, miała na celu pobicie rekordu prędkości i pułapu (i się udało, jeśli dobrze pamiętam). Jeszcze inna rakieta miała polecieć na konkretny pułap (2017 metrów). Jest też projekt rakiety sterowanej, która jest aktywnie stabilizowana.
 4. @lukaszd82 Wiadomo, że czujnik halla byłby lepszy, ale nie znalazłem łatwo dostępnych i tanich stacji pogodowych, w których byłby taki sensor. A zależało mi na zastosowaniu gotowych modułów, żeby nie wydłużać czasu developmentu.
 5. Cześć W ramach organizowanej akcji postanowiłem opisać projekt, który wykonałem już jakiś czas temu. WPROWADZENIE Projekt to stacja meteorologiczna montowana na wyrzutni rakiet zaprojektowana i wykonana przeze mnie w ramach rekrutacji do Sekcji Rakietowej Studenckiego Koła Astronautycznego (działającego na Politechnice Warszawskiej). Wymagania wobec stacji: pomiar prędkości i kierunku wiatru, pomiar temperatury i ciśnienia, pomiar położenia oraz orientacji wyrzutni i kąta nachylenia ramienia, komunikacja bezprzewodowa z bazą, zasięg 500-700m,
 6. Lukaszm

  Sterownik Silnika BLDC

  Tak jak napisał Marek, sterowniki i sterowanie BLDC to niełatwa sprawa. Ja dwa lata temu zbudowałem deskorolkę elektryczną (opis: http://lukemeyer.me/electricMountainboard.php) i wykorzystałem gotowe sterowniki open source o nazwie VESC (autorem jest Benjamin Vedder): http://vedder.se/2015/01/vesc-open-source-esc/ . Według mnie z samym projektem deskorolki będziesz miał dość problemów, a dorzucanie jeszcze robienia własnego sterownika do tego to przesada (szczególnie, jeśli nie robiłeś tego typu projektu wcześniej).
 7. Lukaszm

  Wyścigówka Robo Race

  Bardzo fajna konstrukcja czy możesz podać dodatkowe informacje na temat bazy pojazdu? Wykorzystałeś jakieś gotowe auto RC?
 8. Lukaszm

  Akcelerometr Pololu MinIMU-9 v5

  1) MinIMU-9 v5 to nie akcelerometr, tylko płytka, na której są układy scalone, przy czym jeden z nich zawiera akcelerometr (LSM6DS33). 2) Ja używałem tej płytki, problemów nie miałem.
 9. No to ostatnia rzecz, jaka przychodzi mi do głowy, to wgranie jakiegoś wcześniejszego firmware'u (albo jakiegoś kodu z miganiem diodą). Ale to jest bez sensu, bo problem jest z samym wgrywaniem softu, a nie z jego uruchomieniem Dziwne, żeby procek tak sobie umarł. Słaba sprawa. Ale jak procesor jest w jakiejś ludzkiej obudowie (np. TQFP), to bez problemu powinieneś wymienić
 10. Z konsoli wynika, że są problemy z weryfikacją zawartości pamięci po wgraniu firmware. Dziwne. Ja na Twoim miejscu spróbowałbym wgrać plik bin przez program ST-LINK Utility (https://www.st.com/en/development-tools/stsw-link004.html). Druga rzecz, która przychodzi mi do głowy, to uszkodzone przewody (ale to raczej mało prawdopodobne, bo programator wykrywa procka poprawnie). Jak masz podłączony programator do płytki?
 11. Koła w momencie testów i podczas strojenia regulatora powinny być cały czas na podłożu, bez obciążenia bardzo mocno zmienia się charakter sterowanego obiektu (głównie przez masę samego robota i opory ruchu). Częstotliwość próbkowania trzeba dobrać do dynamiki obiektu. Chodzi o to, że na przebiegu przejściowym ma być co najmniej kilka próbek (ma być widoczne narastanie sygnału). U Ciebie jednej chwili czasowej jest 0rad/s, a już w następnej chwili czasowej jest 100rad/s. Tak nie może być. Ale zanim zaczniesz kombinować z częstotliwością próbkowania, to zrób test z robotem na kołach, prz
 12. Podstawowe pytanie to takie, czy zbieranie danych do modelowania silnika robiłeś, gdy robot stał na podłożu? Czy raczej koła kręciły się w powietrzu? Druga sprawa to ta odpowiedź skokowa mocno mi się nie podoba: 1) Zbyt mała częstotliwość próbkowania (w jeden okres próbkowania jest przejście od 0rad/s do praktycznie prędkości ustalonej, bez sensu) 2) Czemu najmniejsza zmiana mierzonej prędkości kątowej (rozdzielczość) to aż 20rad/s?
 13. Masz możliwość sprawdzenia przez debugger jak zmienia się wartość zmiennej sc? Jeszcze znalazłem taki problem z RTC: https://sysprogs.com/w/forums/topic/rtc-problem/ . Dotyczy F4, ale może na F0 też taki problem występuje.
 14. Lukaszm

  Projekt kinematyki robotyka

  Cześć, a co masz konkretnie zrobić w tym projekcie? Rozwiązać zadanie kinematyki odwrotnej? Masz wykorzystać jakąś konkretną metodę (np. D-H), czy dowolnie? Ogólnie to polecam zacząć od oznaczenia sobie na rysunku układów odniesienia poszczególnych członów
 15. To ja mogę jeszcze dorzucić jedną ekstremalną historię, którą niedawno usłyszałem. Dotyczy człowieka, który zabił się multimetrem. Multimetr był ustawiony na pomiar rezystancji i miał zamontowane bardzo ostre końcówki pomiarowe (coś jak tutaj https://www.sparkfun.com/products/12078). Facet wbił sobie (zakładam, że przypadkowo) jedną sondę w palec lewej ręki, a drugą w palec prawej ręki. Prąd pomiarowy miernika (rzekomo) wystarczył, żeby zatrzymać/zakłócić akcję serca
×
×
 • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.