Skocz do zawartości

Naelektryzowany

Użytkownicy
 • Zawartość

  359
 • Rejestracja

 • Ostatnio

 • Wygrane dni

  18

Wszystko napisane przez Naelektryzowany

 1. Ech... te opaski zawsze pozbawiają mnie mocy. Na szczęście czułe elementy są w pudełeczkach.
 2. Potwierdzam odebranie paczki. Przepakuję kilka rzeczy do nowych woreczków (jakiś woreczek/taśma się rozleciały i paczka została zasypana pojedynczymi diodami).
 3. Wszyscy poza Tobą podali miejscowości w profilach. Twoja lokalizacja to punkt sortowni DPD (kod pocztowy), którego nie ukryłeś na screenie z paczki.
 4. Tak sobie dziś myślałem o tej całej akcji i wychodzi na to, że paczka przejedzie ponad 5000km. To całkiem nie mało jak na kartonowe pudełko. W załączniku animowana mapka.
 5. 1. Treker 2. Bobby 3. BOTLAND 4. Hudyvolt 5. Grabki 6. fazi787 7. Chumanista 8. Mosi2 9. MacGyver 10. sosnus 11. Pawcio0928 12. Naelektryzowany
 6. Tak jak wyżej pisał sosnus. Na jakiś zawodach w tym sezonie pojawimy się na pewno, Więc jeśli można prosić: PRZYPINKA - Naelektryzowany - Mateusz
 7. No niestety kamerki (poza wbudowanym czytnikiem qr) nie jesteśmy w stanie użyć w samym app-inventorze.
 8. Witam Jako uczeń, korzystając z przerwy świątecznej powinienem znaleźć chwilkę na pobawienie się tym zgrabnym komputerkiem. Chciałbym sprawdzić jak wygląda możliwość użycia app inventora, o którym napisałem serią artykułów, a jeśli będę miał więcej czasu może uda się zrobić jakiś kontroler do robota i liznąć trochę javy? Może to krok na przód w stosowaniu laptopów (komputerów architektury x86) jako jednostki obliczeniowej w dużych platformach mobilnych? Moc obliczeniowa powinna wystarczyć do analizy choćby obrazu. To co również mnie interesuje to możliwość zainstalowania na tym alternatywnego systemu (o ile okaże się to wykonalne) : linux, ostatecznie Windows for embedded. Oraz użycie tego jako komputer serwerowy do zarządzania przez sieć, oraz wyżej wspomniane sterowanie jakąś platformą. Bo o ile java na androida jest dla mnie na ten moment czarną magią, to napisanie jakiś prostych skryptów pod linuxem (wraz z obsługą warstwy sprzętowej) nie powinno sprawić większych problemów. Zastanawiam się również jak APC się sprawdza w roli centrum multimedialnego. Choć szczerze mówiąc nie jest to aż tak interesujące z mojego punktu widzenia, w porównaniu z tym o czym wspominałem wyżej.
 9. Po dłuższej przerwie związanej z budową robota na zawody w łodzi, wracamy do kursu. Jako, że z wolnym czasem u mnie średnio, postanowiłem, że następna część będzie najprawdopodobniej ostatnią. Tu pytanie do WAS!! O czym chcielibyście poczytać w następnej części. Jeśli będzie to w zakresie moich umiejętności postaram się zgłębić temat i przedstawić w ciekawej formie. Myślałem nad użyciem okienek informacyjnych, przetwarzaniu mowy, może wydawanie jakiś dźwięków, obsługa kompasu, gps (choć z racji pewnych ograniczeń miałbym problemy z testami). A może coś bardziej wprost robotycznego? Z komunikacją w drugą stronę niż to robiliśmy dotychczas? Wyświetlanie odczytów, rysownie wykresów (taki debugging LineFollowera)? A może macie inne pomysły?
 10. Zawody jak najbardziej udane, mimo nie wyrobienia się z programem do nowego robota, atmosfera jak zwykle wspaniała. Ludzie z którymi można pogadać na przeróżne tematy no i *w dużej ilości ...Choć te można kupić, za to koszulki jak zwykle pozostaną świetną pamiątką. W weekend jak znajdę chwilkę, coś zmonituję z tego co nagrałem (głównie finały sumo/minisumo, kiedy była chwila czasu) i wrzucę na forbota. Jedyną niedogodnością (przynajmniej dla mnie) była przerwa na trasie dla LF enchanced, która została umieszczona nie na idealnie prostej linii. Większość robotów ma na tyle szeroką listwę czujników, że były w stanie to skorygować. Mój niestety się do tej grupy nie zaliczał. Poległ na teoretycznie najprostszej przeszkodzie, no ale mówi się trudno, to nijako wada konstrukcyjna. Musze natomiast powiedzieć, że mimo iż micro mouse nie był najliczniejszą pod względem zawodników to poziom był wysoki. Nie widziałem na polskiej scenie robotów ścinających na ukos. To samo z Sumo, których w tym roku było więcej, no i na wyższym poziomie.
 11. Może w aluminium nie wiercę, jednak w laminacie, sklejce, tworzywie sztucznym jak najbardziej. Używam zwykłej wiertarki stołowej, co do jej klasy/wartości ciężko określić, bo używa jej już kolejne pokolenie. Małymi średnicami 0,6 - 2mm wiercę w laminacie, bicie naprawdę nie jest duże, a przy wytrawionej pcb + z wytrawionym "napunktowniem" to już sztuka nie trafić. Oczywiście przy większych średnicach też niema problemu, bo taki sprzęt jest przystosowany jednak do większych wierteł.
 12. Z tego co wiem taki moduł możesz zrobić sam, lub nawet go scalić z samym pcb robota, ale dla starszych robotów, lub takich, w których nie przewidziano startu zdalnego jest możliwość podłączenia modułu, które rozdawane są / sprzedawane na zawodowcach. Musisz się dowiedzieć od organizatorów konkretnej imprezy jak to wygląda i jaki jet ewentualny koszt, jeśli nie chcesz robić go samemu.
 13. Potwierdzam odebranie paczki. Muszę przyznać, że poza nagrodami bardzo pozytywnym elementem była podkładka pod myszkę z motywem Forbota. Jest na prawdę ekstra.
 14. Niestety nie wiem Sam posiadam tylko tego HTC z androidem 2.3 i nie zagłębiałem się w temat, no i zresztą nie miałem takiej potrzeby, ani możliwości. Jak dojdziesz o co chodzi i jak rozwiązać problem z przyjemnością uzupełnię kurs, dodając oczywiści Twój nick, bo jeśli na androidzie 4 nie działa, to jest to spory problem.
 15. Chciałem się zapytać, czy LF'y (zwykłe) nie będą znacząco dyskryminowane na tle turbo kolegów. Na Robomaticonie z tego co wiem finaliści nie dostali nawet dyplomów.
 16. Dziękuje bardzo za pozytywne oceny i cieszę się, że artykuł się spodobał. Mam nadzieję, że rozwiązania okazały się praktyczne i ułatwią/umilą pracę z robotami. Widząc zainteresowanie i wysokie noty, więc mogę obiecać jeszcze jedną część kursu. Tworzenie artykułów nauczyło mnie przede wszystkim jednego - montowania i nagrywania filmików, bo choć chciałem to robić wcześniej, to tu pojawiła się ciekawa okazja. Dziękuję jeszcze raz, za pozytywne oceny wobec moich kursów.
 17. Witam po raz czwarty. Tym razem zagłębimy się nieco bardziej w możliwości naszego środowiska. Zajmiemy się bardziej matematyczno-algorytmicznymi aspektami, stworzymy zmienne, wyrażenia warunkowe, oraz użyjemy kilku operacji matematycznych, by następnie użyć akcelerometru a odpowiednio przetworzony odczyt wysyłać szybko poprzez łączność bluetooth. Użyjemy też „organizerów” do zarządzania naszymi elementami na ekranie, a podczas całego kursu pokażę kilka ciekawostek ułatwiających pracę. Ale po co nam odczyt aktualny z akcelerometru telefonu w układzie? [blog]https://forbot.pl/blog/artykuly/programowanie/tworzenie-aplikacji-android-4-sterowanie-robotem-id8417[/blog]
 18. Dziękuję za miłe słowa. Chodzi Ci o ten najmniejszy bloczek? Jest on dokładnie tu:
 19. Rozumiem, jednak założenia kursu były takie, żeby omówić głównie app inventora, a i tak kilka razy wykroczyłem poza ściśle jego zagadnienia. Jeżeli miałbym opisywać kod dla kilku rodzin mikro kontrolerów w kilku językach, to mijałoby się to z celem. Proponuję po prostu przeczytać jakiś kurs/ książkę, która opisuję komunikację uart w danym języku, poszukać na forbocie, lub po prostu zapytać. Nie jestem niestety w stanie opisać wszystkiego. Widzę, że piszesz w bascomie. Tu odbiór ogranicza się jedynie do zmienna = Inkey() oraz wcześniejszej konfiguracji prędkości: $baud = prędkość w bps gdzie zmienna przyjmuje wartość odebranego bajtu, lub 0 jesli bufor jest pusty (nic nie przyszło).
 20. W pierwszym poście obiecana aktualizacja (Start/Stop dla FL'a) Część 4. powinno udać mi się wysłać jutro. Bo wszystko działa już jak należy, ale zwykle problem z wolnym czasem.
 21. Czwarta część w przygotowaniu, powinna ukazać się w następny weekend. Teraz zapraszam na "Trailer" tego co będzie się działo w następnej części. Podziękowania dla młodszego brata, który w ostatniej scenie pokazał, że obsługa aplikacji jest dziecinnie łatwa.
 22. szukaj pod hasłem MAX232 to najbardziej popularny, stosunkowo tani i łatwo dostępny układ konwertera, który umożliwi Ci podłączenie BTM, lub innych układów do komputera przez port szeregowy. Wzorować możesz się na datasheecie, a jak chcesz gotowca, to pod hasłem konwerter, przystawka, przejściówka MAX232 na pewno coś znajdziesz. Zresztą temat był też gdzieś poruszany na forum, wystarczy poszukać, a już wiesz pod jakimi frazami, więc... do dzieła.
 23. Niestety nie. AppInventor nie pozwala na coś takiego, zresztą chcąc to napisać nawet w javie trzeba by się mocno na główkować. Bo należy podejść do obsługi sprzętowego konwertera. Poza samą obsługą otg wymagana jest implementacja sterownika konwertera RS232. Natomiast nie widzę przeszkód by zastosować tani moduł bluetooth sprowadzony zza wschodniej granicy, którego koszt nie będzie znacząco różnił się od samej przejściówki na usb. Pod warunkiem, że wystarczą nam tylko (albo i w sumie aż) linię RX/TX. Konwerter USB-Uart będzie działał jak najbardziej. Zresztą pisałem o tym wyżej. Wystarczy, ze w terminalu ustawisz taki sam port, jaki przyznał mu system (do sprawdzenia w menadżerze urządzeń) Ale... To co podałeś w linkach to nie konwertery USB-uart a konwertery poziomów logicznych RS232-ttl (czyli to co ja mam wbudowane w tą wtyczkę z dwoma 3mm ledami) To jak najbardziej jest ok, ale do tego potrzebujesz portu RS232 w komputerze. Odnośnie podłączenia tak jak mówisz. Jest to w miarę logiczne bo TXD to transmit data, a RXD to receive data. Więc jak jedno nadaje to drugie musi odbierać na tej samej linii. Odnośnie schematu/PCB szczerze nie radzę robić tego na własnoręcznej pcb. użeranie się z przelotkami pod modułem, oraz samo lutowanie to coś strasznego. Sam przez kilka dni nie mogłem dojść do tego dlaczego transmisja działa w jedną stronę. Wylutowałem BTM-222 (traumatyczne przeżycie) i układ scalony na stronie bottom. Sam moduł powstał na podstawie projektu pana Mirekk36, który udostępnił schematy na swoim forum, oraz na innym znanym forum elektronicznym, za co jeszcze raz mu dziękuję. Jeśli chcesz sam zrobić płytkę polecam zrobić trochę większą aby nie było konieczności robienia przelotek ( i w miarę możliwości ścieżek) pod BTM.
 24. Witam już w trzeciej części kursu. Dziś zajmiemy się konfiguracją naszego sprzętowego modułu radiowego bluetooth BTM-222, komunikacją układu scalonego – moduł bluetooth. Następnie przejdziemy do app inventora i spróbujemy zrobić aplikację, która nawiąże połączenie i wyśle pojedynczy bajt do naszego mikrokontrolera. Oczywiście wszystko bezprzewodowo, dzięki wspaniałemu wynalazkowi jakim jest bluetooth. [blog]https://forbot.pl/blog/artykuly/programowanie/tworzenie-aplikacji-android-3-komunikacja-bluetooth-id4733[/blog]
×
×
 • Utwórz nowe...