Skocz do zawartości

Treker

Administrator
 • Zawartość

  14682
 • Rejestracja

 • Ostatnio

 • Wygrane dni

  328

Wszystko napisane przez Treker

 1. @secundon to, że dioda świeci przy takich testach to normalne. Podczas testu przewodzenia miernik przepuszcza po prostu mały prąd przez układ. W tym wypadku wartość ta jest wystarczająca do tego, aby dioda się delikatnie świeciła. Proponowałbym sprawdzić czy podstawka nie jest uszkodzona mechanicznie. Jak wkładasz do niej NE555 to na pewno wszystkie nóżki dobrze stykają się z tymi metalowymi elementami?
 2. @Leander tak, mierząc spadek na dowolnym rezystorze uzyskasz zawsze 3 V w takim układzie, a pomiar spadku na dowolnej parze sąsiednich rezystorów da 6 V. Taki eksperyment możesz spokojnie wykonać samodzielnie w praktyce Niekoniecznie. Jeśli usuniesz z samochodu akumulator 12 V i w to miejsce wstawisz baterią 12 V z pilota od alarmu, to nie ma szans, abyś napędził rozrusznik nawet na chwilę za pomocą takiej baterii. To trochę jak z podnoszeniem ciężarów. Dorosły podniesie paczkę 20 kg i utrzyma ją na odpowiedniej wysokości, ale z czasem siły zaczną opadać. Małe dziecko nawet nie da rady poderwać do góry takiej paczki
 3. @skowroneg raczej wygląda to na jakiś błąd w programie lub połączeniu. Dodaj dla testu na początku programu jakieś migania diodami (w setup), będziesz wtedy widział czy przypadkiem silnik nie resetuje całego układu i czy po każdym ruchu program nie zaczyna wykonywać się od początku.
 4. @Synergia źródłem światła jest ten element: To coś przebiega pod całym ekranem, i wychodzi po jednej stronie. Całość powinna też świecić, gdy ściągniesz szkło z wyświetlacza i włączysz zasilanie. Będziesz wtedy widział tylko podświetlenie.
 5. @haras witam na forum Tak, dzielnik napięcia cały czas "drenuje" baterię - wiele też zależy od tego jakich rezystorów użyłeś, jaki prąd tam płynie?
 6. @HUBERT21337 witam na forum Raczej nie, w artykule są zdjęcia wnętrza - widać tam, że w klawiaturze znajduje się płytka, która fizycznie zupełnie nie przypomina RPi4. Nie ma więc łatwiej możliwości podmiany tego co siedzi w środku klawiatury.
 7. @Drako13 cześć Zbyszek, witam na forum i życzę udanych eksperymentów z elektroniką W razie problemów pytaj śmiało na forum!
 8. @cresch witam na forum i życzę udanych eksperymentów z elektroniką w praktyce! Powodzenia
 9. @MasterSquirrel chyba już coraz mniej osób robi płytki w domu, a już szczególnie takie z soldermaskami. Jak ktoś robi samodzielnie płytkę to najczęściej jest ona tylko cynowana i tyle. Płytki z soldermaskami najczęściej zamawia się teraz w Chinach, bo jest to znacznie, znacznie tańsze niż kiedyś Soldermaska robiona w domowych warunkach i tak raczej nie będzie idealna i daleko jej do powłoki, którą uda się uzyskać podczas profesjonalnej produkcji.
 10. @lleymann zacznę od małej reprymendy Zadbaj o porządek w swoich programach. Sformatowałem wcześniej Twój kod, a już sporo namieszałeś. Te wszystkie spacje, tabulatory i wcięcia to ma konkretny cel - ma zwiększyć czytelność kodu. Wiele błędów jest właśnie wynikiem tego, że ktoś pisze programy "brzydko", później coś skopiuje, wklei w złym miejscu i problem gotowy. Idąc od końca. Zakładam, że chodziło Ci o takie warunki (nawiasy są ważne): if (warunek1) { } if (warunek2) { } if (warunek3) { } W takiej sytuacji wszystkie warunki są niezależne. Więc, jeśli warunek1 i warunek2 są prawdziwe to najpierw wykona się warunek 1, a później warunek 2. Na przykład, jeśli w praktyce pierwszy warunek będzie sprawdzał, czy liczba jest mniejsza od 10, a drugi będzie sprawdzał, czy liczba jest mniejsza od 20, to jeśli wartość sprawdzanej zmiennej będzie równa 5, to wykona się najpierw warunek1, a później od razu warunek2. Druga sytuacja powinna wyglądać tak: if (warunek1) { // Blok instrukcji numer 1 } else if (warunek2) { // Blok instrukcji numer 2 } else if (warunek3) { // Blok instrukcji numer 3 } Tym razem warunki są połączone. Sprawdzamy warunek1, jeśli jest prawdziwy to robimy blok instrukcji numer 1 i nic więcej, nie sprawdzamy nawet innych warunków. Jeśli warunek 1 nie jest prawdziwy to przechodzimy do sprawdzenia warunku 2. Jeśli on jest prawdziwy to wykonujemy blok instrukcji numer 2 i koniec, nie sprawdzamy warunku 3. W tej sytuacji warunek 3 zostanie sprawdzony tylko, gdy warunek 1 i warunek 2 nie były prawdziwe. Jeśli weźmiemy poprzedni przykład sprawdzający, czyli liczba równą 5, to w tym przypadku wykonałby się blok instrukcji numer 1, bo 5 jest mniejsze od 10 i tyle. Drugi warunek nie będzie nawet sprawdzany. Aby drugi warunek był prawdziwy to musiałaby zostać podana np. liczba 12. Podczas pierwszego warunku program sprawdziłbym czy 12 jest mniejsze od 10. Nie jest, więc program przeszedłby do drugiego warunku. Czy 12 jest mniejsze od 20? Tak, więc wykonujemy blok instrukcji numer 2. Czy teraz jest to jaśniejsze?
 11. 1) Tak, takie wartości są możliwe. Jeśli bateria była nowa to mogło na niej być ponad 9 V. Jeśli weźmiemy pod uwagę jeszcze błąd pomiaru, tolerancje z jaką wykonano elementy i błędy wprowadzane przez płytkę stykową to wszystko jest w normie. 2) W praktyce pomiar np. spadku napięcia na rezystorze oznacza, że w układzie trzeba jedną sondę miernik przyłożyć do jednej, a drugą do drugiej nóżki rezystora. Napięcia to różnica potencjałów w dwóch miejscach - taki pomiar więc pozwala zmierzyć właśnie spadek napięcia na rezystorze. Można to tłumaczyć tak jak napisałeś 3) W obliczeniach przyjąłeś równe 9 V, a w praktyce na baterii było na pewno inne napięcie. Stąd różnica teoria vs. praktyka. To zupełnie normalne, dla lepszego efektu powinieneś podstawić do wzoru wartość napięcia, która faktycznie występowała na zaciskach baterii. Trochę się pogubiłem w tym opisie W każdym razie dzielnik napięcia może się też składać z większej liczby rezystorów. Jeśli np. podłączysz szeregowo 3 rezystory 10k to będziesz miał dzielnik, który dzieli napięcie na 3 równe części. Czyli w teorii (zakładając, że jedna sonda miernika jest podłączona do masy): za pierwszym rezystorem zmierzysz 3 V, za drugim 6 V, a za trzecim 9 V (bo będzie to właściwie równoznaczne przyłożeniu miernika prosto do baterii). Tak, jest mniejszy opór, więc w tym układzie z baterii jest pobierany większy prąd. Jeśli do baterii 9 V podłączysz tylko 1 rezystor to na tym rezystorze spadek będzie zawsze wynosił 9 V (nie ma innej opcji, bo w układzie nie ma innego elementu). Różny będzie tylko prąd, który płynie w obwodzie, bo będzie to zależne od oporu rezystora. Spójrz na wzór prawa Ohma - są 3 wartości, jeśli napięcie jest stałe to zmiana oporu będzie wpływała na płynący prąd. W tym ćwiczeniu chodziło jednak trochę o coś innego. Gdyby bateria była idealna to zmierzylibyśmy takie samo napięcie niezależnie od tego jaki rezystor podłączymy. Bateria nie jest jednak idealna i ma jakąś tam swoją wydajność - np. jest w stanie oddać z siebie 67 mA (wartość losowa na potrzeby przykładu), ale więcej już nie da rady. Jeśli będziesz chciał pobrać większy prąd to bateria zwyczajnie "nie da rady" i zacznie spadać napięcie na jej zaciskach. Dlatego jeśli w układzie potrzebne jest stabilne napięcie to trzeba wykorzystać np. stabilizatory napięcia, które są omówione w dalszej części kursu. Jakby coś było nie jasne to pytaj śmiało Najlepiej jedno pytanie na raz to szybciej i łatwiej uzyskasz pomoc
 12. @secundon witam na forum Samej podstawki nie musiałeś przelutowywać - mogłeś tylko odwrotnie umieścić w niej układ scalony No chyba, że podłączyłeś całość z odwrotnie wsadzonym NE555?
 13. @Krst0 nie ma na nim żadnych oznaczeń? Przy odłączonym zasilaniu możesz spróbować zmierzyć opór potencjometru - pomiary mogą być zakłamane przez pozostałe elementy w układzie, ale na pewno jakieś wnioski z pomiarów uda Ci się wyciągnąć.
 14. @Synergia są tu układy scalone Przy masowej skali producent nie potrzebuje pięknych i dużych obudów. W tym przypadku stosuje się tzw. chip-on-board (COB). W uproszczeniu można powiedzieć, że jest to goły układ scalony (bez obudowy i wyprowadzeń), który jest przyklejany do płytki, a wszystkie połączenia są wykonywane za pomocą cienkich drucików. Na koniec całość jest zalewana substancją, która zabezpiecza układ. Tak to wygląda: Źródło zdjęć: https://electronics.stackexchange.com/questions/9137/what-kind-of-components-are-black-blobs-on-a-pcb
 15. @Karolkazimierz witam na forum i życzę udanych eksperymentów z RPi. W razie problemów pytaj śmiało na forum
 16. @tomecki tematyka programowania STM32 ma znacznie większe zastosowanie w kwestii robotyki i projektów komercyjnych od FPGA. FPGA to trochę inna odnoga elektroniki.
 17. @Ireneusz cześć Irek, witam na forum Dobry pomysł, aby wcześnie zaczynać z elektroniką! Jeśli dzieci są w wieku 10-15 lat to zerknij też koniecznie na kurs micro:bita, bo to idealna platforma właśnie dla dzieci: http://kurs.forbot.pl/microbit
 18. @Krst0 na pewno zwiększysz swoje szanse na jakąś pomoc, gdy zadasz jakieś konkretne pytanie, bo fajnie opisałeś projekt, ale nie zadałeś właściwie żadnego pytania
 19. @karkul w takim razie polecam STM32 - zerknij do tego kursu: https://forbot.pl/blog/kurs-stm32-f1-migracja-na-hal-wstep-spis-tresci-id23580
 20. @Aidenx przeczytaj informacje na temat błędu. Jest tam jedno, konkretne zdanie: Jest tu napisane, że wysokość wyświetlacza jest nieprawidłowa i trzeba ją poprawić w pliku Adafruit_SSD1306.h. Czy zajrzałeś do tego pliku?
 21. @KHX tutaj znajdziesz informacje o laureatach poprzednich edycji: https://www.explory.pl/laureaci/explory-2019,12
 22. @reznebeb witam na forum Nie miałem styczności z tym RTC i RPi4, ale obstawiam, że na 98% to tylko wynik braku aktualizacji opisu tego produktu. Na najnowszym RPi też powinno działać.
 23. @Bloodwish jeśli chodzi o zdjęcia to na początek znajdziesz nawet trochę ciekawostek na Wikipedii: https://en.wikipedia.org/wiki/Integrated_circuit
 24. @Xnexon7002 jest dużo różnych klonów, czy próbowałeś ręcznie zainstalować sterowniki? Może na stronie sprzedawcy jest jakaś konkretna informacja?
×
×
 • Utwórz nowe...