Skocz do zawartości

Treker

Administrator
 • Zawartość

  15740
 • Rejestracja

 • Ostatnio

 • Wygrane dni

  376

Wszystko napisane przez Treker

 1. Panowie, ale pamiętajcie, że 30 tys. to minimalne wsparcie, które otrzymają najmniejsze szkoły - takie, do których uczęszcza do 100 uczniów. A co to jest przy 8 klasach podstawówki? Większe szkoły dostają po 60, 70 tys., a są i takie, które otrzymują po ponad 200 tys. Tutaj można sobie podejrzeć czy dana szkoła złożyła wniosek i na jaką kwotę: https://www.gov.pl/web/laboratoria/szkoly-w-programie
 2. @Jamik jest szansa, że tym razem będzie lepiej. Przynajmniej w teorii wytyczne są takie (najważniejsze fragmenty): Jak dla mnie największy plus to deklaracja tego, że sprzęt musi być również udostępniany uczniom poza zajęciami.
 3. Wiadomo, że nie każdy nauczyciel poradzi sobie z mikrokontrolerami, ale ja wierzę, że już sama obecność sprzętu w szkole coś da. Na pewno będą takie szkoły, w których sami uczniowie świetnie sobie poradzą i wykorzystają dostępne pomoce do jakiś dodatkowych projektów itd.
 4. 30 tysięcy dla małej szkoły na zakup takiego sprzętu to chyba całkiem fajna kwota - mowa przecież o sprzęcie dla dzieciaków, a nie o profesjonalnych laboratoriach elektronicznych. Mam kontakt z nauczycielami, dla których zdobycie kilkuset złotych na sprzęt wymaga dużego nakładu pracy, a tutaj problem sam się rozwiązuje - trzeba tylko się zgłosić. Jeśli chodzi o wymagania co do sprzętu, to wcześniej udostępniona była znacznie bardziej restrykcyjna propozycja katalogu (szczególnie w kontekście mikrokontrolerów) - teraz wymogi są znacznie luźniejsze, więc można do tego dopasować przeróżne produkt
 5. Zapowiadają się ciekawe czasy dla polskich uczniów Dużo zależy od Dyrekcji i Nauczycieli, ale budżety od Ministerstwa Edukacji pozwalają urządzić naprawdę świetne laboratoria do nauki elektroniki, programowania i majsterkowania. Trzymam kciuki, aby dzięki temu programowi jeszcze więcej młodych osób zainteresowało się elektroniką w praktyce!
 6. @pilar witam na forum O co dokładnie pytasz? Skąd wziąłeś ten zapis (przyda się trochę kontekstu).
 7. @Krzysiek97 dzięki za opis kolejnej wersji tego DIY! Dla formalności wklejam linki do poprzednich wersji:
 8. @KrystianZ cześć Krystian, witam na Forbocie i zachęcam do stałej aktywności na forum @MaTheo faktycznie elektroniki jest coraz popularniejszym hobby. Na pewno się wciągniesz! @KryspinRudzki cześć Kryspin, życzę udanych eksperymentów z elektroników - w razie problemów pytaj śmiało na forum.
 9. W imieniu swoim i @Elvis bardzo dziękuję za miłą niespodziankę Dla osób, które nie były wtajemniczone: spore grono użytkowników forum "zmówiło" się za naszymi plecami, aby przygotować dla nas niezwykłe statuetki, które ostatecznie wykonał @Gieneq. Bardzo się cieszymy, że kurs STM32L4 Wam się spodobał, dziękujemy za ten upominek - to baaaardzo miłe! Tutaj zdjęcia tego co zastałem na swoim biurku po urlopie: @SOYER, @FlyingDutch, @Frantick, @Dominikzz, @Bhoy67, @ethanak, @H1M4W4R1, @Matthew11, @Leroy, @Leoneq, @Autorobotyk, @bjrk, @Toomas, @BartekJ, @_LM_, @Gieneq, @Sabre, @xan
 10. @Vict witam na forum i dziękuję za miłe słowa. Cieszę się, że kurs Ci się podoba Jeśli chodzi o opisywanie kolejnych zagadnień to wszystko zależy od zainteresowania czytelników. Na ten moment skończyliśmy publikację lekcji z tego kursu (będzie jeszcze tylko podsumowanie). Ewentualne inne zagadnienia będziemy mogli podjąć podczas ewentualnej kontynuacji tego kursu - jej powstanie zależy głównie od tego jaką popularnością będą cieszyły się materiały, które są aktualnie dostępnie
 11. Treker

  Licznik do owijarki bel

  @H1M4W4R1 dziękuję za opis kolejnego DIY - miło widzieć Pico w jakimś konkretnym zastosowaniu. Przepraszam za późną akceptację opisu i już podbijam, aby inne osoby zobaczyły projekt
 12. @_LM_ dziękuję za opis ciekawego DIY. Temat został właśnie zatwierdzony, więc podbijam, aby inne osoby zobaczyły Twój projekt
 13. @PjoterZ witam na forum Chętnie pomożemy, ale ciężko doradzić coś w ciemno. Musisz pokazać chociaż zrzuty ekranu swojego projektu z CubeMX i pokazać kod, który nie działa. Trzymajmy się proszę tylko wersje na STM32L4, aby był porządek w komentarzach do kursu.
 14. @padus dziękuję za miłe słowa, cieszę się, że kurs Ci się podobał Przed nami jeszcze jedna część, ale już nietechniczna (podsumowanie i ostatni quiz) - trochę jednak przekładam ją w czasie, bo widzę, że sporo osób przechodzi dopiero przez wcześniejsze ćwiczenia. Opublikujemy podsumowanie, gdy więcej osób dojdzie do końca tej serii (na pewno do końca sierpnia).
 15. @APJ jasne, rozumiemy - mieliśmy to na uwadze podczas tworzenia kursu, dlatego w dalszych częściach (w raz opisywaniem kolejnych zagadnień i peryferiów tego mikrokontrolera) znajdziesz więcej informacji na ten temat. W przypadku tej (początkowej) części kursu po prostu specjalnie nie zajmowaliśmy się szerzej tym zagadnieniem, bo i tak nie moglibyśmy na tym etapie pokazać jeszcze innych rozwiązań. Mam nadzieję, że po lekturze całego kursu temat ten nie będzie już nikomu sprawiał problemów
 16. Dokładnie tak, potwierdzam, że inny rezystor przy diodzie niebieskiej to tylko "estetyka", aby nie raziło mocno po oczach podczas eksperymentów. Oczywiście można wykorzystać inną wartość rezystora.
 17. @monsiw witam na forum Tak, jest osobna wersja dla W10, ale można też korzystać z tej bez tego dopisku - zobaczy dosłownie kilka postów wyżej: https://forbot.pl/forum/topic/10388-kurs-fpga-3-instalacja-srodowiska-ise-xilinx/?do=findComment&comment=148581 Takie rozwiązanie powinno nadal działać.
 18. @peakyss coś tu się w komentarzach pomieszało z oznaczeniami Dla jasności: R1 i R2 to tylko rezystory, które ograniczają prąd dla diod świecących i nie mają wpływu na działanie układu. Masz rację, że kondensator ładuje się m.in. przez R3 i R4 i tak jest napisane w internetowej wersji kursu: "Czas świecenia diody czerwonej, sygnalizującej obecność stanu wysokiego, ustalają sumaryczna rezystancja R3 i R4 oraz pojemność C3".
 19. @magnetsGood super, dobry pomysł i bardzo fajne wykonanie! Powodzenia w dalszych eksperymentach
 20. @Dewidos lepiej uszkodzić coś teraz niż w przyszłości Jeśli chodzi o liczbę elementów w zestawie to z czasem powiększaliśmy liczbę elementów, możliwe, że kiedyś było mniej tych konkretnych elementów. Jeśli chodzi o Twój samodzielny eksperyment to najlepiej będzie jak pokażesz schemat lub chociaż zdjęcie gotowego układu - będzie łatwiej coś doradzić.
 21. @Piotr12345 zgodnie z treścią komunikatu - możesz (w analogiczny sposób) wykorzystać pakiet ffmpeg.
 22. @Barteks873 tak, można Taka wersja będzie jednak mniej energooszczędna, zdecydowanie lepiej sprawdza się tutaj przetwornica.
 23. Treker

  Układy scalone UART

  @Jan23 witam na forum UART to interfejs do komunikacji, więcej na jego temat przeczytasz np. tutaj: https://en.wikipedia.org/wiki/Universal_asynchronous_receiver-transmitter Pytanie wydzieliłem z tego tematu.
 24. Treker

  Kurs #3 własna wersja programu

  @Dantey witam na forum Zacznij od sprawdzenia czy Twój problem nie wynika z tego, że ustawiłeś w terminalu, że po danych ma być wysyłana "nowa linia" - przetestuj działanie kodu przy innych ustawieniach (z rozwijanego menu).
×
×
 • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.