Skocz do zawartości

Marooned

Użytkownicy
 • Zawartość

  962
 • Rejestracja

 • Ostatnio

 • Wygrane dni

  26

Posty napisane przez Marooned

 1. Co prawda zrobił się tu ogromny offtop, ale bardzo potrzebny. Ostatnio pisząc o zasilaniu ESP też dostałem "po uszach" od Marka, że użyłem tej kobyły (też nie byłem świadomy, że taka spora przetwornica nie jest idealnym pomysłem dla małego układu). I patrząc jaka wiedza pojawiła się w tym temacie pomyślałem sobie, że doskonałym pomysłem byłby artykuł systematyzujący ten problem zasilania wraz z konkretnymi przykładami. Ja rozumiem, że to by wymagało od kogoś poświęcenia czasu, czego nie możemy wymagać, ale jest to tak popularny problem, że widziałbym to jako jeden z najważniejszych artykułów na tej stronie.

  Wprowadzenie co, jak i dlaczego (co padło w kilku postach w tym wątku) wraz z sugestią "na tacy" typu: dla układów pobierających max ..mA (typu ESP8266/WeMos/NodeMCU) i zasilaniu xxV (np. 12V w aucie, albo 3,7V z LiIon) sugerujemy xxx (przetwornice: ABC - jeśli kluczowy jest niski pobór prądu; regulator liniowy ZYX - jeśli kluczowa jest komunikacja i brak zakłóceń). Bo też inny będzie wybór mając zasilanie sieciowe, a inne jeśli zależy nam by cały układ wytrzymał miesiącami na baterii (jeśli robimy deep sleep w ESP to moduł zasilania nadal działa.. wtedy info który mniej będzie pobierał.. przetwornica czy regulator? i jaki ten moduł by był dopasowany prądowo, ale nie jak u mnie przetwornica max 3A dla takiej mikro płytki działającej 3 sekundy raz na godzinę).

  No, wiem, koncert życzeń, ale jak widać, sporo tutaj nas błądzących we mgle, więc pomyślałem, że warto wysłać list do Mikołaja 😉

  • Lubię! 2
 2. 1 minutę temu, ethanak napisał:

  Tylko to przypomina mi pewną panią

  Kończąc offtopic też mam podobną historię, w pewnej firmie wyszło, że pewne dane chcą mieć w pdf i siedział sobie Hiszpan, pobierał .csv, odpalał w Excelu, drukował i skanował do pdf. Jak się dostawca danych o tym dowiedział, to zaproponowali, że nie ma problemu, by im wysyłać pdf. Firma odmówiła argumentując, że wtedy musieliby zwolnić tego Hiszpana...

  • Lubię! 1
 3. @Treker na komórce trzyma, ale wydaje mi się, że mam jedną sesję pomiędzy dwoma komputerami (dawno z notebooka tu nie wchodziłem, jak wejdę to sprawdzę).

  Natomiast po aktualizacji forum sprzed paru dni jest jeden istotny regres. Ikona powiadomień na górze, po jej rozwinięciu mamy wytłuszczone nowe powiadomienia, ale są one czyszczone po rozwinięciu menu zamiast po kliknięciu, jak wcześniej. A przez to nie można śledzić, które z nich już kliknęliśmy. To duży minus UX. Byłoby bardzo pożądane przywrócić poprzednie działanie i odznaczanie po kliknięciu (oraz niezależnie osobną akcją "oznacz wszystkie jako przeczytane").

 4. Czy nie wystarczy funkcja wbudowana w przeglądarkę, czyli zapamiętywanie odnośników? Można je opisać w dowolny sposób. W Firefoksie można nawet je opisać dodatkowymi etykietami, by potem łatwiej się wyszukiwało. Masz taką funkcję dostępną od ręki, działającą dla każdej strony, więc w jeden folder możesz wrzucić linki z różnych stron, a nie bazować na funkcji jednej konkretnej. Tak sobie tylko głośno myślę, bo brzmi jak wyważanie otwartych drzwi.

 5. Załóżmy, że przewód z wyłącznikiem ma 0,05Ω (tyle mniej więcej ma ~10cm żyła miedziana 0,2mm średnicy, na podstawie http://ekalk.eu/ro_pl.html)

  Po zamknięciu obwodu liczysz rezystancję układu R = R1 + (1/(1/R2 + 1/R3 + 1/Rw)) = 4 + (1/(1/4+1/4+1/0,05)) = 4,0487804878Ω

  Z Drugiego Prawa Kirchhoffa można policzyć rozdział spadków napięć na R1 oraz na drugiej części obwodu. U1 = 23,7108433735V, U2 = 0,2891566265V

  Z prawa Ohma wyliczamy prąd całkowity: I = U/R = 24/4,0487804878Ω = 5,9277108433806357961968441395135A

  Oraz prądy w gałęzi równoległej:

  I2 = I3 = U2/R2 = 0,2891566265V/4Ω = 0,072289156625A
  Iw = U2/Rw = 0,2891566265V/0,05Ω = 5,78313253A

  Z Pierwszego Prawa Kirchhoffa można sobie sprawdzić, czy suma wyliczonych prądów się zgadza:

  I = I2 + I3 + Iw

  5,9277108433806357961968441395135A = 0,072289156625A + 0,072289156625A + 5,78313253A

  5,9277108433806357961968441395135A = 5,92771084325A

  Wyszła mi różnica 0,0000000001306357961968441395135 najprawdopodobniej spowodowana nierealną precyzją obliczeń na MS Calc i błędami zaokrągleń.

   

  1 godzinę temu, 4321 napisał:

  po zainstalowaniu przewodu imitującego łącznik W, na rezystorach 2 i 3 nie było w ogóle napięcia.

  Napięcie było, ale tak małe, że Twój miernik mógł go nie zmierzyć. W powyższym przykładzie jest to U2. Jeśli podstawisz realną wartość za Rw, zobaczysz jakie realne napięcie się tam powinno pojawić.

  • Lubię! 1
 6. @Sabre Nie wiem jak u żony @ethanak, ale jak ja robiłem domowy teatr cieni to równoległość nie była potrzebna, a wręcz by przeszkadzała. Kluczowe było punktowe źródło, by krawędzie były ostre. A dzięki nierównoległej wiązce mogłem małą książkę rzucać na dużą ścianę czy sufit, więc miałem możliwość regulacji wielkości cienia i dopasowania się do dostępnej ściany.

  • Lubię! 1
 7. @wn2001 to ma być teatr cieni. Nawet źródło o średnicy centymetra rozmywa już strasznie cienie. Bawiłem się w to w domu z "księgą cieni" dla młodej, z telefonu (jedna dioda) było ok, a już z czołówki (reflektor ~1cm średnicy) drobne elementy zlewały się na ścianie, musiałem przykrywać palcem większą część światła by źródło było jak najmniejsze. Idealnie powinno być wręcz punktowe. Im mniejsze tym lepiej. (co zresztą sam @ethanak wyraźnie zaznaczył)

  • Lubię! 1
 8. Po wpisaniu "rgb power led pwm mosfet" wyskakuje sporo projektów. Generalnie zakładam, że dajesz MOSFET na każdy kanał do ściemniania PWM, ale ów kanał powinien być tak zmontowany, by przy pełnym włączeniu tranzystora kanał w diodzie świecił pełną mocą (więc albo odpowiedni sterownik stałoprądowy dopasowany do konkretnej diody albo.. wspomniany rezystor).

  • Lubię! 1
 9. Wywiązała się tu bardzo zaskakująca i zupełnie niepotrzebna burza. Główny zarzut, że wspomniana aparatura nie ma opcji typu trymer czy punkt środkowy jest bardzo prosta do obalenia. Kod na tę aparaturę jest dostępny. Aparatura ma dostępnych kilka przycisków. W jeden wieczór można dodać obsługę brakujących bajerów. Przytrzymujesz przycisk, kręcisz potencjometrem albo ruszasz gałką, wedle uznania, ustawia się wartość końcowa czy cokolwiek chcemy. Aparatura nie ma wyświetlacza, ale Arduino ma wbudowaną diodę.. bez problemu można dodać nawet bardzo proste menu do ustawiania wielu parametrów. Wszak ESC można programować słuchając tylko dźwięku z silnika BLDC i nikt się nie skarży.

  Też mam na półce kilka modeli (głównie koptery, od mikro do samoróbki na ramie 450mm, ale i Bixlera), od mini aparatury mieszczącej się w dłoni do Turnigy 9x ze zmienionym softem i patrząc na tę zaprezentowaną tutaj uznaję, że to bardzo ładny i zgrabny model, świetny dla kogoś, kto chciałby tanio zrobić coś, co zrozumie jak działa i będzie łatwe do modyfikacji - zarówno sprzętowej jak i programowej. Brakuje trymera? Przecież to idealna okazja do zrozumienia prostego oprogramowania i dodania brakującej funkcji. Kod jest open source? Można dodać pull requesta i kolejni użytkownicy będą już mieli wszystko pod ręką.

  Chyba o to chodzi w naszym świecie DIY? Obrażanie się i krzyczenie, że to bezsensowna zabawka zamiast dostrzeżenie potencjału brzmi jak szkoła anty-DIY.

 10. Chyba doszliśmy do tego etapu, gdzie należy odpowiedzieć sobie na kluczowe pytanie. Czy oczekujesz od nas pomocy przy problemach czy gotowca?

  Jeśli to pierwsze, to mam wrażenie, że nie stosujesz się do naszych podpowiedzi oraz próśb (a może ich nie rozumiesz i tu jest problem? Np. 2x pytałem o delay(przycisk), nie otrzymałem odpowiedzi).
  Jeśli to drugie, to o ile wiem, na forum jest tendencja by nie robić gotowców, wszak chodzi o rozwój i wymianę informacji, a nie czyjąś pracę i kopiuj/wklej.

  Pisanie takich relatywnie prostych programów to trochę jak budowanie z klocków. Jeśli zrobisz sobie kilka sprawdzonych bloków typu a) obsługa przycisku (w moim poście piętro wyżej najprostsze z możliwych podejść); b) wyświetlanie linijki tekstu na LCD; c) ustawienie kursora w zadanym miejscu; i zamkniesz te bloki w funkcjach, będziesz miał pewność, że taki blok działa zawsze. Wtedy pozostaje złączenie sprawdzonych bloków w jedną działającą całość.

  Jeśli więc chciałbyś lepiej zrozumieć co tworzysz i masz na to czas, to spróbuj napisać sobie takie bloki, jeden na raz, bez dodatków. Dopiero potem zacznij je łączyć w całość.

  Jeśli jednak chcesz tylko ukończyć ten projekt i nie planujesz tworzyć kolejnych projektów i jednak oczekiwałbyś gotowca, to może daj jasno znać. Będzie czytelniej 🙂

  • Lubię! 2
 11. 11 minut temu, Kenshin napisał:

  Nie wiem jak zrobić aby strzałką wybierać a OK zatwierdzić wybór

  Absolutnie najprościej rzecz biorąc, mało rozwojowo, ale działająco, w pętli loop() sprawdzaj każdy przycisk i jeśli jest naciśnięty, wykonaj jakąś akcję.

  void setup() {
   // wewnętrzne podciącnięcie pod Vcc, zakładam, że przycisk zwiera do masy (aktywne LOW)
   pinMode(PRZUP, INPUT_PULLUP);
   pinMode(PRZDOWN, INPUT_PULLUP);
   pinMode(PRZOK, INPUT_PULLUP);
  }
  
  void loop() {
   if (digitalRead(PRZUP) == LOW) {
    //naciśnięto UP - poniżej umieść kod do obsługi przycisku, cokolwiek ma robić
   }
  
   if (digitalRead(PRZDOWN) == LOW) {
    //naciśnięto DOWN - poniżej umieść kod do obsługi przycisku
   }
  
   if (digitalRead(PRZOK) == LOW) {
    //naciśnięto OK - poniżej umieść kod do obsługi przycisku
   }
  }

  PS, znów korzystasz z takiej konstrukcji:

  delay(PRZMENU);

  Napisz nam co wg Ciebie to robi i w jakim celu to umieszczasz?

 12. 2 godziny temu, Harnas napisał:

  Wniosek jest taki że warto od razu kłaść skrętkę 8 żyłową - Ethernet, ewentualnie 4 żyłową - telefoniczną

  Niby tak (skrętki też sporo położyłem), ale 1-wire miał teoretyczną przewagę, że do czujników robiłem tylko małe gałęzie i miałem wszystko na jednej szynie, więc o wiele łatwiej było połączyć wszystkie punkty. Jak widać, nie przygotowałem się do tego i teraz mam problem, a kuć już nie będę.

  3 godziny temu, Harnas napisał:

  wystawienie przez API urządzeń podłączonych po WIFI bez większego problemu można zrobić na OpenWRT

  Poprzedni router był na OpenWRT i tam działał mi mini skrypt, który to ogarniał. Na Fritz!Box nie muszę zmieniać (świetnego) softu, jest API, dzięki czemu resztę ogarniam w Node-RED.

  • Lubię! 2
 13. Generalnie całość robiona jest bardziej hobbystycznie niźli realnie użytkowo, więc część procesów wisi od dawna jako work in progress (aka wersja alpha) 😉 - te niedokończone zaznaczyłem kursywą. Jak wspomniałem, większość to raczej dane z sieci niż z domu.

  Tak w wielkim skrócie patrząc po zakładkach:

  * Dashboard (docelowo miał być na tablecie, którego do tej pory nie powiesiłem na ścianie)

  * Transport - jak jeszcze jeździło się do biura, to w wybranych godzinach pokazuje odjazdy pasujących tramwajów by wyjść w punkt i nie sterczeć na przystanku

  * Pogoda - wycinek meteogramu z meteo.pl (click pokazuje całość), lokalne ostrzeżenie o opadach i burzach z antistorm.eu, temperatura na zewnątrz z sieci (IMGW) oraz własnych czujników

  * Kalendarz - udostępniony domowy, wspólny kalendarz pokazujący najbliższe wydarzenia

  * Rozrywka - najbliższe/ciekawe koncerty i filmy w kinie (tu w sumie niewiele zrobiłem, źródłem ma być last.fm do muzy i albo CC do kina albo agregator typu Filmweb)

  * Plan mieszkania - zwymiarowany i narysowany wektorowo, naniesione termometry (sztuk 10) oraz kontaktrony (okna i drzwi), powiadomienie na maila o otwarciu drzwi zewnętrznych. Tu popełniłem swój największy błąd podczas remontu parę lat temu, bo postawiłem na czujniki 1-wire i niestety, przy tak dużej, rozgałęzionej sieci regularnie mam błędy transmisji i wręcz brak danych. W planach analiza, czy da się dodać aktywny sterownik 1-wire by poprawić tę wpadkę.

  * Auto - najnowsza zakładka, pisałem o niej niedawno, wisi niedokończona z racji mało wiarygodnego pomiaru napięcia, czeka na wolny czas i wprowadzenie sugestii Marka

  * Dodatkowe dane z sieci - loguję się na kilku stronach co jakiś czas i prezentuję stan kart (płatniczej firmowej typu lunch, karty miejskiej do komunikacji), alert w przypadku niskiego stanu bym się w tramwaju nie zdziwił

  * Drobne - niedawno dodałem automat, który wysyła mi co wieczór na Telegram jakie jest dzienne zadanie na następny dzień w grze, w którą sobie klikam. Przedtem albo musiałem googlać, albo czekać do północy, a tak zanim pójdę spać, to już wiem, ustawiam i przez noc się zdąży zrobić 😉

  * Router - niedawno zmieniłem routery na Fritz!Box, który udostępnia API, trwają testy, mogę odpytać o podłączone urządzenia i dzięki temu wykryć, który telefon jest na wifi czyli taka lekka detekcja kto jest w domu

  Dodatkowo niedawno podpiąłem pod RPi dongla rtl-sdr i w planach jest sczytywanie podzielników ciepła z kaloryferów oraz wodomierzy. Wstępne testy pokazały, że łapię ~70 okolicznych czujników. Ciepło ma pasujące ID, więc można łatwo odfiltrować swoje (choć część telegramów jest niestety zaszyfrowana), ale woda ma swoje ID, których nie widać fizycznie, więc czekam na wolny czas by spróbować namierzyć moje. Tu raczej tylko zbiór danych i wykresy, bez automatyki.

  Dumam też o zmianie termostatu na kaloryferze na taki, którym można sterować by pobawić się w automatykę (grzanie o określonej porze, zamykanie przy otwartym oknie etc), ale jeszcze nie zgłębiałem tematu czy są takie termostaty, do których da się podpiąć np. po wifi.

  W planach jeszcze układ do skrzynki na listy powiadamiający o nowej korespondencji oraz "alarm" do piwnicy.

  Mam jeszcze nierozpakowane dwa Amazon Echo dot, oba dostałem w prezencie i nadal nie wiem czy chcę być podsłuchiwany i czy z nich skorzystam. I tak od 2 lat leżą w kartonikach i tracą na wartości...

  No, tyle w sumie 🙂

  • Lubię! 2
 14. Brzmi jak ciekawe rozwiązanie, maszynka też wydaje się dość potężna jak na soft, który radzi sobie na RPi 1.

  Sam nigdy nie korzystałem z HA mimo, że mam sporą automatykę w Node-RED. Kiedyś wziąłem udział w pewnej dyskusji, z której wyszło, że HA ma sens gdy ma się wiele podłączonych urządzeń, a automatykę robić do tego w NR. Ponieważ większość tym, czym steruję, odczytuję czy monitoruję nie należy do świata smart, uznałem, że HA u mnie byłby zbędnym balastem, a grzebanie w jego YAMLu wydaje się mniej przyjemne niż dodanie kilku klocków w NR.

  • Lubię! 1
 15. A tak przy okazji, to odczytujesz tylko przycisku up (8), bo w funkcji debounce zamiast korzystać z parametru pin, masz na stałe wpisane 8.

  A taki kod:

    if(page_counter <3){       //Page counter never higher than 3(total of pages)
     page_counter= page_counter +1;  //Page up 
    } else{
     page_counter= 3; 
   }

  Można znacznie uprościć:

  const maxPage = 3;
  pageCounter = min(maxPage, pageCounter - 1);
  // I to samo w drugą stronę
  pageCounter = max(1, pageCounter + 1);
  // Ewentualnie jeśli stron jest dużo, może warto zapętlać, czyli po ostatniej dać pierwszą i vice versa, wtedy:
  pageCounter = (pageCounter + direction) % maxPage + 1;
  // Gdzie direction to 1 bądź -1 w zależności czy w górę czy w dół
  // A +1 na końcu bo w switch/case używasz liczenia od 1 do maxPage zamiast w stylu C od 0 do maxPage-1

   

  P.S. sorry za formatowanie kodu, obsługa tego edytora na komórce to istny koszmar.

×
×
 • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.