Skocz do zawartości

pmochocki

Aktywni użytkownicy
 • Zawartość

  313
 • Rejestracja

 • Ostatnio

 • Wygrane dni

  8

pmochocki zajął 1. miejsce w rankingu.
Data osiągnięcia: 24 grudnia 2021.

Treści użytkownika pmochocki zdobyły tego dnia najwięcej polubień!

Reputacja

147 Mistrz

1 obserwujący

O pmochocki

 • Ranga
  6/10
 • Urodziny 18.11.1980

Informacje

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Lokalizacja
  Gdynia
 • Programuję w
  C, C++, Python
 • Zawód
  FLM
 • Moje zainteresowania:
  elektronika i astronomia

Ostatnio na profilu byli

Blok z ostatnio odwiedzającymi jest wyłączony i nie jest wyświetlany innym użytkownikom.

 1. W tym kierunku też zmierzałem na początku, ale jak chcesz zmierzyć częstotliwość i w nocie katalogowej czytasz: Input Capture Frequency Measurement Mode - no to aż się prosi, żeby rozkminić temat. Przecież nie spodziewałem się, że znajdę taką "lukę". Byłem przekonany, że mi coś umyka i nie potrafię z tego dobrze skorzystać. A tu się okazało, że to chyba jednak inżynierom z Microchipa coś umknęło...
 2. Czy to są problemy wieku dziecięcego? Nowe ATTiny z serii 0 i 1 mają różne rodzaje liczników, które spierają rozmaite tryby pracy. Wydaje się, że licznik TCB w ATTiny414 ma tryb, który został stworzony dokładnie do tego czego potrzebuje - Input Capture Frequency Measurement: Przy dowolnie wybranym zboczu, licznik przepisuje wartość do CCMP i CAPT, resetuje się i wyzwala przerwanie. Wszystko pięknie, ale od wtorku zastanawiam się jak w takim przypadku obsłużyć sytuację kiedy następuje przepełnienie licznika, co by zachodziło przy częstotliwościowych, które mnie interesują. Licz
 3. Fajny pomysł. Na tym etapie nie myślałem o tym jeszcze za wiele. Musi być łatwe w odczycie. Trzeba móc wyświetlić, która struna jest strojona no i ułatwić łatwe strojenie. Myślałem o macierzy ledów 8x8: lmd12088bue - do tego jakiś sterownik LED jak SCT2024.
 4. Wczoraj usiałem znów do tego projektu. Jakie było moje zdziwienie, gdy się okazało, że zegar z kwarcu zegarkowego nie da się przekierować na żaden licznik oprócz RTC. Myślałem aby wykorzystać system eventów, ale wtedy zegar jest jeszcze dodatkowo dzielony i dokładność będzie mizerna. Pomyślałem, żeby może zegar zewnętrzny podpiąć. Ale trudno znaleźć coś skompensowanego temperaturowego w rozsądnej cenie. Znalazłem coś takiego: tcxo-16-368mhz-0-5ppm . Tylko wtedy musiałbym zasilać ATTiny 5V, a zegar 3.3V. Do tego jeszcze jakiś konwerter napięcia na MOSFETcie... Strasznie skomplikowane się z
 5. Tak znalazłem tą bibliotekę podczas rozpoznawania tematu. Bo ja nie chcę podłączać mikrofonu i zbierać inne dźwięki. To co ja chciałem osiągnąć to czysty dźwięk z gitary elektrycznej.
 6. Jeszcze stroik do gitary nie skończony, ale już nowe rzeczy chodzą po głowie. Zacząłem się zastanawiać jak podłączyć gitarę elektryczną do RP Pico, aby zrobić mikrofon USB. Wydawałoby się, że to idealny project do nauki RP Pico. Ten mikrokontroler jest wyposażony w 12bit przetwornik analogowo cyfrowy. Jednak im bardziej się zagłębiałem w temat, tym bardziej okazywało się, że te 12bit można włożyć między bajki. Po ostatniej erracie https://github.com/raspberrypi/pico-feedback/issues/91 okazuje się, że te 12bit to raczej 8.6bit. Wydaje się, że to troszkę mało jak a audio.
 7. Oto wersja 1.2: Vref ustawiony na 1.5V. DAC ustawiony na maksa, a wyjście z DAC jest podłączone jako wejście odwracające do komparatora oraz jest też napięciem odniesienia dla aktywnej masy. Histereza jest ustawiona na 50mV. Kod umieszczę wkrótce, jak tylko go troszkę ogarnę. Całość zaczęła działać zgodnie z oczekiwaniami. Niebieski sygnał to wyjście z MCP6002 i wejście do komparatora, a żółty sygnał to wyjście komparatora. Wygląda na to, że wszystko działa zgodnie z oczekiwaniami. Wydaje mi się, że główny cel edukacyjny tego projektu został osiągnięty. Część an
 8. To nie jest czysta sinusoida, ale zniekształcenia nie są duze. Wyjście wzmacniacza TL072 - takie miałem pod ręką: Cały wątek się zaczął od tego, że ludzie robili to na ADC i badali kiedy przecina się 0.
 9. A powiem, że planowałem właśnie z baterii bezpośrednio i nie planowałem stabilizatora. Nie chciałem dodawać kolejnego scalaka. Czy oprócz problemu z dzielnikiem napięcia, stabilizator zaadresuje mi jakieś inne problemy? Jakieś konkretne modele na 3.3V polecacie?
 10. Ja rozumiem, ale Vref jest stałe, a dzielnik ma tą wadę, że jak baterie będą się rozładowywać to skladowa stała napięcia na wyjściu WO będzie się rozjeżdżać z Vref. Dlatego skłaniam się ku:
 11. Dokładnie tak chcę zrobić. Ale chcę też, aby wyjście z MCP6002 bez sygnału odpowiadało Vref. Stąd moje kombinowanie.
 12. Wczoraj wieczorem zastanawiałem się, co dalej mogę zrobić. Na razie moja hipoteza to, że zakłócenia pochodzą z ATTiny i wpływają na aktywną masę, której źródło to zwykły dzielnik napięcia. Zastosowałem dzielnik ponieważ: No i w sumie to jest prawda. Vref nie jest wyprowadzone, tak jak to miało miejsce w starych ATMegach. Może jednak dałoby się napięcie odniesienia wyprowadzić na zewnątrz. Wróciłem do noty katalogowej: Czyli DAC i AC współdzielą napięcie Vref. Wystarczy ustawić maxa na DAC i na wyjściu powinienem mieć Vref: Wyjście DAC to jest ten sam pin co pin od
 13. Tak sobie patrzę na ten rysunek: i myślę co to za częstotliwość. I wygląda, że to jest 20MHz - czyli taktowanie ATTiny...
 14. Wczoraj też zasilałem wszytko z USB. Może za duże szumy na zasilaniu. Muszę to na spokojnie zbadać. Może użyję MCP6004 i do ATTiny pójdzie już sygnał cyfrowy... EDIT: To co jest ciekawe, to fakt, że te szumy są tylko na zboczu opadającym.
×
×
 • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.