Skocz do zawartości

jd123

Użytkownicy
 • Zawartość

  25
 • Rejestracja

 • Ostatnio

Informacje

 • Płeć
  Mężczyzna

Ostatnio na profilu byli

Blok z ostatnio odwiedzającymi jest wyłączony i nie jest wyświetlany innym użytkownikom.

jd123's Achievements

3/10

3/10 (3/10)

8

Reputacja

 1. Cześć, mam 2 pytania do tego rozdziału: 1. Odnośnie zadania 2 i 3, zrobiłem je z funkcją printf (to jest kod w pętli while), GPIO_TypeDef *port = userButton.buttonPin.port; uint16_t pin = userButton.buttonPin.pin; GPIO_PinState currentState = HAL_GPIO_ReadPin(port, pin); if (userButton.lastState == GPIO_PIN_SET && currentState == GPIO_PIN_RESET) { count %= 10; printf("Liczba count to: %d\n", ++count); if (count == 10) { HAL_GPIO_WritePin(LD2_GPIO_Port, LD2_Pin, GPIO_PIN_SET); } else { HAL_GPIO_WritePin(LD2_GPIO_Port, LD2_Pin, GPIO_PIN_RESET); } } userButton.lastState = currentState; ale chciałbym zamienić printf'a na hal_uart_transmit i wysyłać np. samą liczbę: int count = 0; HAL_UART_Transmit(&huart2, (uint8_t*) &count, sizeof(count), HAL_MAX_DELAY); Powyższa linia nic nie wyświetla w terminalu (szukałem w internecie, ale nic nie znalazłem), czy ktoś podpowie jak to naprawić? 2. Dlaczego lepiej korzystać z Tera Term a nie z terminala w IDE? Jakieś duże różnice są między nimi?
 2. Cześć, zacząłem przerabiać ten odcinek i już są pytania: 1. W którym miejscu dokumentacji jest napisane, że pin PA5 odpowiedzialny jest za diodę LD2, a pin PC13 za przycisk (przeglądałem datasheet i reference manual i nie mogę zlokalizować) ? 2. Jak podłączam płytkę do komputera to na czerwono świeci LD1 i LD3, a jak wgrałem pierwszy program do migania diodą, to dioda LD2 miga poprawnie, LD3 świeci na czerwono a LD1 bardzo szybko miga na czerwono i zielono, czy to poprawne? czy coś tu jest nie tak?
 3. Kolejny raz dzięki za szybką odpowiedź, przyglądałem się przebiegom i dokładnie tę sytuację co jest zaznaczona chciałem wykryć. Próbowałem z generatorem monostabilnym na podstawie NE555, tylko że działa przy liczbach od 0 do 4, czyli gdy jest 1 na wyjściu nr 5 carry out. Nie rozumiem jak zliczyć cztery zera jeśli na wyjściu będzie ciągle zero ? Chyba, żeby liczyć taktowanie zegara, czyli kliknięcia przycisku ? Cóż, może kiedyś się uda, przyszedł nareszcie czas na Arduino. Kurs Układy logiczne - aktualnie pierwszy rozdział czytam, drugi na weekend. Pozdrawiam
 4. Dzięki za wyczerpującą odpowiedź, trochę to zajęło zanim cokolwiek zrozumiałem. Notę wcześniej przeglądałem, ale nie aż tak bardzo szczegółowo. Podsumowując: 1. Jeśli nie korzystam z innych układów to pin 4 jest nieprzydatny ? 2. W zadaniu z diodą chodziło mi o to, żeby tylko mignęła w momencie przejścia 9 -> 0, kiedy występuje zbocze narastające, może kiedyś się uda Ps. Jeśli się nie mylę to ripple występuje w drugim układzie CD4033, w kursie jest CD4026, 3 i 4 piny to display enable in i out, ale chyba ich zastosowanie jest podobne.
 5. Cześć, układ złożony i wszystko działa prawidłowo, ale mam pytania odnośnie zadań dodatkowych: 1. dodać przycisk wyłączający chwilowo wyświetlanie cyfry: Ja zrobiłem to tak, pod wyjście 3 podpiąłem rezystor 10k do plusa i przycisk, który po wciśnięciu zwiera do minusa i działa dobrze, ale czy da się tutaj wykorzystać wyjście nr 4 ? (Wiem, że Stan logiczny tego wyjścia odpowiada nóżce 3, więc wydaje mi się, że nie, żadna próba nie udała się). 3. dodać diodę sygnalizującą stan wyjścia carry out. Czy da się zrobić, żeby tylko się zapaliła przy zmianie z 9 na 0? Ja podłączyłem do wyjścia 5 rezystor 3,3k i diodę katodą do minusa. Ze względu na to, że układ daje 1 przy liczbach od 0 do 4, to wtedy dioda również jest zapalona. Jest jakieś lepsze rozwiązanie ? (zdjęcie układu po modyfikacjach)
 6. Czy jest jakiś sposób, żeby sprawdzić czy bramki logiczne nie są uszkodzone, zacząłem budować zadanie ze światełkami i w 1 etapie chciałem tylko uruchomić led 1 i 2, ale po włączeniu zasilania ledy nie migają tylko jeden świeci, żeby się upewnić zbudowałem jeszcze raz układ z 4 rozdziału z potencjometrem i też nie działa tak jak powinien, albo gaśnie albo świeci przy zmianie rezystancji, nie miga wcale.
 7. Ok, już działa, wcześniej zmieniałem zarówno scalaka jak i tranzystor, ale zawiodło zasilanie. Jak mierzyłem to raz ponad 1,5 V a raz 0, miały dwie baterie. Dziękuję bardzo za pomoc.
 8. Zgadza się, ale po poprawnym podłączeniu jest jak za pierwszym razem, czyli po włączeniu zasilania, krótki dźwięk i koniec
 9. Mam pytanie, złożyłem układ do modulacji częstotliwości, za pierwszym razem buzzer na chwilę zapikał i koniec, przy drugim złożeniu według rysunku układ wydaje jednostajny dźwięk, czy jest tu jakiś błąd czy może któryś z elementów jest uszkodzony?
 10. Tak jak część pierwsza, super kurs, wielkie dzięki dla autorów, może przeskok poziomu był dosyć spory, ale może to tylko takie odniosłem wrażenie. Mam nadzieję, że w przyszłości powstaną kolejne kursy. Pozdrawiam Kuba
 11. Układ złożony ze stabilizatorem liniowym też działał, dzięki.
 12. Chciałem się zapytać, czy w ładowarce USB można wykorzystać stabilizator liniowy zamiast przetwornicy impulsowej; zmieniając zasilanie z 6V na 9V, żeby spełnić minimalny dropout 2V, prąd wyjściowy mieści się w dopuszczalnym przedziale, czy poza stratami mocy rzędu 50% jest jakiś inny haczyk, który uniemożliwia zbudowanie takiego układu?
 13. Kupiłem 3 inne diody na długość 940 nm (2 x 3mm i 1 x 5mm), ta większa działa podobnie, jak ta z zestawu natomiast dwie mniejsze mają większą czułość i według mnie układ działa mniej więcej tak jak powinien. Zatem jeszcze raz dzięki i można zaczynać kolejny rozdział.
 14. Zmontowałem układ z fototranzystorem i według mnie jakby dioda IR wcale nie oddziaływała na niego, lepiej latarka w telefonie albo pilot RTV. Natomiast jeszcze raz zbudowałem układ z czujnikiem przeszkód i działa tak, że trzeba prawie dotknąć diodę. Dodatkowo zauważyłem, że dioda działa z jednej strony. Jak wstawi się przeszkodę to nie działa wcale. Układ z serwo działa bez zarzutu. Dodatkowe kondensatory stabilizujące zasilanie rzeczywiście się przydają. Dzięki za pomoc.
 15. Cześć, pytanie odnośnie układu z czujnikiem przeszkód, po włączeniu dioda LED mignie raz, a układ działa tylko sytuacji jak palcem prawie dotykam diodę IR, gdy umieszczę przeszkodę pomiędzy to już wcale nie działa. Układ złożyłem dwukrotnie w tym raz według instrukcji. Odbiornik sprawdzony pilotem, a dioda aparatem. Jakieś rady? Jutro spróbuję układ z serwo.
×
×
 • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.