Skocz do zawartości

RafI

Users
 • Zawartość

  45
 • Rejestracja

 • Ostatnio

O RafI

 • Urodziny 31.05.1987

Informacje

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Lokalizacja
  Opole/Domecko
 • Moje zainteresowania:
  elektronika, automatyka i robotyka

RafI's Achievements

3/10

3/10 (3/10)

3

Reputacja

 1. RafI

  Linefollower prosty do bólu

  Diody służą do zabezpieczenia układu przed napięciami indukowanymi w silniku w chwili wyłączenia, bo jak pewnie wiesz silnik to układ RL. Edit: OldSkull, oczywiście mój błąd, zagalopowałem się
 2. RafI

  Schemat do LF

  Może najpierw zajrzysz na stronę pololu i zobaczysz jaki prąd pobierają wybrane przez Ciebie silniki, później zajrzyj do dokumentacji mostków i zobacz jakie wytrzymują obciążenia. To nie jest zabawa w zgadywanie i przerysowywanie schematów bez ich wcześniejszego zrozumienia.
 3. AVCC - zasilanie dla przetwornika A/C (a także części PORTU C np. w atemega8). Jeżeli używasz przetwornika A/C to łączysz przez dławik do VCC i dodatkowo łączysz z masą przez kondensator 100nF. Natomiast w sytuacji gdy nie używasz przetwornika to możesz bezpośrednio połączyć AVCC i VCC. AREF - pin z napięciem referencyjnym dla przetwornika A/C. W ustawieniach przetwornika możesz wybrać za pomocą odpowiedniej kombinacji bitów REFS0 i REFS1 źródło napięcia odniesienia. Jeżeli wybierzesz, że na AREF będziesz miał napięcie odniesienia to musisz tam podać napięcie. Jeżeli jako źródło napięcia odniesienia wybierasz wewnętrzne źródło lub AVCC to AREF łączysz z masą przez kondensator 100nF.
 4. RafI

  Czytanie schematu.

  Na tych scalakach tego nie zrobisz. Nawet sobie nie zadałeś trudu żeby sprawdzić w necie ich dokumentacje. Gdybyś to zrobił to wiedział byś do czego służą.
 5. Na tym forum nie na wróżek. Opisz dokładnie co jest nie tak. Sprawdziłeś czy na mikrokontrolerze jest napięcie? Czy masz podawane napięcie na silniki? Jesteś pewien, że program jest poprawny?
 6. Rozumiem, że w grę nie wchodzi procek z większą liczbą wyprowadzeń? Co to za manipulator? Ile będzie potrzebował wyprowadzeń? Ile wyprowadzeń będzie potrzebował LCD? Same mostki potrzebują 24 wyprowadzenia.
 7. Innym rozwiązaniem jest zastosowanie expander'a portów na I2C. Oczywiście wejścia Enable powinieneś podpiąć bezpośrednio do atmegi.
 8. RafI

  Line Follower

  uC oznacza mikrokontroler. Dopóki nie zdobędziesz elementarnej wiedzy z elektroniki nawet nie zaczynaj zabawy z mikrokontrolerami.
 9. Ustaw pin na którym jest Rx jako wejście, a pin na którym jest Tx jako wyjście. Spróbuj zamienić zapis: while ((UCSRA & (1 << RXC)) == 0) {}; // Do nothing until data have been recieved and is ready to be read from UDR ReceivedByte = UDR; // Fetch the recieved byte value into the variable "ByteReceived" while ((UCSRA & (1 << UDRE)) == 0) {}; // Do nothing until UDR is ready for more data to be written to it UDR = ReceivedByte; // Echo back the received byte back to the computer na: while (!(UCSRA & (1 << RXC))); // Do nothing until data have been recieved and is ready to be read from UDR ReceivedByte = UDR; // Fetch the recieved byte value into the variable "ByteReceived" while (!(UCSRA & (1 << UDRE))); // Do nothing until UDR is ready for more data to be written to it UDR = ReceivedByte; // Echo back the received byte back to the computer
 10. Nigdzie nie widzę zadeklarowanej częstotliwości F_CPU. Jest ona potrzebna do obliczania BAUD.
 11. Brak jakiegoś elementu w tme to nie koniec świata, są przecież inne sklepy i allegro, np.: Seguro lub Lispol
 12. Może być, ale będziesz musiał zwracać uwagę bo rejestry rejestry jak i bity w rejestrach mogą się różnić pomiędzy ATinny2313 i ATtiny261A.
 13. Tak, masz rację służy do programowania, ale trzeba mieć procesor,który będzie programowany. Czyli potrzebujesz mikroprocesor wraz z niezbędnymi zewnętrznymi elementami plus napisany program. W Twoim przypadku na początku wystarczy Ci procek kilka diod i przycisków. Dobrze by było gdybyś sobie poczytam trochę na temat mikroprocesorów, programowania, co jest do czego itp. Nie ma sensu branie się za naukę programowania skoro nie wiesz co z tym programatorem zrobić.
 14. RafI

  Przetworniki A/C Joystick-ATmega16

  Z Twoich wypowiedzi wynika jednoznacznie, że nie znasz podstaw elektroniki. Takie pytania powinieneś zadawać w dziale dla początkujących. Jeszcze lepiej gdybyś trochę poszukał sam na google.
 15. Dokumentację techniczną procesora widziałeś? Tam jest wszystko opisane, łącznie z rejestrami, co do PWMu to masz tabelę z trybami pracy Timerów, znajdziesz tam potrzebne Ci ustawienia rejestrów. Pytanie brzmi w jakim stopniu opanowałeś już C?
×
×
 • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.