Skocz do zawartości

RafI

Users
 • Zawartość

  45
 • Rejestracja

 • Ostatnio

Wszystko napisane przez RafI

 1. RafI

  Linefollower prosty do bólu

  Diody służą do zabezpieczenia układu przed napięciami indukowanymi w silniku w chwili wyłączenia, bo jak pewnie wiesz silnik to układ RL. Edit: OldSkull, oczywiście mój błąd, zagalopowałem się
 2. RafI

  Schemat do LF

  Może najpierw zajrzysz na stronę pololu i zobaczysz jaki prąd pobierają wybrane przez Ciebie silniki, później zajrzyj do dokumentacji mostków i zobacz jakie wytrzymują obciążenia. To nie jest zabawa w zgadywanie i przerysowywanie schematów bez ich wcześniejszego zrozumienia.
 3. AVCC - zasilanie dla przetwornika A/C (a także części PORTU C np. w atemega8). Jeżeli używasz przetwornika A/C to łączysz przez dławik do VCC i dodatkowo łączysz z masą przez kondensator 100nF. Natomiast w sytuacji gdy nie używasz przetwornika to możesz bezpośrednio połączyć AVCC i VCC. AREF - pin z napięciem referencyjnym dla przetwornika A/C. W ustawieniach przetwornika możesz wybrać za pomocą odpowiedniej kombinacji bitów REFS0 i REFS1 źródło napięcia odniesienia. Jeżeli wybierzesz, że na AREF będziesz miał napięcie odniesienia to musisz tam podać napięcie. Jeżeli jako źródło napięcia od
 4. RafI

  Czytanie schematu.

  Na tych scalakach tego nie zrobisz. Nawet sobie nie zadałeś trudu żeby sprawdzić w necie ich dokumentacje. Gdybyś to zrobił to wiedział byś do czego służą.
 5. Na tym forum nie na wróżek. Opisz dokładnie co jest nie tak. Sprawdziłeś czy na mikrokontrolerze jest napięcie? Czy masz podawane napięcie na silniki? Jesteś pewien, że program jest poprawny?
 6. Rozumiem, że w grę nie wchodzi procek z większą liczbą wyprowadzeń? Co to za manipulator? Ile będzie potrzebował wyprowadzeń? Ile wyprowadzeń będzie potrzebował LCD? Same mostki potrzebują 24 wyprowadzenia.
 7. Innym rozwiązaniem jest zastosowanie expander'a portów na I2C. Oczywiście wejścia Enable powinieneś podpiąć bezpośrednio do atmegi.
 8. RafI

  Line Follower

  uC oznacza mikrokontroler. Dopóki nie zdobędziesz elementarnej wiedzy z elektroniki nawet nie zaczynaj zabawy z mikrokontrolerami.
 9. Ustaw pin na którym jest Rx jako wejście, a pin na którym jest Tx jako wyjście. Spróbuj zamienić zapis: while ((UCSRA & (1 << RXC)) == 0) {}; // Do nothing until data have been recieved and is ready to be read from UDR ReceivedByte = UDR; // Fetch the recieved byte value into the variable "ByteReceived" while ((UCSRA & (1 << UDRE)) == 0) {}; // Do nothing until UDR is ready for more data to be written to it UDR = ReceivedByte; // Echo back the received byte back to the computer na: while (!(UCSRA & (1 << RXC))); // Do nothing until data hav
 10. Nigdzie nie widzę zadeklarowanej częstotliwości F_CPU. Jest ona potrzebna do obliczania BAUD.
 11. Brak jakiegoś elementu w tme to nie koniec świata, są przecież inne sklepy i allegro, np.: Seguro lub Lispol
 12. Może być, ale będziesz musiał zwracać uwagę bo rejestry rejestry jak i bity w rejestrach mogą się różnić pomiędzy ATinny2313 i ATtiny261A.
 13. Tak, masz rację służy do programowania, ale trzeba mieć procesor,który będzie programowany. Czyli potrzebujesz mikroprocesor wraz z niezbędnymi zewnętrznymi elementami plus napisany program. W Twoim przypadku na początku wystarczy Ci procek kilka diod i przycisków. Dobrze by było gdybyś sobie poczytam trochę na temat mikroprocesorów, programowania, co jest do czego itp. Nie ma sensu branie się za naukę programowania skoro nie wiesz co z tym programatorem zrobić.
 14. RafI

  Przetworniki A/C Joystick-ATmega16

  Z Twoich wypowiedzi wynika jednoznacznie, że nie znasz podstaw elektroniki. Takie pytania powinieneś zadawać w dziale dla początkujących. Jeszcze lepiej gdybyś trochę poszukał sam na google.
 15. Dokumentację techniczną procesora widziałeś? Tam jest wszystko opisane, łącznie z rejestrami, co do PWMu to masz tabelę z trybami pracy Timerów, znajdziesz tam potrzebne Ci ustawienia rejestrów. Pytanie brzmi w jakim stopniu opanowałeś już C?
 16. Blender nie nadaje się nawet do porównania z programami typu AutoCAD/Inventor/Solid Edge/Solid Works/CATIA/ProEngineer. Najprawdopodobniej nigdy nie miałeś styczności z w/w programami skoro uważasz, że Blender jest bardzo dobry. Jest dobry do grafiki 3D, ale nie do projektowania konstrukcji mechanicznych - z wymiarowanych konstrukcji.
 17. RafI

  PWM silnik DC na Atmega8

  Nic nie muli. Akurat wykorzystuje cztery programowe PWMy w projekcie i wszystko działa bez problemu.
 18. RafI

  PWM silnik DC na Atmega8

  Nie prościej wykorzystać piny 1,2E i 3,4E z układu L293? Wtedy pinami RA0-3 ustalasz kierunek wirowania, a na piny 1,2E i 3,4E podajesz sygnał z wyjść OC1A i OC1B mikrokontrolera.
 19. RafI

  PWM silnik DC na Atmega8

  Przy takim podłączeniu masz regulację kierunku wirowania, ale nie masz regulacji prędkości obrotowej. W pierwszym poście napisałeś, że chcesz żeby silniki wirowały w tym samym kierunku, ale z różną prędkością. Teraz będą wirowały z tą samą prędkością - maksymalną.
 20. RafI

  PWM silnik DC na Atmega8

  stanekcr, przy takim połączeniu jak na schemacie nie będziesz miał regulacji prędkości obrotowej silników, z prostego powodu - nie podłączyłeś PWMa do wejść 1,2E i 3,4E. Co do kodu przedstawionego powyżej to nie stosuje się już SIGNAL(), zamiast tego stosuje się ISR(). Zmienne pwmA i pwmB niepotrzebnie dałeś jako 16bitowe, spokojnie wystarcza 8bitów, skoro używasz PWMa 8bit.
 21. Złącze programatora jest źle podłączone. Widać, że nie wiesz jak liczyć nóżki w układzie scalonym. Liczy się przeciwnie do ruchu wskazówek zegara rozpoczynając od tego wycięcia na dole.
 22. RafI

  Wybór szkoły

  Ja też jestem po technikum. Skończyłem pierwszy stopień AiRu, lada dzień się bronie. Zgadzam się z tym co napisał Nawyk, idąc na studia to rok w technikum to stracony czas, bo na studiach i tak większość powtarza się. Wszelkiej maści laboratoria to problem tylko na początkowych zajęciach, instrukcje to ćwiczeń są tak stworzone, że wystarcza umiejętność czytania ze zrozumieniem. U mnie tak samo odpadały osoby po technikum, nie doczekali nawet zajęć z przedmiotów technicznych. Część osób ("turyści") sama rezygnowała.
 23. RafI

  [C] Prosty robot wahadło- problem

  olimek, zakładam, że nie chce budować żadnego z wymienionych przez Ciebie. Zarówno robot balansujący jak i odwrócone wahadło wymagają wykorzystania regulatorów, a bestb, w pierwszym poście napisał, że kiepsko u niego z programowaniem.
 24. W pierwszym poście masz czytelny schemat wrzucony w formie załącznika graficznego. Sprawdziłem i u mnie Eagle normalnie otwiera schemat z pliku mietek.zip.
 25. To są wewnętrzne oznaczenia stosowane przez HP więc niestety bardzo ciężko, żeby nie powiedzieć, że niemożliwe będzie znalezienie ich dokumentacji. Poza tym takie układy tworzone się specjalnie dla hp więc nie będą reprogramowalne (obniżanie kosztów) i jedynym ich przeznaczeniem może być taka sama drukarka.
×
×
 • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.