Skocz do zawartości

marcin_1987

Użytkownicy
 • Zawartość

  6
 • Rejestracja

 • Ostatnio

Wszystko napisane przez marcin_1987

 1. Wracając jeszcze do tej nieszczęsnej diody zaporowej - ona jest włączona równolegle do cewki i przez to równolegle do całego obwodu zasilającego cewkę. Zatem - jeśli zamiast wyłącznika na obwodzie mielibyśmy tranzystor to w momencie "odłączenia" prądu od cewki ona będzie chciała utrzymać napięcie i w całym obwodzie - tzn. wszędzie gdzie coś jest podpięte równolegle (kondensatory np.) - pojawi się takie napięcie. Tyle tylko, że nasza dioda błyskawicznie "zje" cały ten prąd. Innymi słowy - tranzystor "poczuje" napięcie, ale jeśli jakikolwiek prąd go sięgnie to będą to znikome, nic nieznaczące ilości. Czy tak? Czy istnieje ryzyko, że dioda będzie "za słaba" do cewki przekaźnika i ulegnie uszkodzeniu? Są jakieś zasady dobierania?
 2. Dzięki zrobiłem trzeci raz wszystko wg schematu i zadziałało. Musiałem coś wcześniej pokręcić (tzn. jestem pewien doboru właściwych elementów, ale pewnie źle je ułożyłem na płytce). Gdyby jednak nie Twój post to myślałbym, że tak ma być (np. wybitnie pojemne kondensatory i diody z mikropoborem prądu w zestawie)
 3. Hej, zarówno przerzutnik, jak i multiwibrator zadziałały, z tym że multiwibrator działał bardzo bardzo powoli. Niebieska dioda świeciła się ponad minutę nim nastąpiła zmiana (czerwona jeszcze dłużej) i teraz zastanawiam się z czego wynika aż taka różnica w stosunku do publikowanych filmików? Jak znajdę czas zmienię rezystory i może pobawię się kondensatorami, bo na razie efekt nie jest zbyt spektakularny
 4. Czyli - jest jakiś rodzaj siły, która powoduje że prąd płynie, w najłatwiejszym do wyobrażenia sposobie jest to np. różnica między + a - (kondensator, bateria). Ale są też inne możliwości. Cewka np. zamienia tę "siłę" na pole magnetyczne. Jeśli pozbawimy obwód zasilania to trochę tej siły i tak jest w tym polu i cewka zaczyna zamieniać je w drugą stronę (pole w tę siłę)? Teraz dobrze to rozumiem?
 5. A co się dzieje z tym "ładunkiem" z cewki później? Rozumiem to tak, że w kondensatorze ładunek gromadzi się na którejś okładce, a na drugiej go ubywa - więc jak odłączymy zasilanie to kondensator powoli będzie oddawał te ładunki, będą one płynąć przez obwód, aż na obu okładkach będzie ich tyle samo. Co jednak się dzieje w cewce? Tam gromadzi się ładunek, albo "pole magnetyczne", odłączamy zasilanie, ładunek idzie na obwód i gdzie "spływa" skoro nie ma już nigdzie masy? Zamienia się w światło, ciepło, znów ładuje cewkę? Jak to jest? No chyba nie wraca do baterii?
 6. Cześć, mam na imię Marcin i jestem farmaceutą hobbystycznie interesuje się programowaniem, jakiś czas temu dostałem w prezencie zestaw z Arduino i szukając informacji na ten temat trafiłem tutaj. Kurs zachęcił mnie do lepszego poznania elektroniki, kupiłem zestaw i muszę powiedzieć, że choć mam na to mało czasu, robienie "lekcji" daje mnóstwo frajdy Pozdrawiam wszystkich
×
×
 • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.