Skocz do zawartości

Stonka

Users
 • Zawartość

  76
 • Rejestracja

 • Ostatnio

 • Wygrane dni

  4

Wszystko napisane przez Stonka

 1. Masz chyba zwartą jedną nóżkę rezonatora z masą... Chyba w C4 masz na odwrót nóżki na PCB.
 2. No i właśnie w tym miejscu zastanawiam się jak zrobić z układami wykonawczymi. Myślę nad zrobieniem wymiennych "pięterek" (na zasadzie shieldów do Arduino) - jedno dla silników BLDC, jedno dla zestawu typu np. serwa, silniki DC,... No chyba że udałoby się to upchnąć na jednej płytce, np. shield z silnikami. Zastanawiam się czy lepiej zrobić mniejszą płytkę z shieldami, czy może jedną dużą płytkę z wszystkim... Nie wiem co będzie bardziej praktyczne.
 3. Hej, Jestem w trakcie projektowania PCB pod magisterkę - płytkę rozwojową dla robotów mobilnych. Trochę dla zabawy, trochę dla edukacji. Zacząłem się zastanawiać, czy może dorzucić coś jeszcze do tej płytki... Mam tam procesor (STM32F103VGT6), dwie przetwornice (3.3V i 5V), kilka diod, gniazdo mini USB, złącze JTAG, wyprowadzenie wszystkich pinów uC oraz osobne złącza dla interfejsów komunikacyjnych (USARTy, SPI, I2C). Tu pytanie - macie jakieś pomysły, propozycje, itd. co warto by tam dorzucić? Myślę nad zrobieniem miejsca dla akcelerometru i żyroskopu (np. podpięte do SPI). Może magne
 4. R20 i R21 są dla zapewnienia kompatybilności z rodzinami STM32F4xx i STM32F2xx. To samo dotyczy C15, C18 R19, R22, R23. Chciałem mieć możliwość wykonania kilku takich płytek i montowania na jednej np. STM32F1 a na innej STM32F4xx.
 5. Stonka

  Dylemat zielonego.

  Robot92, Ad. 1 Ja miałem 21 lat jak zacząłem (5 semestr studiów), więc myślę, że 14 lat to nie jest za późno:D
 6. Nie rozumiem trochę o co chodzi z tym Butterfly, przecież zworka jest albo spięta do GND, albo do 3.3V... Więc raczej BOOT0 nie wisi w powietrzu. Tak samo VBAT jest podpięty do zasilania. Także myślę, że skoro nigdzie nie napisali o tym wprost, to ten pulldown nie zaszkodzi:). Może nie jest potrzebny, ale wolę mieć coś nadmiarowego, niż żeby potem żałować. W każdym razie dzięki za uwagi, Harnas.
 7. marek1707, już zdecydowałem:) będą tam dwie przetwornice, szczegóły: Schematy
 8. Harnas, w którym dokumencie o tym jest napisane? Nie umiem nic o tym znaleźć ani w DSie ani w AN2606. Może jest jeszcze jakiś pdf który przydałoby mi się przeczytać? Albo po prostu nie znalazłem.
 9. Witajcie! Robimy w kole naukowym roboty - niewielkie, na kołach szwedzkich z silnikami BLDC . W każdym razie, ja ma zrobić do nich elektronikę. A że z tego tytułu idzie też moja mgr, to temat jest bardziej odjechany, ale w skrócie sprowadza się do stworzenia platformy rozwoju systemów sterowania - o co chodzi? Żeby zrobić płytkę rozwojową Ale taką bardziej pod nasze indywidualne potrzeby. W tym temacie proszę o sprawdzenie, czy gdzieś o czymś nie zapomniałem albo nie zrobiłem jakiegoś oczywistego błędu. Ewentualnie może jakieś rady jeśli ktoś coś podobnego robił/korzystał z podobnych el
 10. OldSkull, mógłbym robić w Altiumie... W sumie czemu nie, mogę się nauczyć czegoś nowego:P (mamy na uczelni taką możliwość) Co do mojej magisterki, to ja jestem jedynym autorem - ja robię elektronikę i sterowanie:). A projekt jest ciekawy... Będą silniki BLDC i koła omnikierunkowe...:> Dlatego pokombinuję i może uda mi się zrobić coś w formie workloga albo chociaż co jakiś czas będę zakładał temat w celu podpytania o Wasze zdanie na dane tematy:). W każdym razie ta mini dyskusja tutaj mnie do tego zachęciła.
 11. Hm, jest to moja magisterka, więc na forum pewnie nie będę tego umieszczał (muszę się jeszcze upewnić, może opiekun nie będzie miał nic przeciwko), ale z chęcią bym się z kimś skonsultował... Co do schematu, mam jeszcze wątpliwości jak go zrobić - rozdarcie między małą płytką (właściwie wtedy kilkoma modułami) w darmowym eaglu a rozkminianie KiCada... Co byście radzili?
 12. marek1707, chyba nie do końca zrozumiałeś mój problem:). Jak wspomniałem, jest to projekt realizowany w kilka osób. I ja jestem odpowiedzialny za większość elektroniki i softu na robocie, ale zasilanie należy do kogo innego. I to co przedstawiłem, to jest pomysł kolegi, co do którego (tego pomysłu) mam dość niechętne nastawienie, ale brakowało mi rzeczowych i konkretnych argumentów. Dlatego zapytałem co myślicie, żeby mieć większe pojęcie i trochę konkretów od ludzi, którzy się bardziej na tym znają. Szukałem też potwierdzenia moich obaw - wszystkie te wymagania zostały spełnione. Jeśli widzic
 13. Co do 7805, to ma być przylutowany do metalowego podwozia robota... Podobno ma wystarczyć. Myślicie o RLC czy samym LC? Stosował ktoś z Was coś takiego u siebie? Jak myślicie, czy tej wielkości kondensatory po naładowaniu nie będą "podtrzymywały" logiki mimo odcięcia zasilania?
 14. Wprowadzenie: wspólnie w kilka osób robimy projekt robota. Będzie sterował czterema silnikami BLDC. Napięcie Li-pola zasilającego - 14.8V (4S). Elementy: Li-pol -> bezpiecznik 1A -> filtr RC -> L7805 (z kondensatorami) -> LM1117-3.3 (z kondensatorami) -> uC Generalnie to jest ok wszystko. Pytanie dotyczy tego filtra RC. Został zaprojektowany na 8Hz (żeby pozbyć się wszystkiego co może pochodzić od silników). Składa się z 2x szeregowo 0.33 oma 5W oraz za nimi 3x 10000uF/35V . Odcina wszystko co powyżej 8Hz... Pytanie: jakie widzicie wady i zalety zastos
 15. Stonka

  Ogólnie o robotach MicroMouse

  Tak bym tego nie ujął, ale czasem można pewnych rzeczy nie przestrzegać. Na własne ryzyko. Zawsze możesz trafić na materiał, który będzie przeszkadzał. Izolacja nie zaszkodzi
 16. Stonka

  Ogólnie o robotach MicroMouse

  Ogólnie przy testowaniu tych enkoderów nie zauważyłem żeby im to w czymś przeszkadzało;-). My chyba też zrobimy nowego MM Inżynier się już "zużył" - aktualnie poszedł na części:D Tylko że jesteśmy od 3 miesięcy na etapie schematu... Eh... studia...
 17. Stonka

  Stuart

  MatManiak, niby tak, ale schody zaczynają się przy jeżdżeniu po skosie:) I w momencie, kiedy do celu prowadzą (co najmniej) 2 drogi - jedna krótsza, a druga szybsza... Co do nieznania Startu i Mety. Pomijając to, że generalnie w oficjalnych regulaminach na świecie jest to raczej wszędzie przestrzegane(mysz startuje jakby z lewego rogu i meta jest na środku), to można stworzyć takie menu, aby można było wprowadzić oprócz zmian korekcji również określanie pozycji startowej i końcowej. Do tego bardzo przydatny jest wyświetlacz i najlepiej kilka przycisków Ograniczeniem jest jedynie wyobraźni
 18. Stonka

  Stuart

  I tu się mylisz:D Inżynier również Nie do końca tak jest, to wszystko zależy od programisty:) W naszym Inżynierze tak właśnie jest, ale to kwestia niedoskonałości programu. Da się zrobić tak, żeby robot się nie gubił(żeby nie tracił tego co już przejechał w razie kraksy). W kolejnym naszym MM tak prawdopodobnie będzie:D I chyba u Graba już tak jest. Można by też wykorzystać EEPROM (o ile by się takim dysponowało) - to jeśli ma pamiętać po wyłączeniu.
 19. W sumie boję się, że to może być "jeśli" a nie "jak", ale chcemy spróbować
 20. Kamery w sumie mamy w laboratoriach z badań wizyjnych - można się z nimi dogadać jeśli zajdzie potrzeba:). Chyba że chodziło o monitoring:P Laboratorium - warsztat. Tam będą projektowane, składane, testowane płytki i inne elementy z projektów wszelakich.
 21. Witajcie:) Sprawa jest ciekawa - ma zostać utworzone laboratorium jak w temacie i zostaliśmy poproszeni o utworzenie listy sprzętu, który wg nas powinien się tam znaleźć. Jako, że jest to uczelniana sprawa, to i kasy jest trochę. Tutaj pojawia się pytanie - jaki sprzęt by się przydał? W tym temacie chciałbym poznać Wasze rady dotyczące między innymi oscyloskopu - co powinien mieć, jaki zakres jest przydatny, jakieś dodatkowe funkcje, jakie firmy/modele polecacie. Jak wspomniałem, koszt to może być nawet kilka tyś. Dlatego szukamy opinii kogoś, kto się na tym zna:). Druga sprawa - myśl
 22. Stonka

  [c] ATmega 128, Timer 3

  Możesz co określony czas sprawdzać ilość impulsów. ( Wartości przypadkowe: ) Np. co 1 ms sprawdzasz ilość impulsów z enkodera, jeśli z lewego koła było ich 20 a z prawego 21, to musisz lekko zwolnić prawym... Itd. Z tego co spojrzałem na DS tego procka możesz spokojnie na Timerze3 zrobić coś takiego generując przerwanie w stałym odstępie czasowym. W przerwaniu sprawdzasz aktualny stan enkoderów i potem możesz sobie porównać odpowiednie wartości. Ten sposób jest dobry przy odpowiednio dużej rozdzielczości enkoderów. Jeśli chciałbyś mierzyć odstępy między impulsami, to (prawdopodobnie)
 23. Tak z moich doświadczeń - możesz też "cofnąć się" do AVR STudio 4 - tam wg mnie jest dużo lepiej jeśli chodzi o interface i z STK500v2 nie ma problemu. Kilka osób z którymi gadałem też twierdziło że wolą zostać przy 4 bo w 5 jest to wszystko jakieś śmieszne:) Ale to pewnie kwestia przyzwyczajenia.
 24. Co do zwarcia w robocie i przepalonej ścieżki: Chciałem coś zmierzyć miernikiem i jedną końcówką przypadkowo zwarłem piny zasilana z Li-Pola... Coś błysnęło, trzasło i poleciał dymek. Na szczęście to tylko ta ścieżka, która zadziałała jak bezpiecznik. A była dość gruba jak widać.
×
×
 • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.