Skocz do zawartości

zuraf

Users
 • Zawartość

  17
 • Rejestracja

 • Ostatnio

Reputacja

0 Neutralna

O zuraf

 • Ranga
  2/10

Informacje

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Lokalizacja
  Wrocław

Ostatnio na profilu byli

Blok z ostatnio odwiedzającymi jest wyłączony i nie jest wyświetlany innym użytkownikom.

 1. Uprzedzając falę rage'u. Dziękuję wszystkim zawodnikom za przybycie i przepraszam za niedociągnięcia i nieogarnięcia, których momentami było za wiele. Pragnę również poinformować, że człowiek w kasku, człowiek w kapeluszu oraz kilku mniej lub bardziej widocznych osób robili wszystko żeby to jakoś wyglądało. Zawodził sprzęt, nieprzewidziane akcje i ludzie. Można się na nas wyżywać za: 3...2....1...
 2. Tak, wciąż aktualna. Można uznać, że jest aktualna do momentu gdy nie napiszę, że jest inaczej:)
 3. Witajcie! Wprowadznie modułów startowych na RA było strzałem w dziesiątkę. Rozwiązały one wiele problemów i zapobiegły wszelkim konfliktom podczas startów robotów. Uważamy, że ich wprowadzenie jest słuszną drogą rozwoju zawodów w Polsce i zachęcamy do tego innych organizatorów. Z racji tego, że zostało nam ich całkiem sporo (nie dało zamówić mniej) mamy pewną propozycję. Jeśli nie macie ochoty bawić się w ich kłopotliwe zamawianie, możemy za symboliczną opłatą odstąpić wymaganą ilość. Nie mamy ochoty na nich zarabiać, lecz zwyczajnie odzyskać choć część włożonych środków. Ceny (stylem TME) wyglądają następująco: 1+ szt - 30zł 5+ szt- 25zł 10+ szt - 20zł Są to ceny poniżej kosztów produkcji, więc nie sądzę by przy zamówieniu mniejszym niż kontener z chin udało się je wykonać taniej. Moduły te są w 100% zgodne z tymi stosowanymi w Wiedniu, przy czym tamte kosztują 20 Euro. Zainteresowanych proszę o kontakt PW. Pozdrawiam, Tomasz.
 4. Witajcie! Wporwadznie modułów startowych na RA było strzałem w dziesiątkę. Rozwiązaly one wiele problemów i zapobiegły wszelkim konfliktom podczas startów robotów. Uważamy, że ich wprowadzenie jest słuszną drogą rozwoju zawodów w Polsce i zachęcamy do tego innych organizatoró. Z racji tego, że zostało nam ich całkeim sporo (nie dało zamówić się mniej) mam pewną propozycję. Jeśli nie macie ochoty bawić się w ich kłopotliwe zamawianie, możemy za symboliczną opłatą odstąpić wymaganą ilość. Nie mamy ochoty na nich zarabiać, lecz zwyczajnie odzyskać choć część włożonych środków. Ceny (stylem TME) wyglądają następująco: 1+ szt - 30zł 5+ szt- 25zł 10+ szt - 20zł Są to ceny poniżej kosztów produkcji, więc nie sądzę by przy zamówieniu mniejszym niż kontener z chin udało się je wykonać taniej. Moduły te są w 100% zgodne z tymi stosowanymi w Wiedniu, przy czym tamte kosztują 20 Euro. Zainteresowanych proszę o kontakt PW. Pozdrawiam, Tomasz.
 5. UWAGA, UWAGA! W imieniu organizatorów zawodów Robotic Arena 2012, chciałbym z przyjemnością poinformować, że przygotowaliśmy dla Was niespodziankę. Po wielu godzinach rozmów z zawodnikami, postanowiliśmy uruchomić nową kategorię, kategorię, która powinna zmienić bieg wydarzeń, sprowadzić rozgrywki Minisumo na zupełnie nowy tor, kategorię o jakże wymownej nazwie: Minisumo Enhanced. W erze konstrukcji coraz szybszych, lepiej oczujnikowanych, które są w stanie przemierzyć długość dohyo w ułamku sekundy i "ogarnąć wzrokiem" całą jego przestrzeń, ring o średnicy 77cm dla dwóch robotów mierzących po 10cm staje się coraz mniejszy. W takich warunkach nie ma mowy o jakiejkolwiek bardziej zaawansowanej taktyce niż "znajdź i zabij". Nie ma czasu ani miejsca na przeprowadzanie odwrotów, uników, planowanie ataku. Stąd zrodziła się idea rozgrywania walk minisumo na ringu sumo. Podczas tegorocznej edycji Robotic Arena rozstanie ona wprowadzona w życie. Czy się sprawdzi, czy nie? Zobaczymy. Na pewno będzie to doskonała okazja do wymiany doświadczeń, nowych przemyśleń i spostrzeżeń, tak by za rok przyjechać dobrze przygotowanym. By w niej wystartować wobec robota stawiane są dokładnie takie same wymagania jak w przypadku standardowej kategorii minisumo. To czy przygotujesz go programowo do nowych możliwości, jakie daje duży ring, czy nie, zależy wyłącznie od Ciebie. Wszystkie rozgrywki będą toczone w trakcie eliminacji w trybie pucharowym od 1/8 finałów. Co oczywiste, będzie mogo wystartować w nich jedynie 16 robotów. Jeśli chcesz sprawdzić, jak Twój robot spisze sięw nowych warunkach zarejestruj się! Rejestracja zostanie otworzona dziś (8.12) o godzinie 18 i potrwa 24h. Z powodu ograniczonej ilości miejsc, dopuszczalne jest zarejestrowanie tylko jednego robota na zawodnika. Z wyrazami szacunku, KNR KoNaR Organizatorzy RA 2012.
 6. Jak obiecałem, w załączniku hex do modułu na ATtiny 13A, 8MHz. flash_module.rar
 7. Wybaczcie chwilę milczenia. Schemat modułu w załączniku, wkrótce pojawi się również na stronie konar.ict.pwr.wroc.pl . Hex na ATtiny13 wrzucimy na dniach. Pozdrawiam, Tomek module_2layer.pdf
 8. W module znajdują się 4 otwory o rastrze 2.54. Prawdopodobnie w moduły nie będzie wlutowywane żadne złącze, tak by zawodnik mógł sam zdecydować w jaki sposób chce go podłączyć. Możliwe też, że w dystrybucji będą dwie wersje: z goldpinami i bez. Ta kwestia nie została jeszcze rozstrzygnięta. Projekt modułu został zrobiony w eaglu 6.x, stąd problemu z jego otworzeniem w wersji 5.x. Wiem, bo sam siez tym borykałem. Niestety, nie znalazłem opcji eksportu w trybie kompatybilności ze starszymi wersjami, więc jedyną opcją jest aktualizacja eagla. Moduł musi być zasilany stabilnym napięciem 3-5V. Napięcie wejciowe jest filtrowane przez kondensator 1u. Jeśli pytasz w kontekście podpięcia modułu pod współną szynę zasiania z np. Sharpami (które potrafią ładnie siać) myślę, że nie powinno być problemu. Nie mniej, zaleca się, by zasilanie było pozbawione zakłóceń. Stosowane przez nas odbiorniki to TSOP77338, ale równie dobrze można zastosować dowolny inny odbiornik 38kHz.
 9. Moduły z powodzeniem były stosowane na tegorocznych zawodach w Wiedniu i żaden z opisywanych problemów nie występował. Jako jeden z uczestników RC również byłem zobligowany do zainstalowania modułu w swoim robocie, który nie był z myślą o tym projektowany. Pomimo tego nie było to wielkim problemem. Myślę, że robot minisumo jest na tyle duży, by wygospodarować 2cm^2 powierzchni w miejscu, gdzie nie występuje ryzyko jego uszkodzenia. Oczywiście, istnieją różne konstrukcje mechaniczne, być może w niektórych przypadkach będzie to problematyczne, ale zawsze można znaleźć rozwiązanie. W przypadku mniejszych konstrukcji, wiadomo, miejsca jest odpowiednio mniej. Dlatego jeśli z powodu zainstalowania modułu robot nie spełnia wymagań odnośnie wymiarów/masy, sędziowie będą to uwględniać. Co do zakłócania czujników, samoczynnych startów itp... Dokumentacja autorów modułów jest dostępna w sieci (link w pdfie). Jeśli ktoś wystarczająco uważnie ją przejrzał, wie, że start robota nie odbywa się po odebraniu nośnej, lecz odpowiedniego adresu i komendy. Czy uważasz, że wystarczająco prawdopodobne jest to, że zakłócenia docierające do modułu ułożą się w poprawną sekwencję, odpowiadającą kodowaniu RC5 i zawierająca odpowiednią informację? Odbiorniki działają w pasmie 38kHz. Jak wspomniałeś, większość czujników w robotach działa na 36kHz. Wiadomo, charakterystyka czułości względem f nie jest prążkiem 38kHz, lecz jest rozciągnięta. Niemniej działamy na innych częstotliwościach, gdzie czułość niepożądanych odbiorników jest znacznie mniejsza. To samo tyczy się czułości na długość fali. W przypadku zastosowanych odbiorników jest to 950nm co wprowadza drugi "stopień swobody" w prawdopodobieństwie występowania przypadkowych odpaleń/zatrzymań robotów. Poza tym walki, w których robot nie wystartuje z przyczyn losowych będą powtarzane. Jeśli ktoś ze względu na użyte czujniki obawia się o poprawne funkcjonowanie modułu, zawsze może zbudować własny pilot sędziowski i przetestować urządzenie w domowym zaciszu. Decyzja o wprowadzeniu modułów ogłaszana jest na tyle wcześnie, by każdy zdążył z przystosowaniem swojej konstrukcji. Poza tym, pomysł był konsultowany z bracią konstruktorską znacznie wcześniej (patrz ten wątek) i po ankiecie widać, że zyskał poparcie.
 10. Cześć, Chciałbym odświeżyć temat modułów. Jako jeden z organizatorów pragnę poinformować, że w trosce o zapewnienie odpowiedniego poziomu zawodów, w tym roku podczas Robotic Areny wymagane będzie stosowanie modułów startowych w klasach microsumo, minisumo oraz sumo. Możliwe będzię jego wypożyczenie w dniu zawodów, lub zbudowanie we własnym zakresie. W tym celu przygotowana została dokumentacja umożliwiająca jego samodzielne wykonanie. Gotowe, przetestowane moduły będą wydawane podczas rejestracji i będą podlegać zwrotowi po zakończeniu zmagań. Konieczne będzie wypełnienie oświadczenia, w którym uczestnik zobowiązuje się do oddania urządzenia. Więcej informacji oraz materiały niezbędne do wykonania własnego modułu na stronie organicatorów
 11. Więc tak: chropowate ścianki to efekt wycinania na elektrodrążace drutowej (drutówce) z blachy alu 10mm. Wykończeniówka robiona na frezarce. Widać dokładnie które miejsca były drążone, a które skrawane. Odnośnie sugestii, by wykonać mocowania tak, by obejmowaly również przekładnie z przodu i z tyłu, niestety, ze względów technologicznych wydaje mi się to niemożliwe. Pamiętajmy, że frez ma niezerową średnicę. W takim razie, może by pójść w kierunku innego sposobu unieruchomienia przekładni. Wiadomo, że można wykonać mococowanie o szerokości 12.00mm, z dokładnością do setki, ale silniki pololu nie są wykonane tak dokładnie. Co myślicie o małej śrubce (jak w kołach Solarbotics) z boku mocowania, dociskającej przez kawałek płaskowniczka (chyba tak nalezałoby to nazwać) przekładnię do przeciwległej ścianki? Z góry silnik byłby dociskany przez samo mocowanie, a dodatkowo mała wysepka stanowiłaby jedynie punkt bazowania i dodatkowo zabezpieczałaby przed ewentualnymi przesunięciami osiowymi?
 12. Nie zaznaczyłem. Proponowałem wersję z dwoma śrubami, umieszczonymi po przekątnej i produkcję mocowań "lewych" i "prawych. Śruby to M3.
 13. Tak, rozstaw taki sam. Dokładna masa to 1.6g. Mocowanie jest raptem 2 razy cięższe od plastikowego. Zawdzięczane jest to znacznemu zmniejszeniu jego wymiarów. Szerokość nowego mocowania wynosi 23mm. Jak byście widzieli tą wersję przedłużoną? Miałaby obejmować silnik na pewnej długości, czy jak sugerował Carpe Diem, stanowić jedynie "daszek"? Osobiście uważam, że sens istnienia daszka byłby dość mocno dyskutowalny. Zwróćcie uwagę, że gdy robot stoi na kołach, względem mocowania tworzy się swego rodzaju dźwignia, która dociska silnik do podstawy. Lecz w przypadku orientacji silnika, innej niż klasyczna, przestaję mnieć rację. Może w takim razie wersja dla wyczynowców, mogłaby obejmować przekładnię i część silnika (a może cały?) i być mocowana czterema śrubami. Dobrą opcją byłoby również umieszczenie śrub po przekątnej i produkcja mocowań lewych i prawych. Co o tym myślicie?
 14. Mocowanie zostało zaprojektowane z myślą o zastosowaniu go w sytuacjach, gdy każdy mm^3 robota jest na wagę złota, stąd zminimalizowane wymiary. Sprawdzaja się ono również w przypadku konstrukcji mniej wymagających, znacznie poprawiając stabilność robota, oraz eliminując ryzyko pęknięcia mocowania, co miało miejsce w przypadku tych plastikowych. Dzięk wykonaniu z aluminium, zmniejszenie wymiarów mocowania nie ma wpływu na jego wytrzymałość. Jeśli pojawią się takie głosy, istieje możliwość zaprojektowania nowej wersji, tak by spełniała wymagania wiekszej liczby użytkowników. Nie wykluczam, że będzie możliwość zamówienia wersji niestandardowej, nie koniecznie do Pololu. Pozdrawiam, Rudy.
 15. Poziom zawodów był nieziemski. Łotewskie sumo miażdżyły wszystko. Jako autor Rudego najbardziej interesowała mnie kategoria minisumo, w której również było wiele dobrych robotów. O średnim poziomie niech świadczy fakt, braku jakichkolwiek "słoików". II miejsce cieszy i dziękuję za wszelkie gratulacje i wyrazy uznania. Atmosfera i emocje niezapomniane. Dorzucam od siebie kilka filmików. https://www.youtube.com/embed/TC0dK6dmDrk https://www.youtube.com/embed/gdH0bmB_LUo https://www.youtube.com/embed/QEZGSgfuyMw
×
×
 • Utwórz nowe...