Skocz do zawartości

Bulek1989

Użytkownicy
 • Zawartość

  10
 • Rejestracja

 • Ostatnio

Reputacja

0 Neutralna

O Bulek1989

 • Ranga
  2/10

Informacje

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Lokalizacja
  Katowice
 1. Bulek1989

  Sprawdzenie mostka H na przekaźnikach

  Dzięki za wytłumaczenie, teraz powinno już być dobrze
 2. Bulek1989

  Sprawdzenie mostka H na przekaźnikach

  Myślę, że zostanę przy rozwiązaniu z driverami, bo nie są drogie, a zapewniają stabilna prace, przebudowałem schemat dodając jeszcze jeden driver. Rezystory przy bramkach zostawię, dodałem również kondensatory na zasilanie driverów. Zastanawiam się jeszcze nad stabilizatorem do tych driverów? Poniżej schemat.
 3. Bulek1989

  Sprawdzenie mostka H na przekaźnikach

  Posiedziałem trochę nad tymi tranzystorami i driverami i powstał mi oto taki układ: W związku z tym układem pojawiło się kilka pytań.. 1. Jeżeli na IN A mam 0 to na OUT A też 0, natomiast gdy na IN A jest 1, to na OUT A też 1? 2. W takim razie gdy na OUT A mam 0, to Q1 jest otwarty, a Q3 zamknięty, a na OUT B mam 1, wtedy zamyka się Q2, i otwiera Q4, włączają się lewe obroty, analogicznie włączamy obroty prawe, OUT A ustawiamy 1, natomiast OUT B 0. Czy moja teoria jest słuszna? 3. Czy rezystory przed driverem nie są zbyt słabe? To tyle z moich wywodów:) fajnie jakby ktoś je zweryfikował i wytłumaczył ewentualne błędy:)
 4. Bulek1989

  Sprawdzenie mostka H na przekaźnikach

  No faktycznie te drivery są tanie, jednak nie mam zielonego pojęcia jak je podłączyć.. w takim razie czeka mnie jakaś lektura i będę kombinował ze schematem. Nie do końca rozumiem o co chodzi z podłączeniem bramki pod 12V, jeżeli podłącze bramke pod 12V, to w jaki sposób będę sterował tym mosfetem? Od razu mówie, że nie do końca wiem na jakiej zasadzie działa mosfet typu p, czytałem kilka artykułów na ten temat, ale nie potrafie do końca tego zrozumieć..
 5. Bulek1989

  Sprawdzenie mostka H na przekaźnikach

  Dzięki za zainteresowanie, zamieniłem górne mosfety na typ P. Czy wartości rezystorów są w porządku? EDIT: a tak trochę z innej beczki.. Widzę, że Bobby jesteś z Katowic, wiesz może czy jest u nas jakiś dobry sklep elektroniczny? Aktualnie kupuję w nowymelektroniku, ale trochę drogo tam mają..
 6. Bulek1989

  Sprawdzenie mostka H na przekaźnikach

  Dzięki za pomoc przy budowie mostka na przekaźnikach, zbudowałem układ i działał jak należy:) Jednak pojawił się kolejny problem, prędkość silników okazała się zbyt duża, więc postanowiłem zrobić schemat mostka H na mosfetach BUZ11, żeby sterować PWM. Tranzystory sterujące to BC337. Mostek budowałem na podstawie kilku różnych znalezionych w sieci, więc zakładam, że pewnie coś źle połączyłem, mógłby ktoś rzucić okiem na ten mostek?
 7. Bulek1989

  Sprawdzenie mostka H na przekaźnikach

  Póki co nie mam jeszcze żadnych komponentów, na razie robię schemat, żeby kupić wszystko za jednym razem. Jeżeli chodzi o sklep to może być nowyelektronik, mam do niego blisko i mają dosyć duży asortyment. Poprawiłem schemat i wygląda teraz tak:
 8. Bulek1989

  Sprawdzenie mostka H na przekaźnikach

  Jezeli chodzi o parametr przy przekaźniku to jest to moc cewki. Założyłem 5V i 40mA, bo tak wyczytałem z dokumentacji Arduino, ale pewnie coś źle zrozumiałem.. Silnik bez obciążenia pobiera 1,2A, więc l293d odpada. Jeżeli chodzi o napięcie i prąd z wyjścia z Arduino, to można założyć jakieś konkretne wartości napięcia i prądu, czy muszę to pomierzyć? A co do tej diody, to jakiś konkretny model czy nie ma to znaczenia? Rozumiem, że pewnie dla większości to banalne pytania, ale proszę o wyrozumiałość
 9. Witam! To mój pierwszy post na forum, więc od razu chciałem zaznaczyć, że dopiero zaczynam swoją przygodę z elektroniką. Mostek ma za zadanie sterowanie silniczkiem z mechanizmu podnoszenia szyb, zasilanie z akumulatora 12V, sygnał sterujący pochodzi z płytki Arduino. Proszę o sprawdzenie czy dobrałem odpowiedni rezystor i tranzystor. Zastanawiałem się też nad dwoma rzeczami: 1. Czy pomiędzy emiterem, a uziemieniem powinien znajdować się rezystor? 2. Czy pomiędzy zasileniem cewki, a kolektorem dioda?
×