Skocz do zawartości

mariusz256

Użytkownicy
 • Zawartość

  14
 • Rejestracja

 • Ostatnio

 • Wygrane dni

  2

mariusz256 zajął 1. miejsce w rankingu.
Data osiągnięcia: 30 lipca.

Treści użytkownika mariusz256 zdobyły tego dnia najwięcej polubień!

Informacje

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Lokalizacja
  Stobierna
 • Zawód
  Elektronik
 • Moje zainteresowania:
  Elektronika

Ostatnio na profilu byli

595 wyświetleń profilu

mariusz256's Achievements

2/10

2/10 (2/10)

9

Reputacja

 1. Czemu nie odklejasz tej taśmy?
 2. To mi się bardzo podoba, tzn. wykonane w domu przy użyciu żelazka do prasowania ubrań, a najważniejsze że działa. Ja również podobnie zaczynałem, PCB rysowałem markerem.
 3. Nie zbyt dużo czasu ale postępy jakieś są, ważne ze małymi kroczkami do przodu. Takie peryferia jak, Karta pamięci mikro SD, moduł Ethernet W5500, Pamięć Flash, linijka LED na 2 x 74HC595, wyświetlacz LCD, UART/USB na ch340G, klawiatura, mam już uruchomione z bibliotekami. Mam za sobą kilka lub i więcej godzin zmarnowanych ponieważ nie potrafię uruchomić pamięci ram która jest mi bardzo potrzebna do obsługi serwera HTTP. Zrobiłem prosty serwer HTTP który ma wyświetlać również obrazki z pamięci ram na stronie internetowej, no niestety, robię to z pamięci ram stm32. Fajnie to działa na tą chwilę ponieważ pliki HTML zapisuję na karcie pamięci SD, napisałem prosty parser do sprawdzenia co chce metoda GET, a następnie odczytuję plik lub kilka plików i wysyłam do klienta (przeglądarki). Na tą chwilę nie mam w planach korzystania z wifi - ESP12F, ponieważ na kablu działa to dobrze. Do uruchomienia jeszcze ten nieszczęsny RAM, RS485, LCD FT811CB i fajne transceivery NRF24l01, jeden taki "normalny", i drugi mocniejszy, podobno około 1Km zasięgu, trzeba to sprawdzić;) https://youtu.be/2-NcdJLqEiw
 4. Płytki PCB projektuję w KICAD. Znam tylko ten program więc zbyt wiele nie dodam do tematu, ja jestem zadowolony.
 5. Gieneq, funkcja printf to z podstaw kursu STM32 z Forbot, resztę bibliotek przerabiam z bibliotek AVR które mam, np. ten wyświetlacz na >>Filmie<<.To zaledwie kilkanaście linijek kodu, bibliotekę mimo to zrobiłem;).
 6. Wczoraj dotarły do mnie płytki z dalekich Chin, zamówione w JLCPCB z montażem prawie wszystkich elementów smd. W5500, trafo do lan i CH340G zamówiłem w innych sklepach ponieważ tak było dla mnie finansowo korzystniej. Wlutowałem już część elementów przewlekanych, tych podstawowych do sprawdzenia działania peryferii. Dzisiaj uruchomiłem przetwornicę 3.3V oraz 5V. Następnie wlutowałem CH340G i napisałem prosty program, komunikacja STM32 uart z USB komputera, oto efekt, działa!! Przepraszam za ten topnik w okolicach CH340G, płytka zostanie umyta gdy przylutuję wszystkie elementy. Na tym etapie mam już drobne błędy, przetwornica obniżająca napięcie nie chce wystartować z napięcia 5V (USB), muszę mieć podłączone 12V. programator niestety wyszedł wpięty do góry nogami hihihi.....
 7. Satysfakcja gwarantowana, nawet jeśli nie będzie działać, zobacz fotografie. Do rzeczy, jest to kontynuacja projektu o którym pisałem już jaki czas temu LINK, i z różnych przyczyn projekt został zmieniony, powodów jest kilka, a plusy takie: dostał STM32 zamiast AVR, napięcie 3.3V, koszt podzespołów, wydajność..... Z powodu znaczących zmian zdecydowałem się na utworzenie nowego tematu na forum. Głównym celem tego projektu jest zrobienie urządzenia, sterownika głównego, który przy pomocy dodatkowych modułów, będzie sterować w domu różnym sprzętem, np. rolety, podlewanie, oświetlenie, PV, Brama garażu i wjazdowa itp. Chciałbym zainstalować Suplę (może kiedyś mój własny system online), jedno z założeń, dlatego będzie esp12F i W5500. Jedno gniazdo USB B, do obsługi w komputerze terminala, wykorzystuję podczas testowania programu, łatwiej się pisze program. Pamięć ram, flash, oraz kartę pamięci SD do przetwarzania danych. Osprzęt który się znajdzie na płytce to : -STM32L431RCT, kwarc zegarowy 32KHz, bateria, - NRF24l01 - SRAM na SPI - LY68L6400 (64Mb) - slot karty pamięci mikro SD - pamięć FLASH SPI W25Q128JVS ( 128Mb) - Moduł Ethernet WIZnet W5500 ( jestem zwolennikiem kabla) - ESP12F ( nie wszędzie mam kabel;/) - interfejs RS485 ( 2 dniazda) - USB ( np. do terminala) - wyświetlacz ze sterownikiem GMG12864 lub FT811CB - kilka mikro switchy do obsługi Menu itp. - kilka wejść/ wyjść 3.3V - 16 diod LED -Buzzer - dwie przetwornice indukcyjne 3.3V i 5V Projekt tworzę w Kicad 6, płytki oraz montaż SMT zlecam JLCPCB, dzisiaj wysłałem pliki, już trafiło do produkcji. Myślę ze za około trzy tygodnie produkty dotrą do domu. Dzięki.
 8. Już prawie gotowe. Trzeba jeszcze sprawdzić schemat, opracować pliki produkcyjne dla JLCPCB oraz przypisać elementy i obudowy w które jest uzbrojona maszyna, żeby nie dopłacać za dodatkową usługę. Płyta czołowa z wyświetlaczem, przyciskami i 20 diod led (lubię gdy się coś świeci, to działa!! ),ESP12, PCF8563T , jest na tym samym etapie. Całość będzie się mieścić w obudowie na szynę DIN EC-207C-S (złącza śrubowe).
 9. Buduję duże urządzenie z dużą ilością osprzętu, które posłuży mi w przyszłości do wielu przeznaczeń. Osprzęt który się znajdzie na płytce to : - Atmega 25560 (5V) - NRF24l01 - zegar czasu rzeczywistego z podtrzymaniem bateryjnym - SRAM na SPI - LY68L6400 (64Mb) - slot karty pamięci mikro SD - pamięć FLASH SPI W25Q128JVS ( 128Mb) - Moduł Ethernet WIZnet W5500 ( jestem zwolennikiem kabla) - ESP12F ( nie wszędzie mam kabel;/) - interfejs RS485 ( 2 dniazda) - USB 1 ( programowanie przez bootloader - UART 0) - USB 2 ( np. do terminala) - wyświetlacz ze sterownikiem GMG12864 - kilka mikro switchy do obsługi Menu itp. - kilka wejść/ wyjść 5V - 2 wejścia analogowe - 2 wejścia pod licznik T1 , T2 . Głównym celem tego projektu jest zrobienie urządzenia do sterowania sprzętu w domu, rolety, podlewanie, oświetlenie, PV, Brama garażu i wjazdowa itp. Zdecydowałem się na użycie w/w peryferia ze względu na inne projekty z wykorzystaniem tej płytki, żeby nie produkować kolejnych płytek, wystarczy tylko coś dodać i już mam następną płytkę do kolejnego projektu. Chciałbym zainstalować Suplę, jedno z założeń, dlatego będzie esp12F i W5500. Dwa gniazda USB B, jedno do programowania przez bootloader, drugie do obsługi w komputerze terminala, irytuje mnie gdy trzeba rozłączyć terminal żeby zaprogramować, zaczekać do końca programowania a następnie połączyć terminal. Do innego projektu potrzebuję dużo pamięci ram i flash, wszystko chcę na SPI. Dodałem również slot kart pamięci SD, chcę na tych kartach poćwiczyć. Mój projekt opiera się głównie o JLCPCB i to co jest aktualnie dostępne w magazynach, wybieram opcję produkcji w chinach ze względu na jakość wykonania, ja nie mam wprawy aby przylutować atmegę 2560;/. Jeżeli doczytałeś do tego miejsca i masz pomysł co jeszcze można dodać lub zrobić inaczej to proszę o komentarz.
 10. Trochę obrazowo: Jeśli dobrze rozumiem to wygląda to tak: są potrzebne dwa moduły odbiornik/nadajnik oczywiście radiowe, które pracują z dwoma mieszanymi częstotliwościami, czyli moduł nr.1 ma nadajnik na 26MHz i odbiornik na 27MHz i drugi moduł odbiornik na 26MHz i nadajnik na 27MHz. Przykładowo modulacja częstotliwości aby nadawać i odbierać sygnał cyfrowy 0 i 1, te dwa moduły mają tworzyć generator który pędzie przekazywał sygnał zero jedynkowy i będzie on drgał z częstotliwością zależną od odległości między nimi. Procesor będzie zliczał impulsy w jakimś czasie wyliczając odległość między modułami, czym dłuższy czas zliczania to dokładniejsza odległość. Tak ja to rozumiem czytając ten temat i myślę ze to dobry pomysł. Serdecznie pozdrawiam.
 11. Trochę trudny temat, moje przemyślenia: - fale radiowe odpadają, są bardzo szybkie a nasze procesory nawet z rodziny ARM są za wolne, -gdy by to była kosiarka spalinowa i byśmy chcieli użyć ultradźwięków to by tez nie działało bo kosiarka swoim hałasem by tłumiła nasz sygnał, -kosiarka elektryczna to ciągnięcie za sobą kabli i na takie samodzielne urządzenie to jest nie bezpieczne, zasilanie akumulatorowe to ciężar, przerobienie mechanizmu tnącego trawę, mała wydajność w czasie, możliwość zamontowania czujników ultradźwiękowych, częste ładowanie. -czujniki ultradźwiękowe mają zasięg do 15m nawet 18m, dokładność chyba 5% albo 0,5%, super sprawa ale czym więcej przeszkód to więcej trzeba czujników. Sam sobie częściowo odpowiedziałem na pytanie które napisałem wyżej ale nadal szukam ciekawego, praktycznego i taniego pomysłu. Serdecznie pozdrawiam.
 12. Witam, mnie tez interesuje ten temat i zastanawiam się jak to zrobić aby określać położenie urządzenia na większym obszarze np. podwórku (chciałem zrobić automatyczną kosiarkę haha) z wykorzystaniem fal radiowych, ktoś przerabiał ten temat?? Serdecznie pozdrawiam
 13. Witam, dopiero zaczynam i mam taki problem przy kompilacji, piszę na laptopie i nie mam podłączonego programatora, początkowo chcę poćwiczyć teoretycznie bez programatora. Wszystko robię dokładnie tak samo jak w tym kursie, co jest przyczyną tych błędów??, proszę o pomoc. Juz sobie poradziłem, zainstalowałem nowszą wersję. Serdecznie pozdrawiam
×
×
 • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.