Skocz do zawartości

Mabog10

Użytkownicy
 • Zawartość

  35
 • Rejestracja

 • Ostatnio

Reputacja

0 Neutralna

O Mabog10

 • Ranga
  3/10

Informacje

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Lokalizacja
  Warszawa
 1. Poprawiłem kod programu i teraz jest już ok, nic nie podryguje(przy jednym źródle zasilania). W każdym razie dzięki wszystkim za pomoc, w najbliższym czasie rozpocznę produkcję płytki, pozdrawiam.
 2. Wiem, na PCB na pewno nie zabraknie żadnych elementów. Fototranzystory są wpięte poprawnie. Po poprawieniu rozmieszczenia elementów jest dużo lepiej, teraz jedynie serwo nieznacznie drga co jakiś czas. Myślę, że jak polutuję wszystko na płytce PCB, to nie powinno tak się dziać, dzięki za uwagę. Dodatkowo muszę poprawić kod programu. W tej chwili program działa tak, że jeśli tylko na wejściu ADC będzie sygnał większy od 0, to ma coś się dziać. Myślę, że to też może wpływać na dziwne zachowanie silników i serwa. Spróbuję ustawić, żeby ADC reagował dopiero powyżej jakiejś wartości, np 10, wtedy powinno być lepiej.
 3. Ok, skoro to ma w czymś pomóc to nie ma problemu, zamieszczam zdjęcia. Schemat jest aktualny, tylko zamiast diody BAT43 równolegle do silnik1 jest dioda 1N5822, ale nie ma jej na płytce stykowej, ponieważ ma za grube nóżki żeby ja wetknąć. Na płytce nie ma też kondensatorów C10-C12.
 4. Nie za bardzo jest z czego robić zdjęcie, na razie wszystko jest zmontowane na płytce stykowej. Dodam, że zamiast silników DC używam w testach przerobionych serw, ale myślę że nie ma to znaczenia. Przypomnę, że przy zastosowaniu dwóch źródeł zasilania układ działa poprawnie.
 5. Po odłączeniu silnika który chodzi non stop, drugi silnik i serwo nadal wzajemnie się zakłócają, dużo słabiej, ale nadal poruszają się momentami w niekontrolowany sposób. Dodatkowo, nawet jak zadzwoni mój telefon leżący na biurku, silniki zaczynają "chodzić". Pokombinuję jeszcze z tymi dławikami i kondensatorami.
 6. Chciałem zastosować jeden pakiet Lipol i "z przed" stabilizatora wziąć napięcie 7.2V dla silników DC, a za stabilizatorem 5V dla Atmegi i serwa. Okazało się, że muszę zastosować dwa źródła zasilania: oddzielne dla silników DC i oddzielne dla uc i serwa, bo przy jednym wszystko nawzajem się zakłóca(serwo i silnik sobie "podrygują"). Trochę mnie to martwi, bo dodatkowe źródło oznacza dodatkowe obciążenie. Chyba że coś źle zrobiłem, może da się to rozwiązać stosując jeden pakiet, czy ma ktoś jakiś pomysł?
 7. Szczerze mówiąc, to jeszcze nie czytałem o częstotliwości jaką zaleca się przyjąć. Podczas testów nie zmieniałem częstotliwości taktowania wewnętrznego uc(jest 1Mhz), preskaler ustawiłem na jeden, a więc wychodzi 3.9 kHz (zastosowałem fast PWM, więc f=fclk/N*256). Czy jest to za mała częstotliwość?
 8. marek1707 i Xweldog, dzięki za kolejne uwagi, uwzględnię je w ostatecznej wersji schematu. marek1707, swój poduszkowiec budowałeś sam? Umieściłeś jakieś filmiki w sieci? Chętnie bym rzucił okiem
 9. Zamieszczam schemat po uwzględnieniu porad marek1707 Jeszcze mam pytanie, jak dobrać wartość tego rezystora do masy bramki? marek1707 masz dużą wiedzę, nie wszystko co piszesz od razu do mnie trafia, ale na pewno masz rację i warto słuchać Twoich porad. P.S. Jak widać na schemacie odłączyłem jeden z silników od uc, ponieważ jest to silnik pompujący powietrze pod pojazd i on musi chodzić non stop (będzie załączany ręcznie)
 10. Tak, robię projekt, który będę udoskonalał w późniejszym czasie. Przetestuję podstawowe parametry za pomocą swojego trywialnego schemaciku. Co do uwag do schematu: 1) Zastosuję stabilizator LDO 2) Nie będę oddzielnie zasilał serwa, ponieważ działa poprawnie w takiej konfiguracji: 3) To co napisałeś o ADC było mi już znane przed projektowaniem schematu 4) Co do MOSFETów , to podłączę diody Zenera do masy na bramkach zgodnie z zaleceniami. Fakt, nie ma tego na schemacie, ale jeszcze uwzględnię to zabezpieczenie
 11. marek1707: Zdaję sobie z tego wszystkiego sprawę, wiem że poduszkowiec nie skręca tak dobrze(dokładnie) jak pojazd z kołami. Na chwilę obecną chcę zbudować prostego robota, ustalę małą prędkość obrotową śmigła napędowego(regulacja prędkości pwm-em) tak żeby poduszkowiec poruszał się powoli, wtedy jest szansa, że będzie w miarę dokładnie dążył w kierunki źródła światła. Poza tym nie będę używał latarni do oświetlenia go, tylko latarki, którą będzie trzeba trzymać kilkadziesiąt cm przed pojazdem. Jest to mój pierwszy projekt, dlatego nie będzie mocno zaawansowany "elektronicznie", chcę po prostu zrobić unikalnego światło-luba. Jeśli wszystkie moje podstawowe założenia się sprawdzą, wtedy zapewne zajmę się udoskonalaniem konstrukcji. Oczywiście czujniki są podłączone do ADC nie przypadkiem, używam przetwornika do sterowanie serwem. Kadłub jest zrobiony ze styropianu oraz balsy. Tematem postu jest sprawdzenie schematu, także proszę za bardzo od niego nie odbiegać i nie przeprowadzań głębokich rozważań dotyczących samego projektu. Jak już napisałem, zdaję sobie sprawę, że sterowanie poduszkowcem to złożone zagadnienie, ale w tej chwili trzymam się swojego planu. Jak go ukończę to oczywiście podzielę się wynikami swojej pracy. Jeśli jesteś ciekawy sterowania, to było dyskusja na jego temat w dziale programowanie, temat: ADC, obsługa dwóch wejść.
 12. piotreks-89 Ok, później ją dorobię, chociaż już programowałem ten układ z 20 razy na płytce stykowej i nie było żadnych problemów
 13. Dzięki bardzo za pomoc, jeszcze gdybyś mógł prosiłbym o sprawdzenie schematu. Czy ostatecznie te fototranzystory są dobrze podłączone, bo były wątpliwości i czy teraz tranzystory są w porządku. Czy gdyby był typu P połączenia wyglądałyby inaczej? piotreks-89 Ale OC1 ma mniej trybów pracy niż OC2 i akurat potrzebowałem jeden z tych trybów do uzyskania regulacji prędkości obrotów silnika. Być może dałoby się to jakoś zrealizować także w OC1, ale dla mnie jakoś łatwiej poszło na OC2.
 14. Przez OC2 generuję PWM do sterowania obrotami silnika1, a przez OC1 generuję inny PWM do sterowania serwem, nie ma sensu zamieniać chyba. Silnik2 nie musi być sterowany, będzie cały czas chodził, bo on pompuje powietrze pod poduszkowiec. Silnik1 napędza pojazd, a serwo jest od skręcania. W założeniu ma wyjść poduszkowiec-światłolub
 15. Przepraszam, trochę się zamotałem, już poprawiłem. Tylko teraz prośba, żeby ktoś mi wytłumaczył jak poprawnie podłączyć te MOSFety A silnik musi być u mnie podłączony pod MOSI, ponieważ używam OC2 w swoim programie.
×
×
 • Utwórz nowe...