Skocz do zawartości

karol9966

Users
 • Zawartość

  105
 • Rejestracja

 • Ostatnio

Wszystko napisane przez karol9966

 1. Gdy podłączam zasilacz 42V przez wejście CHARGER_IN, czyli przez diodę Schotty'iego B560C-13-F to Vgs = -7V, pomimo tego, że tranzystor nie jest wysterowany i przycisk nie jest zwarty. O co może chodzić? Bez tej diody wszystko gra.
 2. Nie wiem o czym myślałem. Dla tego mosfeta to jest +-20V, więc celować w diodę z napięciem zenera ok. np. 12V?
 3. Ta obecna D1 (BAT54C) wytrzymuje 30V, więc za mało, znalazłem taką BAS70-5. A D2 to dioda zenera, tylko jaką dobrać wartość, bo nie wybrałem jeszcze pmosa, na razie mam pod ręką takiego IRF9Z34, więc w takim wypadku myślałem nad D2 z napięciem zenera ok. 30V.
 4. Co do samego pomysłu to układ ładujący i zabezpieczający jest wszyty w samą baterię, więc w takim przypadku ta dioda nie powinna bardzo przeszkadzać. Dobiorę elementy z większym zapasem. Nie mam aż takiego doświadczenia w projektowaniu pcb pod tego typu baterie, na co głównie powinienem zwrócić uwagę, lub jak sobie radzić z przypadkami, o których piszesz?
 5. W dokumentacji ten npn ma napisane Uce 45V max, więc nie wystarczy? @edit Jak bardzo głupie byłoby takie rozwiązanie? Czyli w momencie gdy podłączamy ładowarkę, trafia ona na dzielnik i software'owo sprawdzamy czy na adc jest napięcie z ładowarki, jeżeli jest to rozłączamy układ i bateria się ładuje.
 6. Ja jestem odpowiedzialny za elektronikę. Pozostałe schematy to głównie wejścia/wyjścia do mikrokontrolera. Zdaję sobie sprawę, że są błędy, to jest przeklejony schemat z poprzedniego projektu, jeszcze bez zmianek.
 7. Właściwie tak, to jest obecny schemat, bez zmian. Nie rozumiem pytania, w jakim sensie co blokuje przycisk?
 8. Nie chcę zakładać nowego tematu, bo problem jest bardzo zbliżony. Tym razem chcę zrobić bardzo podobny układ do zarządzania baterią, lecz dużo większą, już nie 1S, tylko 10S. Dysponuję baterią Li-Ion 36V 10S i chcę również mieć możliwość odłączenia zasilania z poziomu mikrokontrolera oraz reagowania na różne sposoby wcisnięcia przycisku zasilającego również na mikrokontrolerze. Jeszcze jedna opcja, którą chciałbym w nowym układzie zawrzeć to możliwość ładowania baterii bez konieczności odłączania jej od robota. Ładowarki nie chcę robić, ponieważ mam dedykowany układ, który spełnia tę rolę, lec
 9. Tak, wydaje mi się, że się zrozumieliśmy, dzięki za pomoc, z której się sporo nauczyłem. Wykorzystam to do konstrukcji robota, ale też chciałem mieć taką sprawdzoną bazę do podobnych urządzeń. Jeżeli wszystko dobrze zrozumiałem to powstał z tego taki schemat, czy wszystko jest z nim okej?
 10. Ogólnie to chciałbym móc zrobić to tym samym przyciskiem, tylko np. po przytrzymaniu go przez okres 1 sekundy. Pomyślałem, że wystarczy podłączyć ten przycisk pod nóżkę mikrokontrolera, ale to nie zadziała, bo przecież jak będzie załączony npn to tam zawsze będzie stan niski już niezależnie od tego przycisku, czy go wcisnę czy nie.
 11. Ale jeżeli podłącze przycisk do drugiej nóżki mikrokontrolera, to jeżeli będzie załączony npn to będę na tej nóżce miał stan niski cały czas, czyż nie?
 12. Racja, dzięki, czasem coś przychodzi do głowy jak już jestem w trakcie pisania postu.
 13. Okej, teraz jak równie mądrze zrobić rozłączanie baterii, najlepiej tym samym przyciskiem, tylko np. przy przytrzymaniu, albo jakoś inaczej. @Edit: Czy może zrobić to tak, że zrobić odgałęzienie od przycisku S2 do nóżki mikrokontrolera z wejściem pull-up i programowo sprawdzać czy przycisk był przyciśnięty (czy stan jest równy 0) dłużej niż np. sekunda i wtedy odłączać tranzystor i tym samym baterie.
 14. Zacząłem coś rzeźbić, ale nie robiłem nigdy układów z mosfetów, więc brakuje mi elementarnych podstaw jak różne parametry liczyć i jak dobierać wartości.
 15. Przez chwilę miałem w głowie inny układ, które pobierają jakiś minimalny prąd, tu to odpada rozumiem.
 16. Rozwiązanie mi się bardzo podoba, tylko wydaje mi się, że z moją wiedzą nie jestem w stanie dobrać mosfeta do tego zastosowania, mając na uwadze minimalny pobór prądu. Czy możesz, możecie jakoś mnie nakierunkować, na które parametry powinienem zwracać szczególną uwagę.
 17. Okej, rozumiem co chciałeś mi przekazać. Taki układ odcinający zasilanie od akumulatora często jest już wbudowany w sam pakiet, tylko właśnie często jest to ok. 2.5V, co wydaje mi się już takim granicznym poziomem, kiedy dla samego bezpieczeństwa powinno zostać odcięcie obciążenie. Ja chciałbym móc kontrolować to chwilę wcześniej, czyli ok. 3V, bo wydaje mi się, że wtedy jest to jeszcze napięcie bezpieczne, które nie wpłynie na żywotność samego akumulatora li-ion, jeżeli się mylę to poprawcie. Prąd jaki będzie pobierał robot to maksymalnie 100mA. Chciałbym też, żeby ten układ posłużył mi w inn
 18. A jakiś przykładowy możesz podlinkować? Bo szukam i nie widzę niczego zadowalającego.
 19. Są np. od razu z ładowarką tp4056, ale on odcina dopiero przy ~2.5V, a to już chyba trochę za późno, co byś polecił w takim razie?
 20. W pewnym robocie zasilanym akumulatorem li-ion 4.2V chciałbym zastosować układ, którego zadaniem będzie nadzorowanie stanu naładowania akumulatora i odcięcie, jeżeli napięcie spadnie poniżej 3.1V. Jak mógłbym to najprościej rozwiązać? Zależy mi na prostocie i jak najmniejszym możliwym poborze prądu. Widziałem rozwiązania z układem TL431, myślicie, że to dobry pomysł? Nie wiem ile taki układ pobierał by prądu. Na pewno diody musiałbym zastąpić mosfetem, który rozłączał by akumulator od obciążenia, nie wiem tylko jak dobrać wartości elementów.
 21. Cześć, zabrałem się właśnie za płytkę z enkoderem as5048a, chcę przy pomocy wyjścia PWM z enkodera ustalić jego obrót. W dokumentacji niby wszystko jest napisane (w załączniku wrzucam opis interfejsu pwm) lecz nie mogę sobie poradzić z tym. Obecnie mam taki kod void TIMERS_Configuration(void) { TIM_ICInitTypeDef TIM_ICInitStructure; TIM_ICInitStructure.TIM_Channel = TIM_Channel_2; TIM_ICInitStructure.TIM_ICPolarity = TIM_ICPolarity_Rising; // _Falling TIM_ICInitStructure.TIM_ICSelection = TIM_ICSelection_DirectTI; TIM_ICInitStructure.TIM_ICPrescaler = TIM_ICPSC_DIV1; TIM_ICInitStructure.TI
 22. Cześć, chciałbym zabrać się za sterowanie silnikiem bezszczotkowym przy niskich obrotach i nie wiem od czego zacząć moje wglebianie się w tą tematykę. Jakie metody sterowania pozwolą na precyzję przy niskich obrotach.
 23. Zapytam o tę wizualizację, bo to mnie najbardziej interesuje, czy możliwe jest obracanie o 360* w każdej osi płytki, bez żadnych problemów ze wskazywaniem poprawnego położenia w Processingu?
×
×
 • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.