Skocz do zawartości

KCPR

Użytkownicy
 • Zawartość

  114
 • Rejestracja

 • Ostatnio

 • Wygrane dni

  4

KCPR wygrał w ostatnim dniu 10 stycznia 2017

KCPR ma najbardziej lubianą zawartość!

Reputacja

9 Neutralna

O KCPR

 • Ranga
  5/10
 • Urodziny 02.12.1993

Informacje

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Lokalizacja
  Rzeszów

Ostatnio na profilu byli

Blok z ostatnio odwiedzającymi jest wyłączony i nie jest wyświetlany innym użytkownikom.

 1. Jeżeli zamiast "Reading" było napisane Writing, doszło do 100% i napisało, że wszystko jest OK, to znaczy że Atmega jest zaprogramowana. Dodatkowo po zaprogramowaniu możesz dać Read żeby sobie sprawdzić czy przez przypadek nie zablokowałeś Atmegi.
 2. Wrzuć screen konsoli tego komunikatu bo tak to ciężko stwierdzić. Z tego co pamiętam może być albo Writting Error albo Write Successful.
 3. Tak, jeżeli w konsoli jest taki komunikat to znaczy że program poprawnie rozpoznał procesor. Dokładnie nie wiem jak jak wykasować program z mikrokontrolera, ale w MkAvrCalculator gdzieś powinna być taka opcja, Ogólnie wykasowanie może też odbyć się przez grania do procesora nowego programu. Do programowania, zaznaczasz opcję ZAPISZ (zamiast odczyt), po prawej stronie zaznaczasz Flash, następnie program poprosi Cię o podanie pliku HEX (czyli skompilowanego programu). Jak dodasz plik HEX klikasz wykonaj i jeśli w konsoli wyskoczy komunikat Write Successful to Atmega jest zaprogramowana
 4. Jeżeli podepniesz procesor tak jak przedtem i dasz READ to program sam powinien odczytać jaki to procesor. A skoro go odczyta to znaczy, że programator też jest dobrze wybrany. Tak jak przedtem kiedy udało się podłączyć Atmegę.
 5. Zakładam, że masz wybrany programator i procesor w MkAvrCalc, jeżeli tak to teraz: 1.W zakładce "Fusy uproszczone" wybierasz z opcji wewnętrzny rezonator 1MHz (bo taki powinien być wg programu i schematu) 2.W zakładce "Programator AVR" zaznaczasz zapis 2.Po prawej stronie gdzie jest napis Flash, dajesz swój plik HEX programu (czyli z artykułu z którego napisałeś że robisz robota) 3.Sprawdzasz wszystko 10-krotnie 4.Klikasz WYKONAJ W konsoli powinien pojawić się magiczny napis SUCCESS! i masz zaprogramowaną Atmegę
 6. Co do zworek łączysz tylko górna z dolną, nigdy na boki. Zworka SERVICE służy do wgrywania nowego oprogramowania a zworka SLOW SCK służy do obniżenia taktowania podczas programowania mikrokontrolera. Opis wszystkich zworek masz na stronie którą podałeś w pierwszym poście. W Bascomie niestety nie pomogę bo dawno go nie używałem, jednak polecam wgrywać program przez MkAvrCalculator, gdyż ciężej zablokować mikrokontroler i od razu można sprawdzić czy na pewno mikrokontroler jest dobrze podpięty.
 7. Czyli nie masz zasilania, połącz ze sobą skrajnie lewe "bolce" (goldpiny) opisane jako POWER. Na stronie programatora którą podałeś jest napisane która zworka służy do czego w tym zworka POWER.
 8. Napięcie powinno wynosić 5V. Zakładam, że dobrze pomierzyłeś napięcie to jeszcze raz zapytam czy na programatorze masz zwartą zworkę pozwalającą na zasilenie układu? EDIT. Na przyszłość napięcia nie ma "na" VCC i GND, tylko pomiędzy VCC a GND (bo jest to różnica potencjałów pomiędzy dwoma punktami) Na wszelki wypadek tak jak napisałem wcześniej możesz na płytce stykowej podłączyć diodę LED z rezystorem żeby być pewnym czy na pewno nie ma tam zasilania.
 9. Napięcie zmierzysz przez przyłożenie czerwonego przewodu z multimetru do nóżki VCC w Atmedze i czarnego przewodu z multimetru do GND w Atmedze. Potem to samo tylko czarny przewód z multimetru przykładasz do drugiego GND w Atmedze, i analogicznie robisz to samo z AVCC (czyli czerwony przewód z multimetru do AVCC czarny do GND). Połączenia sprawdzisz najlepiej tak, że dotykasz kabelka wychodzącego z programatora i patrzysz co to za kabelek (np. MOSI) i czy na pewno wchodzi do MOSI w Atmedze. I tak robisz ze wszystkimi przewodami z programatora. Dodatkowo żebyś widział, że programator cały czas podaje zasilanie na płytkę możesz wyciągnąć gdzieś na płytkę VCC i GND z programatora i podłączyć tam diodę LED z opornikiem.
 10. Takie podłączenie zasilania wystarczy, i wystarczy zasilanie z programatora. Pomierz miernikiem napięcie na zasilaniu Atmegi, jak będzie prawidłowe sprawdź dokładnie połączenia sygnałowe pomiędzy mikrokontrolerem a programatorem (MISO, MOSI, SCK, RST).
 11. Połączenia teoretycznie są dobre. Układ zasilasz z programatora przez założenie zworki na goldpiny opisane na programatorze jako POWER (patrząc od góry na programator pierwsze piny od lewej). W MkAvrCalaculatorze wejdź do zakładki Ustawienia i zaznacz opcję "zawsze pokazuj konsolę AvrDude", i wrzuć screen z konsoli po próbie zaprogramowania. EDIT. Atmege programujesz w tym układzie co zrobiłeś czy na płytce stykowej?
 12. Pokaż konsolę z MkAVRCalculatora po próbie zaprogramowania.
 13. Do MkAvrCalucalator jak nie masz zainstalowanego AvrDude musisz go zainstalować. Można to zrobić przez zakładkę Ustawienia w MkAvrCalculator. Układ może być zasilany z programatora przez złączenie odpowiedniej zworki na programatorze. Pokaż co pokazuje konsola z MkAvrCalculator.
 14. Podłączyłeś dokładnie z tym schematem co podałeś czy tylko się na nim wzorowałeś, pamiętając że Attiny ma inny układ pinów niż Atmega? Układ podczas programowania jest zasilony? Atmega jest nowa czy kiedyś była już programowana? Ogólnie polecam używać darmowego MkAVRCalculator, łatwo można wtedy zobaczyć czy błędy podczas programowania są po stronie układu czy źle skonfigurowanego środowiska, szczególnie na początku.
 15. Przewodem, który dostałeś do programatora podłączasz z jednej strony programator a z drugiej strony podłączasz swojego robota, dokładnie do tej listwy goldpinów 10 pin (2 rzędy po 5 pinów). Dokładnie ta listwa jest pokazana na zdjęciach kursu i opisana jako złącze programatora KANDA.
×
×
 • Utwórz nowe...