Skocz do zawartości

jawa

Użytkownicy
 • Zawartość

  33
 • Rejestracja

 • Ostatnio

Reputacja

0 Neutralna

O jawa

 • Ranga
  3/10

Informacje

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Lokalizacja
  Warszawa
 • Zawód
  programista

Ostatnio na profilu byli

Blok z ostatnio odwiedzającymi jest wyłączony i nie jest wyświetlany innym użytkownikom.

 1. Podłączyłem silnik pod bateryjkę 9V. Bez koła jest ok, nie ma szarpnięć. Poziom hałasu z odległości 10cm to 75dB Z kołem jest analogicznie jak z zasilaczem 6V. Po przyłożeniu ręki do obudowy są wyczuwalne szarpnięcia. Przekręcając obudowę w różnych osiach, efekt szarpnięć się nie zmienia. Poziom hałasu z odległości 10cm to 77dB Treker czy mógłbyś podłączyć do Twojego silniczka koło i zobaczyć co się stanie? Jakim silnikiem dysponujesz?
 2. Witam. Przygotowuje układ jezdny z silniczkami pololu. Wybrałem do tego silnik Pololu HPCB 210:1 obustronny wał. Zamontowałem go razem z kołem pololu 90x10. Uruchomiłem i usłyszałem niepokojące zgrzyty. Proszę posłuchać dźwięków z poniższego filmiku. https://youtu.be/Inho_l5dKTw Obejrzałem przekładnie i zobaczyłem niepokojące luzy na części wolnych obrotów. Widać je na poniższym zdjęciu. Po lewej mamy maksymalny luz, po prawej minimalny. Koło zębate w stosunku do swojej wielkości ma niepokojąca duży poziom swobody na wałku. A. Czy pechowo trafił mi się wadliwy silniczek, inne pewnie zachowują się prawidłowo? B. Czy ten model z przełożeniem 210:1 jest feralny i lepiej go unikać, np z 298:1 jest znacznie lepszy? C. Czy wszystkie przekładnie pololu są mizerne? Jeśli ktoś używał takich silniczków to bardzo proszę o opinię. Pozdrawiam Krzysiek
 3. Próbuję zrobić kosiarkę. Mam nadzieję do przyszłej wiosny zdążyć
 4. Wzmacniacz miał umożliwić sprawdzenie w jakiej odległości mogę wykryć zewnętrzny przewód przez, który przepływa znany mi sygnał. Dokładnie przez przewód miałem puszczać sinusoidę 1kHz. Zrobiłem prosty układ, gdzie do S+, S- była podłączona cewka. Cewkę miałem z bezprzewodowej ładowarki ze szczoteczki do zębów. Do wyjścia wzmacniacza Vout przez rezystor 420ohm podłączyłem słuchawkę (33ohm). Jak zobaczyłem, że mam problemy z zasilaniem (na baterii nie działa) uprościłem układ jeszcze bardziej. Odłączyłem cewkę, S- i S+ połączyłem rezystorem 43k, S- podciągnąłem do masy rezystorem 24k. Efekt miałem ten sam. Na zasilaczu działa, na baterii nie. Ale udało mi się wywołać ten sam efekt na zasilaczu. Pompa ładunków 7660 przestała działać, zaczęła się grzać, na jej wyjściu było 0.8V. Kluczem do osiągnięcia tego efektu była szybkość narastania zasilania. Jeśli zasilanie narastało za szybko, układ przestał działać. Gdy 7660 nie działał, pobierał 400mA. Podłączyłem plus baterii w szereg z rezystorem 360ohm i zaczęło działać. Efekt nawet z zasilaniem z baterią był niestety mizerny. W słuchawce było słychać piszczenie, prawdopodobnie od generatora 10kHz z 7660. Czyli ten wzmacniacz się nie nadaje. Wygląda, że do moich potrzeb dobry byłby wzmacniacz od mikrofonu dynamicznego. Czy ma ktoś namiar na takowy?
 5. Testowałem układ ze wzmaniaczem z pompą ładunków 7660. Dokładnie z https://botland.com.pl/wzmacniacze-operacyjne/10916-modul-wzmacniacza-operacyjnego-ad620.html Na wyjściu wzmacniacza słychać było buczenie, więc odłączyłem go od zasilacza i podłączyłem przez baterie 9V. Ku mojemu zdziwieniu 7660 zaczął się potwornie grzać. Odłączyłem wszystkie pozostałe układy i podłączyłem tylko wzmacniacz do zasilacza. Ożyl i buczał jak poprzednio. Zamieniłem zasilacz na baterię. Znowu zaczął się grzać 7660 i nie było ujemnego napięcia. Używałem zasilacz z podobnym napięcie do baterii 9V. Czy ktoś z kolegów miał taki problem, że generator w 7660 się nie wzbudzał jak miał "za czyste" zasilanie?
 6. Różnice między F4 a F1 dla biblioteki HAL. Podczas pisania na F4 gpio.Mode = GPIO_MODE_AF_INPUT wygeneruje błąd, nie ma takiej stałej. Jest tylko GPIO_MODE_INPUT. Jak się nie skompiluje to nie jest źle, od razu wiadomo co nie tak. Ciekawe co się stanie, gdy migracja będzie w drugą stronę. Kod z F4 będzie miał gpio.Mode = GPIO_MODE_INPUT, na F1 się skompiluje, ale czy UART będzie działał?
 7. Spróbowałbyś postawić skaner na trawie i zeskanować 0.5l butelkę.
 8. Dziękuję za odpowiedź. Zwłaszcza sposób ze skrętką wart jest piwa (szczególnie, że sam od razu o tym nie pomyślałem). Zastanawia mnie także jak został zrealizowany czujnik dotyku. Po dotknięciu obudowy przez człowieka zatrzymuje się nóż kosiarki. Nie widziałem tego w akcji, więc nie wiem czy to ściema. Czujniki dotyku, które znam, mają małą powierzchnię, reagują na zmianę pojemności. Rozwiązanie mechaniczne, nacisk przesuwa obudowę względen szkieletu, wydaje mi się na mało prawdopodobne.
 9. Przypuszczam, że to są proste algorytmy. Są dwa tryby pracy: standard i spirala. Na poniższym filmie widać jak reaguje na ograniczenie: Kilka obrazków powinno dać odpowiedź: Najprostsze mają napęd czołgowy: Miałeś rację zagrzebany przewód jest podłączony to stacji bazowej czyli podawany na nim jest sygnał elektryczny. (proponuje zacząć oglądać od 69s, przesunięcie w linku niestety nie działa). Czujniki jakie są w kosiarce to: po podniesieniu kosiarki zatrzymuje nóż kosiarki, czujnik deszczu. Wykrywa na drodze przedmioty większe od 10cm. Droższe modele mają detektor dotyku. Po zetknięciem się człowieka z obudową zatrzymuje się nóż kosiarki. __________ Komentarz dodany przez: Sabre
 10. Miałaby to być kosiarka do trawy. Rozwiązanie oparte na zagrzebanym przewodzie, który ogranicza strefę pracy widziałem w gotowych rozwiązaniach dlatego uznałem, że uda się to zrealizować. Aktywne rozwiązania, potrzebujące zasilania, byłyby trudne w utrzymaniu. Głównie ze względu na wyspowe ograniczenia (kwiatki, rabatki), które znajdują się wewnątrz trawnika.
 11. Dziękuję za odpowiedzi. Kabel nie musi być miedziany, może to być stalowa linka. Cechą jaką się ma charakteryzować to, aby łatwo się układał na ziemi. Przewód ma ograniczać obszar pracy. Robot jeździ po ziemi i ma nie wjeżdżać na obszar otoczony przewodem. Najlepiej, aby przewód był jak najbardziej diamagnetykiem albo ferromagnetykiem. Wykrywacze metalu wykrywają odstrojenie generatora od swojej częstotliwości. Tak wygląda teoria Jeśli chodzi o zakłócanie wykrywacza metalu przez metalowy szkielet to nie powinno być tak źle ponieważ położenie wykrywacza względem robota jest stałe. Wykrywacz metalu jest częścią robota. Wywołuje to stałe odchylenie częstotliwości, którą można usunąć podczas pierwszej kalibracji. Szukam gotowego modułu ponieważ budowa stabilnego wykrywacza, zwłaszcza cewki, do najprostszych nie należy.
 12. Witam, Poszukuję modułu detektora metalu, który można podłączyć do uC. Detektor miałby wykryć przewód z odległości 10-15cm. Przewód jest delikatnie zagrzebany w ziemi (1cm). Przeszperałem internet i niewiele znalazłem. http://www.robotshop.com/inex-metal-detector-board-with-jst3aa-cable.html Znalazłem jeszcze moduł z avt, wyglądający, że po małej przeróbce dałoby się go podłaczyć do uC (http://sklep.avt.pl/p/pl/48365/mikroprocesorowy+wykrywacz+metali+-+zestaw+do+samodzielnego+montazu.html ). Z opisu wynika, że do pracy wymaga częstej kalibracji, którą inicjuje człowiek, więc nie jest bezobsługowy. Czy, któryś z kolegów zetknął się z innymi modułami detektorów metalu? Pozdrawiam.
 13. Dostałem odpowiedź od jednego z dystrybutorów chipcard.pl (przypuszczam, że nie jest producentem), że zasięg jest do 20cm. Wobec tego spodziewam się, że standardowo 20cm to max to znaczy, że nie jest to pewne. Do pomysłu znakowania terenu odnoszą się sceptycznie. Opisałem, że pojazd nad pastylką może się przemieszczać i to może jest problemem. Zakładam, że prędkość pojazdu nie powinna być większa niż 5km/h.
 14. Witam, Chciałbym oznaczyć teren pastylkami zbliżeniowymi. Obecnie zbieram o nich informacje. Generalnie karty zbliżeniowe, pewnie i pastylki, działają po zbliżeniu czytnika na odległość 5-10cm. Szukam rozwiązań, które będą podawały sygnał po zbliżeniu na odległość 20cm. Czy któryś z kolegów próbował takiego rozwiązania? Interesuje mnie jaka jest szansa na powiększenie odległości odczytu przez przerobienie anteny w czytniku.
 15. Dzięki za odpowiedzi. Interesuje mnie jeszcze jak w praktyce szkodliwe są opary cyny ołowiowej. Czy przy okazjonalnym lutowaniu cyną, powiedzmy dwa razy w tygodniu po godzinie są to ilości śladowe i nie przekraczają norm? Czy dzieci w szkole mogą używać cyny ołowiowej?
×
×
 • Utwórz nowe...