Skocz do zawartości

Sabre

Moderator
 • Zawartość

  3046
 • Rejestracja

 • Ostatnio

 • Wygrane dni

  137

Sabre wygrał w ostatnim dniu 9 listopada 2019

Sabre ma najbardziej lubianą zawartość!

Reputacja

653 Mistrz

O Sabre

 • Ranga
  8/10

Informacje

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Lokalizacja
  Warszawa

Ostatnio na profilu byli

Blok z ostatnio odwiedzającymi jest wyłączony i nie jest wyświetlany innym użytkownikom.

 1. Nie każdy tego typu termometr jest przystosowany do mierzenia innych obiektów. Taki termometr musi mieć tryb mierzenia temperatury przedmiotów. Do tego termometr na podczerwień ma wskazania mocno zależne od koloru przedmiotu i nieprawidłowo mierzy błyszczące metale, więc na 100% nie zmierzy prawidłowo temperatury profilu aluminiowego, a na pewno będzie miał problem z pomiarem temperatury samej diody. Nie chodzi o to, że nic nie pokaże, chodzi o to, że nie pokaże prawidłowej temperatury. Niezupełnie, 3,6V to może być napięcie przewodzenia a nie napięcie przy przepływie prądu 700mA. Musiałbyś zmierzyć napięcie na jednej diodzie podczas zasilania ich wszystkich z tego zasilacza. Ale skoro działa, to nie ma to już teraz takiego znaczenia. Żywotność spada na łeb na szyję gdy są nieprawidłowo chłodzone.
 2. @alien003 to masz tam różne diody? Czy tak jak to robią chińscy producenci, którzy piszą że same diody czyli goły krzem pochodzi od producenta Epistar, a oni czyli ten Bridgelux pakują to w samą obudowę diody. Ja już jestem przedrażliwiony jeśli chodzi o zasilacze led i dla mnie taki producent jak MeanWell, który robi dobre zasilacze, partaczy sprawę w tańszych zasilaczach, które mają napięcie tętnień na poziomie 0,2V a nawet więcej. Jak masz podłączone 6 diod szeregowo to będą one delikatnie przygasać w takt tych tętnień zasilania bo wszystko działa na granicy napięcia przewodzenia. Fakt, że nie zauważysz raczej tego bo rzadko kto to zauważa ale tak będzie. Nie masz się czym przejmować, choć ja osobiście kupuję już tylko zasilacze, które mają flicker free czyli bez tak dużych tętnień na wyjściu lub z całkowitym ich brakiem.
 3. Wygląda to albo na awarię samego układu sterującego (ten 8-mio nóżkowy scalak) albo na brak podciągania bazy/bramki tego tranzystora który steruje białym kolorem do minusa zasilania. Nie wiem który kabel odpowiada za białe diody ale do sprawdzenia jest napięcie na R7/R8/R9/R10 te rezystory podciągają te tranzystory sterujące do masy. Jeśli nie ma na którymś minusa zasilania bez sygnału ze scalaka sterującego to wtedy tranzystor jest cały czas otwarty i białe diody świecą. Ale mówię uszkodzeniu mógł ulec sam scalak sterujący. Jeśli masz jakiś multimetr możesz pomierzyć napięcia na nóżkach tranzystorów gdy wszystkie kolory są wyłączone a świeci ten biały. I napisz co to jest w miejscu które oznaczyłem na zdjęciu na czerwono? Na żółto zaznaczyłem miejsce do pomiaru względem masy.
 4. @alien003 według rysunku jest poprawnie, ale nie znając dokładnego modelu diody i jej parametrów nie mogę na 100% powiedzieć czy to zadziała dla 6 diod niebieskich. Może się okazać, że przy 700mA spadek napięcia na 6 diodach przekroczy 24V (spadek napięcia na diodach rośnie wraz ze wzrostem prądu) szczególnie jeśli to są jakieś typowo chińskie diody. Do tego przy 700mA te diody będą się mocno grzały więc powinny być przylutowane do podłoży z aluminium (tzw. star'y), a one przez jakąś pastę termoprzewodzącą powinny być przykręcone do radiatora. Teoretycznie powinno działać, w praktyce 5 diod w szeregu może się okazać optymalnym rozwiązaniem. Musisz przetestować połączenie dla 6 diod i ewentualnie zmierzyć prąd jaki płynie, na wypadek gdyby się okazało, że zasilacz nie daje rady napięciowo zasilić 6 diod.
 5. @Gregor1984 witam na forum! Czekamy zatem na rozwój Twoich umiejętności i może publikację na forum jakichś konstrukcji?
 6. Co do reszty się nie wypowiadam, co do tego akumulatorka a i owszem. Według mnie to jeden z najgorszych akumulatorków, albo ma na wyrost C-rating albo są po prostu kiepskie. Szybko puchną przy poborach prądu mieszczących się poniżej 20C.
 7. Nigdy nie było czegoś takiego jak najlepsze komponenty. Wszystko zależy tylko i wyłącznie od Twojej wyobraźni i zasobności portfela. Można złożyć bardzo dobrego lfra z części kosztujących powiedzmy kilkaset złotych, a można i takiego za kilkadziesiąt tysięcy. Liczy się najbardziej doświadczenie, nowe pomysły i bardzo dobra umiejętność programowania. Jak nigdy nie byłeś na zawodach lfrów to nie licz na to, że nawet z lfrem za kilkadziesiąt tysięcy uda Ci się wygrać zawody. Jest tak dużo czynników, które wpływają na to czy dana konstrukcja jest dobra czy nie i wcale zasobność czyjegoś portfela nie jest wcale najważniejszym czynnikiem. Piszę to jako weteran wielu zawodów i konstrukcji lfrów, co prawda z początków wyścigów lfrów, ale tak naprawdę to co napisałem nie zmieniło się w ogóle. Dalej jest mały wyścig zbrojeń, ale bardziej się liczy sprytne programowanie i ogólna wiedza i doświadczenie z zawodów niż to czy masz silniczki pololu za 60zł czy silniki za kilka tysięcy.
 8. Możliwe, że dioda jest uszkodzona, ale na wszelki wypadek zapytam czy wetknąłeś przewody miernika w odpowiednie miejsca COM i VΩmA ?
 9. To działa w prosty sposób, miernik zamyka obwód, zaczyna płynąć bardzo mały prąd pomiędzy plusem zasilania za rezystorem i tu zaczynasz mierzyć dodatnie napięcie na katodzie diody a ujemne napięcie na jej anodzie, reszta obwodu zamyka się przez leda. Po prostu miernik którym mierzysz jest rezystorem o rezystancji pewnie kilkuset kΩ może nawet MΩ w co wątpię i jednocześnie sam na sobie mierzy napięcie.
 10. Pokaż na schemacie miejsce, w które wpinasz miernik. Miernik na pomiarze napięcia ma bardzo wysoką rezystancję i mierzy napięcie praktycznie nie obciążając mierzonego źródła napięcia.
 11. @Gieneq dalej można to wrzucić na bloga :). @Chumanista to się sprawdzi dla kogoś kto lutuje kilka identycznych płytek i chce mieć porządek i bardzo łatwy dostęp do wszystkich elementów smd. Gdyby nie to, że nie robię jakichś małych serii płytek i nie mam drukarki 3D zrobiłbym sobie takie coś bo raz, że mi się podoba a dwa jest to bardzo użyteczne. Wiem jak mi jest ciężko jak coś lutuję i szukam jakiegoś elementu smd po pudełkach, a nawet jak sobie "wyłuskam" od razu tyle sztuk ile potrzebuję to potem je ciężko ogarnąć.
 12. Dlatego, że na tym polega funkcja niwelująca drgania. Polega na ponownym sprawdzeniu stanu pina po jakimś czasie. A nie jestem przekonany, że w Arduino w tym czasie jest możliwość robienia czegokolwiek innego.
 13. Tylko po co, na tym traci się tylko czas. Problem rozwiązuje się sam gdy użyje się 2 rezystorów i kondensatora.
×
×
 • Utwórz nowe...