Skocz do zawartości

Sabre

Moderator
 • Zawartość

  2931
 • Rejestracja

 • Ostatnio

 • Wygrane dni

  130

Sabre wygrał w ostatnim dniu 24 grudnia 2018

Sabre ma najbardziej lubianą zawartość!

Reputacja

549 Mistrz

Informacje

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Lokalizacja
  Warszawa

Ostatnio na profilu byli

Blok z ostatnio odwiedzającymi jest wyłączony i nie jest wyświetlany innym użytkownikom.

 1. Sabre

  Zasilanie do taśmy LED

  Tak jak napisałem, musi być wtyczka z mostkiem prostowniczym. Poszukaj informacji w sieci. To jest niebezpieczne, bo mówimy o napięciu maksymalnym około 320V więc kombinowanie samemu może się źle skończyć. Segmenty taśmy powinny być całe, a ten który już jest przycięty raczej nie przeżyje napięcia z sieci. Jeżeli nie wiesz co robisz, to raczej nie bierz się sam za to bo to niebezpieczne!
 2. Sabre

  Zasilanie do taśmy LED

  Te diody mają prawdopodobnie po więcej niż 3 struktury świecące wewnątrz obudowy. Spodziewałbym się co najmniej 3 przy takim zasilaniu.
 3. Sabre

  Zasilanie do taśmy LED

  Również wydaje mi się, że to jest taśma na 230V, ale nie dam za to głowy przy takiej jakości zdjęć. Tego typu zasilanie tasiemek jest właśnie przy zasilaniu z 230V, tzn. te miedziane druty po bokach taśmy. Do zasilania trzeba mieć specjalny kabel z wtyczką, który ma wbudowany mostek prostowniczy. Ten kabel zakończony jest specjalnym gniazdem z dwoma otworkami w głębi tworzywa, a Twoja taśma powinna mieć zakończenie z dwoma wystającymi bolcami.
 4. Da się zamienić, trzeba tylko popoprawiać definicje pinów z Bascoma na Bascoma AVR skompilować i powinno działać. Generalnie składnia jest taka sama ale w Bascomie AVR piny definiuje się albo przez PortB.1 albo PinB.1, nie pamiętam które z tych słów bo to jest pokręcone. Instalujesz demo Bascoma AVR, przeklajasz kod, poprawiasz definicje zgodnie z heplem, kompilujesz i programujesz. Musisz zaopatrzyć się w jakiś programator USB, którym zaprogramujesz spod Bascoma. Ewentulanie wiem, że jakoś się da przez Arduino zaprogramować jakiegoś AVRa, ale to już nie moja bajka.
 5. Zróbmy to z głową bo nigdy się nie dogadamy. Napisz, na którym pinie portu B jest silnik, na których pinach są ledy, co jest na pozostałych pinach, albo nawet daj schemat tego czegoś. Domyślam się, że skoro coś się zmienia po około 30 sekundach tzn. masz albo źle ustawione fusebity do zegara, albo włączony jest dzielnik zegara, albo masz inny rezonator niż zdefiniowałeś w kodzie.
 6. Jeżeli dobrze zrozumiałem to pod PB.0 masz silnik a ledy są pod PB.3 i PB.4 jeśli tak to masz źle napisany program. Powinno to wyglądać tak, że najpierw włączasz silnik np. przed pętlą a potem w pętli migasz sobie diodami na PB.3 i PB.4. Wyglądałoby to mniej więcej tak: Set Pinb.0 for zmienna = 1 to 10 set Pinb.3 set Pinb.4 waitms 10 reset Pinb.3 reset Pinb.4 waitms 10 next Reset Pinb.0 waitms 100 Musisz zdefiniować zmienna jako Byte na początku po konfiguracji portów. Program zadziała w ten sposób, że silnik będzie uruchomiony na czas wykonywania pętli a potem będzie przerwa 100ms. W międzyczasie diody będą migały razem co 10ms po 10ms i będzie 10 takich błysków. Myślę, że powinieneś sobie poradzić już z resztą programu. PS. Mogłem pokręcić definicje set i reset bo nie pamiętam tak z głowy czy pisze się Pinb.0 czy Portb.0, bo to nie to samo, ale w helpie to jest wyjaśnione przy poleceniach set i reset. A jeśli chciałbyś dodać jakiś przycisk na najlepiej byłoby go podłączyć pod PB1 na jego przerwanie zewnętrzne, wtedy program przerywałby działanie i robił to co ma w przerwaniu.
 7. Wszystko się da , ale masz kilka rzeczy w kodzie do poprawy. Po pierwsze definiujesz cały port B jako wyjście, przez co nie możesz użyć jednego pinu z tego portu jako wejście. Zdefiniuj pojedyncze piny jako wyjścia i wejścia. Zamień też te ciągi włączania tych świateł na pętle bo to się powtarza. Czy dobrze widzę, że to jakiś stroboskop na 2 światełka? Możesz zdefiniować przerwania PCINT na każdym pinie tego mikrokontrolera, choć prawdę mówiąc nie pamiętam jak się to robi w Bascomie a nie siedzę teraz na PCie gdzie mam Bascoma zainstalowanego. Wtedy gdy zdefiniujesz przerwanie to ono przerwie wykonywanie kodu bieżącego i przejdzie do obsługi przerwania. A w nim możesz zrobić co chcesz i będzie to miało wyższy priorytet niż kod poza przerwaniem.
 8. Dalej chyba nie rozumiesz, napięcie przewodzenia to tylko informacja o tym "od kiedy" dioda zacznie świecić. Ważniejszy jest prąd nominalny, którego nie powinno się przekraczać przy normalnym użytkowaniu diody. Ludzkie oko nie zdoła odróżnić dużej różnicy w jasności diody przy dość sporej różnicy w prądzie zasilania. Do tego jasność nie rośnie proporcjonalnie do płynącego przez nią prądu, powyżej pewnej jego wartości. Dlatego diody, które świecą jasno już przy 1-2mA nie będą świeciły dużo jaśniej przy 5 czy 10mA. Technologia poszła dużo do przodu przez ostatnie 20 lat i nie ma sensu nawet zasilać zwykłej diody prądem większym niż 5mA. A przez to, że otacza nas sporo różnych tanich diod z Chin, to może się okazać, że zasilanie diody 10mA skończy jej żywot szybciej niż można by się tego spodziewać. Dlatego tak jak pisałem, ważniejszy jest płynący przez diodę prąd, niż spadek napięcia na niej.
 9. Źle do tego podchodzisz, spadek napięcia na diodzie jest podawany przy przepływie nominalnego prądu. Jeśli producent podaje, że nominalny prąd dla diody to powiedzmy 350mA to dioda przy przepływie tego prądu ma nominalny spadek napięcia przyjmijmy 3,6V. I to podaje producent, rzadko, ale podaje. Nie oznacza to jednak, że dioda nie zacznie świecić i przewodzić przy prądzie 1mA i spadku na niej 3V. Szczególnie jeśli to jest dioda mocy. Dodatkowo jeśli taką diodę będziesz chciał zasilić impulsowo prądem 1A to okaże się, że przy takim prądzie spadek napięcia będzie 4,2V. Przy tym napięciu chodzi o to, żeby wiedzieć, że białej diody ani niebieskiej ani innych "wysokoenergetycznych" kolorów nie zaświecisz z jednego paluszka 1,5V bez dodatkowego układu podnoszącego napięcie.
 10. Diody UV mają napięcie przewodzenia jak diody niebieskie i białe.
 11. Możesz powtarzające się fragmenty tekstu, bądź sekwencje sterowania ledami zapisać jako stałą cześć programu (nie wiem jak to się nazywa w Arduino), a potem używać tego wielokrotnie. Wtedy zużywasz pamięć raz tylko. Ja pisząc w Bascomie używam podprogramów, czyli jak dana część kodu jest używana wielokrotnie, to wtedy ją wywołuję gdy jej potrzeba.
 12. Masz spalony bezpiecznik w mierniku.
 13. Sabre

  Fotorezystor (rozblyski światła)

  Bez przesady, zasilacz zasilaczem, ale każda płytka powinna mieć swój jakiś stabilizator i kondensatory przy nim. Poza tym autor nie napisał co to za projekt i czym jest zasilany, bo może ma zasilanie bateryjne.
 14. Sabre

  Fotorezystor (rozblyski światła)

  Bez przesady, 100nF wystarczy. Wiadomo, że cudów nie zrobi, ale nie wiem czym musiałoby to być zasilone, żeby 100nF nie dało rady. Niech sprawdzi i da znać .
 15. Sabre

  Fotorezystor (rozblyski światła)

  Możesz też dodać równolegle do dolnego rezystora, tego na którym mierzysz napięcie, kondensator 10-100nF. On na pewno wyeliminuje szpilki a uprości program bo załatwi uśrednianie napięcia.
×