Skocz do zawartości

Sabre

Moderator
 • Zawartość

  2942
 • Rejestracja

 • Ostatnio

 • Wygrane dni

  130

Sabre wygrał w ostatnim dniu 24 grudnia 2018

Sabre ma najbardziej lubianą zawartość!

Reputacja

556 Mistrz

O Sabre

 • Ranga
  8/10

Informacje

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Lokalizacja
  Warszawa

Ostatnio na profilu byli

Blok z ostatnio odwiedzającymi jest wyłączony i nie jest wyświetlany innym użytkownikom.

 1. Sabre

  Cukiereczek

  Jeden z finałowych przejazdów Cukiereczka na Robomaticonie. Przepraszam za jakość, ale przy takim oświetleniu w sali (zasłonięte zasłony) to mój smartfon zbyt ładnie na nagra.
 2. Sabre

  Cukiereczek

  Osobiście nie rozumiem sensu tego pytania. KTIRy mają to do siebie, że ułożone katalogowe 2mm od powierzchni toru (do powierzchni czujnika), widzą trochę szerzej niż ich pole powierzchni. I te trochę to wcale nie jest takie trochę, stożek podczerwieni ma 4mm drogi w tą i z powrotem. Po co więc ustawiać KTIRy tak, aby dotykały się obudowami? Mateusz, jeszcze raz gratuluję Ci wygranej i dziękuję za opisanie Cukiereczka.
 3. Byłem na zawodach jako widz, obszedłem całą aulę na około dwa razy i zachodząc w głowę, czy jestem ślepy czy czegoś jednak nie wiem, poszukałem kogoś z organizatorów, aby zapytać gdzie są linefollowery. Dowiedziałem się wkrótce, że są na drugim piętrze w sali 206. Nigdzie nie widziałem żadnej informacji, że tam są te zawody organizowane (może gdzieś taka informacja była, ale nie rzucała się w oczy). Spędziłem w tej sali większość czasu do końca zawodów. Widać było pewien brak doświadczenia u organizatorów, ale podejrzewam, że większa ich część robiła to pierwszy raz . Były problemy z odklejającą się taśmą na torze, ale każda zgłoszona uwaga co do toru praktycznie od razu skutkowała jego naprawą. Osobiście pamiętam czasy, gdy to zawodnicy biegali ze ściereczkami i przed przejazdami czyścili sami tor. Przez umiejscowienie toru w innej sali na 2 piętrze a nie na parterze, to miejsce odwiedzało mało widzów. Można było praktycznie cały czas stać przy barierce i oglądać przejazdy. I tutaj dziękuję wszystkim, którzy ze mną rozmawiali, za cierpliwość , wróciłem do domu z bólem gardła . Gratuluję Mateuszowi zajęcia pierwszego i drugiego miejsca w linefollowerach, a Kornelii zwycięstwa w minisumo. Mam nadzieję, że następnym razem spotkamy się po tej samej stronie barierek, trochę mnie zmobilizowaliście do ukończenia dawno odkładanych nowych linefollowerów .
 4. Ktoś się wybiera ? Ja najprawdopodobniej będę , w roli widza tylko, a może i aż. Dawno nie brałem czynnie udziału w zawodach.
 5. Sabre

  Przesył danych z prędkością 1Mb/s

  @grg0 , no tak masz rację, nie wiem jak mogłem to przegapić, że sterowanie diodą dodaje kolejną negację. Gdy tworzyłem schemat tego odbiornika, traktowałem 6N137 jako element, który neguje to co jest na wejściu. A przy sterowaniu zgodnym z dokumentacją, on nie neguje wejścia, bo 0 na diodzie da 0 na wyjściu. Eh, człowiek czasami zbyt szybko wszystko układa z tylko prostą analizą. Tak więc to co pisałem 2 posty wyżej jest błędne:
 6. Sabre

  Przesył danych z prędkością 1Mb/s

  Ale schemat się nie zmienił jeśli chodzi o logikę. Zmieniłem tylko sposób w jaki steruję diodą, czy za pomocą logicznej 1 czy 0. Ilość negacji w obwodzie jest taka sama. Nie wrzucałem schematu ze względu na brak elementów w bibliotece eagla (a nie czułem potrzeby ich tworzenia ze względu na jednostkowość użycia), mam na schemacie inne elementy wrzucone, które mają identyczne obudowy. W dokumentacji 6n137 każą zasilać anodę diody do Vcc a sterować od strony katody. I tak zrobiłem i mi to nie działało. Teraz steruję diodą od strony jej anody, a katoda jest podłączona do GND. Ilość negacji się przez to nie zmienia, bo czy starujesz 0 czy 1, obwód musi zanegować 2 razy ten sygnał bo raz neguje 6N137. Według mnie, któryś z elementów miał zbyt niską wydajność prądową i nie przechodziła jakaś 1 albo 0. Choć elementy dobierałem tak, aby tą wydajność miały jako source i jako sink, czyli i w 0 ,i w 1.
 7. Sabre

  Przesył danych z prędkością 1Mb/s

  Poniekąd wszystko jest jasne i wszystko już działa poprawnie. Nie do końca rozumiem dlaczego, ale działa. Tak jak mi doradzał @grg0 sprawdziłem czy wszystko działa na krótko. Okazało się, że z pominięciem kabla dalej jest tak samo, czyli brak właściwych kolorów na diodach WS2812B a zamiast animacji kolorów jest w przeważającej części kolor biały. Dało mi to poniekąd do myślenia, ten kolor biały, że może sygnał nie tyle nie przechodzi po kablu nieprawidłowo, co gdzieś jest brak negacji i sterowanie nie jest takie jak być powinno. Do tej pory było tak: dioda transoptora była zasilana z plusa a jej minus był zwierany sygnałem z bufora SN74LVC1G126 do masy, potem był 6N137 a na jego wyjściu bramka NAND ze spiętymi obydwoma wejściami i podciągniętymi przez rezystor 350 Om do Vcc, wyjście tej bramki szło na wejście diod WS2812B. Teraz jest tak: dioda transoptora jest zasilana sygnałem z bufora SN74LVC1G126 a jej katoda jest podłączona do masy. Reszta jest bez zmian, a mimo to działa. Odwróciłem sterowanie na wejściu i zaczęło działać. Analizując połączenia doszedłem do wniosku, że oryginalne połączenie musiało nie dawać w którymś momencie odpowiedniego potencjału i nie przechodził sygnał poprawnie, pomimo, że z wejścia na wyjście sygnał jest dwukrotnie negowany niezależnie od połączenia 1 czy 2. W pierwszym połączeniu 0 z mikrokontrolera za buforem było dalej 0, po przejściu przez 6N137 dawała 1 i po zanegowaniu przez NAND wychodziła znowu 0. W nowym połączeniu jest tak, że 1 z mikrokontrolera za buforem daje 1, po przejściu przez 6N137 daje 0 i po zanegowaniu przez NAND wychodzi znowu 1. Logika poprawna w obu przypadkach a mimo to pierwsze połączenie nie działało, dopiero zamiana sposobu sterowania diody 6N137 zadziałała. Dziękuję wszystkim za pomoc, już dzisiaj nie mam głowy do analizowania tego czy któryś z elementów miał za małą wydajność prądową do odpowiedniego sterowania 0/1. Teraz pora na kolejne wyzwanie, napisanie aplikacji na Androida, która przez BT sterowałaby ledami. Znacie jakieś proste środowisko do stworzenia takiej apki?
 8. Sabre

  Przesył danych z prędkością 1Mb/s

  Ok, ale w takim razie czy pominąć zupełnie transoptor i użyć 2 driverów RS485? Kabel leży razem z kablem od 230V, dlatego chciałem optoizolację.
 9. Sabre

  Przesył danych z prędkością 1Mb/s

  Dzisiaj trochę nie mam czasu żeby wybebeszyć płytki i spiąć je na krótko, jutro mnie nie ma. Mam nadzieję, że w weekend wrócę do tematu. Co do RS485 to niekoniecznie on obsłuży taką prędkość transmisji, ale mogę się mylić. W ostateczności zmienię koncepcję i zamiast sterować ledami bezpośrednio, będę po kablu przekazywał tylko informację co ma się wyświetlać, a na miejscu kolejny mikrokontroler zinterpretuje tą informację i zamieni ją na sterowanie dla WS2812B. Wtedy pewnie wystarczy dużo niższa częstotliwość i sygnał przejdzie bez problemu przez moje ustrojstwo ;). Wczoraj sobie przypomniałem dlaczego pod tynk poszedł ten kabel. Był tani, to po pierwsze, po drugie na początku to miało być sterowanie zwykłą tasiemką RGB. Kabel poszedł w ścianę, potem weszły diody inteligentne i koncepcja mi się zmieniła na właśnie WS2812B :).
 10. Sabre

  Przesył danych z prędkością 1Mb/s

  Szczerze, to nie sprawdziłem tego, z kilku powodów. Sprawdzę jutro, jeśli znajdę chwilę. Układ był podzielony, tzn. część jest lokalnie i działa wraz z układami wyjściowymi, a część ledów jest właśnie na kablach przez transoptory. Nie testowałem tego obok siebie bo na papierze wyglądało, że zadziała. Rezystor jest podzielony na pół, 180 Om na wyjściu przy nadajniku i 180 Om na wejściu przed transoptorem, pomiędzy rezystorami kabel.
 11. Sabre

  Przesył danych z prędkością 1Mb/s

  Ten kabel nie ma skręconych par, to 4 równoległe przewody ułożone na płasko. Ja połączyłem po dwa równolegle, może niepotrzebnie bo wzrosła pojemność. Zmierzyłem jedynie pojemność dla prądu stałego i wyszło mi 160pF dla około 2m kabla. Może trochę dopiszę więcej informacji, po tym kablu przesyłam sygnał do diod WS2812B, tam są zbocza co 0,4us i 0,8us, zgodnie z ich protokołem. Zrobiłem jeszcze jedną rzecz w odbiorniku, bo przeciwrównolegle była dioda 1N4148 plus jakaś zenerka na 5,8V, usunąłem je obydwie, ale już dzisiaj nie zrobię testu ponieważ musiałbym przeprogramować mikrokontroler w nadajniku.
 12. Wkopałem się niemiłosiernie wiele lat temu i właśnie zdałem sobie z tego sprawę. Potrzebuję przesłać dane z prędkością 1Mb/s po kablu telefonicznym w bardzo zakłóconym środowisku na odległość około 2-2,5m. Miałem do tematu już dwa podejścia. Za każdym razem próbowałem przesłać dane metodą prądową, sterowałem transoptorem 6N137 (w odbiorniku) za pomocą szybkiej bramki SN74LVC1G126 (w nadajniku) sterowanej przez mikrokontroler Atmega328p. Na wyjściu 6N137 jest bramka NAND (NC7S00M5X) potrzebna, aby odwrócić zanegowany przez transoptor sygnał. W teorii wszystko miało działać, ale wyszedł mój brak wiedzy na temat kabli telefonicznych i prędkości przesyłu danych po czymś takim. Okazało się, że mój kabel jest żelazny i tylko pokryty miedzią. Pewnie nie tylko to jest przyczyną nieprawidłowych danych na wyjściu. Czy da się to jeszcze jakoś uratować? Czy po takim kablu telefonicznym da się przesłać dane z prędkością 1Mb/s sterując prądem? Zaczynam się zastanawiać czy wybór 6N137 był dobrym rozwiązaniem. Jego wyjście wymaga podciągania do Vcc, użyłem rezystora 350 Om, i czy to nie spowoduje, że właśnie dane będą nieprawidłowe przez ten rezystor? Mogę wymienić wszystko poza kablem, niestety kabel musi być ten i nie mogę go zmienić. Niestety nie posiadam oscyloskopu z prawdziwego zdarzenia, aby podejrzeć co się tam dzieje i gdzie jest problem.
 13. Sabre

  Zasilanie do taśmy LED

  Tak jak napisałem, musi być wtyczka z mostkiem prostowniczym. Poszukaj informacji w sieci. To jest niebezpieczne, bo mówimy o napięciu maksymalnym około 320V więc kombinowanie samemu może się źle skończyć. Segmenty taśmy powinny być całe, a ten który już jest przycięty raczej nie przeżyje napięcia z sieci. Jeżeli nie wiesz co robisz, to raczej nie bierz się sam za to bo to niebezpieczne!
 14. Sabre

  Zasilanie do taśmy LED

  Te diody mają prawdopodobnie po więcej niż 3 struktury świecące wewnątrz obudowy. Spodziewałbym się co najmniej 3 przy takim zasilaniu.
×