Skocz do zawartości

Sabre

Moderator
 • Zawartość

  2971
 • Rejestracja

 • Ostatnio

 • Wygrane dni

  131

Wszystko napisane przez Sabre

 1. Masz 51 stopni w pokoju? Grot nagrzewał się nie od temperatury pokojowej a od 51 stopni . Osobiście używam ostatnio TS100, ale cena grotów trochę dyskwalifikuje ją na dłuższą metę. No i jakoś przez to, że jest taka surowa obudowa bez żadnej gumy to źle leży mi w dłoni, używam jej jak szybko muszę coś przylutować. I osobiście nie mogę się przyzwyczaić do grota, który przez to, że ciągle jest gorący to się utlenia i nie przywiera do niego "cyna", jak dla mnie to strasznie ciężko się przez to lutuje elementy smd jeśli nie używa się pasty a zwykłego drutu. W przypadku pasty nie ma to aż takiego znaczenia.
 2. Tak, to normalne. Większość mierników ma za niskie napięcie na teście diod, aby mierzyć spadek napięcia na LEDach. Miernik musi mieć tą funkcję wyszczególnioną
 3. Nie wiem czy nie szybciej byłoby samemu spróbować to poprawić. Wiem, że traci się wtedy jakąkolwiek gwarancję, ale można odgiąć blaszki tej metalowej ramki i po rozłożeniu wyświetlacza wyczyścić izopropanolem przewodzącą gumkę i płytkę do której dotyka. To teoretycznie powinno naprawić błąd. Jest też niewielka szansa, że uszkodzeniu uległa jakaś ścieżka odpowiadająca za akurat tą linię, ale możliwe jest też to, że dostał się tam jakiś paproch albo po prostu przewodząca gumka nie przylega dobrze do płytki i nie przewodzi tego jednego sygnału.
 4. Temat zamykam, osoby zainteresowane mogą kontaktować się bezpośrednio z autorem tematu przez prywatne wiadomości.
 5. Szczerze to mi to wygląda na wadę wyświetlacza. Nie wyświetla się poprawnie górna linia w dolnym rzędzie liter.
 6. Jeśli tranzystor pracuje w stanie nasycenia to zwiększanie prądu bazy nie zwiększy prądu kolektora. To o czym piszesz czyli wzmocnienie prądu bazy następuje tylko w stanie aktywnym dla prądów bazy dużo, dużo niższych. Wtedy właśnie prąd bazy wzmacnia prąd kolektora zgodne ze współczynnikiem wzmocnienia danego tranzystora. O jakim prądzie mówimy? Pewnie µA, nie wiem, to zależy od konkretnego tranzystora i napięcia baza emiter (jedno wynika z drugiego).
 7. Zmierz napięcie na diodzie, na rezystorze i zmierz w tym samym czasie napięcie na baterii. Może to Ci trochę rozjaśni . Suma napięć na diodzie i rezystorze podczas przepływu tego prądu powinna być równa napięciu na baterii pod obciążeniem.
 8. Tak, napięcie przewodzenia odkłada się na diodzie. Tylko pamiętaj, że to jest napięcie przy przepływie takiego prądu jaki zmierzyłeś. Dla innego prądu, to napięcie będzie się nieznacznie różnić. Nieznacznie tzn. na poziomie mV oczywiście w dopuszczalnym zakresie prądu dla takiej diody.
 9. Różnica wynika ze źle przyjętego do obliczeń napięcia przewodzenia. Diody zielone występują w 2 technologiach, starej i nowej. Stare diody świecą kolorem w okolicach 550nm to jest kolor w stronę koloru żółtego i mają niższe napięcie przewodzenia, w okolicach 1,8-2V. Nowe diody świecą kolorem w okolicach 500nm, w stronę koloru niebieskiego i mają napięcie przewodzenia powyżej 3V.
 10. To jest zakres w jakim to napięcie przewodzenia może występować. W zależności od użytych materiałów w diodzie to napięcie przewodzenia ma inną wartość. Jak ktoś jest dociekliwy a ma dostęp do zasilacza ze źródłem prądowym, albo potrafi zrobić samemu źródło prądowe na chociażby LM317 i jednym rezystorze, to może ustawić takie źródło na powiedzmy 10mA, podłączyć w szeregu z tym źródłem diodę o nieznanym napięciu przewodzenia i podłączyć pod jakieś napięcie rzędu 6-9V. Przez diodę popłynie prąd 10mA i można wtedy zmierzyć na niej napięcie jej pracy, będzie ono troszeczkę wyższe od napięcia przewodzenia, które to informuje nas jak dobrać rezystor do diody przy znanym napięciu zasilania.
 11. @Plemic Nie jest możliwe, aby czerwona dioda miała spadek 0,5V. Musiałeś zmierzyć prąd płynący tylko przez rezystor a nie przez rezystor i diodę. Ale to się da zweryfikować. Podłącz jeszcze raz diodę w szeregu z tym rezystorem do tej baterii i zmierz wtedy napięcie na diodzie i na rezystorze, i podaj wyniki pomiaru.
 12. @gdn Jedno wynika z drugiego. Baterie 9V mają dużą rezystancję wewnętrzną, bezpiecznie można z nich pobrać prądy rzędu 100mA maksymalnie. Jak chcesz pobrać większy prąd to napięcie baterii spada drastycznie.
 13. @gdn ale bateria 9V ma bardzo małą wydajność prądową. Spróbuj pobrać z niej 1A, a potem zrób to samo z baterią AA.
 14. Takich silników nie opłaca się stosować do wielowirnikowca, na litość boską, niech wszyscy znający się na temacie i ci, którzy się nie znają przestaną używać słowa dron mówiąc czy pisząc o wielowinikowcu. Te silniki mają śmigło osadzane na specjalnym uchwycie a nie bezpośrednio na silniku. Oddala to śmigło od silnika co zwiększa potencjalne wibracje i zwiększa szansę uszkodzenia silnika przy lądowaniu na kreta . Ten silnik jest stosowany do modeli samolotów płatowych, czyli ze skrzydłami. Jeśli już się uprzesz to oczywiście możesz go użyć, ale ten silnik wymusza użycie śmigła 8045, to śmigło jest dość duże. Wymusza to ramę o dużej szerokości ramion. Co do reszty, ciąg maksymalny dla śmigła 8x4 to maksimum 832g. Przy czterech silnikach ciąg maksymalny to 3,3kg. Przyjęło się, że wielowirnikowiec powinien wznieść się w powietrze przy ciągu z przedziału 1/3 do 2/3 maksymalnego. To jest taka optymalna wielkość, oczywiście im mniejszy ciąg potrzebny do wzniesienia tym lepiej. Tak więc Twój kopter razem z akumulatorem nie powinien ważyć więcej niż 1-2kg. Im mniej tym lepiej. To tyle na ten temat.
 15. @ethanak to jest właśnie joystick podobny do tych z jakichś nowych padów od chyba xboxa albo PS, nie wiem dokładnie. On ma zupełnie inny sposób mechanicznego sprzężenia z potencjometrami. Tam są ścieżki rezystancyjne naniesione na laminat, który widać od spodu. A nie tak jak w tych chińskich modułach mechaniczne sprzężenie z potencjometrem kiepskiej jakości. Kupiłem na ebayu joysticki z potencjometrami alpsa, ponoć oryginalne, ale jeszcze ich nie testowałem czy się czymś różnią od tych chińskich. Wyglądają identycznie, więc można je podmienić jeśli okaże się, że potencjometry są rzeczywiście lepsze i ruch gałki jest odwzorowany w rezystancji w większym zakresie ruchu.
 16. @piotrva za dużo zabawy, nie mam drukarki 3D. I niestety to nie byłoby to samo, te są pokryte gumą na wierzchu. Myślałem w którymś momencie o przerobieniu ich na magnetyczne, tak jak w bardzo dobrych komercyjnych aparaturach RC (są magnetometry, które liniowo mierzą pole magnetyczne z wyjściem analogowym w obudowie zbliżonej do TO92), ale prawdę mówiąc te zdają egzamin jak na razie. Planuję zrobić drugą aparaturę bo chcę trochę inną niż tą, którą już zrobiłem, do małych samolotów RC. Mają powstać wkrótce, ale zobaczymy co z tego wyjdzie.
 17. @piotrva nie opłaca się, to po pierwsze (dobre są drogie), a po drugie są znacznie większe, co przekreśla ich użycie do małej aparatury zabawkowej. Myślałem nawet o wymianie potencjometrów w tych joystickach, ale to również jest mało praktyczne ze względu na ich specyficzność. Pewnie nie znalazłbym w takich samych obudowach ale o lepszej jakości, czy raczej większym zakresie rezystancji w stosunku do wychylenia gałki.
 18. @ak95 u mnie odwrotnie, od środka jest ok, a od połowy wychylenia już nie ma zmiany wartości. Widać to na filmie, który dodałem. Szukałem w miarę tanich joysticków tego typu o lepszej jakości, ale nic takiego nie znalazłem. Są joysticki, które są do padów xboxa chyba albo PS, i one są mniejsze i ponoć lepsze, ale mi by już nie pasowały bo są dużo niższe bo są bez płytek dodatkowych jak te tutaj.
 19. Za koszt tych modułów niczego lepszego nie da się kupić. Ja zrobiłem coś podobnego dwa lata temu. Moje radio ma dodatkowo przetwornicę zasilającą radio 5V z akumulatorka li-ion 18650 i płytkę zabezpieczającą ogniwo przed rozładowaniem i jednocześnie układem ładowania. Do tego dodałem jeszcze wyświetlacz graficzny od Nokii 3110? Radio to steruje samochodzikiem kupionym na aliexpress.
 20. To jest zwykły laminat szklano-epoksydowy, ale nie pokryty miedzią. Można taki kupić, ale osobiście widziałem i kupowałem tylko taki bez otworów. Często w sklepach modelarskich jest, wystarczy szukać po słowach kluczowych: laminat szklano epoksydowy FR4 lub G10. Ewentualnie płyta szklano epoksydowa. Tutaj masz różne, tu również. Napisz może do czego go potrzebujesz i czy musi być z otworami.
 21. @Elvis niby tak, dużo zależy od zbyt dużej ilości zbiegów okoliczności. Tutaj sam przyznasz, że jest zbyt dużo niewiadomych i zbyt dużo postawione jest na przypadek. Brak wyznaczonego prądu diody transoptora, brak ograniczonego prądu fototranzystora, i tym samym bazy BC911. Maksymalny prąd kolektora fototranzystora to 50mA, oczywiście prawdopodobnie taki prąd nie popłynie bo wtedy VCE wzrośnie i prąd sam spadnie. Ten układ to taki przypadek gdy urządzenie zbudowanie niezgodnie ze sztuką działa prawidłowo, ale tylko dlatego że układ ustabilizuje się sam dla tej nieszczęsnej baterii 1,5V. W pewnym momencie ktoś to skopiuje a ktoś się zapomni i zbuduje ten układ i da zamiast baterii 1,5V inne napięcie albo zasilacz i spali transoptor nie mając zielonego pojęcia o tym co i dlaczego się stało. Dlatego właśnie nie powinno się powielać takich układów zrobionych niezgodnie ze sztuką.
 22. Układ nie jest wykonany prawidłowo, to prawda, ale działa. Działa tylko dzięki przypadkowi czy raczej pewnym ograniczeniom jakie na układ zostały narzucone. Nie wiem skąd @Bystrzacha wziął taki schemat i na podstawie jakiego toku rozumowania podłączył tam baterię 1,5V. Układ działa tylko dlatego, że suma napięć VCE fototranzystora w nasyceniu i VBE BD911 będą równe właśnie około 1,5V (około 0,8V dla fototranzystora z PC817 i około 0,7V dla złącza baza-emiter tranzystora BD911). Przy zasilaniu tych złącz z baterii 1,5V prąd powinien się sam ustabilizować na poziomie około 20-30mA zgodnie z dokumentacją PC817. Nie jest to prawidłowe wykorzystanie tych elementów i baterii 1,5V. Przy takim podłączeniu, prąd tranzystora BC911 nie będzie zbyt wysoki i raczej nie spodziewałbym się niczego powyżej 1A. Układ będzie działał nawet na nieświeżej baterii, bo spadek napięcia zasilania tych złącz, spowoduje mniejszy prąd kolektora fototranzystora, przez co jego napięcie VCE spadnie, bałbym się bardziej sytuacji, gdy zostanie podłączona nowa bateria, której napięcie może przekroczyć 1,6V. Spowoduje to przepływ zbyt wysokiego prądu przez fototranzystor i może doprowadzić do jego uszkodzenia.
 23. Zgaduję, że może być problem z zasilaniem, 9V bateria nie nadaje się do zasilania czegokolwiek co pobiera powyżej 100mA, a na pewno cały taki robocik pobiera dużo więcej prądu. Spróbuj zasilić z czegoś o większej wydajności prądowej, np. z jakiegoś lepszego zasilacza. Ewentualnie zrób test samego czujnika i arduino bez zasilania czegokolwiek więcej, czyli bez silników i innych wodotrysków.
 24. Czym zasilacie arduino i czujnik? Z tego co pamiętam to zasilanie przy tym czujniku musi być dość czyste a przy samej płytce czujnika spory kondensator.
 25. Nie chcę krytykować ani twórcy, ani produktu, ale widziałem online maszynkę do produkcji filamentu z resztek po drukowaniu i tamto to był szczyt techniki w porównaniu z tą maszynką. Miał kilka silników, zamknięty dość duży pojemnik do grzania tworzywa. Do tego chłodzenie wychodzącego filamentu w wodzie. I szczerze, to komentarz testującego ten filament był kiepski, że mimo tych wszystkich technikaliów to daleko temu filamentowi do nowego kupionego w sklepie, bo wcale nie jest łatwo kontrolować średnicę. Tutaj widzę nie topienie, tylko bardziej rolowanie wstążki w niesklejony, wyciągnięty rulon, który mam wrażenie, że jest pusty miejscami w środku. I zgodzę się z @Elvis , że wygląda to na reklamę produktu, który ma więcej wad niż zalet. @sergiuszf ja poproszę o zdjęcie i to nie byle jakie zdjęcie, a zdjęcie makro jakiegoś wydruku z użyciem tego filamentu. Oraz zdjęcie makro samego filamentu, bo to kluczowe przy takiej konstrukcji. Na razie to taka reklama produktu, który ładnie wygląda, coś robi, ale efektów jego pracy nie widzieliśmy tak naprawdę. Coś takiego może się nadawać co najwyżej do tych długopisów drukujących dla dzieci, bo widziałem, że ktoś używał do takich długopisów surowych pasków wyciętych właśnie z butelek.
×
×
 • Utwórz nowe...