Skocz do zawartości

qbas0600

Użytkownicy
 • Zawartość

  75
 • Rejestracja

 • Ostatnio

 • Wygrane dni

  1

qbas0600 wygrał w ostatnim dniu 29 maja 2013

qbas0600 ma najbardziej lubianą zawartość!

Reputacja

44 Bardzo dobra

O qbas0600

 • Ranga
  4/10

Informacje

 • Płeć
  Mężczyzna

Ostatnio na profilu byli

Blok z ostatnio odwiedzającymi jest wyłączony i nie jest wyświetlany innym użytkownikom.

 1. Niestety został rozebrany ponieważ uznałem, że przyda się większe terrarium. Jeśli jednak masz jakieś pytania chętnie na nie odpowiem.
 2. @ethanak nie pozostało mi nic jak jeszcze raz ogromnie przeprosić za moje niestosowne zachowanie jednak dalej nie widzę w tym nic chamskiego. Nie sądziłem, że kogoś to może urazić w dodatku tak bardzo. A co regulaminu to faktycznie zapomniałem, że jest tam taki zapis. Niech pierwszy rzuci kamień ten co nigdy żadnego przepisu nie złamał. Odnośnie tego pierwszego to jak osoba bez odpowiedniej wiedzy ma odróżnić co jest bajką a co nie. Dlatego powstał ten temat. Czas rozwiać wątpliwości i bajki zastąpić faktami Co do drugiego to czy tak bardzo ważne jest doszukiwanie się takich błędów? Rozumiem że tu wszystko działa "zerojedynkowo" i musi się zgadzać. Błąd rośnie równo, proporcionalnie do odczytanej wartości czy wartośc błedu nie tworzy linii? Co do trzeciego to rozumiem swój błąd. Prawda jest taka, że nie pierwszy i nie ostatni w moim życiu. Muszę z tym jakoś żyć. Co do wykorzystania wewnętrznego oscylatora to rozumiem marność tego pomysłu. Coś trzeba będzie wykombinować aby dostroić jedno z drugim nie robiąc zbyt wielu zmian. Swoją drogą ciekawy jest fakt, że kolega uważa drobne przewinienie za chamskie i nie na miejscu a podaje jako przykład czarny humor przez wielu uważany za chamski i nie na miejscu
 3. A no to ma, że po przeglądnięciu internetów zauważyłem częstą powtarzalność problemu przy tym rodzaju programowania. Fakt przejęzyczenie a co do pływania to błąd rośnie liniowo nie pływa. Przepraszam że uraziłem wielmożnego Pana. Uznałem że moja prośba o pomoc nie była zbyt śmiała. Jeśli jednak popełniłem błąd i było to nie na miejscu proszę o wybaczenie. Jednak wystarczyło, że tak kolokwialnie powiem olać sprawę i było by po problemie bo i tak post łaskawie napisany kompletnie nic nie wniósł merytorycznie do tematu. Mimo wszystko jeszcze raz proszę o przebaczenie.
 4. Nie zwróciłem na to uwagi ale aż sobie sprawdzę po pracy. Monitor portu szeregowego działa na tym?
 5. Nie mówię że magicznie się resetuje i reset nie jest potrzebny. Mówię że ja tego manualnie nie robie. Fakt że korzystam z konwentera sześciopinowego gdzie jest podpięte DTR i reset idzie z automatu. A co do wcześniejszego posta gdzie napisałem że nie trzeba tego robić i robi się to samo to faktycznie zbyt duży skrót myślowy zrobiłem. Jakoś tak przywykłem do konwenterów 6pin że całkiem zapomniałem że można inaczej to robić Kolega @ethanak się tak nie złości
 6. Mam sporo sztuk tego ustrojstwa w gotowych projektach jak i w zapasie. Nigdy tego nie resetowałem podczas wgrywania kodu.
 7. Nie trzeba resetować Arduino podczas wgrywania. To się "samo" robi nawet w klonach.
 8. Witam. Pierwszy raz programuje procesor AVR przy pomocy Arduino. Wszystko ustawione zgodnie z TYM tematem. Kod niezwykle prosty jak budowa cepa, bo to włącznik modelarski. Jedynie sprawdza czas trwania impulsu i na tej podstawie ustawia stany na wyjściach. Mikrokontroler to Attiny13. Pierwszy próg do którego oba wyjścia są wyłączone to 1100ms. Od tego progu wyjście "0" jest stanem wysokim a "1" jest wyłączone. Kolejny to 1700ms. Po jego przekroczeniu następuje zmiana i "0" jest stanem niskim a wyjście "1" stanem wysokim. Maksymalny czas trwania impulsu to 2500ms( takie czasy z odbiornika modelarskiego sprawdziłem). I tu koniec teorii. Podczas testów okazuję się, że czasy się rozjeżdżają. Pierwszy stopień wchodzi przy 980ms a drugi przy 1500 zamiast przy 1700ms. Niby się da to dostroić ale po co? Podczas wgrywania "bootloadera" do attiny13 kwarc ustawiony na 1,2MHz tak samo jak podczas programowania. Ktoś ma jakieś pomysły dlaczego tak się dzieje? Opis kodu "ODBIORNIK TURNIGY" to czasy impulsu w ms jakie nadaje nadajnik przy różnych ustawieniach drążka sterującego. /*******ODBIORNIK TURNIGY******************** //Wyłączony- 1985 //Pozycja środek- 1485 //Pozycja 2- 978 ********************************************/ /*************PROGRAMOWANIE****************** ATtiny13A leg 1 (reset) -> Arduino 10 ATtiny13A leg 5 (PB0 MOSI)-> Arduino 11 ATtiny13A leg 6 (PB1 MISO) -> Arduino 12 ATtiny13A leg 7 (PB2 SCK) -> Arduino 13 ATtiny13A leg 8 -> 5v ATtiny13A leg 4 -> Ground (GND) ********************************************/ //PB_2 -> ADC_1 noga 7 //PB_1 -> noga 6, tranzystor 1 //PB_0 -> noga 5, tranzystor 2 unsigned long liczba; //int signal = 0; void setup() { pinMode(2 , INPUT); //Wejscie sygnalu pinMode(1 , OUTPUT); // wyjscie na tranzystor 1 pinMode(0 , OUTPUT); // wyjscie na tranzystor 2 } void loop() { liczba = pulseIn(2 , HIGH, 25000); if (liczba > 1100) { if (liczba > 1700) { digitalWrite(1 , HIGH); digitalWrite(0 , LOW); } else { digitalWrite(1 , LOW); digitalWrite(0 , HIGH); } } else { digitalWrite(1 , LOW); digitalWrite(0 , LOW); } }
 9. Poszukaj sobie miedzi MHY, z niej robią groty do zgrzewarek.
 10. 8 zł na ali a na allegro 22 z wysyłką. Co do grotów to drut miedziany "elektryczny" jest robiony z miękkiej miedzi, a groty z twardej. Szybko się zużywa taki grot.
 11. Wzmacniacz termopary np max6675 ma wbudowaną kompensacje zimnego końca. Nic nie trzeba liczyć. Czujniki typu PT1000 moim zdaniem są gorsze do lutownicy. Pierwsza sprawa to w porównaniu do termopary są ogromne. Co idzie za rozmiarem to pojemność cieplna a z nią większa bezwładność. Świetne są groty do lutownicy weller takie na jack 3.5mm. Bardzo małe i okropnie drogie. Mierzenie temperatury z rezystora jakoś mi się po prostu nie widzi. Niby prościej bo wystarczy zrobić dzielnik i mierzyć napięcie na ADC a w termoparze wzmacniacze i kombinacje.
 12. Na razie taka kolba tam wejdzie. Może w przyszłości będzie t12.
 13. Wymieniając grot wymieniasz grzałkę i termoparę. Z czasem i w zwykłej kolbie warto wymienic grzałke na nową a tu cały czas wszystko nowe. Z tego co wypatrzyłem to można wymienić groty nawet jak są gorące, poprostu się je wyciąga. Koszt też nie jest szalony bo 8-10zł na ali.
 14. W mojej stacji jest klasyczny układ, osobno jest grzałka jak i termopara. Odczyt termopary idzie w pętli i nie ma przerwań. Tak jest w hot air i oporowej. Aktualna dyskusja toczy się na temat zintegrowanych grotów do stacji Hakko. Tam termopara jest w szeregu z grzałką. Wielkim plusem w tej konstrukcji jest fakt, że termopara znajduję się prawie na czubku grota. W takim przypadku mierzy ona faktyczną temperature grota a nie grzałki. Żeby nie było zbyt kolorowo postanowili zrobić grzałkę i termoparę w szeregu komplikując życie konstruktorom DIY.
 15. @Chumanista Znalazłem groty t12 na 24V. Jednak zastanawia mnie kwestia połączenia. Na jednym wyjściu mamy połączone w szeregu "rezystor" czyli grzałkę oraz termoparę. Mierzymy napięcie i mamy milivolty dla wzmacniacza. Jak podamy napięcie na zasilenie grzałki czyli 24V to na wejście wzmacniacza też idzie to samo 24V. Podawanie napięcia na grzałkę jest robione z przerwami powiedzmy kilka razy na sekundę a w czasie przerw mierzona jest temperatura? I co z napięciem 24V na wejscie wzmacniacza?
×
×
 • Utwórz nowe...