Skocz do zawartości

qbas0600

Użytkownicy
 • Zawartość

  67
 • Rejestracja

 • Ostatnio

 • Wygrane dni

  1

qbas0600 wygrał w ostatnim dniu 29 maja 2013

qbas0600 ma najbardziej lubianą zawartość!

Reputacja

45 Bardzo dobra

O qbas0600

 • Ranga
  4/10

Informacje

 • Płeć
  Mężczyzna

Ostatnio na profilu byli

Blok z ostatnio odwiedzającymi jest wyłączony i nie jest wyświetlany innym użytkownikom.

 1. Poszukaj sobie miedzi MHY, z niej robią groty do zgrzewarek.
 2. 8 zł na ali a na allegro 22 z wysyłką. Co do grotów to drut miedziany "elektryczny" jest robiony z miękkiej miedzi, a groty z twardej. Szybko się zużywa taki grot.
 3. Wzmacniacz termopary np max6675 ma wbudowaną kompensacje zimnego końca. Nic nie trzeba liczyć. Czujniki typu PT1000 moim zdaniem są gorsze do lutownicy. Pierwsza sprawa to w porównaniu do termopary są ogromne. Co idzie za rozmiarem to pojemność cieplna a z nią większa bezwładność. Świetne są groty do lutownicy weller takie na jack 3.5mm. Bardzo małe i okropnie drogie. Mierzenie temperatury z rezystora jakoś mi się po prostu nie widzi. Niby prościej bo wystarczy zrobić dzielnik i mierzyć napięcie na ADC a w termoparze wzmacniacze i kombinacje.
 4. Na razie taka kolba tam wejdzie. Może w przyszłości będzie t12.
 5. Wymieniając grot wymieniasz grzałkę i termoparę. Z czasem i w zwykłej kolbie warto wymienic grzałke na nową a tu cały czas wszystko nowe. Z tego co wypatrzyłem to można wymienić groty nawet jak są gorące, poprostu się je wyciąga. Koszt też nie jest szalony bo 8-10zł na ali.
 6. W mojej stacji jest klasyczny układ, osobno jest grzałka jak i termopara. Odczyt termopary idzie w pętli i nie ma przerwań. Tak jest w hot air i oporowej. Aktualna dyskusja toczy się na temat zintegrowanych grotów do stacji Hakko. Tam termopara jest w szeregu z grzałką. Wielkim plusem w tej konstrukcji jest fakt, że termopara znajduję się prawie na czubku grota. W takim przypadku mierzy ona faktyczną temperature grota a nie grzałki. Żeby nie było zbyt kolorowo postanowili zrobić grzałkę i termoparę w szeregu komplikując życie konstruktorom DIY.
 7. @Chumanista Znalazłem groty t12 na 24V. Jednak zastanawia mnie kwestia połączenia. Na jednym wyjściu mamy połączone w szeregu "rezystor" czyli grzałkę oraz termoparę. Mierzymy napięcie i mamy milivolty dla wzmacniacza. Jak podamy napięcie na zasilenie grzałki czyli 24V to na wejście wzmacniacza też idzie to samo 24V. Podawanie napięcia na grzałkę jest robione z przerwami powiedzmy kilka razy na sekundę a w czasie przerw mierzona jest temperatura? I co z napięciem 24V na wejscie wzmacniacza?
 8. Ta od drukarki do chłodzenia wydruku są strasznie głośne. W kolbie jest większa i na 24V
 9. Nie opłaca się samemu robić. Koszt takiej kolby na ali to około 35zł. A jak wpiszesz na yt "hot air station diy" masz pokazane tutoriale na gotowych modułach. Koszt takiej stacji hot air to około 15$
 10. I tak zwykle lutuje "na oko". Czasem trzeba troszkę więcej stopni, a czasem troszkę mniej. Wskazanie "mniej-więcej jest tyle" w zupełności mi wystarcza
 11. Myślałem kiedyś o tym ale zasilanie 110-240V? Co w przypadku przebicia napięcia sieciowego na grot? Znalazłem taki projekt TU. I tam w zasadzie jest na 24V i termopara typu k wiec można podpiąć to do mojej stacji bez żadnych zmian. Tylko dlaczego chińczyki podają, że te groty są na 110-230V?
 12. Tak patrzę sprawdzam i myślę, że jak dam rezystor 10k to nie powinno robić spadku napięcia który oszuka pomiar. Termopara typu k daje przy 500 stopniach 20.64 mV. Wykres napięcia wygląda na liniowy. Czyli jak by powstało przekłamanie temperatury teoretycznie wynik w stopniach wystarczyło by przemnożyć przez odpowiedni stały %.
 13. Rozumiem że "+" przed wzmacniaczem wyzerować dużym rezystorem? Ciekawe jest to, że sieją tak dwa wzmacniacze a jeden kompletnie nic.
 14. W zasadzie to w tym przypadku to nie jest mi szkoda tej pamięci. W jaki inny sposób można by to rozwiązać? Przeglądałem różne projekty i sprawdzałem jak to jest rozwiązane i często znak stopnia czy inne nowe znaki były tak tworzone. W aktualnej wersji oprogramowania najbardziej mnie boli brak PID i mam to w planach zmienić choć znając życie to zbyt szybko tego nie zrobię. Takie techniczne pytanie mam jeszcze. Gdy nie jest podpięta termopara do wzmacniacza to generuje on lub atmega losowe liczby mniej wiecęcej w przedziale -250->500. Idzie to uspokoić?
×
×
 • Utwórz nowe...