Skocz do zawartości

dr_mateusz

Użytkownicy
 • Zawartość

  30
 • Rejestracja

 • Ostatnio

Reputacja

0 Neutralna

O dr_mateusz

 • Ranga
  3/10

Informacje

 • Płeć
  Mężczyzna
 1. Dwa wejścia zostają tak jak narysowałem, bo mam gdzieś jeszcze programator pod atmege więc nie będzie problemu z przepinaniem wtyczek. Rezystory podciągające zmieniłem na 22k. Dołączam ostateczną wersje schematu. Dziękuje za wszelkie uwagi i poświęcony czas.
 2. Wrysowałem na schemat nieużywane bramki tylko pytanie czy tak jak jest sterowanie bramek również ma być wpięte do masy na stałe? Komunikacje przez UART chce zrobić za pomocą programatora SFAR Multitool który również działa jako przejściówka USB-RS232. Przesyłam zdjęcie z wyprowadzenia programatora oraz zmieniłem UART na złącze do programatora. Teraz pytanie czy TX i RX również podpiąć do rezystora 22k i do masy? Rezystory do DO dodałem ponownie.
 3. Krańcówki nie znajdą się w projekcie z uwagi na brak już możliwości mechanicznego zamontowania. Wczoraj przez przypadek wrzucił mi się schemat wcześniejszy z niedokończonymi zmianami za co przepraszam. Przesyłam kolejną wersje schematu mam nadzieje ze wszystkie uwagi dobrze zrozumiałem.
 4. 1. Wprowadziłem oporniki podciągające do PA0 do PA2. 2. Został zrobiony porządek z numerami układy które kupie to 74HC125. 3. Enkoderów wcześniej nie wykorzystywałem, ale z tego co czytałem to będę korzystał z domyślnej konfiguracji. Enkodery są programowane tylko jednorazowo. 4. Uruchomienie nastąpi dopiero po podpięciu wszystkich enkoderów, myślę jeszcze o zabezpieczeniu w postaci sprawdzenia podłączenia wtyczek do płytek enkoderów. 5. RST podłączyłem zgodnie z tym jak jest w złączu CANDA bo takie posiadam w programatorze. 6. Kondensatory zostały dodane. 7. Krańcówki zostały na razie wyrzucone. 8. Diody zostały obrócone. Zabezpieczenia ESD nie będę stosował z tego względu że manipulator jest układem testowym i będzie służył tylko do nauki programowania. Przesyłam kolejną wersje schematu. Dziękuje za kolejne posty.
 5. Poprawiłem schemat. Co do punktu piątego to tam miał być rezystor 100 a nie 100k wkradł się błąd. Kolejne pytanie czy zabezpieczenia ESD są konieczne? Czy jeśli cały układ będzie połączony to może dojść do uszkodzenia mikrokontrolera? Bo chciałbym już zamówić wszystkie części i wykonać płytki.
 6. Zgodnie z uwagami pozmieniałem układ jednak nie wiem czy dobrze zrozumiałem wszystko.
 7. Jeszcze raz dziękuje za porady. Buduje dopiero drugi układ samodzielnie(wcześniej linefollower) dlatego chciałbym uniknąć skomplikowania układu. Różnica paru zł nie ma znaczenia, ale chciałbym żeby układ był jak najbardziej uproszczony bo takie założenie postawiłem sobie przy budowie manipulatora. Do tego układy przy enkoderze nie mogą być na płytce większej jak 20 na 30 mm tak aby mógł je zabudować przy przekładni. Co do schematu to dzisiaj lub jutro narysuje cały z uwzględnieniem uwag zawartych w postach marek1707.
 8. Dziękuje za porady. Jeślibym każdą linię DO podłączył do osobnego wejścia w mikrokontrolerze też musiałbym stosować scalaki 74HC125 czy tylko dopasować opornikiem szeregowym?
 9. Wykonane urządzenie jest pracą do nauki nie będzie od niej nic zależeć dlatego zależy mi na zaprojektowaniu układu który będzie zawierał jak najmniej elementów i będzie w miarę tani. Schemat zmienię. Ewentualnie cała płytka zasilania plus mikrokontroler i sterowanie silnikami może być na jeden płytce a enkodery osobno przy silnikach jeśli wpłynie to pozytywnie na układ.
 10. Przewód od najdalej wysuniętego enkodera będzie miał długość około 60cm. Enkoder będzie zamontowany bezpośrednio przy przekładni silnika na osobnych płytkach. Płytki do sterowania silnikami również będą osobne a podłączenie od wyjścia PWM to ok 20 cm. Do silników zostaną tylko doprowadzone wyjścia z przekaźników. W układzie chciałbym też ograniczyć liczbę potrzebnych elementów do minimum. Ewentualnie przy takich odległościach co zrobić aby nie było wpływu szumów na styki enkodera CSN SCK i DO. Czy podłączyć równolegle do tych pinów kondensatory 100n ceramiczne? Wprowadziłem kolejne zmiany. Do zasilania silników transile oraz dodane diody.
 11. Pierwsze dziękuję za kolejną odpowiedź. Przemyślałem trochę rady i uznałem je za słuszne. Dlatego wyprowadziłem port UART. Konwerter zrobię jako uniwersalny na bazie tego http://forum.atnel.pl/topic2392.html . Krańcówki to zabezpieczenie przed dalszym obrotem jednakże nie wiem czy będę je stosował podawały by one sygnał na procesor po zwarciu styków. Dławiki dodałem 15uH na 30A. Co do planów jakie ma spełniać to chciałbym aby była możliwość przemieszczenia poprzez poruszanie się każdego silników z osobna za pomocą pilota RC 5, jak i również możliwość pracy automatycznej polegającej na zaprogramowaniu położenia początkowego i przemieszczania elementów z jednego miejsca na drugie. Na realizacje projektu mam stosunkowo mało czasu. Przesyłam schemat po kolejnych zmianach. 4 silnik jednak będzie również 12V. Jeszcze pytanie czy dławiki w tej konstrukcji są potrzebne czy tylko ewentualnie zastosować na zasilanie do mikroprocesora?
 12. Jeden z silników ma być zasilany z 5V ponieważ to nie jest silnik od wycieraczek. Uwagi wprowadziłem na schemat. Czy jeszcze jakieś błędy są zawarte?
 13. Witam, prosiłbym o sprawdzenie schematu. Schemat zawiera 4 układy sterujące silnikami z czego 3 to silniki od wycieraczek samochodowych. 3 enkodery magnetyczne do silników od wycieraczek. Układ odbiornika diody podczerwieni oraz układy zasilające podpięte do wyjść zasilacza ATX.
 14. Ok w takim razie pozostanie jak na schemacie powyżej. Mam nadzieje że więcej zmian już nie będzie. W najbliższych dniach przygotuje schemat płytki pcb. Dziękuje za porady.
 15. Nie wiem czy dobrze rozumiem, ale czy nie lepiej byłoby podłączyć AREF za rezystorem R7? Edit: A 4V jest uzyskiwane po naładowaniu akumulatorka przez telefon.
×
×
 • Utwórz nowe...