Skocz do zawartości

Phil

Użytkownicy
 • Zawartość

  200
 • Rejestracja

 • Ostatnio

 • Wygrane dni

  4

Wszystko napisane przez Phil

 1. 1. Jeśli to możliwe, staraj się unikać projektowania "na styk", szczególnie, jeżeli nie masz wszystkich części u siebie. Dobrze jest sobie zostawić margines, gdyż czasem niektóre elementy np. akumulatory mogą mieć wymiary odbiegające od tych podanych na stronie sklepu/producenta. 2. Projektując elektronikę spróbuj wykorzystać wszystkie piny mikrokontrolera. Jeśli zostaną jakieś "wolne" podłącz do nich np. dodatkowe diody LED i/lub przyciski. Możesz też przeprojektować schemat tak, by wyprowadzić jakiś interfejs komunikacji np. UART. Ułatwi to późniejszą pracę przy programowaniu układu.
 2. fazi787, zgodzę się z Trekerem. Pług warto przemyśleć w miarę wcześnie, a jeżeli rzeczywiście chcesz sobie zostawić na koniec, to polecam zostawić sobie trochę wolnego miejsca. Co do połączeń kablami, to postaraj się ograniczyć ich ilość do minimum i przemyśl jak będą przebiegać wewnątrz robota. Jeden TB6612 to nie za mało do 2x Pololu HP? W xSumo może dojść do zatrzymania wału, a prąd może przekroczyć maximum dla tego mostka. U siebie w bocie dałem na wszelki wypadek dwa zmostkowane. Chciałem mieć pewność, że nic się nie zepsuje
 3. Nie wiem jak w tym, ale w zeszłym roku i dwa lata temu na Roboxy w strefie serwisowej były hotairy chyba, na pewno zwykłe stacje lutownicze i oscyloskopy jak się nie mylę.
 4. Ale zdajesz sobie sprawę, że 50ms to 0,05s? Zwiększ wartości.
 5. Pokaż jak wyglądały "Zabiegi z delay"
 6. To pytanie może się wydawać głupie, ale czy na pewno wszystko co ma być podłączone do +5V jest podłączone? Bo po schemacie widać, że VCC procka nie jest połączone z "VCC_5V_ZASILACZ"...
 7. mosi2, no właśnie niestety produkcja tych czujników została zatrzymana. Nigdzie ich nie można dorwać... Póki co jedyną alternatywą z gotowych rozwiązań zachowując małe rozmiary, są sharpy 10cm, ale to nie to samo
 8. aixI, racja, akumulator jest przyduży, akurat taki miałem i tak zostało. Poza tym jakby na to nie patrzeć robot za szybki też nie jest i większych prędkości nie osiągnie, choćby ze względu na budowę - jest krótki, rozstaw kół też jest mały. Teraz bym pewnie użył z mniejszą pojemnością. Co do mocowań Pololu - naczytałem się tylu negatywnych opinii, że nawet nie myślałem, żeby ich użyć. Taśma widoczna na filmach ma szerokość 19mm. Postaram się dodać więcej zdjęć do opisu. Treker, popracuję nad omijaniem przeszkód. Tak naprawę niedawno dolutowałem czujnik przeszkód, więc jest to nowa funkcja w robocie, przydały by się enkodery, ale cóż. Co do kątów prostych: ostatni film był nakręcony najwcześniej(zaraz dodam o tym informację w opisie), więc i algorytm był dość stary. Obecnie jest napisany tak, że nie ma możliwości, żeby tak wypadał na zakrętach. EDIT: Nie doczytałem aixI, kodu nie wrzuciłem bo straszny śmietnik mam tam, schemat też do najładniejszych nie należy. Ogólnie innowacji nie ma, ale może jak ogarnę to wrzucę.
 9. Hudyvolt, nie miałem takiego, dodałem 3x22uF równolegle przy "wadliwym" czujniku i szumy pozostały, ale się znacznie zmniejszyła ich ilość i częstotliwość. Dodałem jeszcze jedną taką "baterię kondensatorów" przy sąsiadującym czujniku i zdaje się że zanikły totalnie. Dodam jeszcze przy dwóch pozostałych na wszelki wypadek. Wnioski: -dobre filtrowanie kluczem do sukcesu -należy wczytywać się głębiej w notę katalogową Dzięki wielkie Wam za pomoc i zainteresowanie się tematem
 10. Rezystor sprawny, dla pewności wymieniłem, bez zmian. napięcie na nóżkach czujnika wynosi +/- 4.8V, chyba nie powinno robić problemu. Połączenia sprawdzone, są ok. W stanie detekcji na wyjściu jest blisko 0V, w stanie ustawionym ok. 4.8V. Napisałem program, który mi filtruje te impulsy, będę musiał to chyba jakoś przeżyć...
 11. Czujnik jest ustawiony prostopadle do innych, nie ma możliwości, żeby tak świecił.
 12. No więc sprawa wygląda tak: mam płytkę z 4 czujnikami sharp GP2Y0D340K, 3 z nich działają prawidłowo, jeden jak się okazuje ma pewien defekt. Niby działa jak powinien: gdy wykryje przeszkodę daje odpowiedni stan na wyjściu, ale gdy nic przed nim nie ma to ma tendencję do nagłych zmian stanów na wyjściu. Podłączony jest jak w nocie katalogowej. Wykluczyłem winę mikrokontrolera, którym odczytuję stan, podłączając czujnik do różnych nóżek. Dodałem dodatkowy kondensator 100nF na zasilaniu, bez efektów. Co może być przyczyną? Mam nadzieję, że nie jest to wrodzona wada... tych czujników już chyba nigdzie nie dostanę, a zawody się zbliżają wielkimi krokami
 13. No to powodzenia, trzymam kciuki. Czasu masz niewiele, ale cel jest możliwy do osiągnięcia.
 14. Szacun za płytkę, wiem ile się z takimi ścieżkami można męczyć. Ogólnie ładnie upakowana konstrukcja. Nie wpadłbym na to, żeby upakować sharpa 10cm, nie lepiej użyć customowych czujników typu TSOP + dioda ir?
 15. https://www.forbot.pl/forum/topics7/line-follower-typhoon-vt11172.htm#95676 Typhoon to małych rozmiarów robot klasy linefollower, o dość typodej dla tej kategorii konstrukcji, zbudowany jakieś 2 lata temu. Posiada 8 czujników linii i jeden czujnik przeszkód. Z założenia miał działać i wykonywać swoje zadanie bezawaryjnie, co udało się spełnić.
 16. Mechano, przetwornica nie sprawiała żadnych problemów. Gelten, dodałem masę i kilka innych wymiarów do opisu, prędkość maksymalna w praktyce jest zależna od trasy, w miarę sensownie sobie radzi do ok. 1m/s, potem już może trochę świrować.
 17. Witam! Chciałbym przedstawić swoje „dzieło” - robota klasy linefollower. W końcu siadłem i opisałem go. Bocik zwie się Typhoon, pomimo że nie rozwija jakichś zabójczych prędkości, choć na początku wydawało mi się, że jeździ w miarę szybko . Głównym założeniem było to, że robot miał działać i wykonywać swoje zadanie w miarę możliwości bezawaryjnie – udało się to spełnić Innym założeniem było to, aby wystąpić z robotem na zawodach Roboxy 2013. Od pomysłu do pierwszej jazdy minęło trochę ponad 20 dni. Uważam ten czas za błyskawiczny, jak na moje standardy Konstrukcje, które mnie zainspirowały przy tworzeniu to: Tsubame użytkownika Sabre Silver Shaft użytkownika Naelektryzowany Konstrukcja Dość standardowa, składa się z dwóch płytek – płytki głównej i płytki z czujnikami. Obie dwustronne, wykonane metodą termotransferu. Przód robota opiera się na dwóch małych kawałkach drewna przyklejonych do płytki z czujnikami. Robot jest napędzany dwoma silnikami Pololu HP z przekładnią 30:1, które są przymocowane za pomocą mocowań samoróbek, wykonanych z laminatu. Koła zostały wytoczone z ternamidu, oponki zostały wykonane z silikonu formierskiego. Koła z oponami mają średnicę 30mm, a ich szerokość to 18mm Wymiary: Długość - 11cm Szerokość - 10cm Masa z akumulatorem - 140g Masa bez akumulatora - 100g Elektronika Większość elementów jest montowana powierzchniowo. Mózgiem robota jest mikrokontroler ATmega16A, taktowany zewnętrznym kwarcem 16MHz. Posiada 8 czujników linii Ktir0711s oraz 1 czujnik przeszkód Sharp GP2Y0D810Z0F, o zasięgu 10cm. Silniki są sterowane za pomocą mostka H tb6612fng. Do komunikacji z użytkownikiem robot posiada 2 przyciski i 4 diody LED. Posiada również odbiornik podczerwieni TSOP, który dodałem podczas projektowania jako „może się przyda”, jednak nie wykorzystałem go do tej pory. Zasilanie Robot wozi na sobie akumulator Li-Pol Redox 500mAh 7,4V. Starcza on na dość długo. Silniki są zasilane z przetwornicy ST1S10PHR, ustawionej na 6V, zaś część logiczna zasilana jest ze stabilizatora 5V. Program Został napisany w języku C. Jest to prosty algorytm PD. Jeździ w miarę sensownie do wypełnienia PWM 180/255. Zdjęcia: Czujniki Mocowanie silników Całość Filmiki: Omijanie przeszkód. Stary algorytm, trochę wypada na zakrętach. Sukcesy? Typhoon na swoich debiutanckich zawodach – Roboxy 2013 zajął 3 miejsce. Należy tu jednak wspomnieć, że wszystkich robotów było 4 Nie mniej jednak i tak byłem zadowolony, że nie zajął ostatniego miejsca Podsumowując Robot sprawił mi wiele radości z projektowania, składania, programowania. Trochę się przy nim nauczyłem.
 18. Zapewne będę chciał się wybrać, ale to tydzień przed TTR i Roboxy, znając życie to będę pracował nad robotami w tym czasie. A może ten festiwal zmotywuje mnie do szybszego ukończenia prac zobaczymy jak wyjdzie.
 19. A to zwracam honor, jak się sprawdza, to ok. Wydawało mi się, że się troszkę ślizga, może to tylko złudzenie.
 20. Nie wiem, czy się zrozumieliśmy. Mówiąc o silikonie miałem na myśli materiał na ogumienie - zamiast sztucznej skóry, która nie kojarzy mi się ze zbyt przyczepną.
 21. skmskm, no to czas zmienić oponki na lepsze Polecam silikon formierski.
 22. skmskm, jak chcesz na umiejscowić oponę, aby nie zjeżdżała?
×
×
 • Utwórz nowe...