Skocz do zawartości

bmajkut

Użytkownicy
 • Zawartość

  31
 • Rejestracja

 • Ostatnio

Reputacja

0 Neutralna

O bmajkut

 • Ranga
  3/10
 • Urodziny 15.01.1991

Informacje

 • Płeć
  Brak informacji
 • Zainteresowania
  C/C++, Elektronika, muzyka, film
 1. Lukaszm, łożyskowanie wału to już nie problem. Mogę zastosować tego typu łożyska: Kosztują tyle co nic i mają średnicę wewnętrzną od 8 mm do 50 mm. Pozostaje jedynie kwestia przymocowania koła na stałe do wału.
 2. Dziękuję za odpowiedź. Koło pasowe jest małe: Ze względu na jego budowę montaż do otworów na tarczę hamulcową byłby utrudniony. Przyszedł mi do głowy jeszcze jeden pomysł. Być może kupię koła do wózka dziecięcego i w jakiś sposób przymocuję do niego na stałę ośkę. __________ Komentarz dodany przez: Treker
 3. Witam, planuję zbudować robota balansującego o nieco większych gabarytach. Myślałem o zastosowaniu kół rowerowych o średnicy 20 cm. Czy ktoś z kolegów/koleżanek posiada wiedzę na temat tego jak można do takiego koła przymocować zębatkę od paska zębatego gt2? Chcę przenieść napęd z silnika na koło przy pomocy takiego właśnie pasa i przy okazji zrealizować przełożenie 1:3.
 4. O i właśnie takiej inspiracji potrzebowałem. Idealnie się nadadzą takie rolki meblowe z kulkami. Niestety w najbliższym markecie akurat nie mieli ani jednej. Jeżeli podstawa wieży będzie miała kształt koła i ma się poruszać względem kadłuba to muszę jakoś napędzić wieżę. Myślałem nad przeprowadzeniem przez środek śruby i połączeniu jej bezpośrednio lub przez przekładnię pasową z silnikiem krokowym. Jakieś sugestie?
 5. Witam, poszukuję inspiracji do budowy moduły obrotowej wieży przypominającej wieżę czołgową. Krążę cały czas wokół tematu łożysk wzdłużnych, ale może jest jakiś lepszy sposób na to. Zależy mi na maksymalnej sztywności konstrukcji. Podstawa wieży ma mieć mniej więcej 30 cm średnicy, może 35 cm. Napędzana będzie silnikiem krokowym z przekładnią na pasku zębatym, być może w przyszłości enkoder z silnikiem DC. Być może ktoś budował podstawę obrotową do manipulatora itp. i mógłby podzielić się uwagami. Pozdrawiam
 6. Należy zaznaczyć, że istnieją dwa sposoby obliczania odległości od przeszkody: 1. Długość stanu wysokiego na nóżce Echo jest proporcjonalna do odległości ze współczynnikiem proporcjonalności 58 dla centymetrów 2. Czas pomiędzy impulsem Trigger a stanem wysokim na nóżce Echo można obliczyć ze wzoru: d = t *340[m/s] / 2
 7. W starszych modelach montowane były silniki takie same jak we wkrętarkach z supermarketu. Niskie napięcie i wysoki prąd dlatego obowiązkowy był specjalny zasilacz 12 - 18 V i dużej mocy. Teraz zaczęli montować chyba swojego projektu silniki i stąd taki prosty regulator. Porównywałem kiedyś Dremela z Proxxonem i 180W Dremela to nie jest to samo co 180W Proxxona gdyby taki istniał. Sprzęt proxxona jest przeznaczony nawet do frezowania aluminium, oczywiście mało zbiera za jednym przejazdem ale świetnie daje rade.
 8. Powstaje cała masa projektów frezarek cnc wykorzystujących mininarzędzia Proxxon'a jako wrzeciona. Mają dobre łożyskowanie, jak na cenę to małe bicie no i obroty wysokie, do tego jeszcze ten uchwyt 20 mm. Czasem powstaje taka frezarka że Kress jest większy od niej samej i do tego zdecydowanie za ciężki. Ja kupiłem pierwszego Proxxona używanego, miał dwa lata, mi posłużył jeszcze z półtorej i padł dopiero wtedy kiedy zacząłem w nim grzebać żeby zobaczyć co ma w środku że tyle kosztuje. Uchwyt Dremela do pionowego wiercenia jest chyba zdecydowanie droższy od takiego firmy Proxxon, ale tego nie jestem pewien. Co do jakości jego wykonania to chyba nie ma różnicy.
 9. Czyli jeśli dobrze zrozumiałem: -skonfigurować Timer tak, by co 1us zwiększał zawartość rejestru TCNT1 -gdy na wyjściu echo pojawi się stan wysoki to zapisać aktualny stan rejestru TCNT1 -sprawdzać stan wyjścia echo i jeśli pojawi się niski to zapisać końcowy stan TCNT1 -różnica tych dwóch wartości to czas w mikrosekundach Od razu widać że muszę użyć licznika 16-bitowego. W funkcji wyzwalania powinienem zerować rejestr TCNT1, aby się licznik nie przekręcił w trakcie zliczania czasu trwania echa?
 10. Kod napisany na Atmega8 z wewnętrznym oscylatorem 8Mhz. A jaka jest różnica pomiędzy tym czy mam Timer z preskalerem 1/8 i liczę do 8 i wtedy mam jedną mikrosekundę a tym co ty zasugerowałeś?
 11. Niestety łożysk nie sprzedają. Pewnie gdzieś w wyspecjalizowanym sklepie bym takie dostał, ale nie wiem czy naprawa by się opłacała. Poza tym wyglądało to tak jakby łożysko było na gorąco wciskane na wał.
 12. Witam, napisałem kod do obsługi tego czujnika. Wysyłam wartość zmierzonego czasu przez usart do terminala. Jeżeli zbliżę przeszkodę na odległość 2 cm to otrzymuję w odpowiedzi wartość "40" co po podzieleniu przez 20 da mi 2 cm. Wyczytałem tutaj na forum w jakimś starym artykule, że to należy tak skalować. Chciałbym się jednak dowiedzieć dlaczego akurat dzielimy przez "20". W nocie katalogowej czujnika mamy wzór: odl = (czas stanu wysokiego * 340[m/s] ) / 2 Z tego wzoru nie wynika, że mamy stan wysoki dzielić przez "20" chyba że nie potrafię sobie tego przekształcić. Czas wysoki mierzę Timer2 w mikrosekundach, więc po przekształceniu wzoru powinienem czas stanu wysokiego mnożyć razy "0,017". Dodatkowo zauważyłem, że czujnik kiedy jest skierowany w stronę sufitu to maksymalnie daje mi wartość 1800, co po podzieleniu przez "20" daje "90", a do sufitu z blatu biurka mam zdecydowanie więcej. Kod programu: #define F_CPU 8000000ul #include <avr/io.h> #include <avr/interrupt.h> #include <util/delay.h> #include <stdio.h> #include "uart/uart.h" volatile int odl0 = 0; volatile int licznik = 0; char flaga = 0; char bufor[20]; void sonar_init() { DDRC = 0x02; MCUCR |=(1<<ISC00)|(1<<ISC01); GICR |= (1<<INT0); TCNT2 |= 0x00; TCCR2 |= (1<<WGM21)|(1<<CS20); OCR2 = 0x08; sei(); } ISR(TIMER2_COMP_vect) { licznik++; } ISR(INT0_vect) { if(flaga==0) { TIMSK = (1<<OCIE2); GICR &= ~(1<<INT0); MCUCR = 0x00; MCUCR = (1<<ISC01); GICR = (1<<INT0); flaga=1; } else if(flaga==1) { TIMSK &= ~(1<<OCIE2); GICR &= ~(1<<INT0); MCUCR = 0x00; MCUCR = (1<<ISC01)|(1<<ISC00); GICR = (1<<INT0); odl0=licznik; //odl0/=20; licznik=0; flaga=0; } } int l_pomiar(void) { //odl0=0; GICR |= (1<<INT0); PORTC |= (1<<PINC1); _delay_us(15); PORTC &= ~(1<<PINC1); _delay_ms(8); GICR &= ~(1<<INT0); return odl0; } int main(void) { sonar_init(); USART_Init(); uart_puts(" start "); while(1) { _delay_ms(1000); sprintf(bufor, "D: %d",l_pomiar()); uart_puts(bufor); } }
 13. 1. Nie mogę czytać nawet komentarzy głoszących, że wystarczy w zupełności miniwiertarka za 50 zł. Owszem może wystarczy, ale do czego? Do przewiercenia laminatu i to tyle w temacie. Proxxon jest na tyle porządnie wykonany że znajduje wiele zastosowań. Ja swojego używam jako wrzeciono do frezarki cnc. 2. To nie jest jedyny sprzęt tej firmy jaki posiadam i z każdego jestem zadowolony, ALE problemy zaczynają się wtedy kiedy ten sprzęt nawali. Próbowałem sam wymienić łożysko w starej wiertarce i cięzko jest dopasować cokolwiek i wymienić. 3. Ogromną zaletą wyróżniającą narzędzia Proxxon od pozostałych firm jest uniwersalny kołnierz metalowy o średnicy 20 mm. Dzięki niemu możemy narzędzie montować nie tylko w oryginalnym sprzęcie.
 14. Chyba tydzień temu padł nowy rekord sprawności ogniw słonecznych, który ciągle jest mniejszy od 50% więc niewiele by stosować je do zasilania pojazdów. Jak najbardziej do doładowania. Pomysł robo kruka bardzo mi się podoba, bo jest to robot cichy i w miejscach gdzie nie występuje zachmurzenie może posłużyć do badań, pomiarów czy szpiegowania.
 15. Witam, w moim przyszłym projekcie będę potrzebował kół zębatych do pasków T2.5 o nietypowych kształtach. Chciałbym je wydrukować na reprapie i dlatego muszę je zaprojektować w Inventorze. Czy zna ktoś stronę, gdzie mogę wygenerować szkic koła o zadanej ilości zębów?
×
×
 • Utwórz nowe...