Skocz do zawartości

bmajkut

Użytkownicy
 • Zawartość

  31
 • Rejestracja

 • Ostatnio

Wszystko napisane przez bmajkut

 1. Lukaszm, łożyskowanie wału to już nie problem. Mogę zastosować tego typu łożyska: Kosztują tyle co nic i mają średnicę wewnętrzną od 8 mm do 50 mm. Pozostaje jedynie kwestia przymocowania koła na stałe do wału.
 2. Dziękuję za odpowiedź. Koło pasowe jest małe: Ze względu na jego budowę montaż do otworów na tarczę hamulcową byłby utrudniony. Przyszedł mi do głowy jeszcze jeden pomysł. Być może kupię koła do wózka dziecięcego i w jakiś sposób przymocuję do niego na stałę ośkę. __________ Komentarz dodany przez: Treker
 3. Witam, planuję zbudować robota balansującego o nieco większych gabarytach. Myślałem o zastosowaniu kół rowerowych o średnicy 20 cm. Czy ktoś z kolegów/koleżanek posiada wiedzę na temat tego jak można do takiego koła przymocować zębatkę od paska zębatego gt2? Chcę przenieść napęd z silnika na koło przy pomocy takiego właśnie pasa i przy okazji zrealizować przełożenie 1:3.
 4. O i właśnie takiej inspiracji potrzebowałem. Idealnie się nadadzą takie rolki meblowe z kulkami. Niestety w najbliższym markecie akurat nie mieli ani jednej. Jeżeli podstawa wieży będzie miała kształt koła i ma się poruszać względem kadłuba to muszę jakoś napędzić wieżę. Myślałem nad przeprowadzeniem przez środek śruby i połączeniu jej bezpośrednio lub przez przekładnię pasową z silnikiem krokowym. Jakieś sugestie?
 5. Witam, poszukuję inspiracji do budowy moduły obrotowej wieży przypominającej wieżę czołgową. Krążę cały czas wokół tematu łożysk wzdłużnych, ale może jest jakiś lepszy sposób na to. Zależy mi na maksymalnej sztywności konstrukcji. Podstawa wieży ma mieć mniej więcej 30 cm średnicy, może 35 cm. Napędzana będzie silnikiem krokowym z przekładnią na pasku zębatym, być może w przyszłości enkoder z silnikiem DC. Być może ktoś budował podstawę obrotową do manipulatora itp. i mógłby podzielić się uwagami. Pozdrawiam
 6. Należy zaznaczyć, że istnieją dwa sposoby obliczania odległości od przeszkody: 1. Długość stanu wysokiego na nóżce Echo jest proporcjonalna do odległości ze współczynnikiem proporcjonalności 58 dla centymetrów 2. Czas pomiędzy impulsem Trigger a stanem wysokim na nóżce Echo można obliczyć ze wzoru: d = t *340[m/s] / 2
 7. W starszych modelach montowane były silniki takie same jak we wkrętarkach z supermarketu. Niskie napięcie i wysoki prąd dlatego obowiązkowy był specjalny zasilacz 12 - 18 V i dużej mocy. Teraz zaczęli montować chyba swojego projektu silniki i stąd taki prosty regulator. Porównywałem kiedyś Dremela z Proxxonem i 180W Dremela to nie jest to samo co 180W Proxxona gdyby taki istniał. Sprzęt proxxona jest przeznaczony nawet do frezowania aluminium, oczywiście mało zbiera za jednym przejazdem ale świetnie daje rade.
 8. Powstaje cała masa projektów frezarek cnc wykorzystujących mininarzędzia Proxxon'a jako wrzeciona. Mają dobre łożyskowanie, jak na cenę to małe bicie no i obroty wysokie, do tego jeszcze ten uchwyt 20 mm. Czasem powstaje taka frezarka że Kress jest większy od niej samej i do tego zdecydowanie za ciężki. Ja kupiłem pierwszego Proxxona używanego, miał dwa lata, mi posłużył jeszcze z półtorej i padł dopiero wtedy kiedy zacząłem w nim grzebać żeby zobaczyć co ma w środku że tyle kosztuje. Uchwyt Dremela do pionowego wiercenia jest chyba zdecydowanie droższy od takiego firmy Proxxon, ale tego nie jestem pewien. Co do jakości jego wykonania to chyba nie ma różnicy.
 9. Czyli jeśli dobrze zrozumiałem: -skonfigurować Timer tak, by co 1us zwiększał zawartość rejestru TCNT1 -gdy na wyjściu echo pojawi się stan wysoki to zapisać aktualny stan rejestru TCNT1 -sprawdzać stan wyjścia echo i jeśli pojawi się niski to zapisać końcowy stan TCNT1 -różnica tych dwóch wartości to czas w mikrosekundach Od razu widać że muszę użyć licznika 16-bitowego. W funkcji wyzwalania powinienem zerować rejestr TCNT1, aby się licznik nie przekręcił w trakcie zliczania czasu trwania echa?
 10. Kod napisany na Atmega8 z wewnętrznym oscylatorem 8Mhz. A jaka jest różnica pomiędzy tym czy mam Timer z preskalerem 1/8 i liczę do 8 i wtedy mam jedną mikrosekundę a tym co ty zasugerowałeś?
 11. Niestety łożysk nie sprzedają. Pewnie gdzieś w wyspecjalizowanym sklepie bym takie dostał, ale nie wiem czy naprawa by się opłacała. Poza tym wyglądało to tak jakby łożysko było na gorąco wciskane na wał.
 12. Witam, napisałem kod do obsługi tego czujnika. Wysyłam wartość zmierzonego czasu przez usart do terminala. Jeżeli zbliżę przeszkodę na odległość 2 cm to otrzymuję w odpowiedzi wartość "40" co po podzieleniu przez 20 da mi 2 cm. Wyczytałem tutaj na forum w jakimś starym artykule, że to należy tak skalować. Chciałbym się jednak dowiedzieć dlaczego akurat dzielimy przez "20". W nocie katalogowej czujnika mamy wzór: odl = (czas stanu wysokiego * 340[m/s] ) / 2 Z tego wzoru nie wynika, że mamy stan wysoki dzielić przez "20" chyba że nie potrafię sobie tego przekształcić. Czas wysoki mierzę Timer2 w mikrosekundach, więc po przekształceniu wzoru powinienem czas stanu wysokiego mnożyć razy "0,017". Dodatkowo zauważyłem, że czujnik kiedy jest skierowany w stronę sufitu to maksymalnie daje mi wartość 1800, co po podzieleniu przez "20" daje "90", a do sufitu z blatu biurka mam zdecydowanie więcej. Kod programu: #define F_CPU 8000000ul #include <avr/io.h> #include <avr/interrupt.h> #include <util/delay.h> #include <stdio.h> #include "uart/uart.h" volatile int odl0 = 0; volatile int licznik = 0; char flaga = 0; char bufor[20]; void sonar_init() { DDRC = 0x02; MCUCR |=(1<<ISC00)|(1<<ISC01); GICR |= (1<<INT0); TCNT2 |= 0x00; TCCR2 |= (1<<WGM21)|(1<<CS20); OCR2 = 0x08; sei(); } ISR(TIMER2_COMP_vect) { licznik++; } ISR(INT0_vect) { if(flaga==0) { TIMSK = (1<<OCIE2); GICR &= ~(1<<INT0); MCUCR = 0x00; MCUCR = (1<<ISC01); GICR = (1<<INT0); flaga=1; } else if(flaga==1) { TIMSK &= ~(1<<OCIE2); GICR &= ~(1<<INT0); MCUCR = 0x00; MCUCR = (1<<ISC01)|(1<<ISC00); GICR = (1<<INT0); odl0=licznik; //odl0/=20; licznik=0; flaga=0; } } int l_pomiar(void) { //odl0=0; GICR |= (1<<INT0); PORTC |= (1<<PINC1); _delay_us(15); PORTC &= ~(1<<PINC1); _delay_ms(8); GICR &= ~(1<<INT0); return odl0; } int main(void) { sonar_init(); USART_Init(); uart_puts(" start "); while(1) { _delay_ms(1000); sprintf(bufor, "D: %d",l_pomiar()); uart_puts(bufor); } }
 13. 1. Nie mogę czytać nawet komentarzy głoszących, że wystarczy w zupełności miniwiertarka za 50 zł. Owszem może wystarczy, ale do czego? Do przewiercenia laminatu i to tyle w temacie. Proxxon jest na tyle porządnie wykonany że znajduje wiele zastosowań. Ja swojego używam jako wrzeciono do frezarki cnc. 2. To nie jest jedyny sprzęt tej firmy jaki posiadam i z każdego jestem zadowolony, ALE problemy zaczynają się wtedy kiedy ten sprzęt nawali. Próbowałem sam wymienić łożysko w starej wiertarce i cięzko jest dopasować cokolwiek i wymienić. 3. Ogromną zaletą wyróżniającą narzędzia Proxxon od pozostałych firm jest uniwersalny kołnierz metalowy o średnicy 20 mm. Dzięki niemu możemy narzędzie montować nie tylko w oryginalnym sprzęcie.
 14. Chyba tydzień temu padł nowy rekord sprawności ogniw słonecznych, który ciągle jest mniejszy od 50% więc niewiele by stosować je do zasilania pojazdów. Jak najbardziej do doładowania. Pomysł robo kruka bardzo mi się podoba, bo jest to robot cichy i w miejscach gdzie nie występuje zachmurzenie może posłużyć do badań, pomiarów czy szpiegowania.
 15. Witam, w moim przyszłym projekcie będę potrzebował kół zębatych do pasków T2.5 o nietypowych kształtach. Chciałbym je wydrukować na reprapie i dlatego muszę je zaprojektować w Inventorze. Czy zna ktoś stronę, gdzie mogę wygenerować szkic koła o zadanej ilości zębów?
 16. Ciekawym mikrokontrolerem jest ATmega1284 z dużą ilością pamięci i JTAG. Cena jest dwa razy większa od ATmega32. Niestety zestawu startowego - gotowego nigdzie nie udało mi się znaleźć. Oczywiście takiego jaki by mnie zadowolił. Prawdopodobnie podejmę się zaprojektowania własnego i opublikuję go. Jeśli natomiast ktoś by znalazł zestaw z interfejsem usb bez przejściówki na UART to proszę o info.
 17. Jestem zdecydowany na AVR i najprawdopodobniej padnie wybór na Atmega32 bo to największy procek w DIP. Przeglądnąłem całą masę różnych zestawów startowych i nie znalazłem nic co by mi pasowało. Zacząłem się zastanawiać czy nie skorzystać z jakiejś płytki uniwersalnej na której mógłbym łatwo zamontować procek i złącza. Znalazłem coś takiego: http://kubis-electronics.com/oferta.html Są fajne i można całą masę złącz zamontować, niestety ta strona jest stara, nieaktualizowana i nie wiem czy uda mi się tam cokolwiek zamówić. Może ktoś gdzieś widział podobne płytki? Zależy mi na łatwym montażu złącza KANDA - ISP, USB i może by się trafiła płytka z miejsce na Jack DC bo widziałem takie, ale brakowało im czegoś innego niestety.
 18. Są wakacje, znajdę trochę czasu na ale na projekt robienie pcb raczej nie.
 19. Za wsparcie ze strony p. Mirka podziękuję i zostawię go ze swoimi "czarami". Poza tym w zestawie tym jest Atmega32 którą mogę sobie podłączyć na płytce prototypowej i taki zestaw nie przesadzając jest zbędnym wydatkiem. Mnie zależy na zestawie który oparty jest o coś "większego" niż Mega32. Dla rozwiania wszelkich wątpliwości - nie jestem początkującym programistą ani początkującym elektronikiem. Chciałbym sobie tylko uporządkować sobie wiedzę i napisać kilka bibliotek dla siebie. Naelektryzowany, jeżeli zaczniesz budować projekty komercyjne, w których urządzeniem będzie miał sterować "zielony" użytkownik to będzie ci zależało na tym by m tym podłączył kabel usb do układu, wgrał sterownik z płyty i działał. Przejściówka podnosi koszta każdego projektu, komplikuje schemat, płytkę. USB to tylko dwie ścieżki danych, trzy rezystory i dwie diody. Wykorzystując bibliotekę vusb wcale nie tracimy tak dużo pamięci, można z niej korzystać np. na attiny45. Dziękuję za propozycje, ale żadna nie przypadła mi do gustu. Czekam na więcej podpowiedzi
 20. Witam, postanowiłem przez wakacje porządnie zabrać się za naukę programowania mikrokontrolerów avr. Mam już wiele projektów za sobą, ale muszę uporządkować wiedzę, może napisać kilka uniwersalnych bibliotek na przyszłość. Nie posiadam zestawu startowego, mam tylko płytkę prototypową( największa możliwa) i z zapasów zostało mi tylko attiny2313. Chcę się przerzucić na większy procek ale niestety w obudowie przewlekanej największa zdaje się jest tylko Atmega32. Potrzebuję porady co zakupić żeby móc w łatwy i szybko sposób podłączać peryferia bez większych modyfikacji w szczególności zależy mi na gotowym podłączeniu portu USB, ale bez przejściówki FT232. Zastanawiam się nad modułem z Atmega2560 ale wszystkie są przystosowane do arduino i nie wiem czy bez bootloadera będę w stanie ją zaprogramować na przykład przy pomocy USBasp.
 21. Witam! Ruszyłem dzisiaj z nauką obsługi USB wykorzystując bibliotekę VUSB. Już na początku niestety natrafiłem na trudności. Po pierwsze kurs z którego czerpię wskazówki zawiera błędy min. takie że każą zasilać attiny2313 3,3V i podłączać kwarc 12Mhz. U mnie to nie działa i ma to logiczne podstawy do tego by nie działać. Na zasilaniu 5V wygląda to tak że w pętli chcę zapalć co 1000 ms diodę i po 1000 ms ją gasić. Kiedy ustawiam fuse bity LOW=0xEF i definiuję F_CPU = 1200000ul to dioda mruga owszem ale zdecydowanie szybciej. Nie ma reakcji kiedy wyciągnę kwarc. Jak ustawię fuse LOW=0x64 to wygląda na to że wszystko działa ok. Kwarc podłączyłem z dwoma kondensatorami 27pF. Czy ktoś spotkał się kiedyś z takimi trudnościami?
 22. 3A to absolutne maksimum bo na takiej płytce rzadko korzysta się z tak prądożernych urządzeń. Zatem w moim przypadku lepiej zamontować cewkę 3A, ale tych 3A nie wyciągać. Posiadam diody 1N5822 czy znalazły by one zastosowanie w moim układzie?
 23. Witam serdecznie, w związku z tym, że mam wieczne problemy ze stabilizatorami typu LM780X ze względu na ich temperaturę postanowiłem przesiąść się na stabilizator impulsowy LM2576-5 bo akurat mam taki na stanie. Planuje zamontować go na płytce prototypowej, gdzie będę miał wiele różnych modułów typu przekaźniki, wyświetlacze itd. wszystko co potrzebne w testach. Chciałbym zaprojektować tę przetwornicę tak, by można było nawet 3A z niej pociągnąć. Kupiłem wczoraj dwie cewki i nie jestem pewien czy dobrze rozumuję ich dobór. Obie mają po 100uH ale jedna jest na 1A a druga na 3A. Czy prąd który stoi obok nazwy cewki mówi o tym jaki maksymalny prąd może przez nią popłynąć? Jaką cewkę byście polecali do takiego rozwiązania?
 24. Pomimo tego, że pierwszego robota zbudowałem w pełni wykorzystując elementy do montażu powierzchniowego to tutaj zgadzam się z autorem, że L293D dla początkujących są spoko tak samo jak drogie silniki Pololu. Jest na temat tego i tego choćby tutaj na Forbocie dużo informacji a to dla początkujących jest najważniejsze. Sam niedługo zabieram się za budowę tego typu robocika - z pewnością będzie bardzo podobny
 25. MirekCz w związku z Twoją odpowiedzią na mój post postanowiłem nie być gołosłowny i poszukać dokładnych statystyk dotyczących wypadków samochodowych. Ograniczyłem poszukiwania do wypadków na terenie Polski. To o czym będę pisał oparte jest o informacje zawarte w tym dokumencie: http://dlakierowcow.policja.pl/download/15/90806/Segregator1.pdf W 2011 roku w wypadkach samochodowych zginęło 4 189 osób. Jak widać kiedy robi się ciepło i warunki na drogach powinny sprzyjać kierowcy to problemem stają się zatłoczone ulice. Człowiek siedzący za kierownicą godzinami męczy się i jego sprawność fizyczna podupada. Maszyna się nie męczy co najwyżej padną akumulatory ale to stojący samochód nie powinien zabić. Ten fragment wkleiłem apropos zapinania pasów. Prawda jest taka, że w sporej większości przypadków pasy mogą pomóc niż zaszkodzić. Prostym przykładem jest wylecenie przez przednią szybę. Gdyby kierowcy przestrzegali tego i pilnowali pasażerów by zapinali pasy to przy teoretycznym wypadku wszyscy mieli by większe szanse na przeżycie. Widać gołym okiem że prędkość i brawura to główne przyczyny wypadków. Głównie chodzi mi o to, że kiedy przecież mamy program odpowiedzialny za sterowanie to on wie jak w danej sytuacji ma się zachować i koniec. Może wystąpić błąd i wtedy nie co zrobić. Człowiek natomiast lubi "kombinować" i wtedy mamy wypadek przy wyprzedzaniu "na trzeciego", nie udzielenie pierwszeństwa itd. Maszyna nie wymaga doświadczenia i umiejętności, albo potrafi coś zrobić dobrze albo się jej nie uruchamia w tym celu. Młody kierowca często uważa, że umie wszystko robić najlepiej i widać jak to się kończy. Tutaj chciałem zwrócić uwagę na to, że pojazd powinien wiedzieć że nie może poruszać się, ponieważ jest niesprawny a nie że "Panie władzo ja tylko do pracy" i inne tego typu wykręty z jazdą bez świateł itd.
×
×
 • Utwórz nowe...