Skocz do zawartości

marek1707

Użytkownicy
 • Zawartość

  5409
 • Rejestracja

 • Ostatnio

 • Wygrane dni

  438

marek1707 wygrał w ostatnim dniu 6 marca

marek1707 ma najbardziej lubianą zawartość!

Reputacja

1472 Mistrz

1 obserwujący

O marek1707

 • Ranga
  9/10
 • Urodziny 17.07.1966

Informacje

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Lokalizacja
  WAW
 • Zainteresowania
  modelarstwo, elektronika, rower
 • Zawód
  elektronik

Ostatnio na profilu byli

Blok z ostatnio odwiedzającymi jest wyłączony i nie jest wyświetlany innym użytkownikom.

 1. marek1707

  Ładowanie pakietu LiPo za pomocą TP4056

  Nie, chyba że spełnisz wszystkie cztery punkty: 1. Zmniejszysz prąd ładowania np. do 600-800mA za pomocą zmiany jednego opornika na płyteczce, bo zwykle przychodzi to ustawione na 1A a to jest na granicy możliwości tego pakietu - nie ma sensu tak go katować. 2.Będziesz ładował każde ogniwo osobno (czyli pakiet na dwa razy) bo przecież to jest ładowarka wyłącznie do jednego ogniwa LiPol. 3. Dorobisz sobie odpowiednie gniazdko/przejściówkę żeby podłączać wyjście ładowarki raz do jednego a raz do drugiego ogniwa na złączu balansera pakietu. 4. Masz odpowiednie źródło zasilania dla ładowarki, bo z USB kompa to tylko 0.5A. Na Twoim miejscu bym o tym moduliku zapomniał i kupił na początek to: https://botland.com.pl/pl/ladowarki-lipol-sieciowe/1446-ladowarka-li-pol-imax-b3-pro-z-balanserem.html Pasuje wprost do pakietów 2S i 3S i jest samodzielnym urządzeniem.
 2. marek1707

  Wartość analogowa potencjometrów

  Po pierwsze to nie są wyniki pracy tego programu a to bardzo nieładnie tak kręcić. No a po drugie jeśli wypiszesz tekst "wartość 2" a zaraz potem bez odstępu jakąś liczbę np. 311 to dostaniesz na ekranie absurdalne "wartość 2311", prawda? W ten sposób - poprzez drukowanie dodatkowych cyfr poprzedzających - możesz dowolnie podkręcać swoje wyniki
 3. marek1707

  Licznik z szybkim odczytem i zapisem

  Wejście nie potrzebuje napięcia zasilania tylko impulsy. Nie, wiszenie pinu w powietrzu i sporadyczne podłączanie go do 5V to nie są impulsy. To znaczy sudo się nie wykonuje, i2cget nie działa, odczytujesz przypadkową liczbę, odczytujesz zawsze taką samą lub dziwną wartość, Malina zwisa lub wybucha? Jak mamy "sprawdzić" Twoje rozwiazanie gdy piszesz takie banały?
 4. marek1707

  STEMLab 125-10 przetwornik AC

  Moim zdaniem to AD9608 od Analog Devices: https://www.analog.com/en/products/ad9608.html To było proste. Coś na nim kiedyś robiłem więc wiem jak mniej więcej "wygląda" na schemacie a poza tym niewiele jest przetworników >100Msps z wyjściami równoległymi.
 5. marek1707

  Izolacja sieci transmisyjnej

  Pierwsze pytanie: co to znaczy "sieci RS485 pracującej na napięciu 24V". Jeśli RS485, to nie 24V. Ten standard pracuje na 5V. I dalsze: Co to znaczy, że "Sam sterownik pracuje na napięciu 3,3V"? W jakim standardzie są sygnały cyfrowe, które z niego wychodzą - w szczególności linie komunikacyjne? Czy jest to już RS485 po jakimś scalaku/konwerterze, czy masz tam czysty UART? Co z liniami sterowania kierunkiem? Czy RS485 ma być 2 czy 4-przewodowy? Czy sterownik który masz podłączyć dostarcza jakieś zasilanie? Jakie? W przypadku izolacji musisz także stworzyć zasilanie izolowane. Może znajdź gotowy moduł konwertera?
 6. marek1707

  Generowanie sygnału bipolarnego

  No to jeśli chcesz udawać indukcyjny czujnik położenia wału, to najlepiej zrobisz to przez transformator. Wtedy z definicji masz sygnał bipolarny po stronie wtórnej a po pierwotnej przykładasz sygnał jaki chcesz, np. unipolarny. Rozumiem, że wielu ludzi ma wstręt do robienia lub używania elementów indykcyjnych (a transformatorów to już w szczególności), ale na szczęście akurat w tym przypadku wystarczy, że zrobisz wyjście przez dwa kondensatory. Z tego co zrozumiałem masz jakieś urządzenie, które jest podpinane wprost do czujnika indukcyjnego więc "rozumie" sygnał różnicowy zbierany z dwóch przewodów z których żaden ((prawdopodobnie) nie jest na potencjale masy. Czujnik indukcyjny reaguje na ruch a informacja o stanie wału silnika jest przesyłana w częstotliwości (prędkość obrotowa) i jako czas pojawiania się impulsów (położenie kątowe). To oznacza, że nie musisz przenosić składowej stałej, bo czujnik też jej nie generuje. Nie potrzebujesz zatem zasilania ujemnego i wyjściowego stopnia bipolarnego. Wystarczy, że wygenerujesz przebieg prostokątny oraz jego postać odwróconą, oba w formie sygnału cyfrowego 0-5V a potem przepuścisz oba te sygnały przez układy różniczkujące. Na wyjściu dostaniesz sygnał o Vpp = 10V bez składowej stałej. Jeśli potrzebujesz większej amplitudy to wystarczy, że będziesz podkręcał zasilanie (wyłącznie dodatnie) obu stopni wyjściowych. W najprostszym przypadku możesz użyć tranzystorów obciążonych w kolektorach opornikami lub nawet mostka H ze sterownika jakiegoś małego silnika. Oczywiście możesz napotkać grabie, np. urządzenie do którego wejścia się podłączasz może oczekiwać, że na wejściu widzi prawdziwą cewkę z przejściem DC a układ opisany wyżej tego nie zapewnia. Wtedy bez transformatora się nie obejdzie...
 7. marek1707

  Przetwornica LED

  I oczywiście wszyscy wiemy o czym myślisz pisząc "podświetlania LED ekranów". Jest jasne (nomen omen) ile diod w szeregu, ile łańcuchów, jaki prąd itd. No to masz tu coś na otarcie łez: https://allegro.pl/oferta/driver-p4115h-led-140ma-320ma-510ma-680ma-pwm-lin-7411814238 Przetwornica step-down będąca źródłem prądowym a więc do LED idealna, prąd ustawiany nalutowaniem lub zdjęciem zworki na ścieżkach, wejście zasilania od 6 do 24VDC (oczywiście musi być wyższe niż napięcie łańcucha LED), modulacja jasności napięciem analogowym.
 8. marek1707

  Generowanie sygnału bipolarnego

  A jakie jest pytanie? Czego nie wiesz? Najprościej sygnał bipolarny wygenerować za pomocą kondensatora. Skoro wiadomo, że taki element nie przenosi składowej stałej to wystarczy impuls prostokątny przesłać np. przez układ różniczkujący i dostajesz szpilkę raz w górę (na narastającym zboczu) a raz w dół (na opadającym). Jeśli to wystarczy do "przełamania" detektora przejścia przez zero to sprawa załatwiona. Natomiast jeśli musisz przenosić składową stałą (lub zwiększać amplitudę lub robić jeszcze jakąś inną magię z sygnałem) to potrzebujesz ujemnego zasilania stałego (np. z przetwornicy DCDC w układzie inwertera lub z pompy ładunkowej) i stopnia wyjściowego zbudowanego na piechotę lub ze wzmacniacza operacyjnego za 2zł. Podsumowując: nie napisałeś najważniejszego czyli jak i jaką informację chcesz przesłać? Czy długość impulsu, czy częstotliwość, czy moment w czasie, czy możesz jakoś wpływać (kształtować) sygnał "źródłowy" czy jest on jakoś dany i tylko musisz go odebrać swoim detektorem itd itp. EDIT: Czy przez "czas trwania" rozumiesz długość impulsu czy okres powtarzania? Czy chcesz udawać coś w rodzaju sieci 50Hz bo do tego jest przeznaczony detektor?
 9. marek1707

  Przetwornica LED

  Robiłem dziesiątki różnych. Wszystko masz napisane w datasheet: http://www.ti.com/lit/ds/symlink/tps61160.pdf W szczególności rozdziały: 8, 9 i 10. Generalnie: jak zwykle zachowujesz wszelkie przykazania dotyczące projektowania układów przetwornic impulsowych. Ustalasz założenia, liczysz elementy, weryfikujesz projekt na zgodność z założeniami, rysujesz dobre PCB w pamiętając o zasadach, montujesz, uruchamiasz, mierzysz parametry, ew. coś poprawiasz i tyle. Ew. jakieś bardziej szczegółowe pytania tylko po przeczytaniu ww rozdziałów.
 10. marek1707

  Arduino duo i jego MCU

  ARMy mają jedną wspólną przestrzeń adresową dla danych, kodu i peryferiów. Najprostsza odpowiedź brzmi więc: tak, możesz podłączyć i wykonywać. Nie wiem czy to definiuje "pełnoprawny komputer". Musisz przy okazji zwrócić uwagę na szczegóły. Aby podnieść niezawodność systemu liniowa mapa pamięci od 0x00000000 do 0xFFFFFFFF została podzielona na obszary w których obowiązują różne obostrzenia. Jednym z nich jest tzw. XN (Execute Never) czyli flaga zabraniająca wykonywania kodu z danego zakresu adresów. Akurat nie dodtyczy do wewnętrznego RAMu (i FLASHA oczywiście też), ale już w części "External Memory" o ile pamiętam masz dwa obszary i tylko jeden z nich jest przeznaczony dla kodu wykonywalnego. Akurat SAM3X8E nie ma chyba kontrolera SDRAMu więc za dużo to tej pamięci nie podłączysz. A wewnętrzny RAM nie starcza?
 11. Biedaku, wciąż coś dzwoni i wciąż nie wiesz gdzie? Co Ci wygląda dobrze? Pogoda z oknem? Smog dzisiaj w Wawie okropny... Miałem uwagi konkretnie co do HC125, a Ty swoim zwyczajem (te uniki to taki sposób motania wątku?) zaczynasz dyskusję o zupełnie innym układzie udając, że tego poprzedniego posta wcale nie napisałeś. Tak, seria HC a w szczególności HC125 nie nadaje się: 1. Do konwersji 3V -> 5V z jednego prostego powodu: zasilając go z 5V (bo chcesz mieć na wyjściu 5V) musi on dostać min. 3.5V jako jedynkę na wejściu. Do takiej konwersji nadają się bramki serii HCT, bo mają specjalnie obniżony poziom jedynki (wciaż przy zasilaniu z 5V) do ok. 2.5V. 2. Do konwersji 5V -> 3V, bo zasilając go z 3V (bo chcesz mieć na wyjściu 3V) nie toleruje on na wejściu napięć wyższych niż własne zasilanie. Do tego celu mamy rodziny LVC, LCX i bardzo specjalne scalaki takie jak HC4050 lub kilka innych wymienionych wyżej, specjalizowanych konwerterów. O wspomnianym HC4050 nie dyskutuję - tak, to jest wyjątkowa w tej rodzinie kostka nadająca się do zamiany sygnału dużego i bardzo dużego (bo 15V to standard starych CMOSów serii 4000) na małe, czyli 5V, 3.3V lub 2.5V. To są standardy choć niestety 1.8V już nie obejmuje, bo działa "tylko" do 2V. W drugą stronę HC4050 już "nie pójdzie", bo jako rasowy CMOS wymaga rozpiętości rail-to-rail na wejściu. Zasilając go z 5V (przy próbie konwersji 3.3V -> 5V) wymaga właśnie czegoś w okolicach 3.3V jako minimalnej jedynki a to już na styk. Zamiast szukania wyjątków chciałbym aby ludzie z tego zapamiętali, że: 1. 74HC zasilane z 5V nie nadają się do współpracy z niższymi sygnałami. 2. 74HC doskonale sobie poradzą w środowisku homogenicznym np. tylko 3.3V lub tylko 5V. 3. Do "wciągania " sygnałów 3.3V do domeny 5V świetnie radzą sobie wszystkie bramki (i inne bardziej skomplikowane scalaki cyfrowe) serii 74HCT. 4. W drugą stronę (gdy sygnał max 5V jest wyższy niż nasze zasilanie) używamy 74LVC, 74LCX i podobnych (ale nie np. 74LV). 5. W przypadkach szczególnych (sygnał duży 15V lub mały 1.8V, magistrala dwukierunkowa, podciąganie opornikami typu I2C) szukamy specjalizowanego konwertera lub budujemy coś z tranzystorów, oporników itp.
 12. miszczu18: Ja chyba też bym tak zrobił, z dokładnością oczywiście do tego bufora, bo seria HC w żaden sposób nie może służyć do konwersji - kolejny niewypał "Wuja Dobra Rada" paperfalse'a. Tutaj masz problem tylko w jedną stronę, bo od BT do ATmegi konwersja 3.3 -> 5V nie jest potrzebna. W drugą stronę? To UART, więc sygnały nie będą szybkie. Jeśli nie przewidujesz 115.2kbit/s a raczej 9600 to wstawiłbym dzielnik rezystorowy np. 2k/3k. Gdybyś chciał zrobić to zupełnie poprawnie, to bramka 74LVC1G125 lub 74LVC1G17 lub 74LVC 2G17 lub nawet spory 74LVC125 dadzą radę. Możesz wstawić też dwukierunkowy, w pełni automatyczny konwerter od Texasa lub ST, ale to jest 4 lub 8 bitów więc robi się maszyneria: https://www.tme.eu/pl/details/txb0108pwr/konwertery-logiczne/texas-instruments/ https://www.tme.eu/pl/details/st2378ettr/konwertery-logiczne/st-microelectronics/ https://botland.com.pl/pl/rozszerzenia-gpio-nakladki-hat-do-raspberry-pi/4290-konwerter-poziomow-logicznych-txb0104-dwukierunkowy-4-kanalowy-sparkfun.html Takie rzeczy działają do megabitów/s więc możesz tego używać do kart SD, wyświetlaczy itp. Tutaj, przy jednym bicie (ew. dwoma bo UART w dwie strony) i paru kilobitach/s to trochę armata na wróbla. A w ogóle to warto zacząć myśleć o całkowitym przechodzeniu na 3.3V. Procesory wciąż działają, wyświetlaczy na 3.3V jest jak mrówków (może jakiś mały graficzny po SPI lub I2C - bilioteki do tego są wszędzie) a resztę podłącza wtedy "bezklejowo". Nawiasem mówiąc znalazłem coś takiego: https://www.elmag.net.pl/files/pdf/JHD162ABW.pdf https://www.sunrom.com/get/526000 W obu dokumentach jest coś podobnego do tego Twojego LCD (przynajmniej z nazwy), ale w jednym kontroler "łyka" sygnały 3V a drugim nie. Ciekawe co sprzedaje Botland? Bo z ich strony to można jedynie wyczytać, że to wyświetlacz i że niebieski.. Wow. Mostki oczywiście bezpośrednio z akumulatora, to dobry pomysł. Stabilizator dla cyfrówki jakiś w miarę low-drop, bo zwykły 7805 może przestać dawać ładne 5V już od granicy Vin<7V. Może chociaż LM1117? https://botland.com.pl/pl/regulatory-napiecia/269-stabilizator-ldo-5v-l4941bdt-smd-to252.html https://botland.com.pl/pl/regulatory-napiecia/1117-stabilizator-ldo-5v-lm1117mp-smd-sot223.html Jeśli to będzie pakiet bez zabezpieczeń (taki goły, modelarski), to obowiązkowo pomiar napięcia LiPola i alarm. Sugerowałbym jednak 18650 w zbudowaną ochroną. Masz do tego ładowarkę?
 13. marek1707

  Zasilanie akumulator/sieć (3.3V, 1x18650)

  Akumulator? ESP? DAC-a? Miłe urządzonko? No to już powiedz do końca co tam dłubiesz Jak robisz 3.3V z LiPola? LDO czy coś ambitniejszego?
 14. marek1707

  Zasilanie akumulator/sieć (3.3V, 1x18650)

  Szybki jesteś. Mają tam też to samo, ale bez zabezpiezceń. Jeśli Twoje ogniwa mają to już wbudowane, to sporo rzeczy jest na tym moduliku niepotrzebnych i wtedy kupujesz to: https://botland.com.pl/pl/ladowarki-lipol-moduly/6942-ladowarka-li-pol-tp4056-pojedyncza-cela-1s-37v-microusb.html Oczywiście to samo (i ten poprzedni, z ochroną) można kupić na aukcjach sporo taniej..
 15. marek1707

  Zasilanie akumulator/sieć (3.3V, 1x18650)

  On nie widzi układu a raczej nic go to nie obchodzi. Widzi obciążenie w postaci akumulatora i do niego podpięte coś. Wysyła stały prąd i tyle. Od Ciebie zależy to, aby Twój układ brał mniej niż prąd łądowania, inaczej bilans będzie ujemny i nici.
×