Skocz do zawartości

PolGraphic

Users
 • Zawartość

  27
 • Rejestracja

 • Ostatnio

Reputacja

0 Neutralna

O PolGraphic

 • Ranga
  3/10

Informacje

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Lokalizacja
  Łódź
 1. Dziękuję, zamroczyło mnie Piwo za otrzeźwienie
 2. Witam serdecznie. Mam taką oto tabelkę z wynikami pomiarów dla źródła prądowego: U[V] | I[mA] --------------- 0,05 | 10 0,50 | 9,9 1,00 | 9,7 1,50 | 9,5 2,00 | 9,4 2,50 | 9,2 3,00 | 9 3,50 | 8,84 4,00 | 8,66 4,50 | 8,48 Sposób otrzymania danych w tabeli: Regulując potencjometrem źródła prądowego ustawiono prąd źródłowy Iz=10mA. Regulowany rezystor R ustawiony został na wartość zerową (lewe skrajne położenie). Załączono rezystor na zaciski AB źródła prądowego, po czym wykonano serię pomiarów zwiększając wartość rezystancji R, tak aby napięcie na źródle nie
 3. No nie wiedziałem już gdzie to zadać, a "zupełnie zieloni" pasowało mi jeszcze najbardziej do czegoś takiego jak czytanie danych z wykresu Ok, czyli rozumiem że dać np. 16/0,96 [mA] = 16 bramek, czyli więcej niż 10 (to przyjąć za wartość katalogową), tak?
 4. Witam serdecznie. Mam taki oto problem, związany z elementami logicznymi (charakterystyka wejściowa bramki logicznej). Na podstawie wyników wykonałem sobie wykres charakterystyki wejściowej bramki Iwe = f(Uwe): Podczas wykonywania dalszej części zadania natrafiłem na fragment którego nie jestem w stanie zinterpretować: "Wykorzystując odczytana z wykresu maksymalną wartość Iwe max i katalogowa wartość dopuszczalnego ciągłego prądu na wyjściu bramki 16 mA sprawdzić czy maksymalna liczba bramek obciążających (16 mA /Iwe max) przy pracy z niska częstotliwoś
 5. A więc tak: bez zasilania zewnętrznego ani z programatora, sprawdzałem po kolei połączenia z ikoną ustawioną na diodę (czerwona szpilka z drucikiem do oczka we wtyczce, czarna do odpowiedniej nóżki programatora). Oto wyniki 'doświadczenia': -MOSI wartość bardzo niska (z początku, przy poruszaniu trochę wyższa, ale szybko spada do stałej, coś kolo 001), przy podłączaniu czerwonej szpilki do oczka RST, czarnej do innych nóżek programatora zawsze wskazywało 1 -LED wszędzie 1 (i chyba ok, skoro jest odłączony) -RST jakieś wartości <1000, ale przy podłączaniu czerwonej szpilki do oczka RST,
 6. Kożystam z programatora usb i mogę przekręcić zwrotkę odpowiadającą za zasilanie z programatora. Podsumowując: odłączyć zasilanie, odłączyć wtyczkę od programatora i testować jej ciągłąść w punktach: odpowiednie oczko wtyczki - nóżka programatora? Nie widzę tylko ikonki ciągłości - mam różne wartości dla V, V~, A i omów, mam też podświetlone na biało 10A (osobno, ale blisko wartości A), ikonkę diody (ale bez łuków) i hFE. Ogólnie wygląda on mniej więcej tak:
 7. Hm, myślałem że to jest właśnie ciągłość obwodu :/ Czyli z tego nie da się nic stwierdzić? I jak w takim razie ustawić miernik przy testowaniu? Na VDC lub stałe? Mam tam różne wartości m.in. 20, 2000m itd. - znaczą pewnie rząd pomiaru. Podczas mierzenia muszę mieć włożony kabel programator-komp (żeby płyneło napięcie)? Czy mogę testować bez załączania (sama ciągłość?) Nie mogę zlokalizować ikonki ciągłości.
 8. A więc tak. Ustawiając miernik na hFE podłączałem kolejno czerwoną szpilkę (V*znaczek omegi*mA) do odpowiedniego oczka wtyczki (przez wspomniany drucik), a czarną (COM) dokładałem do odpowiednich nóżek programatora. Następnie podobną operację wykonałem dla oczek wtyczki i końcówek kabla który wcześniej był dołączony do nóżki atmegi (wyjętego z płytki stykowej <- testowanie samego kabla). Dla połączenia z MOSI (do nóżki) wynikiem były jakieś nie za wielkie wartości. Dla MISO i STK wyświetlała się jedynka (z lewej strony, podobnie jak gdy nie dołączam szpilek nigdzie). Dla kabli wyjętych
 9. Dobra, to akurat wiem. Ale co z miernikiem który ma naraz te rzeczy? I gdzie tutaj będzie połączenie szeregowe do tego? Ja nie widzę tutaj jednego obwodu tylko szereg różnych połączeń.
 10. Znowu wykażę się brakiem wiedzy. W jaki sposób podłączyć miernik? Mam jakiś miernik uniwersalny (napięcie, natężenie itd.) - gdzie go podłączyć na tym moim schemacie? Jeśli okaże się, że napięcie dochodzi - nie ma innej opcji jak zepsuta atmega8? A jeśli jest zepsuta, to tylko zakup nowej? p.s. Co do podłączania z zasilaniem z programatora - jeśli odepnę zasilanie do płytki, to cała reszta kondensatorków, rezystorków, diod itd. może zostać na płytce? czy muszę je usunąć, przed programowaniem atmegi?
 11. Hm, co do świecenia się diod - to chyba raczej wynik oświetlenia/odbijania się światła - gdy robiłem zdjęcia, układ był wyłączony. Próbowałem opcji z odłączoną zwrotką bardziej wewnętrzną - sprawa ma się tak samo, ten sam błąd :/ Zwątpiłem, i spróbowałem też z odłączoną zwrotką zewnętrzną (sck), ale ciągle jeden i ten sam błąd.
 12. Witam. Czy chodzi o to, co zaznaczyłem na czerwono: Jeśli tak, to w jaki sposób ją 'założyć'? Czy czasem to, że ma na sobie ten wysuwany, czarny element nie znaczy że jest założona? Mam go zdjąć? Od razu przepraszam za niewiedzę. //nawyk: (poprawiłem)
 13. Witam. Na wstępie właściwie mogę zacytować jeden z mych poprzednich tematów: Jestem osobą bardzo początkującą. Natknąłem się na świetny kurs autorstwa ABXYZ dotyczący programowania AVR: http://www.kursc.forbot.pl/str001.html Tym razem mam następujący problem. Podłączyłem wszystko zgodnie z instrukcją (schematem), pobrałem odpowiednie oprogramowanie (WinAVR itd.). Poza tym system wykrywa programator (XP) i widzi go jako usbasp. Po wybraniu w programmer's notepad (zgodnie z kursem) komendy Tools->Make All wszystko było OK (Exit code 0). Natomiast po wybraniu Tools ->Program otrzyma
 14. lukpep - ten link podałem też wcześniej w swoim poście, ale tak - zgapiłem się przy kupnie programatora nie biorąc od razu i tego dzięki wszystkim za odpowiedzi, teraz wiem jak to ustrojstwo się nazywa i kupie je albo w 'pobliskim' sklepie elektronicznym, albo na tej aukcji dzięki za pomoc, pozdrawiam
 15. Witam. Zakupiłem programator AVR ISP USB: http://www.allegro.pl/item738576584_nowosc_programator_isp_avr_usb_rohs_atmel_fv.html Mam kabel USB, jednak brakuje mi tego, którym połączę amtega8 z programatorem. Na necie znalazłem coś takiego: http://www.allegro.pl/item738565619_uniwersalna_tasma_do_programatora_isp.html Nie można tego dostać taniej gdzieś na terenie Łodzi (aktualnie wyniosłoby to mnie 5 zł + 5 zł przesyłka)? I jak wogóle fachowo nazywa się ten kabel/przejściówka, jaka jest jego dostępność w sklepach - np. w http://semiconductors.com.pl/ jestem w stanie go dostać?
×
×
 • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.