Skocz do zawartości

_ender88

Users
 • Zawartość

  44
 • Rejestracja

 • Ostatnio

O _ender88

 • Urodziny 08.08.1988

Informacje

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Lokalizacja
  Gdańsk
 • Zawód
  Software Engineer

Osiągnięcia użytkownika _ender88

Wynalazca

Wynalazca (6/19)

 • Za 5 postów
 • Za 25 postów
 • Młodszy Juror
 • To już rok!
 • To już 5 lat!

Odznaki

0

Reputacja

 1. Dostaję sporo wiadomości od chętnych do kupienia jednego czy dwóch arkuszy czarnej plexi. Ludzie, bądźcie poważni - przesyłka w tym wypadku będzie dwa razy droższa niż jej zawartość. Wolałbym jednak sprzedać większą część tego co mam od razu.
 2. Konstruując swojego robota o imieniu Groszek (możecie o nim poczytać w tym wątku) kupiłem sporą ilość plexi i klej do plexi. Trochę zużyłem na Groszka, trochę na inne projekty, a trochę mi zostało. Ponieważ wyjeżdżam do USA, muszę to wszystko sprzedać. A więc mam: a) klej Acrifix 192, 100 g, zużyty może w 5% (do sklejenia plexi wystarczy kropla); b) 3 arkusze przezroczystej plexi 200x200x3; c) 2 arkusze przezroczystej plexi 200x200x5; d) 4 arkusze czarnej plexi 200x200x3 Zapłaciłem za to odpowiednio: a) 30 zł; b) 4.50 zł / arkusz; c) 7.50 zł / arkusz; d) 5 zł / arkusz. Specjalnie dla kolegów z Forbotu sprzedam za pół ceny. Idealnie pasowałby mi odbiór osobisty gdzieś w Gdańsku, ewentualnie mogę przejść się na pocztę.
 3. _ender88

  Zewnętrzny rezonator

  Czyli to kwarc 7.3728 MHz. Fusebity polecam ustawić za pomocą programu Burn-O-Mat, sam liczy odpowiednie wartości. http://avr8-burn-o-mat.aaabbb.de/avr8_burn_o_mat_avrdude_gui_en.html
 4. Usuń spację między ISR a nawiasem i spróbuj jeszcze raz.
 5. Dawno nie pisałem, bo byłem na nartach. Praca nad robotem dobiega już końca, do zrobienia zostało: => sprężynki do złącz akumulatorów (pytałem w firmach, które robią takie rzeczy, ale nikt nie miał tak małych, będę je musiał zrobić sam); => poprawienie układu płytki z Bluetoothem (lustrzane odbicie); => wytrawienie i polutowanie płytki z Bluetoothem; => napisanie funkcji na ATmegę do obsługi Bluetootha; => napisanie programu do sterowania robotem z komputera. Robot nie miał spełniać żadnej określonej funkcji. Miał być raczej szkoleniowy i tu się doskonale sprawdził - wiele się przy jego budowie nauczyłem. Zatem po skończeniu powyższych zadań praca nad robotem dobiegnie końca. Dobrany czas pracy silników. A raczej przypadkowo trafiony - bawiłem się z wieloma ustawieniami i to akurat najlepiej nadawało się na film.
 6. Napisałem menedżer dostępu do ADC, obsługę fotorezystora (automatyczne włączanie świateł), miernika baterii, czujnika Halla i czujnika przeszkód. Poniżej filmik z testów czujnika przeszkód: https://www.youtube.com/watch?v=WJmTRuH37qc Do zrobienia pozostała już tylko obsługa Bluetooth.
 7. Przetestowałem silniki. Dodałem film z pierwszej jazdy (wg z góry ustalonej sekwencji): https://www.youtube.com/watch?v=XwXz9G3x51g
 8. _ender88

  RepRap - domowa drukarka 3D

  Kilka dni temu na TechCrunch był artykuł o drukarce opartej na RepRap, ale zgrabniejszej i tańszej: http://techcrunch.com/2012/02/28/is-the-300-3d-printer-finally-here-makible-thinks-so/ $350 to po dzisiejszym kursie 1 080 zł i to już zawiera przesyłkę.
 9. Dodałem film z pierwszych testów elektroniki - na początek świateł: https://www.youtube.com/watch?v=osHK6NEU-CA
 10. Zacząłem pisać program na ATmegę, wrzuciłem go na Google Code. Tam też będę wysyłał zmiany. Ponieważ każdy projekt musi mieć nazwę, od dzisiaj mój robot nazywa się Groszek. Te kable są już znacznie grubsze od pozostałych.
 11. Przygotowałem odpowiednie przewody, dzisiaj pierwsze testy elektroniki: Tak, napisałem o tym w oryginalnym poście. Przylutowałem kable tylko na czas testów, docelowo na śrubkach będą sprężynki, dzięki którym nie trzeba będzie ich mocno dociskać.
 12. Skleiłem uchwyt na baterię oraz pocynowałem i polutowałem płytki. Brakuje jeszcze płytki z Bluetoothem, bo zapomniałem, że ta musi być wydrukowana z odbiciem lustrzanym i zorientowałem się dopiero, kiedy chciałem przylutować BT... Dodałem sporo zdjęć do punktu Elektronika - montaż i testy w oryginalnym poście. Wrzucam je też tutaj. Przejrzałem cały wątek i kliknąłem Pomógł przy wpisach, w których odpowiadaliście na moje pytania albo w inny sposób pomogliście. Dziękuję wszystkim. W szczególności skorzystałem z dwóch porad: => do zmywania tuszu bardzo dobrze nadaje się rozcieńczalnik nitro; => do wygładzania płytki po wierceniu bardzo dobrze nadaje się papier ścierny 500. Zdecydowałem się na cynowanie chemiczne, zawsze to dodatkowa warstwa ochronna w porównaniu do samej kalafonii. Jestem z niego zadowolony. Zwłaszcza na początku bardzo dobrze się lutowało, z czasem trochę gorzej - chyba przez to, że pobrudziłem ścieżki tłustymi palcami. Czym można zmyć tłuszcz już w trakcie lutowania (kiedy zanurzenie w wodzie konieczne przy myciu płynem do naczyń raczej odpada)? Próbowałem zmyć pozostałości kalafonii (tej zawartej w "cynie") rozcieńczalnikiem nitro. Plamy kalafonii zostały, w dodatku płytka zrobiła się lepka. Czym to zmyć?
 13. Przed chwilą pogooglałem i znalazłem wiele opisów, w których radzą przed cynowaniem chemicznym posmarować płytkę kalafonią. Z tego, co widzę, to pierzchan jest za smarowaniem kalafonią, a grabo za cynowaniem. Mamy remis, ktoś jeszcze się wypowie?
 14. Niestety w moim elektroniku "na już" mieli tylko pastę lutowniczą (= topnik średnio aktywny). Kupiłem i z ciekawości wypróbuję metodę piotreks-89. Zamówiłem na Allegro preparat do cynowania chemicznego z Termo Past. Kupiłem też w Castoramie rozcieńczalnik nitro do rozpuszczenia kalafonii. Zastanawiam się, w jakiej kolejności mam teraz zakonserwować płytkę: najpierw kalafonia a potem cynowanie czy na odwrót? A może przy cynowaniu w ogóle nie trzeba już smarować kalafonią? Doszły też wszystkie mikro-śrubki z Allegro. Udało mi się na próbę przykręcić wszystkie płytki wewnątrz obudowy.
 15. Dzięki, spróbuję. Czyli Ty także polecasz samo nałożenie kalafonii? W czym ją najlepiej rozpuścić (spirytus, denaturat)? Co to znaczy normalnie?
×
×
 • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.