Skocz do zawartości

Dragas

Użytkownicy
 • Zawartość

  20
 • Rejestracja

 • Ostatnio

Reputacja

0 Neutralna

O Dragas

 • Ranga
  2/10

Informacje

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Lokalizacja
  Bydgoszcz/Warszawa
 • Zainteresowania
  Programowanie, elektronika, fizyka, matematyka
 • www
 1. Witam Od około tygodnia próbuje uruchomić komunikację RFM73->RFM73 (docelowo <->). Bibliotekę do obsługi RFM73 znalazłem w internecie (autor pokazuje że wszystko działa poprawnie), dorzuciłem do kodu głównego i niestety, układu się nie komunikują. W obu przypadkach sercem jest procesor Atmega8 12MHz. RFM'y podłączone są pod hardwarowe SPI. Objawy są takie, że wysyłam bajt 'a' (i zaświecić diodę w "nadajniku") co 1.5s, a drugi układ powinien to odebrać i na chwilę zaświecić diodą, lecz w praktyce dioda miga jak się jej podoba (nawet jeśli "nadajnik" jest odłączony od zasilania). W załączniku znajduje się cały kod, który wrzucony jest do procków (txd - kod "nadajnika", rxd - kod "odbiornika"). Niestety nie jestem na 100% pewien czy kod działa poprawnie (chodzi mi o samą bibliotekę rfm73). Bardzo proszę o pomoc Pozdrawiam Dragas PS. Jeśli ktoś posiada działający kod do RFM73 i chciałby się nim podzielić, będę bardzo wdzięczny. rfm73.zip
 2. Witam Chciałbym się dowiedzieć jak dokonać pomiaru w zasilaczu symetrycznym (o możliwości niesymetrycznego ustawienia parametrów), tak jak na rysunku: Całość ma wspólną masę, więc odpada możliwość podłączenia rezystorów (boczników) do masy, tak jak to się przeważnie robi w zasilaczach. Myślałem, aby zastosować LM358 (choć to jest tylko propozycja z mojej strony), część A zrobić nieodwracającą, a cześć B odwracającą, aby na wyjściu kanałów A i B mieć napięcie dodatnie. Złącza X1 oraz X2 to są wyjścia zasilacza (X1 dodatnie, X2 ujemne). W załączniku jakby było potrzebne, to dodaję schemat w eaglu (5.10). Proszę o pomoc lub chociaż naprowadzenie jakbym miał tego dokonać. Pozdrawiam Dragas pomiar.sch.zip
 3. To znaczy jaką, bo na razie nie mam żadnej przetwornicy. Szukam jakiejś taniej (np jak MC34063A), lecz działającej od 3V (lub mniej). Te z farnella mają na wyjściu około 6V, a ja potrzebowałbym chociaż te 8-10V. Przez 2 diody i kondensatorki zrobi się sztuczną masę po to abym mógł też złapać 0V pozorne (czyli to co będzie na spadku 2 diód).
 4. Jednak pozostanę przy LM358 i skupię się na przetwornicy. Może uda mi się wymyślić inne rozwiązanie. Dziękuję bardzo za pomoc.
 5. Ma to służyć do czegoś takiego: Napięcie z przedziału od -5V do 5V na wejściu, a na wyjściu 0-5V (V out2 na wykresie jest podzielone przez 2). Na symulatorze wychodzi to ładnie, lecz tu wszystkie wzmacniacze są rail-to-rail.
 6. A jest jakiś zamiennik dla LM358, który jest rail-to-rail? Może TL082/72?
 7. Wczoraj testowałem układ fizycznie (nie w żadnych symulatorach), po podaniu 5V, na wyjściu miałem jedynie 3.9V (niezależnie od wzmocnienia). Rail-to-rail jest LM358V, a ja mam LM358N, dlatego potrzebuję napięcia wejściowego większego o około 2V od maksymalnego napięcia wejściowego.
 8. 1. A czy jest coś podobnego do LT1307, lecz tańszego w swojej kategorii, myślałem o czymś podobnym do MC34063A, lecz ono działa dopiero od 5V. A no dlatego potrzebuję większego napięcia zasilającego do LM'a, ponieważ na wejściu będzie zakres od 0-5V, a nie mam LM'a typu rail to rail. 2. @marek1707 Stabilizator jest prostym rozwiązaniem, lecz wydziela trochę ciepła, ma małą sprawność, zajmuje mniej miejsca, jest tańszy. Przetwornica - więcej miejsca, mogą występować zakłócenia, lepsza sprawność. W takim razie zastosuję lm317 lub coś podobnego.
 9. Te Vin = 5V w przetwornicy typu step-down to jest z USB. Napięcie 3v6 będzie służyło zależnie od przypadku do ładowania lub zasilania układów, a źródłem będzie akumulatorek. To wystarczy?
 10. Witam Chciałbym poprosić o radę: 1. na czym zrobić przetwornicę step-up, gdzie Vin wynosi 3.6V (lecz wolałbym mieć chociaż trochę zapasu - działała np od 3V), a na wyjściu dawała około 8-10V. Wydajność prądowa wystarczy bardzo mała - zasilanie LM358. Głównie chodzi mi o to, aby układ był ogólnodostępny, a nie jakiś wymyślny. 2. Czy lepsza będzie przetwornica step-down czy stabilizator liniowy. Całość o wydajności prądowej max 200mA (min 100mA), Vin=5V, Vout = ok. 3v6. Pozdrawiam Dragas
 11. Dokładność 0.2V w zakresie +/- 100V mnie zadawala, a schemat bardzo przemawia do mnie. Zgodnie z prośbą napiszę jak ja to widzę: Układ ma służyć do pomiaru napięcia DC w zakresie +/- 100V o nieznanej biegunowości (w zależności jak się przyłoży). Wartość pomiaru ma być wyświetlona na lcd, oraz przesłana do komputera przez przejściówkę usb <-> rs232 (zasilana z usb). Dodatkowo prawdopodobnie będą jakieś ledy informujące o czymś tam, a przyciski do np zmiany ustawień (podświetlanie lcd, czas przejścia w power-down). Układ radiowy będzie służył do wysyłania stanów przycisków (i może do odbierania temperatury z jakiegoś innego układu). Ogólnie na początku chodziło mi o to, aby dowiedzieć się tylko jak przenieść wykres napięcia z zakresy od -1.25V do 1.25V na część dodatnią z przesunięciem w tym przypadku o +1.25, czyli na część 0-2.5V. Z resztą bym pewnie poradził sobie jakoś z czasem. Jeśli można to proszę na odpowiedzenie na to pytanie.
 12. A czy nie będzie łatwiej jeśli wyprowadzę około 4,5V [3 baterie] (testowałem na lcd 2x20 bez podświetlania i działa) i to będzie jako linia 5V do lcd, myślałem o takim połączeniu: Masa całego układu jest wspólna (również ta masa z USB, wynik pomiaru będzie pojawiał się na ekranie komputera), lecz można zastosować jakąś optoizolacje (tak jak w przypadku USBasp z optoizolacją). To mam jeszcze inną koncepcję dla miernika: Na jednym kanale zakresie +/- 5V dokładność 0.01V (zmniejszenie napięcia przez dzielnik do +/- 1.25V, przeniesienie na dodatnią część ze wzmocnieniem 1 czyli na wyjściu będzie w zakresie 0-2.5V) oraz zabezpieczenie do tego w razie czego. Kanał nr 2 - dokładność najlepsza jaką da się wyciągnąć z wew ADC (czyli to co jest w drugiej części postu). Jeśli chodzi o konwerter napięć M32 <-> RS232 to wymyśliłem takie coś (lecz nie wiem czy to będzie działać w praktyce): ----------------------------------------------------------------------------------------- Edit: Sprawdziłem zamieszczony powyżej schemat (konwertera 3v3->5V) w symulatorze i okazuje się, że nie działa jak powinien, więc wymyśliłem na wzmacniaczu operacyjnym takie coś, i w teorii działa. A wykres na wyjściu tak wygląda: A może lcd i usb<->rs232 (w stronę z procka do konwertera rs232) poradzi sobie ze stanem logicznym w stanie 1 przy 3v3?
 13. Docelowo ma być to miernik napięcia (jak się uda, to może nawet dwukanałowy), a jego pomiary mają być wysyłane do komputera przez usb (rs232 i dedykowany do tego projektu program mojego autorstwa) i wysyłanie informacji o wciśniętych przyciskach w układzie przez rfm'a. Ładowarka zewnętrzna też może być - może i nawet lepszy pomysł niż to usb (choć jakoś nie mogę tego przeboleć, przynajmniej na razie). Jeśli chodzi o lcd na 3v7 to będzie ciekawa zabawa ze znalezieniem takiego (a może jakiś jednostronny konwerter napięć 3v3 -> 5V, ponieważ nie używam linii R/W). Jeśli chodzi o dokładność, to najbardziej zależy mi na +/- 10V - aby dokładność wynosiła 0.01V, a drugi zakres, to już nie musi być aż tak dokładny, to ma być bardziej informacyjnie ile tak jest, a jak będę potrzebował więcej informacji, to już wezmę normalny miernik uniwersalny. To wolę nie zaczynać. A tak na serio, to już kilka razy próbowałem się za to zabrać i jedyne co mi z transformatorków wychodziło, to tesla (transformator powietrzny)
 14. To już nie wiem jak mam zrobić to zasilanie Dać wtedy te 4xAA i stabilizator liniowy, tylko jaki? LM317 czy gotowy LM1117 na 3v3? BO raczej w przetwornice impulsowe nie będzie chciało mi się bawić, choć nie wiem czy nie będzie trzeba do stabilnego zasilania wzmacniacza operacyjnego. Jeśli chodzi o nawijanie transformatorków, to wolałbym nie ruszać tego tematu, bo jakoś nie mam do nich cierpliwości. Projekt jak na chwilę jest całkowicie hobbystyczny (i nie zanosi się na to, aby był komercyjny), w przyszłości mam zamiar udostępnić go szerszemu gronu. Kiedy pisałem poprzedni post, to już myślałem, o konwerterze stanów logicznych między 5V<-> 3V3, lecz chyba jednak będę zmuszony na zdobycie atmegi32L (i przy takiej wersji zostańmy). Wpadłem na pomysł, aby nie zmieniać baterii, użyć akumulatorków (mam takie o pojemności 2100mAh i 2700mAh), więc pojemność powinna wystarczyć; całość ładowana z porty USB. Układ nie będzie aż tak prądożerny, ponieważ głównie będzie chodził procesor (automatyczne wyłączenie całego układu po 10 min od ostatniego użycia), lcd (1 lub 2x16, dopiero teraz wpadłem na pomysł, aby użyć jego) podświetlanie przez 1min od ostatniego użycia (w zależności od ustawień), czasami będzie używany rfm, no i może jakiś led. PS. czy zrobienie przetwornicy step-up na MC34063 z 5V (usb) na 6V (do ładowania baterii) ma sens? A może jakiś inny sposób na ich ładowanie?
×
×
 • Utwórz nowe...