Skocz do zawartości

Villentre

Użytkownicy
 • Zawartość

  30
 • Rejestracja

 • Ostatnio

Reputacja

5 Neutralna

O Villentre

 • Ranga
  3/10

Informacje

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Lokalizacja
  ~Kraków
 • Zainteresowania
  Elektronika
 • Zawód
  Student EiT
 1. Co do stylu i czytelności (więc może lekko offtopując) powiem tak: Jak dla mnie mniejszą różnicę w czytelności robi to czy klamra jest w tej samej czy w osobnej linii niż rozmiar tabulacji. Tab na 4 spacje (taki standardowy) nie umywa się do takiego na 6 czy 8 (takich używam) spacji. Przy monitorze 19" i szerokości 1400px takie wcięcie zbytnio pola nie ogranicza, a jest widoczne...
 2. Są. Jest. To w ramach odpowiedzi na Twoje pytania (: A jeśli chodzi o szczegóły, to wystarczy wejść na stronę arduino i od razu dostaje się odpowiedzi: http://arduino.cc/en/Main/ArduinoWiFiShield - WiFi http://arduino.cc/en/Main/ArduinoGSMShield - GSM http://arduino.cc/en/Main/ArduinoWirelessShield - XBee
 3. Można, ale wskazane jest nieobciążanie tych pinów ani większymi prądami, ani częstotliwościami.
 4. Szczerze powiedziawszy nie mam pojęcia czy to dobre czy złe rozwiązanie - nie miałem bliższej styczności z takim układem i nie wiem jak się zachowa. Jednak jak tak patrzę na ten schemat, to nie wiem czy nie lepiej byłoby jakieś rezystory szeregowo wstawić (koło 10k?)... Ale może lepiej, coby wypowiedział się ktoś z doświadczeniem (; PS. ARef raczej nie powinien być podłączany do (A)VCC - jeśli zależy Ci na napięciu referencyjnym równym VCC, to ARef przez rezystor do masy i programowo wybierz odpowiednie źródło (patrz datasheet). PSS. Schemat podłączenia diod IR brałeś skądś czy sam wymyśliłeś?
 5. Rezystory 240R odpowiadają za ograniczenie prądu diod w transoptorach - zmiana na 220R nie powinna zbytnio wpłynąć na działanie układu. Co najwyżej będziesz musiał ciut wykalibrować czułość w programie.
 6. Po pierwsze - jeszcze jedna rzecz dość ważna mi się rzuciła w oczy. Masz zamiar zasilać robota z Li-Pola 2S, co da napięcie w granicach 6-7.5V (nie pamiętam dokładnie jak to z Li-Polmi było, ale chyba coś takiego). To oznacza, że nie możesz użyć najzwyklejszego 7805 do stabilizowania napięcia, popatrz za czymś LDO, albo impulsowym. Po drugie - jakie napięcie według Ciebie będzie na diodzie Zenera 6V2 po podłączeniu przez rezystor do 5V? No, raczej nie nominalne. Zamiast bawić się zenerką możesz skorzystać z napięcia +5V - masz je już w układzie i znasz jego wartość - dzielnikiem bez problemu sobie dostosujesz, np. zakładamy, że komparator ma wskazywać spadek napięcie akumulatora poniżej 6V, aktualny Twój dzielnik da w takim wypadku ~3,25V. Dla drugiego wejścia potrzebujesz z 5V uzyskać coś podobnego, to np... 1k2 i 620R - powinno działać. Po trzecie - po co Ci masa analogowa skoro z niej nie korzystasz? No i mimo wszystko, wypadałoby połączyć ją z masą cyfrową - jeśli to ma działać.
 7. Klikasz ikonkę Invoke (nad "T"), następnie na któryś komparator, z listy wybierasz PWR (czy coś około tego), ok, wstawiasz nóżki, podłączasz zasilanie, kondensator...
 8. Po pierwsze - czy przy enkoderach nie przydałoby Ci się jeszcze po jednym fototranzystorze, by móc wykrywać kolejność zboczy i sprawdzać kierunek obrotu? Po drugie - jeśli dobrze patrzę, to nigdzie nie widzę podłączenia zasilania dla komparatora. Po trzecie - R46 jest zdecydowanie za mały... Na moje oko koło 160-180R było by ok do prawidłowej pracy zenerki. Jeszcze co do pomiaru napięcia zasilania - skoro mierzysz napięcia na poszczególnych ogniwach, to ten dzielnik napięcia aby na pewno jest dobrze dobrany?
 9. To raczej programator ma pasować do mikrokontrolera, a nie uC do programatora - no, chyba że masz zamiar tworzyć programator USBasp... Niezależnie od tego co do czego - ATmega8 będzie dobra i do tego i do tego. Jednakże mógłbyś zainteresować się jej nowszymi wersjami np. ATmega88. W dokumentacji programatora masz opis jakie sygnały są wyprowadzone na jakie piny - piny o tych samych nazwach łączysz pomiędzy programatorem i mikrokontrolerem - ot i cała historyja... (pomocna może się okazał jakaś płytka stykowa czy uniwersalna...)
 10. Jeśli nie chcesz zmieniać procka na stm, to: Dla 16 kanałów ADC wystarczy zmienić ATmegę128 na Atmegę1280 (640, 2560 - wszystkie mają 10-bitową rozdzielczość i 15ksps). Dużo lepiej wypadają jednak ATxmegi - większość ma po 16 kanałów, 12-bitową rozdzielczość i do 2Msps - a chyba łatwiej przejść z megi na xmegę niż na stm.
 11. Tak, wystarczy zwykły Microsoft - polecam Worda, choć i Excel się nada... A tak bardziej na poważnie - sewra mogą być inne. Tylko używając innych może się okazać, że trzeba je inaczej przerabiać. Narzędzia darmowe do Bascoma można znaleźć w Internecie (chyba na stronie edw były) - wystarczy poszukać. Zamiast Bascoma możesz pisać w C, asmie czy języku powstałym dla arduino - tylko też, choć darmowe środowiska do nich znajdziesz, możesz mieć problemy przeniesieniem przykładowego kodu z bascoma. niemniej, nie jest to niemożliwe.
 12. Na pokaz, a w domyśle mają móc być "transplantowane" dla człowieka - tak jak widoczna na filmie ręka...
 13. Ze stacją dyskietek możesz mieć problem, gdyż tam prawdopodobnie głównym silnikiem będzie BLDC, a zwykły szczotkowy co najwyżej do obsługi samej głowicy będzie (więc raczej mały). BLDC mocy więcej mieć powinien, ale użycie może być trudne, szczególnie jak jest zintegrowany z PCB samej stacji.
 14. W większości większych IDE (w tym Atmel Studio czy Eclipse) "mejkowanie" jest zautomatyzowane - nie trzeba tworzyć/edytować/przejmować się makefile'em...
 15. ŹrÓdło! A w temacie, zerknij np. tu: https://www.forbot.pl/forum/topics20/dla-poczatkujacych-budowa-robotow-z-niczego-vt7003.htm?utm_source=forbot&utm_medium=link_spis_art&utm_content=art_7003&utm_campaign=spis_art Lub kup dowolne koła i wymyśl jak je przyczepić (choćby i klejem). Jeszcze co do silników - masz przekładnie do nich?
×
×
 • Utwórz nowe...