Skocz do zawartości

aixI

Użytkownicy
 • Zawartość

  776
 • Rejestracja

 • Ostatnio

 • Wygrane dni

  13

Posty napisane przez aixI


 1. @deshipu wydaje mi się, że to może być przyczyną, bo w bibliotece do Eagle tego czujnika chyba został odwrócony o 180* fototranzystor i może kolega podłączył czujnik patrząc na schemat (a nie w oparciu i notę katalogową).

  Niech sofnir to sprawdzi 😉


 2. Cześć!

  Jesteś pewny, że dobrze podłączyłeś czujnik? Najlepiej jak pobierzesz sobie .pdf tego czujniczka i dokładnie zobaczysz na zdjęciu, gdzie jest anoda, katoda diody IR oraz gdzie jest kolektor i emiter fototranzystora. Wartości 220R oraz 10k spokojnie wystarczają co poprawnej pracy czujnika.

  Zapodaj też zdjęcie swojego podłączenia tego czujnika - może będzie prościej pomóc 🙂


 3. Chciałbym powiadomić osoby, które borykały (albo nadal borykają) się z problemem poprawnej konfiguracji środowiska "System Workbench for STM32", a konkretniej, gdy program chce pobrać bibliotekę "STM32 Standard Peripheral Libraries" podczas tworzenia projektu.

  Należy wykonać opisane czynności, które przedstawił kolega Elvis:

  Udało mi się uruchomić pobieranie bibliotek, ale nie do końca wiem jak to się stało. Mam pewną teorię na ten temat, ale fajnie jakby jeszcze ktoś spróbował czy to działa.

  Najpierw trzeba pobrać samą bibliotekę ze strony: http://www.st.com/en/embedded-software/stsw-stm32143.html

  Link jest na dole. Zanim pobierzemy plik, będziemy musieli podać maila i dostaniemy zwrotny link do strony z której można pobierać.

  Wydaje mi się, że to jest powodem kłopotów - OpenSTM32 nie zarejestruje się za nas i nie odbierze maila...

  W każdym razie jak tylko klikniemy na otrzymany link, możemy pobrać bibliotekę, albo i nie - od tego momentu OpenSTM32 zaczęło nagle widzieć pliki i samo pobiera odpowiednią wersję...

  Gdyby jednak nie działało, można ręcznie wgrać bibliotekę do katalogu:

  C:\Users\\AppData\Roaming\Ac6\SW4STM32\firmwares

  Nie próbowałem, ale po rozpakowaniu pliku en.stsw-stm32143.zip powinno działać.

  ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

  Wygląda na to że OpenSTM32 używa linków które nie działają. Pewnie ST zmieniło coś na stronie.

  Co ciekawe u mnie wszystko się naprawiło i stdperiph dla Nucleo pobiera się bez problemu.

  Jednak skoro u Ciebie pobieranie nie działa, spróbujmy "podrzucić" plik z gotową biblioteką. Jak pisałem wcześniej, nie przetestowałem tej metody, teraz sprawdziłem i już piszę co trzeba zrobić:

  1. Pobieramy bibliotekę ze strony http://www.st.com/en/embedded-software/stsw-stm32143.html

  2. Plik będzie miał nazwę en.stsw-stm32143.zip. Musimy usunąć en., znieniamy więc nazwę na "stsw-stm32143.zip"

  3. Ten plik kopiujemy do katalogu C:\Users\\AppData\Roaming\Ac6\SW4STM32\firmwares

  4. Teraz musimy jeszcze rozpakować plik stsw-stm32143.zip

  5. Musimy mieć obie wersje: spakowaną i rozpakowaną

  Katalog powinien wyglądać następująco:

  IMG_57cad4844cafd3013.png

  Osobiście sprawdzałem to na platformie x64 i Windows'ie 7 jak i 8.1 z zainstalowaną Javą (najnowszą) x86.

  Wszystko działa jak powinno, żadnych problemów.

  Pozdrawiam,
  Adam.

  • Lubię! 1

 4. Witam wszystkich.

  Mam pewien problem, ponieważ nie mogę pobrać (przy tworzeniu nowego projektu - C Project) "Standard Peripheral Library (StdPeriph)". Zaznaczam tą bibliotekę (czarna kropka) i następnie klikam "Download target firmware" i nic :/, a z kolei jak chciałem (tylko aby zobaczyć co się stanie) pobrać tą drugą bibliotekę (Cube HAL), to po wybraniu tej biblioteki i kliknięciu "Download target firmware" zaczęła się pobierać. Ale zatrzymałem to pobieranie, bo według kursu bazujemy na tej pierwszej biblioteczce.

  Zaznaczam, że próbowałem już z ustawieniami "uruchom jako administrator" i jest tak samo, czyli nie pobiera mi się ta pierwsza biblioteka.

  Czy ktoś spotkał się z czymś takim? Ewentualnie może ktoś podać link do tej biblioteki i wystarczyłoby ją pobrać osobno i umieścić w jakimś katalogu??

  Proszę o wytłumaczenie i pomoc 🙂

  Edit: 18.07.2016

  Pobrałem te sterowniki (?) ze strony st - dokładnie to - STSW-STM32143 - to jest to samo co jest opisane podczas kursu STM32 na Forbocie, czyli "STM32_Nucleo_FW_V1.2.1".

  Rozpakowałem na dysku C, ale nadal przy tworzeniu nowego projektu nie jest to widoczne dla programu System Workbench for STM32. Wydaje mi się, że trzeba umieścić te drivery w odpowiednim katalogu tylko pytanie, "gdzie"?

  Edit: 19.07.2016

  Naprawdę nie da się tego problemu naprawić? Oo :/

  Ciągle mam to samo, nic się nie zmieniło kiedy cokolwiek próbowałem zrobić z tym.

  Jak instalowałem sterowniki do ST-Link'a, to ten programator zainstalował mi się jako "ST-Link Debug", a w kursie było "STMicroelectronics STLink dongle" - jest to jakaś różnica?

  Jakby co działam na Win 8.1 Pro x64.

  Pozdrawiam,
  Adam


 5. Ja jeszcze zapytam kolegi akimata o ten czujnik - dokładnie o jego podłączenie. Sam pokazałeś screena z DS'a tego czujnika i pisze: "BOTTOM VIEW", czyli rysunek pokazuje tak jakby obudowę TO-92 nóżkami do góry.

  Zawsze możesz pokazać (zrobić zdjęcie) jak masz to fizycznie na płytce podłączone z opisem przewodów - gdzie który idzie.

  Edit: Jak posiadasz multimetr, to użyj go do sprawdzenia, gdzie masz anodę i katodę.

  Pozdrawiam.

  • Lubię! 1

 6. Witam kolegów. Mam pytanie do kolegi, który założył temat. Czy podłączyłeś pin "STBY" do VCC (+5V), aby włączyć w ogóle układ?

  I tak ogólnie, aby sprawdzić, czy ogólnie mostek H (układ) działa, to możesz go tak na "sucho" podłączyć do odpowiednich pinów GND, VCC i zobaczyć, czy dany kanał mostka ruszy (Ci silnik).

  "STBY - należy podciągnąć do VCC aby włączyć układ, stan niski (domyślny) przełącza układ w stan uśpienia (niskiego poboru mocy)"


 7. To ja dorzucę coś od siebie i swoich doświadczeń 🙂

  * Tak więc, niech wszyscy początkujący (i nie tylko) pamiętają, że istnieją płytki stykowe, na których wstępne projekty dobrze się...hmm...projektuje 😉 i sprawdza, czy taka a nie inna konfiguracja jest dobra. Nie polecam lutować na tzw. "pająka", bo pająki... to inna bajka i inne "zwierzaki", które w elektronice, czy robotyce nie powinny mieć miejsca.

  * Jeżeli zdecydujemy się na płytkę stykową, to na banko trzeba kupić przewody połączeniowe do właśnie tych płytek. Nie kupujcie skrętki, czy czegoś innego równie badziewnego, bo później są problemy, że coś przerywa i pierwsza myśl takiego delikwenta "na pewno coś źle zrobiłem, albo procesor jest zepsuty", czy jeszcze coś innego. Średnica skrętki jest mniejsza niż otworów w płytce stykowej, więc lepiej kupić dedykowane przewody, bądź zrobić je samemu (bo nikt nie powiedział, że nie możesz sam zrobić) z końcówkami goldpinowymi.

  * Warto też zaznaczyć, że w płytkach stykowych linie zasilania (zazwyczaj po bokach płytki - kolor: niebieski, czerwony), mogą (ale nie muszą) być rozłączone w połowie, dlatego warto tam wpiąć małą zworkę zrobioną z jakiegoś (grubszego niż skrętka) przewodu. Taki mały szczegół, a może na prawdę pomóc, bo czasem okazuje się, że jakimś cudem nie działa druga połowa pewnego projektu.

  * Mogę też dodać i powiedzieć, że sam laminat (bez miedzi) jest też dobrym materiałem konstrukcyjnym, z którego można wyciąć sobie podwozie (z ang. chassis) swojej platformy tudzież robota.

  * Dobrym sposobem na dość szybkie i bezproblemowe łączenie elementów jest klej na gorąco "Hot Glue", wystarczy dać kapkę tego kleju w miejsce gdzie chcemy coś przymocować i po problemie.

  * Jeżeli jesteśmy posiadaczem takiej maszyny jak drukarka 3D (nie koniecznie za grube miliony 😋), może być taka DIY, to mamy nieograniczoną (no dobrze jesteśmy tylko ograniczeni obszarem roboczym drukarki tudzież stołu drukarki) możliwość projektowania nawet prostego podwozia dla robota (co jest niezmierną satysfakcją dla samego siebie), czy nawet gąsienic dla niego lub prostych rzeczy, które ułatwiają życie w domu (niekoniecznie związane z robotyką). Przy tym przyda nam się taka umiejętność, jak obsługa oprogramowania do projektowania przestrzennego.

  * Projektując w programie CAD Eagle, gdzie ten program pozwala na maksymalne przybliżenie płytki PCB, które jest niekiedy strasznie mylące i może powodować to później problemy przy trawieniu płytki w zaciszu domu, bo okazało się, że ścieżki są bardzo blisko siebie, a w programie był nawet spory odstęp.

  No nic, jak na razie wszystko. Myślę, że pomoże to niektórym osobom 🙂

  Jak mi coś najdzie na myśl, to ewentualnie dopiszę.

  Pozdrawiam,
  Adam


 8. Witamy na Forum 🙂

  Fajny nawet Ci wyszedł ten LF'ik. Płytka PCB też schludna - robiłeś ją metodą termotransferu? W czym trawiłeś, wytrawiarka, czy "kuweta"?

  za pośrednictwem komparatorów analogowych

  Mógłbyś napisać jakie to scalaki? (czyżby LM339?)

  Program pisałeś sam? Korzystałeś z jakiś poradników?

  Do wprowadzania nastaw, jak już wcześniej wspominałem służy moduł Bluetooth - szalenie wygodne rozwiązanie.

  Mógłbyś coś więcej napisać o tym? Takie rozwiązanie jest o tyle dobre, bo nie trzeba ciągle podłączać bota do PC i wgrywać program ze zmianami przy regulatorze PD.


 9. W sumie jakby się tak dobrze zastanowić, to jeżeli mają to być jakieś dobre, pomocne funkcje, które mają nauczać początkujących i wpajać im od samego początku dobre nawyki, to jest to prawdą, że jednak nie powinno się stosować "delay'a" w przerwaniu - sam wiem, że się go tam nie powinno stosować, ale niestety nie usprawiedliwia mnie to. Poprawiłem i ustawiłem autodel.

  Pozdrawiam,


 10. Chciałbym Wam przedstawić funkcję do obsługi przycisku (ang. switch) w przerwaniu INT0 na pinie PD2 portu D mikrokontrolera AVR firmy ATMEL ATmega8. Kod źródłowy napisany jest w języku C dla 8-bitowych mikrokontrolerów AVR. Podstawowe informacje o tym mikrokontrolerze można znaleźć w jego nocie katalogowej (ang. datasheet) wpisując w przeglądarkę internetową frazę "ATmega8 datasheet".

   

  Takie rozwiązanie pozwala na użycie tegoż przycisku jako przycisk ON/OFF naszego robota lub innego urządzenia 🙂

   

  Przedstawię teraz konfigurację przycisku i zmiennej globalnej do obsługi przerwania:

  // Definiujemy przycisk, który znajduje się na pinie 2 portu D, czyli PD2.
  #define Przycisk_PIN (1<<PD2)
  #define Przycisk (PIND & Przycisk_PIN)
  
  volatile int jazda = 0;
  

   

  Teraz przechodzimy do "Głównej funkcji programu" i ustawiamy pin PD2 jako wejście, ponieważ będzie on odbierał sygnały, które "wygeneruje" przycisk (stan bliski VCC (+5V), czyli logiczna jedynka (1) lub stany bliskie GND, czyli logiczne zero (0)). Musimy też pamiętać, że aby korzystać z przerwań musimy włączyć globalne przerwania --> sei();

  //--- Główna funkcja programu ---
  int main(void) {
  DDRD &= ~Przycisk_PIN;		// Wejcie - Przycisk
  PORTD |= Przycisk_PIN;		// Pull-Up wewnętrzny (rezystor podciągający do VCC, dlatego nie trzeba stosować fizycznego rezystora podciągającego)
  
  sei();						// Włączenie globalnych przerwań
  }
  

   

  Przejdźmy teraz do obsługi przerwania INT0 na pinie PD2:

  //--- Obsługa przerwania z INT0 ---
  ISR(INT0_vect) {
  
  GICR &= ~(1<<INT0);	// Wyłączamy obsługę przerwania na PD2 - drgania styków spowodowałyby wielokrotne jego wywołanie
  
  jazda ^= 1;			// Zmieniamy stan flagi
  
  GICR |= (1<<INT0);	// Włączamy z powrotem obsługę przerwania
  }
  

   

  Jeszcze napiszemy uproszczony kod źródłowy do obsługi tego przerwania:

  // --- Pętla nieskończona programu ---
  while(1) {
  
  		if(jazda) {   	// Sprawdzamy czy "jazda" jest 1-ką lub 0-em
  		_delay_ms(50);		// Eliminacja drgania styków
  		if(jazda) {
  			LED1_ON;   	// Dioda LED świeci
  		}else{
  			LED1_OFF;   	// Dioda LED nie świeci
  		}
  		}
  }
  

   

  Drgań styków możemy się jeszcze pozbyć sprzętowo, przez realizację podłączenia przycisku do mikrokontrolera. Mianowicie przez użycie odpowiednich rezystorów jak i kondensatorów - na Forum było to omawiane wiele razy (a nawet w #3 odsłonie tego konkursu).

   

  Mam nadzieję, że ta prosta funkcja do obsługi przycisku w przerwaniu jako przycisk ON/OFF pozwoli wielu początkującym okiełznanie swojego robota 🙂

   

  Pozdrawiam, Adam (aixI).


 11. Nie, to nie błąd w programie, tylko możliwe jest to, że masz gdzieś zimny lut. Posprawdzaj połączenia i luty między płytką z czujnikami, a płytką z uC.

  Możesz też zmierzyć napięcia na tym "wadliwym" czujniku. Podepnij się sondą pomiarową do wyjścia czujnika (kolektor), a drugą sondę podłącz do masy układu (GND). Następnie przesuwaj tym czujnikiem nad białą i czarną powierzchnią - wyniki zapisz i pochwal się nimi. (Pamiętaj aby zasilać układ w czasie pomiarów, silniki mogą być odłączone).

×
×
 • Utwórz nowe...