Skocz do zawartości

inf-el

Użytkownicy
 • Zawartość

  19
 • Rejestracja

 • Ostatnio

 • Wygrane dni

  3

inf-el wygrał w ostatnim dniu 25 września 2008

inf-el ma najbardziej lubianą zawartość!

Reputacja

7 Neutralna

O inf-el

 • Ranga
  2/10
 • Urodziny 31.08.1965

Informacje

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Lokalizacja
  Szczecin
 • Zainteresowania
  cybernetyka
 1. Do tej pory pisałem w asemblerze na rodzinę 8051 i w Bascomie na AVR'y ale od kilku dni męczę AVRStudio i program powstanie w C na jakiegoś AtMegę.
 2. Planuję zrobić coś większego, mocniejszego, mądrzejszego i elastyczniejszego niż Roomba Elastyczność rozumiem jako: - możliwość ściągnięcia oprogramowania przez internet - napisania własnego i przeprogramowania przez użytkownika - modułową budowę (podmiana elementów) - możliwość wykorzystania do innych celów niż sprzątanie (ograniczeniem jest wyobraźnia) Przez mądrość rozumiem wgranie pewnej ograniczonej "wiedzy" o świecie, możliwość uczenia się i interaktywność. Przez interaktywność rozumiem możliwość komunikowania się z człowiekiem i innymi robotami tego typu za pomocą języka np. Lojban (www.lojban.org) Pamięć (ala HDD) = karty SD. Mam już dość zabawek do niczego nie służących. Sprzątanie to dobre zajęcie na początek dla mechanicznych roboli.
 3. Jeden serwomechanizm = 26 zł reszta to praca własna. Imię nie wpływa znacząco na parametry robota Białe części wykonałem sam. Najpierw wyrzeźbiłem modele z tworzywa, potem zrobiłem formę z gumosilu następnie odlewałem elementy z żywicy F19. Rzeczywiście serwo podnoszące całą konstrukcję nie daje sobie rady. W pierwszej wersji robot miał dłuższe wszystkie ramiona. Po kilku testach (przycinanie ramion) zostało co widać. Następny robot będzie na poważniejszych serwomechanizmach. Planuję zrobić: autonomiczny odkurzacz z kilkoma gadżetami.
 4. W roku 2007 stworzyłem w ramach zbierania doświadczeń małego robocika przemysłowego o 4 stopniach swobody. Przy maksymalnym wyprostowaniu swoich 3 ramion ma zasięg 38 cm - więc jest malutki. Całkowity udźwig to 30g - więc jest słabiutki. Napędzają go 4 serwomechanizmy modelarskie. Jego "rdzeniem kręgowym" jest AT90S2313-10PC. Mózg pozostał w PC. Robot z PC komunikuje się wykorzystując transmisję szeregową z prędkością 19200 b/s. Program w robociku jest napisany w BasComie a w PC w Delphi. Tutaj jest więcej informacji oraz 2 filmy
 5. 8 serwomechanizmów po 26 zł każdy. procesor 3 zł + to co niewycenialne.
 6. Prace trwały około 2 miesiące. Teraz mogę podobne "generować" w ciągu tygodnia.
 7. Prawdopodobnie przy tej konstrukcji bardziej płynnie chodzić już sie nie da. Trzeba by dodać po jednym serwie na nogę lub dodać jeszcze jedną parę nóg.
 8. Jeszcze nie zamontowałem (bo to dopiero początek eksperymentów i chciałem się pośmiać z tego ślizgania), ale zamontuję coś gumowego. Przy tej konstrukcji nie przewiduję ale jak będę robił coś bardziej skomplikowanego to było by sensowne. A oto podstawowe dane o robocie. Wymiary podstawy robota: 24 x 10 x 1.8 cm (z żywicy) - tymczasowo. Zasięg ramienia = 13 cm Maksymalna długość z wyciągniętymi ramionami = 49 cm Prześwit pod podwoziem = 6 cm Rozstaw nóg (podczas stania) = 21 cm Ciężar (nie mam małej wagi) - około 1.5 kg Zasilanie: akumulatorek 6V, 1.2AH Mózg = procesor AT89C2051, kwarc 11.0591MHz Program sterujący napisany w assemblerze (na razie 1.4 KB - najwięcej procedury chodzenia) Pobór prądu = w porywach 3 A, podczas normalnego chodzenia około 1 A Serwomechanizmy (8 sztuk) = Pro Standard SERVO ES-30 JR (z Conrada za 26 zł szt.) - Czas nastawiania przy 4,8 V: 0,19 s - Moment nastawienia przy 4,8 V: 28 Ncm Na pokładzie czujnik podczerwieni(do sterowania robotem) , pamięć EEPROM, Zegar. W przyszłości: czujnik odległości na podczerwień (będę wtedy chyba musiał zrobić sterowanie radiowe) [ Dodano: 2007-03-11, 22:34 ] Robot już zaczął chodzić. www.inf-el.com/roboty/lernleg.avi (2.3 MB MPEG-4) [ Dodano: 2007-03-13, 19:32 ] I nowy filmik z menuetem http://www.inf-el.com/roboty/dance.avi [ Dodano: 2007-06-26, 19:16 ] I jeszcze jeden filmik http://www.inf-el.com/roboty/reiki.avi
 9. Dzisiaj uruchomiłem robota kroczącego na czterech nogach (8 serw). Jeszcze wymaga poprawek ale już próbuje chodzić. Filmy z testów: www.inf-el.com/roboty/test1.avi (1.7 MB) www.inf-el.com/roboty/test2.avi (7.8 MB) www.inf-el.com/roboty/robot.htm
 10. Demo, ale różni się od pełnej wersji tylko ograniczeniem wielkości generowanego kodu do 4096 bajtów. Uważam, że na początek to dość dużo. Choć program napisany w asemblerze o wielkości 4096 B po skompilowaniu, może o wiele więcej niż BasComowy. Basic generuje dużo kodu na wyrost (nie optymalizuje też kodu)
 11. http://www.mcselec.com/index.php?option=com_docman&task=cat_view&gid=73&Itemid=54
 12. Dzięki. Rzeczywiście jest tam dużo opisanych i narysowanych rozwiązań. Mocowanie serw również znalazłem.
 13. Jeśli ktoś rozwiązał problem połączenia serwomechanizmu modelarskiego z drugim takim samym aby uzyskać staw (powiedzmy) kolanowy to proszę o podpowiedź. Utknąłem prawdę mówiąc na tym etapie mojego chodzącego robota. Podobno są w sprzedaży takie metalowe obudowy do serw ale nie wiem czy w Polsce.
 14. Ktoś zapomniał o możliwości chodzenia na 4 nogach . Dlaczego na nogach ? Żeby nie było za łatwo i żeby bardziej przypominał zwierzę / człowieka. Lubimy aby to co tworzymy było nam bliskie. //Treker// Dodałem nową opcje ankiety "4nogi"//
×
×
 • Utwórz nowe...