Skocz do zawartości

eltomek

Użytkownicy
 • Zawartość

  10
 • Rejestracja

 • Ostatnio

Posty napisane przez eltomek


 1. Sprzedam 32-kanałowy analizator logiczny Dangerous Prototypes http://dangerousprototypes.com/docs/Open_Bench_Logic_Sniffer zapakowany w obudowę DIY z plexi.

  Oparty na FPGA Spartan 3E, prędkość próbkowania 70MHz+, 16 buforowanych wejść o tolerancji 5V, zasilany z USB, w pełni sprawny,

  Kilka lat temu zapłaciłem za niego $50 + koszt wytworzenia "obudowy", sprzedam za 140zł + przesyłka.

  20181120_203445.jpg


 2. Równolegle, bo szeregowo miałoby 2200mAh i 7.4V a tak ma dwa razy większą pojemność liczoną w mAh i wciąż napięcie jednej celi.

  Chodziło mi dokładnie o to ogniwo które wskazałem w linku, ale TME ma też zapewne inne, nie przeczę. Decyzja o użyciu A123 może zależeć od tego co chcesz robić. Firma wyłożyła się na niespełnionych obietnicach więc jeśli to jest jakiś większy projekt, to byłbym ostrożny w planowaniu zakupów. Na rynku raczej szybko nic nowego od A123 nie zobaczymy a i dostaw tego co już było raczej bym się nie spodziewał.

  Ołowiowy/żelowy, jeśli nie masz problemu z miejscem/masą jest OK. Na pewno ładuje się w minusach a jeśli weźmiesz jakiś naprawdę dobry, to i potwierdzenie tego w danych katalogowych dostaniesz np. ogniwa Cyclon od EnerSys'a.

  Hej,
  Nie ma to jak poprawić kogoś i się przy tym zupełnie pomylić 🙂 Zwracam honor. Oczywiście, że równolegle, nie wiem czemu pomyślałem, że te 4400 to napięcie w mV.

  Problemu z miejscem nie ma, użyję tej Yuasy.

  Pozdrawiam,
  Tomek


 3. To są dwa typowe ogniwa 2200mAh zgrzane blaszką równolegle w jeden akumulator 4400.

  Szeregowo 🙂

  Ładowanie zrobione na mcp73833.

  Zawsze możez wziąć rewelacyjne LiFePO4 od nieodżałowanej A123 Systems:

  http://www.tme.eu/pl/details/accu-18650_a123/akumulatory/a123-systems/apr18650m1/#

  ale to inna chemia więc i ładowarka musi mieć inne progi. Tutaj raczej nie ma problemu z prądami, temperaturami itp..

  Chodziło Ci pewnie o http://www.tme.eu/pl/details/accu-anr26650m1b/akumulatory/a123-systems/anr26650m1b/# ale też nie jestem pewien czy da się to ładować poniżej zera st C.

  Alternatywą jest akumulator kwasowy 6V/16V ~1.2Ah np Yuasa NP 1.2 12, no ale układ ładowania trzeba zmienić.


 4. Wygląda na to, że rynek kamerek gotowych do użycia (mam tu na myśli zczytanie obrazu jpeg przez uniwersalny wysokopowiomowy protokł jak UART) jest dość ograniczony, do tego są to nienaturalnie droge zabawki.

  Np taki LS-Y201 to koszt 35 USD + przesyłka. To sporo jak za moduł oferujący rozdzielczość max 640x480.


 5. Jeśli prędkość naprawdę nie ma znaczenia to może kamerka z UARTem:

  http://emartee.com/product/42158/CF0706C%20V1%20TTL%20Serial%20Camera%20Module

  lub z RS232:

  http://emartee.com/product/42167/RS232%20Serial%20Camera%20module

  Pracują do 115k ale same robią kompresję do JPEG więc przesyłanie obrazu może nie być aż tak tragicznie wolne. W każdym razie przy tego rodzaju interfejsach będzie to raczej aparat fotograficzny niz kamera..

  Hej,
  Dzięki! W sumie to UART mnie nie ratuje, bo też mam zajęty. Ale chyba zdecyduję się na ten OV7670 i zmienię wersję uC na taką z większą ilością GPIO.

  Pozdrawiam,
  Tomek


 6. Cześć,
  Szukam kamery VGA (640x480) choć może być i większa, ale ważne, żeby miała w miarę sensowną soczewkę i dostęp do obrazu przez SPI lub I2C (prędkość nie ma znaczenia). Znacie coś?

  Jest taka kamerka OV7670 z buforem FIFO, ale do jej obsługi potrzeba aż 6 GPIO (I2C jest tylko interfejsem do konfiguracji kamery).

  Pozdrawiam,
  Tomek


 7. Jeżeli dobrze zrozumiałem, to startujesz licznik w momencie wysłania PIKu a odbiornik ustawia sygnał przerwania gdy rozpozna PIK.

  Twoim problemem (przynajmniej tak sądzisz) jest dokładność.

  AVRy mają tryb pracy licznika zwany Capture Mode, który służy do precyzyjnego pomiaru długości impulsu:

  The Input Capture Register can capture the Timer/Counter value at a given external (edge triggered) event on either the Input Capture Pin (ICP1)

  W ten sposób możesz mierzyć czas trwania impulsu z dokładnością do 1 cyklu zegara mikrokontrolera.

  Dokładnie z tego mechanizmu chcę skorzystać. Timer1 na Atmedze8 posiada właśnie tą funkcjonalność. Nie jestem jednak pewien, czy rzeczywiście od momentu ustawienia logicznej jedynki na wejście na którym mam ustawione przerwanie do zatrzymania i zebrania wartości licznika minie jeden cykl. W ogóle to mogłoby minąć i 10, ale warunkiem jest, żeby ten czas był stały. Ale to muszę już chyba empirycznie określić.

  Przyjmując, że prędkość dźwięku w stojącym powietrzu przy temp. 15° to 340,5 m/s i zegarze ATmegi równym 16MHz, to w ciągu 1 cyklu zegara trwającego:

  Tz = 1/16MHz = 0,0000000625 s

  dźwięk pokona odległość:

  odległość pokonana przez dźwięk w czasie 1 cyklu zegara = 0,0000000625 * 340,5 = 0,00002128125 m = 0,02128125 mm

  Czy to nie jest wystarczająca dokładność?

  Mam nadzieję, że o to chodziło.

  Problemem nie jest czas drogi piku od nadajnika do odbiornika, tylko delta w przypadku gdy wiatr będzie wiał. Jeśli prędkość dźwięku bez wiatru to 340,5 m/s, to w przypadku powiewu 0,5 m/s od nadajnika do odbiornika jest to tylko 341 m/s, a więc pik będzie odebrany o 430ns szybciej niż gdyby ten wiatr nie wiał. A 430ns to bardzo krótko - tylko 6 pełnych cykli zegara. No ale może rzeczywiście to wystarczy?


 8. Witam Szanownych Forumowiczów!

  Po pierwsze chciałbym się przywitać jako że jestem tu nowy.

  Po drugie mam nadzieję, że mój temat wpisuje się w tematykę tej grupy, pomimo, że to nie robot a stacja meteo. Zdecydowałem się tu napisać, bo macie ogromne doświadczenie w dziedzinie programowania, elektroniki i znacie rozwiązania techniczne, jakich ja jako programista nie znam. Tyle tytułem wstępu, teraz do rzeczy.

  Wiem, ze w sieci jest masa artykulow o dalmierzach ultradzwiękowych na Atmegach, natomiast one nie omawiają, a w zasadzie nie dotyczy ich kwestia tak dużej precyzji, jak w przypadku mojego projektu.

  Chodzi o urządzenie jak na zdjęciach:

  WMT52_210x170.jpg

  WS425_210x303.jpg

  - 3 przetworniki ultradźwiękowe umieszczone ok 10-15cm od siebie, następnie przeprowadzane są pomiary 1-2-1, 2-3-2, 3-1-3, tylko jeden nadajnik i jeden odbiornik aktywny w danej chwili. I wszystko jasne. Tylko jak zacząłem liczyć, wyszło mi, że Atmega na 16MHz chyba tego nie obsłuży, a ponieważ nie jestem elektronikiem, może jesteście w stanie mi doradzić.

  Jeszcze tytułem wstępu powiem jaki jest mój zamysł: generuję timerkiem na Atmedze8 40kHz, startuję timer 16-bitowy z inkrementacją w każdym cyklu zegara i ustawiam przerwanie zewnętrzne, które je zatrzyma i zczyta wartość licznika z rejestru. Odbiornik zbiera pik, wrzuca na wzm.operacyjny, a ten powoduje wygenerowanie zewnętrznego przerwania. W ten sposób mam zebraną ilość taktów zegara, które upłynęły od czasu zaczęcia nadawania piku do pierwszej amplitudy wzbudzającej logiczną jedynkę z odbiornika.

  Obliczenia umieściłem pod adresem: https://docs.google.com/spreadsheet/ccc?key=0Ah30mlv7ga40dDFBUWhWcURPMHZ1eGpMRWw2QUstbGc#gid=0

  Przy przedstawionych tam parametrach, różnica w prędkości wiatru 0.5m/s (powiedzmy, że to dokładność, która mnie interesuje) równa jest 6 pełnym cyklom zegara. Wydaje mi się, że to trochę mało, biorąc pod uwagę, że błąd 1 taktu w przód lub w tył powoduje 30% błąd pomiaru.

  Mogę wziąć szybki procesor, dla ARMa 60MHz taki wiatr to już 25 cykli, ale to ma być tania i przede wszystkim oszczędna stacja pogodowa (zasilana akumulatorem z niewielkim panelem słonecznym).

  Druga opcja to zwiększenie odległości pomiędzy przetwornikami. Tak, ale tracę na kompaktowości urządzenia, jeszcze mi się ptactwo dzikie będzie nadziewało na konstrukcję 🙂

  Opcja trzecia: zmieniam dziedzinę czasu na coś innego mierzalnego, może napięcie? Wtedy ADC w Atmedze i mam wartość - z tym że też pytanie jak tu z precyzją.

  Opcja czwarta - nie używam mikrokontrolera do zmierzenia czasu tylko układu elektronicznego? Jeśli tak to co byście polecili?

  Słabo siedzę w temacie elektroniki, jestem programistą i nie znam wielu rozwiązań elektronicznych, które dla Was mogą być oczywiste do takich rozwiązań, dlatego mam prośbę o podpowiedzi w tej sprawie.

  A może ma to jednak szansę zadziałać przy 16MHz?

  Z góry dziękuję i pozdrawiam,
  Tomek

  __________

  Komentarz dodany przez: Treker

×
×
 • Utwórz nowe...