Skocz do zawartości

deuther

Użytkownicy
 • Zawartość

  18
 • Rejestracja

 • Ostatnio

Reputacja

2 Neutralna

O deuther

 • Ranga
  2/10

Informacje

 • Płeć
  Mężczyzna
 1. Dzięki Miszczu! Faktycznie zadziałało za pomocą STM32 ST-LINK Utility;) Jakby ktoś w przyszłości miał podobny problem: dokładnie co musiałem zrobić to Target -> Settings ->wybrać Connect Under Reset (w moim wypadku SWD) OK Target->Erase Chip->śmiga Dodatkowo napiszę, że usunąłem kod ustawiający PA13 na OUT i działa normalnie (dafug?)
 2. Dzięki za zainteresowanie Używam SWD. Faktycznie niejasno się wyraziłem, po prostu ustawiłem PA13 na wyjście. Dla tego trochę mnie dziwi zachowanie płytki, chyba powinna być w tym stopniu idioto-odporna;) Możecie poradzić jak to zrobić bootowaniem krok po kroku? Nigdy tego nie robiłem, a zestaw trochę kosztuje.
 3. Cześć, od jakiegoś czasu rozpoznaje sobie STM32f3discovery. Wszystko szło pięknie, fajnie do momentu kiedy pojawił się błąd: "No target connected", a potem "flash download failed target dll cancelled". Błąd z flashem męczył mnie kiedyś, wystarczyło pozmieniać odpowiednie ustawienia w Keilu i działało, teraz problem jest chyba poważniejszy. Połączenie przestało działać gdy zaingerowałem w pin PA13 (do TIM4), potem sprawdziłem w dokumentacji, że pin ten odpowiada również za SWD. Czy możliwe, że to wpłynęło na problemy z połączeniem? Przeszukałem internet w poszukiwaniu rozwiązania. Trafiłem na poradę aby BOOT0 ustawić na High. W przypadku tej płytki jest to mostek SB19 i jest tam wlutowany rezystor na pull-down. Rozumiem, że musiałbym wylutować rezystor i podać tam 3v?? Dajcie znać zanim coś spalę Z drugiej strony nie wierzę, że jest to jedyne rozwiązanie, chyba nie możliwe, żebym programowo mógł coś aż tak zepsuć. Proszę kolegów o wyrozumiałość i pomoc, może ktoś miał podobny problem.
 4. Ja bym zwrócił uwagę, że poczernianie nie musi pomóc. (czarny, dla podczerwieni może być przeźroczysty). Nie wiem czy masz taką możliwość, ale ja bym umieścił odbiciówke w podstawie. Widzę, że w każdym wypadku gdy klocek jest obecny, to środek podstawy jest zasłonięty. Możesz tam umieść diodę i fotoelement obok siebie. Tylko w minimalnym dołku w stosunku do podstawy, żeby klocek nie zasłonił całkowicie diody. Podobnie jak tutaj: http://www.nexinstrument.com/Keyence-Fiber-Optic-Sensor-FU-41TZ_p_1964.html
 5. Wybierz czwarty rodzaj wiązania "wstaw" i je zrealizuj, rozwiń w oknie więcej opcji, zaznaczasz "Użyj odsunięcia jako położenia spoczynkowego", maks ALBO min ustalasz na wartość o jaką może odjechać łeb śruby od blachy. Mogą Ci wyjść dwie możliwości, więc w najgorszym wypadku zrobisz to dwa razy;)
 6. Chłopaki z National Instruments zrobili takiego robota. Myśle, że warto sie z nimi skontaktować. Tylko, że oni nie przebierali w kasie;) Z tego co pamiętam zrobili to na maxonach.
 7. Witam, Twoja sprawa wygląda dwojako: 1) musisz policzyć moment zastępczy układu (jego wartość podzielisz potem przez 4, bo sa 4 silniki), aby dobrać silniki 2) musisz policzyć moment który pozwoli Ci postawić robota do pionu. Gdy przeliczysz oba te momenty zorientujesz się, że jeden z nich jest większy, więc do niego będziesz dobierał silnik.(zawsze do większego) Przy czym oczywiście uwzględniamy, ze robota napędzają 4 silniki, a pinowanie 2. Od razu podpowiem, że większym momentem będzie ten pionujący robota, więc tego drugiego nie musisz liczyć. Następnie mnożysz go dodatkowo przez współczynnik bezpieczeństwa (minimalnie 1,5; ale jak możesz to dałbym 2). I teraz tak, nie ponimajem tych całych powyższych dywagacji, ponieważ jak rozumiem, chcesz podrywać robota bez rozpędzania, czyli tylną osią ze stanu spoczynku. Dobrze napisał Wojtek. Podnosisz środek masy robota, ale pamietaj, że podnosisz go w pionie. Czyli tylna oś podjeżdża do przodu, a przednia podnosząc się, lekko cofa. (w rzeczywistości zawsze całość wyląduje lekko z przodu) Z czego skorzystać? Żeby się nie pomylić. W tym zadaniu mamy 3 różne momenty: -zastępczy moment kół osi, -moment pionujący -moment ciągnący w dół Moment kół zamieniamy na siłę przyłożoną w punkcie styku opon (w kierunku środka) Siła ta pomnożona przez ramie od środka masy tworzy moment pionujący. Musi on być większy niż Moment który ciągnie Ci robota do dołu. Natomiast moment ciągnący w dół to po prostu ciężar(sr.cieżk.)*odległość od styku opon. (pamiętaj, że moment to NIE jest sila * wektor wodzący tylko siła * RAMIE, to będzie u Ciebie istotne) Wartość momentu pionującego będzie maleć z powodu zmiany kąta i rosnąć z powodu zmiany długości ramienia. Podpowiem, że wypadkowa będzie maleć. Aby uprościć Wyobraź sobie że robot leży na obrusie i ma na sztywno poprzyklejane osie. Ty musisz tak szybko wysunąć obrus aby robot stanął pionowo. Wartość siły wyciągania obrusu powinna być podobna (uproszczenie) do siły na obwodzie Twoich kół, skąd już łatwo obliczyć moment. Ważne jest abyś zadbał o dobrą przyczepność opon. (tancerze mają jakiś spray do butów)
 8. Nie wiem jaki jest rozkład masy (tych 100g) na długości ramienia, jednak można przyjąć, że masa znajduje się na końcu (jest to niewielka różnica i dodatkowo daje współczynnik bezpieczeństwa) W Twoim wypadku będzie to 900g. m2=? M=a*r*m M1=M2 a*r1*m1=a*r2*m2 (wywalasz przyspieszenie) m2=(r1*m1)/r2 m2=(1cm*10kg)/10cm=1kg 1kg-100g=900g Proste jak banan, wiec nie wiem czy o to Ci chodziło;) Nie spotkałem się z pojęciem Momentu Zatrzymującego, ale domyślam się, że jest to minimalna wartość Momentu Oporowego jaka wystarczy do zatrzymania wału silnika przy jego maksymalnym zasileniu (np 12v). Jeżeli tak to jest ona równa Maksymalnemu Momentowi Obrotowemu, o który pytasz. Temat momentów silnika jest bardzo szeroki i często jedynym wyjściem jest sugerować się dokumentacją.
 9. Da się sprzętowo sterować serwo tmierem2, właśnie to robisz. Musisz zrozumieć jedną rzecz. Pętla while działa sobie oddzielnie i timer oddzielnie.To tak jak masz zegarek na ręce, włączasz stoper i on zaczyna zliczać, jednak główny zegar(główny program) pracuje nadal poprawnie, pokazuje Ci czas i date pomimo tego, że gdzieś "obok" napitala sobie stoper. Ważne jest to, że stoper włączyłeś gdzieś z poziomu głównego programu! I teraz tak, Twoja pętla wykonuje się co jakiś bardzo szybki czas (tym dłuższy, im dłuższe delayie powstawiasz). Pamiętając o tym, że stoper mogliśmy włączyć z poziomu programu, należy tutaj podkreślić, że parametrami JUŻ DZIAŁAJĄCEGO NIEZALEŻNIE TIMERA możesz sterować w tej głównej pętli (np zmieniając wypełnienie pwm OCR). W naszym wypadku funkcje delay nie mają nic wspólnego z częstotliwością sygnału (bo tę determinuje niezależny timer), określają one tylko czas w jakim serwo będzie w danym położeniu. Skutkiem ubocznym jest to, że ich obecność spowalnia szybkość pętli, a więc np reakcję guzików. Jeżeli zatem chcesz sterować położeniem serwa poprzez guziki, usuń sobie narazie delayie i do pętli while wstaw instrukcje z guzikami. Jest to metoda bardzo prymitywna, jeżeli w miarę postępów przestanie Ci wystarczać, zacznij ogarniać temat przerwań
 10. Dokładnie tak się to powinno robić Pamiętaj, że niektóre firmy nie życzą sobie wymiarów na rysunku. Spowalnia im to proces, bo przed rzuceniem na maszynę muszą je ręcznie usuwać. Najlepiej zrobić dwie wersje.
 11. Powiedz, czy część, którą eksportowałeś była plikiem rysunkowym czy częścią 3d? Sytuacja którą opisałeś mogła się odbyć dwojako: -eksportowałeś do dwg bezpośrednio część IPT (wtedy wymiary mogą się pogubić) -eksportowałeś do dwg plik rysunkowy, na który ręcznie zrzutowałeś już wcześniej element IPT. Jeżeli ogarnąłeś to pierwszą metodą, to się cieszę, bo drugą na pewno wyjdzie. Jeżeli jednak nie wyszło() to podaj więcej szczegółów np. czym otwierasz powstałe dwg, albo walnij jakieś screeny.
 12. Jesteś początkujący, więc podam najprostsze rozwiązanie, które będzie ruszało serwem na PB3 ustaw timer: TCCR2 = 0b01101010; Wartości ICR nie podawaj wogóle, po prostu wywal tę linię. W pętli while podawaj wartości OCR2 oddzielone pętlą opóźniającą np: OCR2 = 100; _delay_ms(500); OCR2 = 50; _delay_ms(500); Te wartości OCR powinny zadziałać, jednak popraw je zgodnie ze swoim serwem Tak z innej mańki w kodzie masz błąd ortograficzny:p Nie piszemy: (1< Tylko: (1<
 13. Pozostałe wymiary też Ci zmienia z tą samą proporcją? Czy jakieś przypadkowe?? PS:Nie wiem czy to już zrobiłeś ale przede wszystkim sprawdź czy domknąłeś wszystkie wymiary (tak, że nie da się ich edytować przeciągnięciem myszki).
 14. Nie stwierdziłem konkretnie jakie równania mnie interesują, ponieważ spodziewałem się, że dostane całkowite;) Nie tyle chodzi mi o kinematykę równoległego, co zastosowanie w tej kinematyce (z założenia napędzanej translacyjnie) napędów obrotowych.
 15. Cześć, urządzenie, które chcesz zrobić wymaga wiele umiejętności z dziedziny elektroniki i programowania. Od razu nastaw się, ze to będzie co najmniej 2 lata (przerwy na wakacje, liceum itp). Jednak możesz się pocieszyć tym, że gdy już będziesz umiał to zrobić, to będziesz umiał zrobić także masę innych ciekawych rzeczy:) Co zrobić aby najszybciej pójść do przodu? Mogę Ci doradzić na swoim przykładzie. Przede wszystkim, wszystkie gówniane strony (pochłaniacze czasu) wymień na pożyteczne. To forum jest idealne dla Ciebie, przeglądaj je codziennie. Jeżeli możesz to nawet drukuj artykuły i czytaj na biologii w szkole:p Może znajdziesz inne ciekawe fora albo grupę znajomych, którzy chcą robić to samo. Na początek zorientuj się w temacie mikrokontrolerów atmega oraz prostej elektroniki. Do programowania polecam język C (najwygodniejszy). Na Forbocie jest genialny kurs C dla AVR, rób go powoli i sumiennie;) Niestety należy wspomnieć również o wydawaniu kasy, wszystko kosztuje, więc nie daj się namówić na "lepiej dopłacić 300zl i mieć wiecej funkcji". Uważam, że np dobrze jest kupić multimetr za 11zl, używać go 3 lata i jak już wiesz czego chcesz, to sobie kupić droższy. Krótko: kupuj tylko to czego na prawde potrzebujesz. Ostatnia rada: pytaj, szukaj, wkurzaj ludzi;) Jeszcze się może zdarzyć, że polecisz na maturę quadrocopterem;) Powodzenia
×
×
 • Utwórz nowe...