Skocz do zawartości
Ważne ogłoszenie » Kliknij i sprawdź informacje o nowym forum! Czytaj dalej... ×

Mechano

Użytkownicy
 • Zawartość

  914
 • Rejestracja

 • Ostatnio

Reputacja

60 Bardzo dobra

O Mechano

 • Ranga
  7/10

Informacje

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Zainteresowania
  elektronika, robotyka, gry
 1. Od jakiegoś czasu można kupić w miarę tanio dosyć mocne mostki takie jak np ten: https://www.ebay.pl/itm/Arduino-DC-50A-Double-IBT-4-Stepper-Motor-Driver-Hot-Sale-Cheap/181561976564?hash=item2a45efe6f4:g:zfQAAOSwhQ5XP87C "Arduino DC 50A Double IBT-4 Stepper Motor Driver Hot Sale Cheap" Tutaj inny, podobny sterownik: https://www.ebay.pl/itm/Semiconductor-Motor-Driver-Auto-BTS7960-43A-H-Bridge-PWM-Drive-For-Arduino-T2S5/263700614404?hash=item3d65c80d04:g:IxkAAOSwrU1bARo3 "Semiconductor Motor Driver Auto BTS7960 43A H-Bridge PWM Drive For Arduino T2S5" Co prawda ta aukcja jest podejrzanie tania ale o to mi chodzi. Tylko trzeba pamiętać, że te sterowniki potrzebują jeszcze jakiejś logiki sterującej, bezpośrednio z aparaturą RC nie będą działać.
 2. Wysokość nad poziomem morza chyba bardziej pokaże barometr (czujnik ciśnienia) a akcelerometr podaje informacje o przyspieszeniu w danej osi bo, żeby przesunąć coś trzeba nadać mu jakąś prędkość, a żeby mu ją nadać trzeba to coś "rozpędzić" czyli nadać mu przyspieszenie i to jest to co właśnie mierzy akcelerometr (tak w skrócie, pewnie są jakieś uproszczenia, jakby co to proszę mnie poprawić).
 3. Napędy liniowe wydają się super bo mogą być silne, sztywne i dokładne, niestety z drugiej strony mamy większe skomplikowanie i trudniejszą budowę takiego mechanizmu. Podejrzewam, że bez drukarki 3d trudno by było komukolwiek z nas zbudować taki mały aktuator. Tutaj ogromną zaletą jest posiadanie własnej drukarki (ale nie o tym tu). Swoją drogą może ktoś zna inne przykłady użycia przez "amatorów" w robotach (i innych tego typu) napędów liniowych? Tutaj dwa, na które ja się natknąłem w ciągu ostatnich kilku miesięcy: Robot X - Walking SCi-Fi Humanoid Robot (zakończony): openDog Dog Robot (w trakcie): Jeżeli można, zapraszam do dyskusji, ogólnie, o napędach liniowych własnej konstrukcji.
 4. Treker mi się udało odtworzyć problem i znalazłem przyczynę ale nie wiem jak ją wyeliminować. W każdym razie odczytywanie komend z terminala działa poprawnie gdy mam wybraną opcję "Brak zakończenia linii", gdy mam "Zarówno NL, jak i CR" to arduino nie reaguje na wpisane komendy. Nie wiem od czego to zależy, czy może biblioteka arduino ma taką specyfikę czy da się to jakoś inaczej zrobić. Dzięki za zainteresowanie.
 5. Treker, Faktycznie, spojrzałem tylko na fragment w nawiasie i rzucił mi się w oczy ten przecinek a nie zwróciłem uwagi na całą resztę
 6. if (digitalRead("zielona", == HIGH);//Jeśli dioda jest włączona Niepotrzebny przecinek w ifie.
 7. Warto by było jeszcze połączyć razem masy ale wróżenie z fusów. Jakie arduino z jakim mikrokontrolerem chcesz połączyć? Poziomy sygnałów się zgadzają, kod jest dobry, przewody są dobrze podłączone?
 8. mati55, Robicie to metodą FBD czy w Ladderze? Jeżeli FBD to może będę w stanie coś pomóc. No właśnie tylko w czym? Musisz od czegoś zacząć, w czym masz problem?
 9. Spróbujmy policzyć jaką moc tracisz na tych rezystorach: I=U/R czyli 9V/440R=~0.02A Moc: P=I^2*R czyli 0.02^2*440=0.176W Taka moc to już ok. 70% mocy tych rezystorów, więc nie można się dziwić, że się grzeją. Zauważ, że przy rezystorach 2k2 będzie już 0.0184W (dziesięciokrotnie mniej mocy rozpraszanej!). Jak widać, w tym przypadku warto najpierw przeliczyć prąd i moc, żeby potem nie było takiej niespodzianki. PS. Tak, wiem w pierwszym przypadku trochę źle zaokrągliłem ten prąd dlatego moc wychodzi inna niż liczyć wszystko za jednym razem na kalkulatorze. No tak moje obliczenia mocy traconej dotyczą dwóch rezystorów, marek1707 to jednak umie wyjaśnić.
 10. Nie wiem czy ktoś spotkał się z takim problemem ale pisząc własny, mały program w oparciu o akapit "Interakcja z układem - sterowanie diodami przez UART" napisałem prosty program, który ma wypisywać jedną rzecz do terminala i sterować jednym wyprowadzeniem. W każdym razie sugerując się tamtym programem pisałem: if(odebrane == "shutdown") { Serial.println("wylaczanie"); digitalWrite(5, LOW); } Kompilator nie pokazywał tu błędu ale ten fragment nie działał (if się nie wykonywał). Znalazłem jednak mój wcześniejszy, działający program i tam zamiast (" ") było (' '). Zmieniłem i zadziałało od razu. Nie wiem czy to w kursie jest błąd czy w innej wersji Arduino IDE jest inaczej (moja to 1.8.3). W każdym razie to taka pierdółka ale spędziłem nad tym kilka godzin. Zapraszam do dyskusji.
 11. Mechano

  Wybór plytki Arduino do robota micromouse

  Rdzeń to tam jest raczej ten sam. Jeśli szukasz czegoś widocznie wydajniejszego wśród płytek kompatybilnych z arduino to może jakiś klon z stm32 albo któryś a ESP(8266/32), albo i DUE. Jak określałeś kierunek obrotu silnika używając tylko jednego pinu z enkodera?
 12. Mechano

  Programowanie czujnika Halla

  Link nie działa. Najpierw polecam sprawdzić czy hallotrony w tym czujniku są analogowe czy cyfrowe. Jak cyfrowe to spoko, będzie ciut łatwiej, jak analogowe to najpierw trzeba by "zrobić" prostokąt a potem sprawdzać czy impulsy się pojawiają. Jeżeli kolejny impuls nie przychodzi przez jakiś czas to znaczy, że korba się nie obraca.
 13. A może warto by było użyć cyfrowych czujników ds18b20, na jednym przewodzie można ich odczytać kilka(naście, nie wiem dokładnie). Przy okazji mamy zapewnienie bardzo zbliżonych wyników.
 14. Mechano

  Sterowanie wysokim napięciem mosfeta

  Jeżeli dobrze zrozumiałem to napięcie sterujące ma amplitudę 350V a sterowany element jest na 24V, tak? W takim razie trzeba by jakoś sprawdzić obecność wysokiego napięcia (nie wiem jak) i dalej już osobno wysterować (tranzystorem/triakiem/przekaźnikiem) ten elektromagnes.
 15. Niestety ale te moduły mają zbyt szeroko rozstawione progi pod- i ponad- napięciowe. Maksymalne napięcie odcięcia dla akumulatorów li-ion to 4.25V (oczywiście zdarzają się wyjątki, ale typowo jest właśnie tyle), w opisie jest podane nawet 4.35V (!), nie spowoduje to jednak jego eksplozji (czy jakiegoś innego uszkodzenia tego typu) ale bardzo wpłynie na jego żywotność. To samo z rozładowaniem, minimalnie powinno być 2.5V i nie niżej. Poza tym potrzeba do tych układów osobne ładowarki, które niezależnie od tego bms'a przeprowadzają ładowanie algorytmem CC/CV (bo tego bms nie zapewnia). A żeby wykryć moment naładowania trzeba mierzyć jednocześnie napięcie i prąd i w okolicach 8.5V i jakichś 100mA odciąć ładowanie (wtedy zacznie się dopiero balansowanie).
×