Skocz do zawartości

Frubi

Użytkownicy
 • Zawartość

  33
 • Rejestracja

 • Ostatnio

Reputacja

0 Neutralna

O Frubi

 • Ranga
  3/10
 • Urodziny 11.02.1993

Informacje

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Lokalizacja
  Z siedziby GTW!
 1. W grudniu wyścigi robotów w Warszawie Warszawskie koło robotyki Bionik organizuje 6 grudnia br. pierwszą edycję konkursu Follow the Line 2007, czyli wyścigu autonomicznych robotów podążających za linią. Więcej na http://di.com.pl/news/18200,2.html
 2. No to jesteś w nieciekawej sytuacji bo to na co się zabierasz to trudne zadanie. Co do oprogramowania masz 3 wyjścia: 1. Oszukać kartę graficzną oraz wejście na klawiature w taki sposób by je wykrywał lub wbudować klawiature (zbudować własną jest niezwykle trudno. Wtedy można wgrać windowsa + niezbędny soft. Według mnie? Najgorsze rozwiązanie! 2. Napisać własny system stworzony tylko i wyłącznie do sterowania tym robotem. 3. Napisać własną wersje BIOS'u oraz systemu operacyjnego w taki sposób by sam system był na dysku twardym (6gb spokojnie wystarczy), a rozkazy były na dyskietkach dostarczane, system by robił jako interpreter. Nie zamkniesz się z pewnością w 2000PLN i nie zrobisz tego w miesiąc, podwozie które uciągnie własne układu plus ciężkiego PC'ta jest bardzo kosztowne (wiem to z własnego doświadczenia). Patrząc na twoją odpowiedź na moje pytanie nr1 stwierdam że nie masz szans z taką wiedzą wykonać tak karkołomnego projektu, przynajmniej na razie, zakładając że jesteś bardzo pojętny i tak masz jeszcze 1-3 lata nauki. Wymagana wiedza: 1. Bardzo zawansowana wiedza o budowie PC'ta (polecam ściągnąć książkę "Anatomia PC" bo w wersji elektronicznej to dodatkowy nakład pieniężny, za wygode trzeba płacić, później poszperać po sieci). 2. Wysoka wiedza z zakresu elektroniki analogowej. 3. Średnia wiedza z zakresu elektroniki cyfrowej teoretycznej(zaprojektowanie) jak i praktycznej(wykonanie projektu). 4. Podstawowa umiejętność pisania programów z wykorzystaniem protów zewnętrznych. 5. Podstawowa umiejętność pisania systemów operacyjnych (RMODE powinien wystarczyć) (jeśli zamierzasz pisać własny system). A więc... Na razie radzę Ci zająć się czymś łatwiejszym, a do tematu wrócić gdy będziesz miał przynajmniej średni bagaż doświadczeń.
 3. Sprowokowany przez tego zielonego stworka z rangą "Pomógł nam" odezwe się jeszcze raz. Zapomniałem zadać pakietu standardowych pytań które są w tej chwili niezbędne do zorientowania się na czym stoimy. 1. Jaki jest poziom wiedzy twojej z dziedziny elektroniki analogowej jak i cyfrowej? 2. Jakie masz już doświadczenie? 3. Czy poprzednie projekty kończyłeś? 3.1 if(yes): z jakim skutkiem? 4. Ile już czasu mineło odkąd uczysz się elektroniki? 5. Ile nosisz się z chęcią stworzenia tego "robota"? 6. Znasz definicje słowa "robot"? Jeśli tak podaj ją. 7. Ile chcesz przeznaczyć gotówki na ten projekt? 8. Dlaczego chcesz go stworzyć? 9. Kto był pomysłodawcą? 10. Czy masz jakieś wsparcie na miejscu (kolega/tata/brat znający się na elektronice)? 11. Czy wiesz że jeśli nie zrobisz tego w przeciągu 2 miesięcy założyciel forum uzna cię za kompletnego idiotę?
 4. Wiem że zaraz admin się przyczepi ale co mi tam. Jako że miko dał mi adres do tego wątku to się wypowiem. Najlepiej napisać własny system, ale to trzeba b. dobrze znać architekture PC'ta, oraz umieć programować w jakimś assemblerze. Po pierwsze PC'ta trzeba pozbawić niepotrzebnych kart roszerzających i nośników danych. Najlepiej do "wymiany" softu użyć stacji dyskietek, raz że łatwo obsłużyć, dwa dyskietki są wielokrotnego zapisu, trzy łatwiej je wymieniać niż dysk, cztery nie stwarzają takiego niebezpieczeństwa jak CD'ki (ten kto naprawiał CD-ROM'y i DVD-ROM'y wie o co chodzi, ale na wszelki wypadek wyjaśnie, CD kręci się bardzo szybko, rzadko poniżej 1000 obrotów na minute (dla starych 16), gdy płyta zaczyna wirować a urządzenie sie przechyli płyta łamie się przypominając eksplozje, ale ogień itp jest spowodowany uszkodzeniami CD-ROM'u). Karta dźwiękowa też się nie przyda, do ogłaszania błędów lepiej użyć PC Speaker'a, łatwiej obsłużyć i efekt odpowiedni. No, obudowe też możemy wywalić, jest ciężka i nie poręczna, ale chroni układy przed słabszymi uszkodzeniami mechanicznymi z zewnątrz. Z układami robota (PC to układ centralny) łączymi się przez porty do urządzeń zewnętrznych (COM itp). No i dalej to już standard, tylko trzeba zamontować potężne źródło zasilania (a może będzie używał sieci?) i silniki bo sam PC jest ciężki. Widziałem konstrukcje że robot był "traktorkiem" i miał przyczepkę gdzie była jednostka myśląca traktorka, w razie jakich kolwiek pytań to pisz do mnie na GG, bo rzadko odwiedzam tą strone z powodu b. częstych kłótni z adminem (pozdro dla daniela!!!)
 5. Chodziło mi bardziej o coś darmowego, softworowego
 6. Jeśli by jeszcze troszkę ważył tak, no i boki też można zrobić jak cześć frontową.
 7. Witam! Co sądzicie o robocie Hexor? Widzieliście go? Mieliście z nim styczność? Podoba wam się? Jest warty swojej ceny?
 8. Biblioteki można dociągnąć :] Co do assemblera: W assemblerze kod wynikowy jest mały jeśli programista doskonały. Kod wynikowy w assmie może być większy niż w BASCOMIE. Po prostu to zależy od tego jak kto umie programować, co widać. Pan XY użyje 146 operacji do rozwiązania problemu, a pan Z tylko 53. Co ciekawe w assemblerze 5 operacji może być szybsze niż 2 :]
 9. Wydaje się idealne, ale gdzie jest haczyk takiego cudeńka? I ile takie cudeńko kosztuje i ponawiam pytanie czy można jakimś assemblerem to obsłużyć? Tak że "ręcznie" się połączy wszystko w całość, np 1 operacja 1 połączenie itp. Wiesz na czym polegają assemblery?
 10. Dobrze, ale czym różni się taki układ od takiego mikroprocka? Czy to coś to jest to samo co te zwykłe mikroprocki tylko że ma własny język? I czy to coś da się programować w jakieś odmianie assemblera?
 11. Co do możliwości języków: BASCOM- Najwięcej zajmują w nim programy. Najmniejsza kontrola nad urządzeniem. Wolny. Stosują go jedynie amatorzy, ponieważ jest prosty. Dzięki wstawką z Assemblera można nim zrobić teoretycznie wszystko. (Polecam jeśli jesteś mało ambitny jak Daniel93) C- Zapewnia dokładną kontrole nad urządzeniem. Szybszy od BASCOMA wolniejszy od Assemblera. Stosowany przez amatorów i profesjonalistów. Można nim zrobić już praktycznie wszystko, posiada też wsparcie dla assemblera. (Polecam z przekonań prywatnych. Dla ambitnych.) Assembler - Bardzo szybki, mało zajmuje postać wykonywalna (kod jest długi). Masz pełną kontrole nad urządzeniem, ponieważ sam mu "mówisz" co ma zrobić. Trudny,przez co amatorsko coraz rzadziej stosowany. (Polecam bardzo ambitnym. Albo geniuszą )
 12. Nie żebym się czepiał ale z tego co widać (jak to te same lego) to te kółka nie pożyją długo
 13. Takie coś uzyskuje po tralnslate.pl i to doprowadzam do porządku Niektróre newsy przysyła mi kolega PS: Ten news jest tłumaczony na inną strone
×
×
 • Utwórz nowe...