Skocz do zawartości

skmskm

Użytkownicy
 • Zawartość

  367
 • Rejestracja

 • Ostatnio

 • Wygrane dni

  11

skmskm wygrał w ostatnim dniu 5 sierpnia 2017

skmskm ma najbardziej lubianą zawartość!

Reputacja

40 Bardzo dobra

O skmskm

 • Ranga
  6/10
 • Urodziny 04.10.1983

Informacje

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Lokalizacja
  Gliwice
 • Zainteresowania
  Robotyka
 • Zawód
  Elektryk/Elektronik

Ostatnio na profilu byli

Blok z ostatnio odwiedzającymi jest wyłączony i nie jest wyświetlany innym użytkownikom.

 1. Kupiłem kondensatory i założyłem, miernik nie reaguje na zasilacz, mierzy poprawnie z rozrzutem około 0.6V na 30V DC(zasilacz) co daje +-1%, a przy 230V AC(sieciowe) z rozrzutem około 2V co daje +-0.43%. Miernik reaguje bardzo dobrze, pokazuje natychmiastowo jak się elektrody od źródła odłączy. Kanały pokazują przy 230V AC wartości różniące się od siebie maks. 3V co dla mnie niema znaczenia. Postanowiłem dodać narzędzie do pokazania jak się zmienia częstotliwość na wyjściu falownika w formie sinusoidy zwężającej się(przy okazji to pokarze kolejność faz) będzie działać na 3 kanałach bez RMS. Zdjęcie miernika z przewodami:
 2. Przesadziłem trochę z tym kondensatorem. Potrzebuje kupić 10nF policzyłem dla około 1KHz(trochę ponad). Włożyłem na próbę najmniejszy jaki miałem. Problem w tym że multimetr wskazywał na zasilaczu(zasilacz laboratoryjny 30V 10A) 30V, zasilacz 30V, a miernik 72V po dołożeniu kondensatora pokazuje 30V, musze tylko zmienić wartość. Próbowałem zrobić tysiąc pomiarów i uśrednić nie pomogło pozbyć się 72V. Nie potrzebuje większej dokładności niż 1V, ja czytam 1ksps ale co 20 odczytów dane składam za pomocą RMS. Obcięcie przecinka pochodzi z czasów gdy walczyłem z szybkością wyświetlania, teraz mogę to zmienić bo ta zmiana nic nie dała(tylko na wyświetlenie 12*6 obliczeń zmiennopozycyjnych). Udało mi się przyspieszyć rendering za pomocą scalania danych w locie(rysuje długie linie zamiast kropek).
 3. Oscyloskopu nie posiadam planuje kupić może w tym roku za jakieś maks. 2kzł. Założyłem na próbnie kondensator 1uF(mam taki chiński zestaw kondensatorów) i problem zniknął pomiary 30V pomiędzy minimum a maksimum 1V(obliczam bez przecinka by przyspieszyć program).
 4. Pierwszy pomiar baterii 6V się powiódł, ale przy próbie pomiaru zasilacza regulowanego(impulsowego) wartości szaleją na pewno przez jego częstotliwość pracy, musze dobrać kondensator by to filtrował nie niszcząc pomiarów. Robię 1000 pomiarów na sekundę.
 5. To jest typowe przesterowanie za mały lub za duży prąd, ja reguluję na żywo (w drukarce 3D) i widać co się dzieje, gubi kroki. A4988 jest zabezpieczony jak przesadzisz to się zablokuje aż ostygnie potem zaś ruszy (weź izolowany śrubokręt, dotyk palca zmienia parametry). A jaki masz ustawiony mnożnik 1-16x? może też powodować taki efekt zła wartość. //Edycja: Poprawiłem drobne literówki, Treker
 6. Program co napisałem działa około 6 klatek na sekundę (arduino due + triki by nie mrugało bez bufora). Bufor jest underrun (zapętlony bez przesuwania danych), czyta 50Hz razy 20 (próbki RMS). Wyrzuca 50 wartości na sekundę a bufer mieści 110(optymalizacja bez tego była 1 klatka na sekundę). Mogę spowolnić odczyt... wyświetla minimalną i maksymalną wartość w aktualnym sygnale na ekranie. Nagrywania może dam do pamięci Flash Arduino DUE (krótka sekwencja do odtworzenia na mierniku. Miernik ma być całkowicie samodzielny. Będę mierzył wartość RMS napięcia i prądy. Głównie chodzi o zobaczenie rzeczy, których człowiek nie jest w stanie zauważyć, krótkich sygnałów itp... LCD to TFT 7 cali 800 × 480 24-Bit UTFT Arduino Due jako sterowanie i analogi 12-Bitowe. Grafika jak na zdjęciu tylko po prawej dodałem wartości minimalna maksymalna. Nie planuje żadnych zaawansowanych obliczeń na sygnałach(chyba że będą mi przydatne to dodam).
 7. Ale ten miernik jest w plastikowej obudowie(5mm ścianki) szczelnie zamkniętej i wyświetlacz jest TFT(szyba z przodu dosyć gruba). Kompletna izolacja, żadnych elementów metalowych nie wystaje z niego, nawet ma podział na komory. Używać będę tylko ja i nikt inny. Projekt jest tylko dla mnie(nie wykonuję rzeczy dla innych).
 8. Pomiędzy masą ADC a N jest rezystor 100k(przesuwam na środek 1.65V do góry sygnał by dało się mierzyć minusy i plusy sygnału). PTC masy spina ze sobą na wypadek podłączenia jednej do N a drugiej do fazy itp...
 9. 1. Tak będą ze wspólną masą, mam 3 masy na 9 wejść(prądowe są niezależne). 2. jeden wspólny na multiplekserze arduino due. 3. PTC/Warystory na wypadek przepięć(nie ufam urządzeniom do których chce podpinać go, maszyny przemysłowe). Urządzenie ma mierzyć silnik na 3 fazach(3 napięcia do wspulnej masy) i 3 prądy, zarejestrować np.: rozruch, zmiane opciążeń... A w tle zmierzyć krańcówki z wału prasy 6 szt(nagrać ich przełączenia... Miernik niebędzie używany do zadań elektronicznych(płytek itp...). Shemat jest na dzielnikach z przesunieciem napięcia odniesienia(tak by było można zmierzyć RMS napięcie. część prądowa ma zewnętrzne szczęki(clamp meter).
 10. Pracuje sobie nad multimetrem wielokanałowym(12) na bazie arduino due. Zaplanowałem 3 kanały prądowe na SCT006. 3 masy i 9 analogów od 330<->-330V. Planuje PTC i warystory na wejściach... Symulator połączeń do analogów:symulator
 11. Elektronika w środku robota. Kable były tak przypięte tymczasowo. Robot waży około 6Kg. Krokowce są ze względu cenę ok 7zł sztuka
 12. Postępy prac, dwie płytki gotowe i zrobiłem stojak dla robota.
 13. Time lapse z wydruku drukarki:
 14. W zasadzie więcej problemów to miałem od śrub trapezowych w poprzednich drukarkach niż w delcie. W Delcie musiałem edytować smoothieware by była kompatybilna(różnice w budowie z klasyczną deltą). W Delcie jest więcej zabawy przy kalibracji, na szczęście zrobiłem regulowany stół co ułatwiło i nie musiałem używać żadnych offsetów do enstopów. Poza tym delta drukuje ładniej niż poprzednie drukarki(wynik doświadczenia). [ Dodano: 05-08-2017, 21:18 ] Wydrukowałem groot'a(16cm wysoki):
×
×
 • Utwórz nowe...