Skocz do zawartości

Gieneq

Użytkownicy
 • Zawartość

  90
 • Rejestracja

 • Ostatnio

 • Wygrane dni

  3

Gieneq wygrał w ostatnim dniu 20 sierpnia 2018

Gieneq ma najbardziej lubianą zawartość!

Reputacja

59 Bardzo dobra

O Gieneq

 • Ranga
  4/10
 • Urodziny 19.05.1994

Informacje

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Lokalizacja
  Gdańsk
 • Języki programowania
  Java, Python
 • Zainteresowania
  Przetwarzanie obrazu
 • Zawód
  Grafik komputerowy
 • www

Ostatnio na profilu byli

Blok z ostatnio odwiedzającymi jest wyłączony i nie jest wyświetlany innym użytkownikom.

 1. Gieneq

  Arduino pro mini 3V3 vs 5V

  Fajnie że sprawdzasz dokumentację, bo da się tam wszystko wyczytać. Sprawdzając schemat Arduino Pro Mini widzimy że jest tam stabilizator LDO i wejście RAW (coś jak Vin w większych modelach). Jak spojrzymy w dokumentację układu to jest tam napisane, że układ można zasilać z napięć z zakresu: 2,5–16 V. Układ ten dostarcza 150 mA i ma bardzo niski dropout nie przekraczający 165 mV. Pokrywa się to z notką na schemacie. Tak, da radę
 2. Gieneq

  Arduino losowe sterowanie servem

  Funkcja random() W przykładzie wrzucasz wartość zebraną z ADC - służy to zaseedowaniu generatora szumem z kanału ADC, aby przy kolejnym uruchomieniu wartości losowe były inne. Mając taką funkcję możesz losować jakie chcesz wartości. Jeżeli jednak szum ma mieć postać funkcyjną polecam lekturę "Perlin Noise" albo "Simplex noise" ale chyba powyższe wystarczy.
 3. Gieneq

  Gamepad na Arduino

  Kiedyś słyszałem określenie "kowboj cyberprzestrzeni" - programista solo, który nie sugeruje się niczym To zamiast takiego rozwiązania 'blackbox' może popatrz na Windows Driver Framework, myslę że napisanie własnego softu po stronie hosta byłoby ciekawym doświadczeniem i nadrobiłoby walory estetyczne gamepada.
 4. Ścieżkę tę ustawiasz w pliku konfiguracyjnym: /etc/motion/motion.conf. Jest to folder roboczy i nie ma tu możliwości wyłączenia zapisu. Faktycznie. Gdy odpalam usługę motion to nic się nie dzieje. dopiero po ustawieniu: start_motion_daemon=yes można uruchamiać i zatrzymywać motion.service (chyba że poleceniem sudo motion -b). W przypadku kolegi @jajokajo było to trafione, bo zmieniając to ustawienie motion będzie się odpalał przy starcie - co akurat nie było celem kursu - celem było działanie w tle. Z tym brakiem dostęp, również się zgodzę. Po usunięciu folderów i uruchomieniu jako usługa właścicielem plików jest 'motion'. Następnie nawet jeżeli odpalę motion poprzez: sudo motion, to uprawnienia nie przechodzą na roota. Jedno co mnie zastanawia to sytuacja, gdy jednak chcę skorzystać z: sudo motion -b. Bo przeprowadziłem taki eksperyment: Odpalam RPi - jako że mam ustawionego daemona to na starcie odpala się motion. Zatrzymuję go poleceniem sudo systemctl stop motion.service i to działa. Następnie mogę odpalić: sudo motion i zatrzymać Ctrl+C - bez problemu. Ale gdybym chciał odpalić motion w tle poprzez sudo motion -b to jak to zatrzymać? Dodam że nie spotkałem się z kimś kto używa tego polecenia... A nawet jeżeli używać systemctl to co zrobić żeby nie startował przy starcie systemu.
 5. Gieneq

  Zegar VFD na ATMega644P

  Piękny bezpiecznik z kawałka obudowy pendriva
 6. Gieneq

  Arduino i aplikacja bluetooth

  To pewnie będziesz miał virtualny joystick jako jeden z widgetów/widoków. Z aplikacji wysyłasz wartości jak piszesz - w danym przedziale. Np -100 to max wychylenie do tyłu, +100 to max do przodu. 0 to stój w miejscu. Po stronie sterownika interpetujesz to jako wartość PWM ale z uwaględnieniem budowy robota. Jak masz 2 silniki (sterowanie różnicowe) to jak z aplikacji wyślesz +100 to ma to oznaczać, że oba silniki kręcą się na maxa do przodu, czyli oba mają PWM na max i kierunek obrotów do przodu, który ustawiasz mostkiem H (steronikiem silników). Jak będziesz chciał skręcać to możesz dodać drugi suwak i analogiczna metoda tylko przy skręcie zamieniasz kierunek obrotów. Aby ruch był płynny możesz użyć funkcji 'map' Arduino, która służy do liniowej interpolacji wartości - czyli będziesz miał wartości pośrednie PWM, zaś aby określić kierunek obrotu silników sprawdzasz czy wartość wysłana z aplikacji jest > 0 czy < 0. Myślę, że więcej znajdziesz w kursie budowy robotów na blogu.
 7. Gieneq

  Arduino i aplikacja bluetooth

  W czym chcesz robić tę aplikację? Android studio i Java, QT czy coś innego?
 8. Gieneq

  Gamepad na Arduino

  Rozumiem, że wysyłasz dane na port COM. A zastanawiałeś się nad zrobieniem gamepada jako typowe urządzenie? Tu jest ciekawy poradnik gdzie stosowana jest biblioteka Unojoy. Nie sprawdzałem tego jeszcze, ale autor majstruje coś przy bootloaderze i sterowniku gamepada na windowsie.
 9. A gdyby użyć mikrokontroler z USB HID, np. Atmega32U4? Czy to jakoś pomaga? W bibliotekach Arduino jest możliwość stworzenia urządzenia USB i obsługi klawiatury/myszy, ale żeby dało się używać USB z prawdziwego zdarzenia to pewnie trzeba pokusić się o własny sterownik.
 10. No to ciekawie. A przy okazji jakbyś mógł opisać jak działa ten VibDiongle. Czy jest to widziane jako port COM czy używasz tam inerfejsu USB z prawdziwego zdarzenia? Pobieżnie przejrzałem schemat - widziałem używane linie UART ale nie znam tego układu.
 11. Super projekt! Bardzo podoba mi się kunsztowne zaprojektowanie - płytka jest ładnie upakowana i do tego dopasowana obudowa. Wygląda bardziej jak praca dyplomowa niż zajawka pod wpływem ciekawego przedmiotu
 12. Nie wystarczy gdzieś napisać adres IP? NFC to chyba przerost formy nad treścią
 13. Nie taki stary ten temat, a sprawa aktualna - sam niedawno o tym myślałem. Jakby sprawdzić schemat to szukamy sygnału "VIN" jest tam fajne zabezpieczenie w postaci tranzystora i komparatora - w momencie podłączenia zasilania do VIN, 5V z USBVCC jest odcinane. Tu ciekawe, że na VIN musi być minimum 1,75V żeby odciąć zasilanie z USB. Też ciekawa uwaga - zabezpieczanie przed odwrotnym podłączeniem baterii jest tylko na złączu koncentrycznym - nie występuje przy pinach. Odpowiadając na pytania: Tak, choć 1 serwo nic nie powinno popsuć to jest to dobre podejście. Nic, choć jest szansa że jak serwo pociągnie za duży prąd to Arduino może się zrestartować. Tak, bo sygnał USBVCC jest odcięty.
 14. Poza tym co napisał @Treker to wygląda ok. Stabilizator tylko bardziej odpowiedni - impulsowy o większym maksymalnym prądzie.
 15. Jeżeli ma być tam wyświetlana wartość zmieniająca się raz na jakiś czas to da radę. Chyba, że ma być to jakiś odpicowany dashboard, a animacjami i bajerami - to nie da rady
×