Skocz do zawartości

Gieneq

Użytkownicy
 • Zawartość

  137
 • Rejestracja

 • Ostatnio

 • Wygrane dni

  4

Gieneq wygrał w ostatnim dniu 8 kwietnia

Gieneq ma najbardziej lubianą zawartość!

Reputacja

89 Bardzo dobra

O Gieneq

 • Ranga
  5/10
 • Urodziny 19.05.1994

Informacje

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Lokalizacja
  Gdańsk
 • Języki programowania
  Java, Python
 • Zainteresowania
  Przetwarzanie obrazu
 • Zawód
  Grafik komputerowy
 • www

Ostatnio na profilu byli

Blok z ostatnio odwiedzającymi jest wyłączony i nie jest wyświetlany innym użytkownikom.

 1. GTK+ i Tkinter. Jak kto woli, mi się najbardziej spodobał QT, a że niedawno miałem okazję na chwilę wrócić do tematu to mam wciąż dość dobre wspomnienia. Masz na myśli Django czy coś prostszego?
 2. Tu masz 2 schematy które pokazują jak zrobić klucz na MOSie P i N. Ważne jest aby był ten rezystor który odprowadza ładunki albo na VCC albo GND, bez niego nie będzie możliwa zmiana stanu. Na początek zbuduj taki układ aby sprawdzić czy tranzystor działa jak sterujesz bramką stykając ją raz z masą raz z zasilaniem. Arduino ma ograniczenia prądowe i dla pewności daj szeregowo z bramką MOSFETa rezystor 1k tuż na wyjściu Arduino. Jeżeli nie zadziała, to możesz sprobowac sterować MOSFET dodatkowym TTLem np tak:
 3. Tu najciekawszy jest może nie tyle uzyskany moment, bo 60 kg*cm to da się kupić i będzie zdecydowanie mniejsze. Ciekawe jest to co sam autor zauważył, że wydruk 3D się nie połamał. Tego raczej na drukarce 3D nie ujdzie zrobić, chyba że na jakiejś z żywicy. Ale i tak dopiero elementy metalowe czy z jakiegoś przyzwoitego tworzywa pozwoliłyby na miniaturyzację.
 4. QT będzie na pewno dobrym rozwiązaniem, jest bardzo proste, dobrze opisane. Miałem kiedyś okazję poczynić ten sam program w Pythonie z użyciem 2 różnych bibliotek i QT wypadło zdecydowanie lepiej. Ale może odkryjesz coś lepszego
 5. Gieneq

  Dioda prostownicza - kierunek prądu

  @ethanak Zaciekawiłeś mnie tym sposobem zabezpieczania układów, faktycznie sprytne i tak jak w tym przypadku przy pomocy LED można łatwo wskazać złe podłączenie. Zastanawia mnie czy nie lepiej w tym schemacie z linku zamienić NO z NC. W ten sposób w momencie odwrotnego podłączenia nie byłoby sytuacji, że przez chwilę prąd płynie nie tak jak powinien. Za to przy poprawnym działaniu cały czas jest zasilana cewka.
 6. Gieneq

  Dioda prostownicza - kierunek prądu

  Obawiam się że żadna nie jest poprawna, albo inaczej - każda jest po części dobra. Tu chodzi o rzeczywisty ruch elektronów. Wiadomo że prąd z definicji to liczba elektronów, które przepływają przez jakiś przekrój w czasie. Tak, tak też rozpatrujemy wszystkie podzespoły. Dlatego kierunek strzałek masz dobry na rysunku 2 , ale dioda jest wpięta zaporowo. Potraktuj diodę prostowniczą tak samo jak świecąca i tyle (LED też może zabezpieczyć układ przez odwrotnym podłączeniem ale przy dużo mniejszych prądach). Jeżeli masz wątpliwość, w którą stronę płynie prąd to możesz pomyśleć tez o strzałkowaniu napięć. Na źródłach strzałka napięcia (tam gdzie plus jest grot strzałki) będzie zgodna ze strzałką prądu. Zaś na opornikach (odbiornikach) będzie przeciwna. W kursie elektroniki masz poprawny rysunek
 7. Obawiam się, że nie był to dobry pomysł. Co prawda czujnik może być zasilany 4-20V, to prąd jaki z niego wyciągniesz nie koniecznie musi być wystarczający. Lepiej (i jest to wielokrotnie sugerowane w internecie) sterować ledy przez klucz tranzystorowy albo przekaźnik. A próbowałeś pokręcić potencjometrami, które są w czujniku? Jeden odpowiada za odległość (ten bliżej zworki), drugi za odstęp czasu (chyba można to nazwać histerezą). Jak masz możliwość to zmierz jaki prąd pobiera czujnik. Zworka powinna być na L (bliżej krawędzi płytki).
 8. Gieneq

  Awaryjne zasilanie arduino

  Przypomniało mi się, że można to zrobić chyba prościej. Są takie moduł ładowarek do w ogniwa, gdzie są osobne wyprowadzenia na baterię i na wyjście zasilania. Tylko w opisie jest, że układ w pierwszej kolejności podaje napięcie z baterii, a dopiero potem z wejścia USB ładowarki.
 9. Gieneq

  Drukarka 3D z ARDUINO

  W Sketchupie to i można maszynę zaprojektować - wiem, że w stolarstwie to jest niezły temat A nie próbowałeś TinkerCada? Zdecydowanie wolę Fusion360 ale TinkerCad jest naprawdę prosty w obsłudze i grupą docelową są użytkownicy drukarek 3D więc nie powinno być tam krzaczków. No i można tworzyć schematy jak niedawno było na blogu.
 10. Gieneq

  Awaryjne zasilanie arduino

  Dla testu podłącz sobie Arduino przez USB i zasilacz 9-12V (Pewnie 7V też się nada). Zobacz czy jak odłączyć zasilacz to czy po USB dalej będzie działać i program się nie zresetuje - nie powinien. No właśnie nie. Tam jest komparator który przełączy się jeżeli połowa napięcia Vin (dzielnik 10k/10k) spadnie poniżej referencyjnego 3V3. Czyli jeżeli zasilasz coś z Vin to na pewno nie będzie nic szło z USB i wtedy wszystko działa odwrotnie. Musiałbyś mieć backup na USB a zasilać normalnie z Vin - myślę że tak też jest ok. Do sieci wpinasz się zasilaczem, który zasila Arduino i ładowarkę pojedynczego ogniwa. Na wyjście daj przetwornicę step-up 5V. Jak padnie sieć, to przestanie być łądowany akumulator i całość przełączy się na zasilanie z USB zasilanego przez przetwornicę z nałądowanego akumulatora. PS: Ale jak popatrzysz na schemat to jest tam wolna połówka scalonego podwójnego komparatora. Możesz to jakoś wykorzystać.
 11. Gieneq

  Wyrzutnia piłek do squasha - dobór napędu

  Zaciekawił mnie ten temat, jak uda Ci się to zrealizować, to będzie coś naprawdę przydatnego (niedawno była tu drobna dyskusja na temat przydatności projektów na Arduino). To chyba nie widziałeś narzędzi na silnikach bezszczotkowych We wkrętarce mam taki mały silnik co wyciąga 700W. Myślę, że śmiało możesz użyć silnik bezpośrednio połączony jakimś adapterem z krążkami wyrzutni. Co o parametrów to w tym filmiku w komentarzu podano szczegółowe parametry silników. Myślę że możesz użyć silników szczotkowych jeżeli projekt ma dążyć do minimalnego skomplikowania. Skupisz się bardziej na sterowaniu wyrzutnią, a zasobnik to raczej prosta sprawa. Zwróć uwagę na wielkość krążków i z czego są wykonane. Jeżeli zrobisz je nieco ciężę to momentem bezwładności możesz nadrobić ewentualne braki w mocy - co prawda będą się wolniej rozpędzać, ale to mniej istotne. Na filmiku widać charakterystyczne wyżłobienia rozkładające większość masy na obrzeża kół. Motor specifications: Speed: 10.000 rpm Torq 0.4~4kgf.cm a 5 HP 0,13 Voltage 12V Power 97W Current 8 Amps CIM motors
 12. Gieneq

  Arduino - sterowanie z poziomu strony www

  Stronę hostujesz w sieci lokalnej z osobnego urządzenia czy Arduino? Jeżeli Arduino ma łączyć się ze stroną hostowaną z zewnątrz to będziesz musiał podziałać z ustawieniami routera i otworzyć porty i pomyśleć o stałym ip. A co do obsługi ethernetu to nie ma tam przykładu ze sterowaniem czegokolwiek ze strony internetowej?
 13. Gieneq

  Drukarka 3D z ARDUINO

  I dobrze zaplanować. Kiedyś zaprojektowałem coś co drukowało się kilkanaście godzin i jakoś po 8 godzinie, wydruk się zerwał za dużo wisiało tam w powietrzu i trzeba było dorysować drzewko-wspornik tak by nie trzeba było robić w całym obiekcie supportu na 10 cm wysokości.
 14. Gieneq

  Awaryjne zasilanie arduino

  Artduino UNO w swojej budowie ma coś co pozwala przełączać źródło zasilania - budowa bardzo prosta: dzielnik napięcia + komparator sterujący tranzystorem. Możesz w ten sposób sprawdzać czy z jednego źródła nie zanikło napięcie i w razie potrzeby przełączyć się na drugie. Schemat
 15. O jakiej funkcji delay piszesz, bo nie wiem gdzie ma być użyta? Tu chyba nie da się przekombinować chyba. bool dziala = false; Jeżeli zbocze narastajace, to: jezeli !dziala: start = milis() dziala = true w przeciwnym razie: //minimum 1 okrazenie: delta_czas = milis() - start wypisz_czas(delta_czas)
×