Skocz do zawartości

Gieneq

Moderator
 • Zawartość

  2363
 • Rejestracja

 • Ostatnio

 • Wygrane dni

  92

Gieneq zajął 1. miejsce w rankingu.
Data osiągnięcia: 26 lipca.

Treści użytkownika Gieneq zdobyły tego dnia najwięcej polubień!

Reputacja

1233 Mistrz

4 obserwujących

O Gieneq

 • Ranga
  8/10
 • Urodziny 19.05.1994

Informacje

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Lokalizacja
  Gdynia
 • Programuję w
  Python
 • Zawód
  Grafik komputerowy
 • Moje zainteresowania:
  Malowanie obrazów (akwarele, oleje), elektronika, programowanie

Ostatnio na profilu byli

Blok z ostatnio odwiedzającymi jest wyłączony i nie jest wyświetlany innym użytkownikom.

 1. @Iwasima witam na forum Napięcie nie do końca obrazuje prądu jaki jest w stanie oddać bateria. Gdy bateria jest rozładowana dalej występuje na niej jakieś napięcie, ale jeżeli będziesz chciał pobrać z niej prąd to rezystancja wewnętrzna będzie na tyle duża, że prąd popłynie bardzo mały, a napięcie spadnie. Nie wiem czy jesteś trochę w temacie motoryzacji. Jak chcesz sprawdzić czy akumulator się nadaje to robi się test takim urządzeniem co w bezpieczny sposób zwiera 2 wyprowadzenia. Podobnie, żeby ocenić małą baterię można zmierzyć prąd zwarciowy - na chwilę zwierasz + z - baterii m
 2. @StefanekP tak powinno być, ale nie jest to problem w tym kodzie. Tu tym więcej pisałem:
 3. @PolikG3 na końcu pliku /etc/init.d/domoticz.sh dopisz eksporty pinów: /usr/bin/gpio export 27 in /usr/bin/gpio edge 27 both /usr/bin/gpio -g mode 23 up Niektóre piny mają domyślne pullupy może dlatego działa. Możliwe że też nie będzie działać, bo biblioteka jest niekompatybilna z RPI 4. Zobaczymy Jakby nie działało to popatrz na to które piny mają domyślny pullup i do nich podłaćz.
 4. @peakyss w tym przykładzie najpierw spójrzmy na to co jest na wyjściu komparatora - tranzystor NPN w konfiguracji wspólnego kolektora (z obciążeniem w emiterze). W kursie uczymy, że najpopularniejszym sposobem podłączenia tranzystora NPN jest konfiguracja wspólnego emitera (obciążenie jest przy kolektorze) i ma to sens, bo taki układ jest najbardziej praktyczny dla początkujących: Napięcie nasycenia jest tylko 0,7 V i przy niewielkim prądzie i napięciu baza-emiter mamy piękny klucz. Tranzystor nasycony, spadek napięcia kolektor-emiter 0,2V, spore wzmocnienie napięciowe i prądowe (z napięcia na
 5. @fat16 witam serdecznie na forum Masz ciekawe plany, zachęcam do pochwalenia się projektem w dziale DIY. @Andrzej_Debski również witam serdecznie na naszym forum miło mi przywitać kogoś z tak dużym doświadczeniem. Dobrze, że na emeryturze masz pasję i to rozwijasz. Zachęcam do pozostania na forum i aktywności, na pewno masz spore doświadczenie w STMach, które ostatnio są dość często poruszanym tematem w Forbocie. @stowa witam serdecznie Dobrze że masz więcej wolnego czasu, faktycznie zajmowanie się firmą to bardzo czasochłonne zajęcie. Powodzenia w rozwijaniu pasji!
 6. @PolikG3 witam na forum, a co zwraca polecenie: $ gpio exports
 7. @plywaczek_ witam na forum Faktycznie wygląda jakby coś się zepsuło, ewentualnie sprawdź jeszcze stan kabli ale raczej przetwornik uległ uszkodzeniu. Możesz rozważyć reklamację, ale tylko wtedy gdy masz pewność, że miernik jak był nowy to działał poprawnie. Jeżeli kilka razy przepaliłeś bezpiecznik, to mogło coś się mimo to stać z przetwornikiem i stąd teraz są problemy, wtedy uszkodzenie jest już z twojej winy i ciężko będzie o reklamację.
 8. @Pampalini witam Cię Macieju na naszym forum Fajnie, że sięgasz po elektronikę. Sporo hobbystycznych czujników działa na tej samej zasadzie co laboratoryjne przyrządy pomiarowe więc możliwe, że natrafisz na znajome sprzęty. @Portos witaj Konradzie, powodzenia w nauce dla Ciebie i opiekunów @Newton witam serdecznie, dobrze że się przywitałeś RPi to już poziom wyżej, ale jest to bardziej wyzwanie programistyczne. Jak coś zmontujesz z malinką to śmiało pochwal się na forum, może zainspiruje to innych czytelników do pracy nad własnymi projektami
 9. @EagleEye obszar nasycenia jest tam gdzie tranzystor jest w pełni otwarty, tj. opór kolektor-emiter jest minimalny, czyli spadek napięcia UCE jest minimalny (zdefiniowany w dokumentacji np 60-200 mV), a prąd IC możliwie duży. Zazwyczaj napięcie UBE = 0,7V jest napięciem nasycenia, ale wiele zależy też od prądu bazy - stąd masz kilka wykresów dla różnych prądów bazy. Opis tego rysunku nie jest najszczęśliwszy, bo korzystając z definicji: stan aktywny od stanu nasycenia odcina prosta dla warunku: UBE = UCE (czyli UCB = 0V). W stanie aktywnym prąd IC jest β razy większy IB, a w stanie
 10. Gieneq

  Zasilanie serw z Li-Pol 7.4V

  @hobbysta witam na forum Może ten projekt będzie dla Ciebie inspiracją: Ze swojego doświadczenia z hexapodem polecam przetwornice UBEC 5V.
 11. @Miniek na githubie w Arduino IDE masz przykłady użycia. W jeden (set) ustawiasz czas swojego RTC, a w drugim (read) masz opisane jak odczytywać godzinę. Pewnie wystarczy żebyś odczytywał co jakiś czas godzinę i dał warunek na około tego odczytu wilgotności, w którym sprawdzasz czy jest godizna powiedzmy 22-24 i wtedy odbywa sie podlewanie.
 12. @YURYS szczerze program jest trochę nieczytelny w warunkach zrób nawiasy żeby dla pewności odgrodzić porównania wartości i lepiej używaj operatorów && i || zamiast and i or, chyba że lubisz Pythona while (Serial.available() == 0); Spróbuj się tego pozbyć, albo zamień tylko na odbieranie danych a nie oczekiwanie. Jeżeli ci się uda wydziel jakiś fragment do osobnej funkcji, dodaj kilka komentarzy żeby kod był czytelniejszy.
 13. @Pawel_Nawrot na krótką uwagę nada się ten temat To może Cię zaskoczę, ale cewki mają parametr o dość ciekawej nazwie... dobroć dobroć W jest bezwymiarowa i ma jednostkę [1] i w skrócie określa przydatność cewki w układzie rezonansowym. Więc jak pomyślisz o wielkiej dobroci to warto pomyśleć o cewce. Także powodzenia w dalszej nauce, jak widać wiele ciekawego kryje się w elektronice
 14. @Zimol a możesz opisać dokładniej jak działa ten fragment z XORami i wspólną bramką chyba AND (albo NAND)? Widzę liczniki 4040 więc pewnie głośnik ma się włączyć o jakiejś zadanej godzinie, ale nie możesz tego ustawić przyciskami.
 15. @marcinus również witam serdecznie
×
×
 • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.