Skocz do zawartości

Gieneq

Moderator
 • Zawartość

  783
 • Rejestracja

 • Ostatnio

 • Wygrane dni

  21

Gieneq wygrał w ostatnim dniu 20 marca

Gieneq ma najbardziej lubianą zawartość!

Reputacja

384 Mistrz

O Gieneq

Informacje

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Lokalizacja
  Gdynia
 • Języki programowania
  Java, Python
 • Zainteresowania
  Przetwarzanie obrazu
 • Zawód
  Grafik komputerowy
 • www

Ostatnio na profilu byli

Blok z ostatnio odwiedzającymi jest wyłączony i nie jest wyświetlany innym użytkownikom.

 1. @sliskii czujnik ultradźwiękowy nie jest idealnym urządzeniem pomiarowym i mogą się pojawić takie niespodzianki. Możesz spróbować polutować kable - połączenia na płytce stykowej są szybkie ale niestabilne, zwłaszcza w układzie dość wrażliwym na zakłócenia. W kodzie polecam buforować wartości i wyliczać z nich medianę (wartość środkowa w posortowanej tablicy), wartości skrajne w tym pojedyncze zakłócenia zostaną odrzucone. Wadą tego rozwiązania jest opóźnienie rozpoznania większych zmian.
 2. @FututrePhile witam serdecznie na forum Na początek drobna uwaga - proszę wrzucaj grafiki tu na serwer, w ten sposób nie będzie problemów z wygasaniem i przyszli użytkownicy forum będą mieli wgląd w pełną treść. Co do wyświetlacza te popularne TFT ze sterownikiem ILI są zbudowane z tego co wysłałeś - na taśmie, która dla ułatwienia jest lutowana do płytki PCB. Niedawno oglądałem taki i za wyjątkiem układu do rozpoznawania dotyku wiele tam nie było, niektóre linie się powielają (jest jakieś miejsce gdzie są chyba 3 czy 4 masy, także finalnie jest tego mniej. Może poszukaj schematu tych wyświetlaczy ILI typu Adafruit itp.
 3. @ML7 witam na forum Funkcje Arduino możesz podejrzeć - folder programu\hardware\arduino\avr\cores\arduino pinMode ustawia tryb wyprowadzenia. Przyczym nie ma trybu OUT tylko OUTPUT. Nie wiem jak się stało że Ci się to skompilowało. Wewnątrz funkcji pinMode jest warunek else, który zostanie spełniony dla innych wartości zmiennej mode. Dlaczego funkcja jest "nie potrzebna", ciężko powiedzieć. Wyprowadzenia Arduino są domyślnie wejściami INPUT, jeżeli twój LED jest podłączony do plusa to wejście może zaciągać prąd i tworzyć sink. Takie "optymalizacje" nie są jednak zalecane, kod traci na jakości i działa przypadkowo. Możesz jeszcze sprawdzić jak działają funkcje, kod poniżej: void pinMode(uint8_t pin, uint8_t mode) { uint8_t bit = digitalPinToBitMask(pin); uint8_t port = digitalPinToPort(pin); volatile uint8_t *reg, *out; if (port == NOT_A_PIN) return; // JWS: can I let the optimizer do this? reg = portModeRegister(port); out = portOutputRegister(port); if (mode == INPUT) { uint8_t oldSREG = SREG; cli(); *reg &= ~bit; *out &= ~bit; SREG = oldSREG; } else if (mode == INPUT_PULLUP) { uint8_t oldSREG = SREG; cli(); *reg &= ~bit; *out |= bit; SREG = oldSREG; } else { uint8_t oldSREG = SREG; cli(); *reg |= bit; SREG = oldSREG; } } void digitalWrite(uint8_t pin, uint8_t val) { uint8_t timer = digitalPinToTimer(pin); uint8_t bit = digitalPinToBitMask(pin); uint8_t port = digitalPinToPort(pin); volatile uint8_t *out; if (port == NOT_A_PIN) return; // If the pin that support PWM output, we need to turn it off // before doing a digital write. if (timer != NOT_ON_TIMER) turnOffPWM(timer); out = portOutputRegister(port); uint8_t oldSREG = SREG; cli(); if (val == LOW) { *out &= ~bit; } else { *out |= bit; } SREG = oldSREG; }
 4. @Oskar_Zaremba Wiąże się to z tym jak zrealizowane jest wyjście układu cyfrowego. Nie jestem pewny czy ta grafika jest poprawna, bo taka treść nie jest popularna w internecie ale widać tu dlaczego układ z kursu ma prawo działać. Jest tu przykład wyjścia (kolor brzoskwiniowy albo łososiowy, jak kto woli), wyglądającego na totem-pole. 2 tranzystory jeden nad drugim, odbieramy sygnał z pomiędzy. W takim układzie mamy 2 opcje na wyjściu: Gdy dolny tranzystor jest zatkany to prąd popłynie z górnego do odbiornika. Nazywa się to source, czyli wyjście jest źródłem prądu i poda prąd na odbiornik. Gdy górny tranzystor jest zatkany, to wyjście robi się takim jakby wejściem i odbiera prąd z odbiornika. Nazywa się to sink (zlew...) i spływa do niego prąd. Zatem drążąc drugi przypadek to gdy na wyjściu masz stan 0 (pin NE555 chce zaciągnąć jakiś prąd) to uda się to tylko z zasilania a nie z masy możesz to przyrównać do działania układu z otwartym kolektorem, jeżeli ująć górny tranzystor to sytuacja właśnie tak wygląda. Co do tłumaczenia reszty tego układu nie jestem kompetentny Źródło grafiki
 5. W wiringPi (gpio) dla RPi4 jakiś pinów nie da się ustawić jako wejścia (a na pewno był problem z PULLUPEM, bo sam się z tym męczyłem), może stąd problemy. W Domoticzu używasz gpio do ustawiania wyprowadzeń więc gdzieś musi być ten błąd. Jakbyś pytał czy zostanie to naprawione - na 90% nie program gpio i biblioteka wiringPi choć wchodzą w skład wielu programów to zostały porzucone i nie będą rozwijane.
 6. @pawel312 Witam serdecznie na naszym forum W końcu te 10 powodów jest prawdziwe, więc nie dziwię się, że któryś do Ciebie trafił Fajnie że chcesz się rozwijać, powodzenia w nauce, w razie problemów śmiało pisz na forum.
 7. @WiesiuPwr witam na naszym forum Miło czytać pozytywny komentarz, ciesze się że zostaniesz tu na dłużej. Zachęcam zatem do aktywności
 8. Witam serdecznie na forum! Dobrze kombinujesz, zamiast == 30 napisz: if (bme.readTemperature() > 30) { }
 9. @wojslaw witam serdecznie na forum Myślę, ba! nawet jestem pewny że dobrze trafiłeś. Fajnie jakbyś zagościł tu na dłużej. Pozdrawiam!
 10. Spadek napięcia związany jest z płynącym prądem i rezystancją. Wiąże to prawo Ohma R = U/I -> U = I*R. Jeżeli widzisz połączenie szeregowe to wiesz że prąd płynący przez oba elementy jest taki sam, czyli jeżeli chcesz porównać 2 spadki napięcia to możesz to pominąć w zależności, stąd: U ~ R (czytaj: spadek napięcia jest proporcjonalne do oporu). Zatem im mniejsza rezystancja tym mniejszy spadek przy stałym prądzie. bo pomniejsza to napięcie ten spadek na drugim elemencie - jak dodasz spadek na 1k do spadku na 10k to wyjdzie napięcie baterii.
 11. @tenacious witam na forum, powodzenia w rozwijaniu hobby @BartekAiR witam serdecznie na forum! Wybrałeś dość trudny temat, ale na pewno rozwojowy. Powodzenia, w razie problemów śmiało pisz na forum. @Cerber88 część Krzysztofie, miło czytać pozytywny komentarz na temat kursów. Fajnie że znalazłeś hobby, życzę dalszego zapału i ciekawych projektów @kmik witam na forum, powodzenia w nauce żadne pytania nie są zbędne jeżeli mają do czegoś prowadzić. @Rodi cześć Damianie, już coś pisaliśmy na forum ale i tu się dla formalności przywitam niestety z pracą w zawodzie bywa różnie... ale fajnie że interesuje Cię to co robisz. Faktycznie kursy pisane są tak by były zrozumiałe i prowadziły do praktycznego wykorzystania wiedzy. Powodzenia w nauce!
 12. @FilipS fajnie że przyłożyłeś się do tego zadania, choć robienie pomiarów może być nużące to ma sporą wartość edukacyjną. Faktycznie w tranzystorze tego typu napięcie na bramce steruje prądem i potwierdzają to pomiary. Nie mam jak ich sprawdzić ale widać że prąd jest znacznie mniejszy i rząd wielkości jest dobry.
 13. Przypominam o stosowaniu się do PPF. Pytanie brzmiało jak rozwiązać zadanie, a nie czy aby na pewno nie ma rozwiązania gdzieś w internecie Myślę, że bardziej konstruktywne byłoby napisanie czegoś o samym zadaniu, gdyż przyda się to autorce wpisu a i może komuś jeszcze w przyszłości.
×
×
 • Utwórz nowe...