Skocz do zawartości

Gieneq

Moderator
 • Zawartość

  202
 • Rejestracja

 • Ostatnio

 • Wygrane dni

  4

Gieneq wygrał w ostatnim dniu 8 kwietnia

Gieneq ma najbardziej lubianą zawartość!

Reputacja

123 Mistrz

O Gieneq

 • Ranga
  5/10
 • Urodziny 19.05.1994

Informacje

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Lokalizacja
  Gdańsk
 • Języki programowania
  Java, Python
 • Zainteresowania
  Przetwarzanie obrazu
 • Zawód
  Grafik komputerowy
 • www

Ostatnio na profilu byli

Blok z ostatnio odwiedzającymi jest wyłączony i nie jest wyświetlany innym użytkownikom.

 1. O widzisz, wyszły ładne wyniki. Super że Ci się udało, powodzenia w dalszych eksperymentach.
 2. W sumie racja. Dlaczego kolega nie używa sprzętowego UARTu?
 3. Porównaj sobie obie biblioteki: SoftwareSerial jest w C:\Program Files (x86)\Arduino\hardware\arduino\avr\libraries\SoftwareSerial\src Servo jest w : C:\Program Files (x86)\Arduino\libraries\Servo\src Servo faktycznie korzysta timerów i zależnie od wybranego hardwaru zmienia się to. Stąd jedna sugestia - zmień UNO na Mega2560, które mak kilka sprzętowych UARTów i więcej timerów. W bibliotece SoftwareSerial jest nieco inaczej, ale możliwe, że funkcja opóźniająca powoduje trudności. Nie zagłębiałem się w nią zbyt mocno, ale wygląda na to, że odliczanie czasu odbywa się blokująco. Jeżeli czujesz się na silach, to może zmodyfikuj kod tak by odbywał się nieblokująco, np zliczać czas i wyzwalać zdarzenia, gdy on upłynie. /* static */ inline void SoftwareSerial::tunedDelay(uint16_t delay) { _delay_loop_2(delay); } Łatwiej jest jednak zmienić sprzęt, albo dokupić dedykowany sterownik serwomechanizmów, tylko najlepiej nie taki, który komunikuje się po UARCie
 4. To jest obliczenie wynikające z tego co masz i z tego co szukasz. Co zatem masz: baterię 9 V, diodę LED, o której wiesz, że zasila się ją 2 V żeby prawidłowo działała i chcesz by popłynął przez nią prąd 7 mA i nie więcej niż 20 mA bo się spali. Czyli jak odwołać się do teorii to gdy ujmiesz ze źródła (baterii) to 2 V to gdzieś musisz odłożyć pozostałe 7 V. To teraz pytanie po co nam ten prąd i rezystor? Prąd jaki sobie zakładasz decyduje o jasności świecenia i drugie bezpieczeństwie, o którym napisałeś - nie chcę więcej niż 20 mA, bo jest ryzyko uszkodzenia. Czyli teraz wracamy do prawa Ohma i obliczamy jaki rezystor należy dobrać R = U/I R = 7 V/7 mA = 1 k Dlaczego nie 330 Ω? I = 7 V / 330 Ω ~21 mA czyli więcej, do tego tolerancja rezystora i może być nawet jeszcze większy prąd. Ale jak chcesz poeksperymentować to weź 2 rezystory 1 k i połączysz równolegle tworząc 500 Ω, wyjdzie z 14 mA i nic się nie uszkodzi
 5. Możesz połączyć przyciski z bramkami OR. Np 74HC32 pobiera prąd 40 uA czyli nie wiele różni się od attiny w trybie power down. Układ ten ma 4 sztuki bramek po 2 wejścia, ale znajdziesz też inne opcje (3,4,8 wejść). Jak chcesz więcej wejść to łączysz sobie w drzewko takie bramki (alternatywa alternatywy to wciąż alternatywa).
 6. Na płytce masz napisane UART. 50 modułów to całkiem sporo i nie połączysz ich z czymś sterującym, a tym bardziej z przejściówkami UART-USB. Możesz np skorzystać z multiplexerów. Są to układy scalone, które zamieniają wprowadzony adres, na drogę którą będzie przepływał sygnał - coś jak przełącznik z kilkoma, a nawet kilkunastoma pozycjami. Zazwyczaj w układach adres wybiera się podając jakieś sygnały na nóżki, ale są też sterowane z I2C lub SPI. Układając kilka takich multiplexerów tak by zachodziły na siebie, możesz zbudwać drzewo układów, które po podaniu adresu wybierze jeden z 50 kanałów i poda go na UART w mikrokontrolerze. Gdybyś np. miał multiplexery z 3 bitami adresu, czyli 8 wyprowadzeniami, to będziesz potrzebował 7 i coś co ma minimum 21 portów wejść wyjść. W ten sposób możesz kolejno komunikować się z każdym modułem, a później zbiorczo wysyłać informacje do komputera. Możesz też pójść droższą droga i do każdego modułu dosztukować interfejs jakiejś innej magistrali, która może więc dużo węzłów, np CAN. Wtedy 2 liniami zepniesz wszystkie moduły w piękny łańcuszek.
 7. @matrix12 ujmę to tak: u mnie działa Sprawdziłem to na Raspbianie 2019-07-10-raspbian-buster-full, czysty bez aktualizacji pakietów. Po włączeniu kamery w raspi-config i ponownym uruchomieniu działa bez problemów. Podgląd się wyświetla, filmy się nagrywają. 10 sekund filmu 640x480 zajmuje 1MB i da się go odtworzyć jak na załączonym zrzucie ekranu. Kabel micro HDMI podłączony do gniazda bliżej USB-C. Jeżeli odtwarzasz filmy na komputerze to tak jak radził @Treker musisz pobrać kodeki. Ale nawet bez tego nagranie powinno mieć minimum kilkaset kB.
 8. Niedawno na blogu autora WiringPi pojawił się informacyjny wpis. Wynika z niego, że wersja w pełni kompatybilna z RPi 4 niedługo się pojawi, a wraz z nią kod źródłowy do dalszego rozwoju. Ogół newsa jest jednak negatywny i widać w nim rozgoryczenie autora (które również zauważyłem w prywatnym w mailu) - kradzież oprogramowania, niekontrolowane użytkowanie ostatecznie liczne skargi na brak wsparcia (użytkowników niekoniecznie produktów Raspberry). Jak można przeczytać w podsumowaniu, jest to najpewniej koniec tej biblioteki i nawet jeżeli autor będzie ją dalej rozwijał to nie będzie ona udostępniana i warto rozważyć przejście na inną.
 9. Jakby ktoś miał wątpliwość czy stosuje się stabilizatory liniowe. Otwierając rozgałęziacz samochodowy natrafiłem na takie cudo - 7805 w obudowie TO92.
 10. Sam kiedyś interesowałem się takimi makietami. Na YT są 2 świetne kanały: Luke Towan, a drugi to Woodland Scenics. Ten pierwszy to kanał twórcy, który naprawdę może zaskoczyć pomysłowością. Co prawda wykorzystuje on gotowe moduły, ale możesz podpatrzeć coś dla siebie. Ten drugi to bardziej materiał reklamowy pewnej marki, ale są tam przypadki użycia, które mogą też być inspiracją do zrobienia czegoś podobnego. W zasadzie sterowniki do makiet niewiele różnią się od układów PLC, tylko że sterują mniejszymi siłownikami.
 11. To chyba nawet nie jest kinematyka. Wystarczy żebyś założył te potencjometry co masz do modelu ramienia i gotowe. Możesz to sobie wyobrazić, że zamiast ruszać jednym potencjometrem, ruszasz wtedy wszystkimi naraz. Tylko że zależnie jaki ruch robisz to jednym mniej drugim więcej i twoje ramię będzie poruszać się tak samo jak sterownik. Nie wiem czy widziałeś kiedyś pantograf, ale nie taki jak w tramwaju. Taki bardziej jak w obrabiarkach. Jedną końcówką wiedziesz po wzorcu, a druga końcówka frezuje materiał. W wyniku masz dokładnie taki sam kształt co wzorzec tylko ewentualnie przeskalowany. To jest akurat realizacja mechaniczna, ale możesz zrobić elektroniczną.
 12. Przypomniał mi się projekt, który widziałem z 6 lat temu na konkursie w stylu wygraj indeks na polibudzie Wrocławskiej. Jeden z uczestników zrobił tam miniaturowe ramię z serw robota: 3 stopnie swobody i chwytak. Sama część mechaniczna wyglądała badziewnie jakieś ameliniowe płaskowniki z Obi. Ale spodobało mi się sterownie - podobne ramię, tyle że zamiast serw były potencjometry. Jak się poruszało końcówką tego sterownika, to podobny ruch wykonywało ramię. Może mógłbyś tak wzbogacić projekt?
 13. Na początek polecam Ci nie inwestowac w elektornikę, tylko zorganizuj płytkę Raspberry Pi i popróbuj napisać program, który będzie symulował działanie napędów. Wtedy będziesz mógł zacząć od czegoś prostego. Możliwości wysyłania danych jest sporo, przykładowo ostatnio testowałem googlowe rozwiązania: Firebase oraz Google Sheet API dający wgląd w arkusze i przyznam, że mógłbyś zrobić sterowanie wysyłając i odbierając dane z arkusza umieszczonego na drivie. Wiem, bez sensu, ale da się. Więc polecam po prostu poeksperymentować, zapoznasz się przy okazji z różnymi rozwiązaniami.
 14. Nie wiem czy ten projekt nie jest 1:1 co chcesz zrobić. Tam użyta jest biblioteka wiringPi, która jak gdzieś tam pisałem nie jest w pełni działająca na nowym Raspbianie. Masz tam też prostą bibliotekę, która umożliwia sterowanie z poziomu przeglądarki internetowej - myślę że to będzie dobry początek. W ten sposób spokojnie wysterujesz swój pojazd w obrębie sieci lokalnej. Jeżeli chciałbyś zrobić coś więcej, możesz np.do samochodu wrzucić telefon z hotspotem + VPN i możesz jeździć gdzie chcesz jak to wygląda w praktyce, to się okaże ale tak jak napisał @ethanak nie spodziewaj się natychmiastowej odpowiedzi.
 15. Nie zabardzo wiem po co na tym etapie potrzebny ci VPN. Może zacznij od mniejszych wyzwań np. napisz program który będzie sterował wirtualnymi napędami, sam zestaw funkcji które np wypisują do logu informacje w stylu jedź prosto//do tyłu... napisz komunikację - nie interesuje cię czy będzie to ethernet, wifi czy może gsm. Wybierz za to protokół komunikacji, np UDP jest dobry do wysyła czegoś często i możesz napisać prostą aplikację desktopową/mobilną klienet-serwer. (coś podobnego jak w grach online, gdzie sterujesz sobie postacią wysyłając pakiety do serwera). jak uda ci się wysterować, to zastanów się jak sterować napędami. kamera, to możesz skorzystać z gotowców np motion, tam masz wykorzystany protokół RTSP, który załatwia komunikację za ciebie. jak masz już to wszystko to teraz można myśleć jak wyjść poza sieć lokalną
×
×
 • Utwórz nowe...