Skocz do zawartości

Gieneq

Moderator
 • Zawartość

  548
 • Rejestracja

 • Ostatnio

 • Wygrane dni

  13

Wszystko napisane przez Gieneq

 1. @bantech witam na forum Na początek może odłóż aplikację na Androida na bok i spróbuj np. w Pythonie napisać client/server UDP na PC/Raspberry. Kiedyś napisałem coś takiego w Javie i działało całkiem dobrze. Najpewniej w Pythonie będzie do tego biblioteka to na spokojnie na start zrobisz jakieś "Hello world". Tu masz przykładowy temat. Z poziomu Pythona możesz wyzwalać skrypty więc to już jest prosta sprawa, grunt żebyś napisał program do komunikacji. UDP nie wymaga nawiązania sztywnego połączenia i nie gwarantuje dostarczenia, ale jest szybsze i bardziej "Real Time" dlatego w tym przypadku może być trafne. Piszesz o sterowaniu robotem ale też chciałbyś uruchamiać skrypty. Co te skrypty mają realizować?
 2. @Kakol155 miło czytać pozytywny komentarz, zachęca to do dalszej pracy, może właśnie nad 3 częścią kursu. A miałbyś propozycje tematów?
 3. @sniegu cześć Łukasz, serdecznie witam na forum! Kursy na pewno pomogą Ci z uporządkowaniem wiedzy teoretycznej. Powodzenia @zbyszkog witam serdecznie! Zachęcam do udzielania się na forum. @mii witam na forum! Arduino może przydać się Twojej branży. Choć forum nie jest związane z motoryzacją, to niedawno był poruszony temat elektroniki jaką można zamontować we własnym zakresie. Także myślę, że znajdziesz coś dla siebie. @behcio cześć Bartku, witam na forum! Powodzenia z Raspberry Pi, automatyka domowa to jedno z ciekawszych zastosować w RPi, także myślę, że dobrze trafiłeś.
 4. @octa witam serdecznie na forum! Oby udało się ugryźć temat możliwie bezproblemowo, powodzenia! @lkierojc witam na forum! Faktycznie motywacja jest, pozostaje mi życzyć powodzenia. W razie wątpliwości śmiało pytaj na forum, postaramy się pomóc! @Tomziel Cześć Tomku, również Ciebie miło mi przywitać na forum faktycznie, pracy przy kursach jest sporo, miło że to doceniasz. Takie komentarze motywują do tworzenia kolejnych kursów.
 5. @kasyx Rozumiem, że przykładasz obie sondy w tym samym miejscu? W ten sposób zwierasz sondy ze sobą i jest to podobnie jakbyś po prostu zwarł je trzymając w powietrzu. Napięcie mierzymy zawsze w 2 różnych miejscach w układzie. Jakby odwołać się do definicji napięcia, to jest to różnica potencjałów. Zatem w tym punkcie jest jakiś potencjał, ale żeby mówić o napięci musisz mieć jakiś inny, najczęściej jest to masa układu. Wtedy jak odejmiesz to, albo zrobi to miernik to masz napięcie. W ćwiczeniu masz 2 sytuacje, w jednej gdzie jest 9,53 V mierzysz coś pomiędzy anodą a masą. Później pomiędzy katodą a masą. A gdybyś zmierzył pomiędzy anodą a katodą to powinieneś uzyskać różnicę tych napięć.
 6. Widzę, że zastąpiłeś długopis laserem Jak długo wypalają się grafiki jakie załączyłeś?
 7. @Filip_Arduino również witam, faktycznie na rejestrację jest sporo czasu, ale w tym przypadku może go zabraknąć
 8. @blaskszminki faktycznie, jakbyś miał jakąś wiadomość zwrotną co nie działa, tak zwany log to by pomogło ustalić przyczynę.
 9. @gadzetONE Cześć Kamil, witam na forum! Pokora fajna cecha, którą warto okazywać, a szczególnie w stosunku do prądu zachęcam do aktywności na forum i pochwalenia się przyszłymi projektami. @dzikus42 hej Michale, fajnie że tu trafiłeś! Zachęcam do zostania na dłużej @Gummba witam mojego imiennika elektryka i elektronika to podobna sprawa, opierają się na tych samych zasadach, także na pewno poradzisz sobie z kursami. Powodzenia!
 10. Jeżeli masz mało czasu to może spróbuj z silnikami DC - te tańsze rozwiązanie. To co podesłałeś to mostek H do silników DC, czyli zwykłe sterowanie wypełnieniem sygnału PWM. Wypełnienie 0% - stój, 100% jedź na maxa. Sterownik wydaje się ok, choć zastanawiają mnie parametry. Na stronie botlandu w ofercie mostka od DFRobot jest 15A max 20A, a w dokumentacji 45A max 60A w impulsach. Możesz spróbować, układ ma zabezpieczenia przed przegrzaniem, które możesz wykorzystać, aby go nie zniszczyć. Choć mimo wszystko wygląda podejrzanie, bo jest tego sporo na aliexpress, bardziej przekonują mnie mostki VNH od ST ale może to sugerowanie się "marką".
 11. Niezabardzo rozumiem istotę problemu. Chwilowo pomijając cały algorytm i sekwencje ruchu tego siłownika, to czy w ogóle możesz nim sterować? Czy jak podasz sygnały na mostek H to porusza się tak jak powinien?
 12. Czy aby na pewno nie zmienia? A czy ma znaczenie w którą stronę płynie prąd? Jeżeli masz wątpliwość to możesz zapytać czy tranzystor bipolarny to element aktywny? Składa się z 3 warstw półprzewodnika, podczas gdy dioda to 2 warstwy, zatem jest w nich coś podobnego. Ten wpis może być ciekawy. Jest tu podana definicja, że są to po prostu pozostałe elementy, które biorą czynny udział w przetwarzaniu energii. I choć dioda nie służy wzmacnianiu prądu, to posiada nieliniową charakterystykę. Możesz też poszukać czegoś pod hasłem "Elementy czynne". Sama dioda raczej kojarzy się z diodą prostowniczą, ale dioda Zenera może być dla Ciebie bardziej przekonująca, stosuje się ją np. w stabilizatorach napięcia. Tu masz artykuł po angielsku.
 13. Biorąc tą droższą wkrętarkę, 2 bieg: rot = 1700 rpm max. Do tego wzór na obwód koła l = 2πr, r = 3cm (bo średnica koła 6cm). v = rot/60 * 2π*3cm/100 1700 rmp - 5,34 m/s 500 rpm - 1,57 m/s 1250 rpm - 3,93 m/s 350 rpm - 1,1 m/s Jakbyś dał trochę większe koła, z 8 cm to te 1250 rpm będzie dobre. Ale może jeszcze zastanów nie jaką potrzebujesz prędkość liniową. A myślałeś już jak to zamontować w obudowie? Bo samo przymocowanie to raczej pół biedy. Ale myślałeś jak zamocujesz do tego koło, bo nie wyobrażam sobie że umieścisz je w szczękach wkrętarki
 14. @Mishi witam na forum! A jest to oryginalne Arduino UNO czy jakiś klon? Wychodzi na to, że zasilanie z USB spada na jakimś elemencie. Schemat. Gdzieś w tym obszarze, może być problem. Ale mógłbyś spróbować zasilić Arduino samymi 5V przez pin na listwie, wtedy omija to tranzystor i bezpiecznik. Jeżeli nie pomoże, to może odlutuj układ stabilizatora 3v3.
 15. @Brzuz witaj Robercie na naszym forum! Potrzeba matką wynalazków, podobnie jest z nowym hobby elektronika jak najbardziej nada się w chemii, ktoś niedawno prezentował na forum rozwiązanie we własnym laboratorium. Powodzenia, jak uda Ci się zacząć swój projekt, koniecznie pochwal się na forum! @Adam89 Cześć Adam, nawet kojarzę gdzie jest ta szkoła Powodzenia w nauce, fajnie że chcesz dowiedzieć się czegoś więcej – jest to raczej rzadkość wśród uczniów, także tu tym bardziej godne pochwały @McRondell Cześć Michale, również witam na forum! Studiować coś z zamiłowana, to również rzadkość. Wybrałeś fajne kierunki, na studiach miałem znajomego z Mechanicznego, podobał mu się wydział jak i sam kierunek. Powodzenia w nauce elektroniki, na pewno przyda się Tobie. Na forum znajdziesz liczne projekty, co prawda mniejszych maszyn ale jednak, sterowanych przy pomocy mikrokontrolerów – mam nadzieję, że będzie to dla Ciebie inspiracją do własnych projektów.
 16. @DRON witam na forum! Wygląda ciekawie, koniecznie pochwal się postępem prac.
 17. Witam na forum! A mógłbyś doprecyzować jaki program, do czego podłączasz? Raspberry Pi, Arduino, sam AVR czy coś innego? A w ogóle widzi coś podpiętego do magistrali?
 18. O kod programu, czyli jak używać te środowisko. Polega to na tym że piszesz jakiś kod programu, uruchamiasz i to jest Twoja aplikacja. No to zaczynamy od narysowania kształtu i wykonanie przekształceń w 3D. To np. ten filmik pokazuje jak to zrobić, przykład jest prosty: a jak podłączyć Arduino, to np. ten filmik: Myślę, że bez dogłębnej wiedzy programistycznej uda Ci się złożyć coś z tych 2 przykładów. Processing ma też swoje przykłady, które powinny pomóc.
 19. Silnik od wycieraczek: zasilanie 12V wolny przekładnia kątowa - może się przydać w lepszym mocowaniu wygodne mocowanie do osi Silnik od wkrętarki: zasilanie też 18V przekładnia planetarna wyższa prędkość obrotowa nie wiem jak przymocujesz do tego koło
 20. @DamnWamn dotykasz ciekawego tematu, działań na funkcjach logicznych i minimalizacji. Można by to zrobić sprytnie na podstawie tablicy prawdy, którą zamieściłeś. Funkcja XOR może wyglądać tak: A(x)B = (A+B)*(~A+~B), możesz sobie sprawdzić jak to działa. Z tego rozpisanego wzoru widać 2 sumy, 2 negacje i jeden iloczyn. Podobnie jak z kolejnością wykonywania działań, to można zauważyć stopnie (warstwy) bramek w tym układzie. Najpierw są negacje, potem warstwa 2 sum i na wyjściu iloczyn z ich wyników. Może to wyglądać tak: Link
 21. Może spróbuj zapoznać się z Processing - jak pisałeś program na Arduino, to środowisko będzie ci znane. Bez napisania kodu się nie obędzie, ale nie jest to takie straszne
 22. @Dawides29 witam na forum! A mógłbyś doprecyzować jak działa to co masz? Czyli Twój program wysyła portem szeregowym pomiary do komputera? Jak miałby wyglądać program po stronie komputera? Np. odczytujesz pomiary wysłane po UARTcie i robisz tego wykres punktowy w jakiejś aplikacji? Czy ma to iść gdzieś w internet i dopiero otwierasz to na komputerze?
 23. Natknąłem się na projekt sprzed kilku dni i przypomniałem sobie ten temat, Arduino Project Hub – komunikacja kilku płytek Arduino po I2C. Jest to trochę szerzej objaśnione, może komuś się przyda, przeszukując meandry forum
 24. Na filmiku w kroku 12 ze źródła widać, że głowica faktycznie przesuwa się od jednego krańca do drugiego w wierszach, po dojściu do bandy wraca na początek Ale widać, że autor zauważył potencjał wypełniania kolumn - jeżeli jest kilka tych samych kolorów to je dosypuje, dlatego są nierówne wysokości.
×
×
 • Utwórz nowe...