Skocz do zawartości

Gieneq

Moderator
 • Zawartość

  1178
 • Rejestracja

 • Ostatnio

 • Wygrane dni

  32

Wszystko napisane przez Gieneq

 1. @Tobitobiasz44 kod wygląda dobrze. A czy jak wgrasz program który tylko świci diodami, bez mierzenia, funkcji map i tym podobnych to też nie działa? W funkcji setup po prostu napisz pinMode...OUTPUT i digitalWrite z HIGH.
 2. @BlackWraith67 witam na forum Tak można w ten sposób, możesz też przekręcić 8 bitową zmienną. Próbuj To zadanie, żeby spróbować własnych sił.
 3. @Rafdal witaj Rafale na naszym forum Na zajęciach nie wszystko się zrobi, a dużo zależy od własnej pracy w domu. Fajnie że chcesz porobić więcej
 4. @thorgal witaj Adamie na naszym forum Powodzenia w nauce!
 5. A jaką masz wersję PyCharma? W community chyba nie ma zdalnego interpretera.
 6. To już jest bardziej pytanie dla informatyka, a tam poza odpowiedzią "U mnie działa" jest też inna odpowiedź "Nie wiadomo" Ale możliwe, że masz zabezpieczoną pocztę - w gmailu coś się zmieniło, że aplikacje mają osobne wygenerowane hasło aplikacji, musisz poszukać w panelu myaccount.
 7. W kontekście tego układu ciężko analizować napięcia, jeżeli opór R jest duży to styki mogą mieć wpływ ale napięcie powinno zmieniać się raczej proporcjonalnie. Układ z kursu ma inny cel - tranzystory MOS są tu traktowane trochę lżej, bo są trudniejsze i układ ten służy do tego, żeby raz podłączyć R do zasilania i raz do masy i zaobserwować np. pojemność bramki. Ale żeby sprawdzić jak działa, przejść przez punkty pracy to trzeba już regulowane napięcie na bramce. Układ do testów wyglądałby tak:
 8. @Tobitobiasz44 wygląda dobrze, a czy mógłbyś wysłać kod programu?
 9. @Tomek867 witam na forum Kursy są na tyle przystępne, że powinno się udać. Powodzenia w razie problemów śmiało pisz na forum.
 10. @szakal11 troszkę się rozpisałeś Zgadza się, ładunek zebrany na okładce bramki taki ma efekt. Stosunkowo niedawno testowałem kilka tranzystorów o różnych napięciach progowych - potrzebowałem wysterować silnik zasilany 6V z 3,3V. I tam spotkałem się z dziwnym zjawiskiem, gdzie podawałem napięcie na bazę zgodnie z notą katalogową a tam niespodzianka, nie działa... niestety, płytka stykowa jest świetna ale tylko do testów gdzie nie ma dużego znaczenia spadek napięcia na stykach - w moim przypadku zlutowany układ działał zupełnie inaczej. Pisze to bo widzę, że wchodzisz już głębiej w temat i jakość połączeń nabiera tu znaczenia i może trzeba coś docisnąć na stykach bo cienka nóżka rezystora jedynie lekko się opiera o blaszkę. Druga sprawa to masz źle zmontowany układ do testów. Napięcie na bramce jest ważne, czyli żeby sprawdzić różne warianty musisz dać tam potencjometr. W ten sposób regulując będzie podawał różne napięcia, które sterują prądem ale uwaga przy danym napięciu na drenie. W ten sposób możesz wpiąć w dren amperomierz, ewentualnie z rezystorem (ale on wniesie ograniczenie, a chcesz np. zaobserwować jak tranzystor sam ograniczy prąd). Kręcisz potencjometrem i patrzysz na prąd. Bo to co teraz zrobiłeś to też ma sens, gdyż jeżeli dasz rezystor o dużo większym oporze to będzie się wolniej ładowała bramka, ale to nie do tego eksperymentu. Co do pomiarów to w tej konfigureacji zmierz sobie Udren-source(gnd) i Ugate-source(gnd) i porównaj to z dokumentacją. Będzie cię interesować na pewno ta część, sprawdźczy napięice progowe się zgadza: I też ten wykres: Każda z krzywych to inne napięcie na bramce, możesz sprawdzić jak zachowa się Idren i Udren-source Udanej zabawy, naprawdę fajny eksperyment
 11. @Jacek468 witam na forum Myślę, że są miejsca bez Internetu a teraz poważnie, to możesz ustawić tablet/telefon w hotspot, do którego automatycznie połączy się RPi. Następnie ustawić serwer NVC po stronie RPi który daje zdalny pulpit i to sobie otworzyć klientem VNC - pewnie jakiś jest na Androida. Możesz też korzystać ten sposób z innych protokołów - ja w ten sposób robiłem prezentację projektu, gdzie wyniki pomiarów otwierałem przy pomocy przeglądarki SMB lub SCP na telefonie. RPi do powerbanka, hotspot i gotowe. Trzeba tylko znać adres IP lub hostname RPi. Więcej na ten temat znajdziesz w kursie RPi na blogu.
 12. @Maxmoku witam na forum i masz zamienioną bazę z emiterem. W kursie jest też schemat gdzie widać, że "potencjometr" jest podłączony do bazy czyli środkowej nóżki.
 13. Ciekawa sprawa, fajnie że doszedłeś co było nie tak z tą zmienną. Nie jestem pewny czy gdyby dodać funkcję main i w niej zadeklarować wartość czy by nie zadziałało, możesz sprawdzić a main przyda Ci się w przyszłości np. tworząc dodatkowe klasy. if __name__ == "__main__": # wejscie do programu Właśnie skoro o klasach, pewnie jakby wydzielić to do osobnej klasy to też by zadziałało, ale to już inna sprawa, ale zwracam uwagę, bo może będziesz chciał coś jeszcze pokombinować.
 14. @Slowik nie jest to dobry pomysł z 2 powodów: wywołasz tę funkcję 7 razy zamiast 1, za każdym razem możesz uzyskać inny pomiar, raczej chcesz zwizualizować tylko jeden. Mogę Ci jeszcze doradzić co zrobić żeby poprawić kod wyrzuć tzw. magiczne liczby i zastąp je dyrektywami preprocesora #define na górze kodu osobiście nie podobają mi się jednolinikowe warunki ale tu się nie upieram dla poprawy czytelności możesz wydzielić funkcjonalność czyli pomiar i wyświetlanie do osobnej funkcji. W programowaniu bardziej istotna jest czytelność kodu, a nie jego upakowanie. Często dzięki ładnym nazwom zmiennych i funkcji możesz zrezygnować z komentarzy - patrz funkcja zmierz_odleglosc(). Niedawno pojawił się na forum artykuł o pisaniu czystego kodu, możesz na niego zerknąć
 15. @Jan3k tak trzeba zmienić pin, ale fajnie że już teraz działa Jest jeszcze opcja programowego PWM (software PWM), ale o tym trzeba by poczytać. Możesz jeszcze poczytać o innych funkcjach alternatywnych, których na RPi 4 jest dużo więcej niż na poprzedniej wersji.
 16. Nie wiem czy da się instalwaćto na RPi to dopytam, gdzie to instalujesz? Czy chcesz pracować na RPi zdalnie? Bo możesz skonfigurować PyCharma do wykonywania skryptów zdalnie - tu akurat nie próbowałem tego zrobić profesjonalnie lecz tak na skróty: WinSCP i PyCharm, a uruchamianie skryptów z Putty.
 17. @AndrzejWi pewnie, na ten temat jest osobny artykuł o połączeniu LED i zasilaniu. A tu masz coś o diodach z zestawu, np napięcie zasilania. W przypadku LED zakłada się maksymalny prąd 20 mA, ale może to się różnić zależnie od producenta. Niestety w przypadku LED ciężko jest o konkretną dokumentację, chyba że sprzedawca taką załączy. W przypadku podzespołów z napisanym numerem, można latwo znaleźć dokumentacje pisząc w googlu: "nazwa datasheet" lub "nazwa pdf" np. NE555 datasheet
 18. @Tomasz777 witaj Tomku na naszym forum wybrałeś ciekawy temat, na czasie i bardzo szeroki. Powodzenia w nauce, a jak już coś będziesz majstrował konkretnego to zachęcam Cię do pochwalenia się tym na forum
 19. @Tobitobiasz44 to była ostatnia część tego kursu, jak będzie coś nowego na pewno to ogłosimy
 20. Tak, rozładowanie baterii tak się objawia. Baterie 9V mają też stosunkowo małą pojemność, przez co łatwo je rozładować. A to ciekawe, wyznaczona wartość prądu jest dość mała. 100mA to może np. pobierać z 5-7 diod świecących, ale przy 9V i 50R nie uzyska się więcej niż 180mA. Więc bateria musi być już trochę mocniej rozładowana.
 21. @olo_eng witam serdecznie na forum Miło czytać pozytywny komentarz na temat kursów, fajnie że też masz z nich pożytek. Powodzenia w budowie instalacji! Jak będziesz już miał coś wykonane to koniecznie pochwal się na forum. @Tomaholk1 również serdecznie witam fajnie, że tu trafiłeś, powodzenia z kursami!
 22. Po zaniku sygnału sterującego takie zjawiska mogą się dziać. Można temu próbować zaradzić odcinając najpierw zasilanie serwa. Fajnie, że robisz zadania i umieszczasz komentarze w kodach Powodzenia z kolejnymi zadaniami!
 23. Nie spotkałem się, z pomysłem pomiaru oporu ani wyznaczania diod, lepiej jest pozostać przy podstawowych wartościach: prąd i napięcie. Napięcie diody świecącej informuje o minimalnym napięciu potrzebnym, żeby dioda świeciła, ale też jeżeli prąd jest zbyt mały to nie zaświeci. Nie sugeruj się też jasnością w takim układzie, bo diody są produkowane w różnych jasnościach. W przypadku diod o różnych kolorach najlepiej połącz je przez osobne rezystory do wspólnego źródła zasilania Ale fajnie, że kombinujesz jak coś działa i spisujesz obserwacje, tak trzymaj!
 24. @gryszard czasem można coś uszkodzić, ale dobrze, że nic tym razem nie ucierpiało. Powodzenia w kolejnych zadaniach
×
×
 • Utwórz nowe...