Skocz do zawartości

Gieneq

Moderator
 • Zawartość

  290
 • Rejestracja

 • Ostatnio

 • Wygrane dni

  8

Wszystko napisane przez Gieneq

 1. @EkoBot witamy na forum! Faktycznie elektronika jako hobby jest teraz bardziej popularna niż jeszcze kilka lat temu. Powodzenia w realizacji zadań z kursu, a w razie wątpliwości zachęcam do aktywności na forum.
 2. @Johny witamy na forum! Powodzenia w eksperymentach, w starszej elektronice faktycznie można znaleźć coś użytecznego. Sam pamiętam jak chodziłem do serwisu AGD, bo tam mieli sporo elektro-złomu ze starych telewizorów kineskopowych. @krizzu witamy na forum, jak masz już początkowe zainteresowanie to myślę, że nie będziesz miał problemów z realizacją zadań.
 3. A z czego zasilasz? USB czy złącze koncentryczne? Możesz popróbować naprawić tę płytkę. Jeżeli coś grzeje się przy elementach zasilających to najpewniej tam jest problem. Możesz np. zmierzyć pobierany prąd, wylutować bezpiecznik, wpiąć się tam amperomierzem, rozważyć wymianę stabilizatora. Spadek napięcia może wynikać z poboru energii - przez jakiś element płynie duży prąd, wynikający z jego uszkodzenia, stąd grzeje się i jest spadek napięcia na innych elementach. Jeżeli nie masz 3V3 to oznacza że problem jest z regulatorem, bo Leonardo chyba nie ma nic zasilanego z 3V3. Spróbuj go wylutować, poszukaj na stornie Arduino schematu Leonardo - pewnie będzie podobny do tego klona.
 4. @Arek_W witamy na forum! Zachęcam też do dalszej aktywności.
 5. Kiedyś u kumpla na działce montowaliśmy LEDy i taki zasilacz umieściliśmy w szafce elektrycznej stojącej na środku posesji. Jeżeli nie masz zamiaru używać klastra w podobnych warunkach to bym się nie przejmował. Podejrzewam że i tak umieścisz klaster w jakiejś obudowie, żeby nie naleciał kurz. Więc obok Raspberry możesz przytwierdzić zasilacz. Obudowa to może być sześcian z plexy, do tego dasz wiatrak żeby był przewiew i przy okazji polepszysz pracę Raspberry odprowadzając ciepło (RPi 4 naprawdę mocno się grzeje).
 6. @szlak18 witamy na forum! Zaplecze masz całkiem ładne, myślę że uda Ci się zbudować coś praktycznego. Na pewno elektronika amatorska ma zastosowanie w modelarstwie, także tu znajdziesz coś dla siebie.
 7. Absolutnie, po to właśnie to jest. Ale wychodzi na to że jest to jeden z mankamentów 4 albo nowego Raspbiana. Tutaj ktoś ma identyczny problem z wersją Raspbiana z 26.09. Spróbuj zrobić tak jak tam radzą czyli dodać do pliku konfiguracyjnego /boot/config.txt fragment hdmi_force_hotplug=1
 8. A z jakiej wersji systemu korzystasz? Niedawno została wydana kolejna wesja Raspbiana z 26.09, nie sprawdzałem jej ale na wcześniejszej wersji też miałem dziwne powiązania z HDMI i WiFi.
 9. Powodzonka, pochwal się jak coś zlutujesz. Chętnie bym zobaczył. Też niedawno zacząłem majstrować przy takim drucianym art-deco ale zwątpiłem.
 10. @Eugeniusz witamy na forum! Elektronika faktycznie jest pasjonująca i można z nią eksperymentować dla samej przyjemności, ale zdecydowanie najciekawsze są praktyczne projekty. Zachęcam do podzielenia się spostrzeżeniami na forum, myślę że możesz wnieść coś ciekawego.
 11. Kiedyś robiłem steampunkowy pendrive i takie materiały jak drut miedziany, mosiężne pręty/rurki siatki blachy spokojnie znajdziesz na allegro. Nie jest to spory wydatek. Tylko dobrze jest mieć do tego jakieś lepsze narzędzia: opalarkę, palnik i pastę. U mnie dobrze sprawdzała się dedykowana do lutowania instalacji CO.
 12. To jest to co zmierzyłeś? W takim razie musi być coś nie tak z przetwornicą, bo to że przed i po wciśnięciu przycisku jest jakaś "pamięć" to już nie jest zbyt dobrze. Ewentualnie może kabelki nie zwierają w jakimś miejscu. Sprawdź jakie napięcie jest na wejściu przetwornicy - w punkcie styku ostatniej diody i wejściowej nóżki przetwornicy. Możesz też sprawdzić na innym zasilaniu, jeżeli masz. Potrzebne jest minimum 2,7V, to może 2-3 baterie AA/AAA.
 13. W poprzedniej (12) części kursu jest o tym na początku. Tam posługujesz się plikami. Spróbuj bo jest to metoda niezależna od wspomnianego programu.
 14. @michcioh witamy na forum! Podobno nie ma głupich pytań, jeżeli chciałbyś się czegoś dowiedzieć to śmiało pytaj
 15. @hardcorzanin witmay na forum. Problem który napotkałeś prawdopodobnie wynika z błędu w nowej wersji biblioteki wiringPi, tyczy się on wejść sygnałów. Sprawdź dla pewności czy tak samo wygląda działanie w przypadku ręcznego ustawiania peryferiów opisanego na początku tej części, tam gdzie wpisujesz wartości do plików.
 16. W związku z powyższym myślę że stosownym będzie zamknięcie tematu. Na pewno oszczędzi to czasu i niepotrzebnych nerwów.
 17. Przy 6V zasilania powinieneś zgodnie z charakterystyką osiągnąć maksymalny prąd jaki ta przetwornica może oddać, czyli jeżeli jest sprawna to nic się nie stanie. Dla testu możesz na chwilę obciążyć ją rezystorem np. 100R i z prawa ohma wyliczyć jaki powinien popłynąć prąd. Przetwornica w trybie obniżającym nie powinna działać bez obciążania. Możliwe że baterie są wyczerpane. Zrób np eksperyment. Multimetrem sprawdź pobór prądu (pomiędzy baterią a przetwornicą), w sytuacji gdy na wyjściu przetwornicy jest wyraźnie za niskie napięcie < ~4,7V. Następnie odłącz przetwornicę i spróbuj obciążyć same baterie czymś przez co popłynie większy prąd, np kilkoma diodami led oczywiście z odpowiednimi rezystorami, albo samym rezystorem ale nie za długo żeby się nie rozgrzał. Jeżeli w tym drugim połączeniu popłynie większy prąd to i napięcie na bateriach nie będzie spadać to są ok, a przetwornica raczej nie.
 18. Odwołując się do PPF. Skoro wiesz jak ulepszyć projekt tego autora, to może zaproponuj mu lepszy sposób. Dla kogoś, kto nigdy nie miał styczności z tego typu elektroniką może być to wyzwanie, a skoro wiesz w tym temacie coś więcej, to zachęcam do wypowiedzenia się bardziej merytorycznie.
 19. Z tego co pamiętam to wersja dla windowsa 7 będzie odpowiednia dla windowsa 10. U mnie działa, jak mawia programista
 20. @Kris-O witamy na forum, przy pomocy zakupionego zestawu Raspberry i kursu Raspberry Pi na pewno uda ci się zrealizować podstawowe sterowanie w inteligentnym domu z Domoticzem. W razie wątpliwości śmiało pytaj na forum.
 21. Fajnie że podzieliłeś się swoim projektem, tym bardziej że jesteś z moich rodzinnych stron Może, mógłbyś dodać trochę-więcej informacji, np. na czym polega funkcja mówienia w tej kostce. Na Twojej stronie faktycznie jest trochę więcej informacji, ale wciąż brakuje np. technicznego opisu realizacji, co z czym jak i dla czego.
 22. Odsyłam Poczytaj jak realizuje się sterowanie np klawiatury, tu masz w kursie. Poczytaj o multipleksowaniu. Jeżeli uważasz że masz za mało wyprowadzeń, skorzystaj z ekspandera. W ten sposób nieważne jaki sposób dekodowania adresów wybierzesz to będziesz miał pod dostatkiem pinów. Na pewnie nie radzę Ci podłączać wszystkich gniazd pod osobne wyprowadzenia. Za to ułóż je w macierz tak jak na rysunku z kursu i odczytuj (z dużą prędkością lub w momencie włożenia) adresy, przepytując każdy kolejny.
 23. Ja bym tego tak od razu nie skreślał. W samochodach została wprowadzona magistrala CAN. Redukuje to liczbę kabli, zwiększa niezawodność i wprowadza modułowość. Każde urządzenie musi mieć jednak jakąś elektronikę, która umożliwia wpięcie się w magistralę. CAN ma się świetnie więc chyba to był dobry pomysł. Kiedyś wpadłem na powiedzmy idealny pomysł, który jak się okazało ktoś już wymyślił. Moduły al'a Grove, z samym I2C. Nawet najprostsza dioda sterowana byłaby po I2C. Ale fakt, że można rozpoznać fizyczne połączenia układu elektronicznego, odczytując adresy urządzeń wpiętych w magistralę to byłoby coś! Choć niesamowicie przekombinowane. Jest to jednak odejście od standardów makerskich, a pójście w stronę klocków lego.
 24. Ciekawe co na to pan Chińczyk, który produkuje to Na pokładzie Atmega 128, którą podłącza się do drugiej Atmegi. Komunikacja po UARCie, a można było po I2C. Dziwne ale wygoda jednak jest.
×
×
 • Utwórz nowe...