Skocz do zawartości

Gieneq

Moderator
 • Zawartość

  3 356
 • Rejestracja

 • Ostatnio

 • Wygrane dni

  162

Posty napisane przez Gieneq

 1. @Zimol no tak, dobry pomysł.

  Przypomniało mi się, że kiedyś podłączyłem w złej kolejności wyjścia rejestru do XORów. Przy szybkim przełączaniu wyglądało jak sygnał losowy i zacząłem szukać problemu w zakłóceniach.

 2. @Zimol ciekawy projekt 🙂 

  16 godzin temu, Zimol napisał:

  Do generacji bitów układ potrzebuje ziarna (seed).

  Widzę że seed masz na przyciskach. Myślałeś może jak wygląda seedowanie generatora wartością losową? Pierwsze co przyszło mi do głowy to zasilanie rejestru z przerzutników z nieużytym asynchronicznym resetem, ale w nich ta losowość jest często dość deterministyczna.

   

   

  • Lubię! 1
 3. @pt12lol przepraszam, gdzieś mi umknęło. Na bazę podajesz napiecie zbliżone do zasilania z wyjścia komparatora. Wtedy na emiterze będzie napięcie mniejsze o około 0,6V. Z tego możesz wyliczyć jaki będzie płynął prąd. Więc jeżeli jest tam mniejsze napięcie to najpewniej okres i wypełnienie jakoś się zmieni. Tylko jak tranzystor jest zatkany to efekt nie będzie zamierzony, bo część układu wisi w powietrzu i prąd nie płynie. Spróbuj dać jeszcze równolegle do tranzystora rezystor i daj znać jak działa taki układ.

 4. 14 minut temu, LieutenantDan napisał:

  zorientowałem się, że nie ma takie coś sensu no i zmieniłem na

  @LieutenantDan tak, zgadza się.

  Sprawdź czy najprostszy program się wgrywa.

  Jeżeli się nie wgrywa to coś wystąpiło przy programowatorze. Miewam taki błąd gdy wgram coś gdzie na Serial idzie natłok komunikatów - u ciebie tego nie ma, albo gdy coś się stanie przy USB. Odłącz, podłącz. Jak nie zadziała odłącz, zrestartuj kompa, podłącz 🙂 

  • Pomogłeś! 1
 5. @Havkarr ciekawe, od dawna nie widziałem żeby ktoś podjął ten temat. W jaki sposób zrobisz to od ciebie zależy, równie dobrze mógłbyś ustawić 2 wartości min/max które w jakiś sposób ustaliłeś i przy ich pomocy przeskalowywać wartości. Ale przyciski są świetnym pomysłem.

  W ramach przyszłościowego zadania, możesz zapisać ustawienia do pamięci trwałej EEPROM, żeby nie trzeba było kalibrować za każdym razem.

  Albo taki szalony pomysł, jakbyś był w stanie dodać rezystor na zasilaniu, żeby mierzyć spadek napięcia i stąd pobór prądu. I zrobić automatyczna kalibrację. Na skrajnych zakresach umieszczasz przeszkody dla strzałki wskaźnika. Gdy orczyk uderzy w przeszkodę zwiększa się pobór prądu co można wykryć spadkiem napięcia na rezystorze.

  Przy starcie wskaźnika badane są obie skrajne wartości i zapisywane położenia. Ale to dużo trudniejsze 🙂 

×
×
 • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.